2011-01-13

Kugelis

Kugelio šaknys - žydų kulinarijoje. Pagal žydų tradicijas, kugelis - tai rutulio formos apkepas, gaminamas iš kiaušininių lakštinių, pridėjus įvairių tarkuotų daržovių ar obuolio, bei užkepus orkaitėje. Lietuviai pasiskolino idėją, bet pakeitė ingredientus ir taip sukūrė plokštainį - lietuviškąjį kugelį iš tarkuotų bulvių ir kiaulienos spirgų. Kai man kas prikiša, jog bulvės - tai Amerikos kontinento daržovė ir visokie kugeliai, vėdarai, bulviniai blynai bei cepelinai neturi teisės vadintis lietuviškais patiekalais, aš atkertu, jog panašūs patieklai anksčiau buvo gaminami iš tarkluotų ropelių, pridėjus žalio kiaušinio. Na, o juk lietuviai - labai novatoriška ir išradinga tauta. Tam įrodymas yra, prieš 2 dešimtmečius atsivėrus geležiniei užtvarai ir plūstelėjus į Lietuvos rinką egzotiškoms daržovėms bei vaisiams, atsiradę nauji, pasauliui lig šiol nežinomi lietuviški patiekalai. Taigi, visi nuo 1629 metų lietuvių metraščiuose ir šeimininkių užrašuose minimi bulviniai patiekalai - autentiški lietuviški, kaip ir bulvinis kugelis.

Mano patarimas: jeigu kepate kugelį iš bulvių, - nenaudokite kiaušinio, bulvių krakmolo užtenka apkepo formai išlaikyti, toks kugelis bus minkštesnis ir puresnis. Tarkuojant stambesne tarka, išlieka bulvių tekstūra, kugelis bus malonesnis pakramtyti, mažiau lipnus. Veganai recepte nurodytą bekoną pakeičia svogūnu, pakepintu augaliniame aliejuje.

Paruošimui reikia turėti gilią blėkutę arba keptuvę, tinkančią kepimui orkaitėje.


Produktai:
 • 10 vnt. didelių bulvių (apie 2 kg)
 • 200 g bekono (rūkytos šoninės) arba/ir 2 dideli svogūnai (+ 3 valg. Š. aliejaus - veganams)
 • 200 ml grietinėlės
 • 2 arb. š. druskos
 • 1/2 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
Paruošimas:
 1. Paruošiame 190°C (375°F) karštumo orkaitę.
 2. Bekoną arba svogūną smulkiai supjaustome, pakepiname apie 10 min. Nedideliame puode užviriname grietinėlę. 
 3. Pusę bulvių kiekio sutarkuojame stambia burokine tarka, likusias smulkesne - sūrio tarka. Jeigu tarkuojant susidarė daug skysčio, ranka prilaikant tarkius, skystį išpilame, tačiau paliekame dugne nusėdusį krakmolą.
 4. Į tarkius pilame karštą grietinėlę ir gerai išmaišome - tai apsaugos bulves nuo rudavimo. Pridedame pakepintus spirgus arba svogūną kartu su visais riebalais; pasūdome, papipiriname.
 5. Kepimo formą ištepame riebalais (aliejumi arba likusiais taukais nuo spirgų), į ją pilame tarkius, mentele išlyginame paviršių. 
 6. Kepame orkaitėje 40 min. ar ilgiau. Kuo storesnis kugelis, tuo ilgiau kepa, tuo mažiau jame skanios plutelės. Gerai iškepusio kugelio paviršius bus sausas, o vidus - purus. 
 7. Kugelį pateikiame aplieję grietine arba/ir kepintais svogūnais, grybais. Palikusį atšalusį kugelį supjaustome 7 cm kvadratais arba griežinėliais; saugome šaldytuve, uždarame indelyje iki 1 savaitės. Atšildome keptuvėje po dangčiu, su trupučiu vandens. 

P.S. Karštą grietinėlę recepte galima pakeisti šaltu kefyru. Kefyras, kaip ir grietinėlė, suteiks kugeliui purumo, o kefyro rūgštis apsaugos bulves nuo rudavimo.

  1 komentaras:

  1. Anonimiškas9/22/2013

   kaip smagu suzinoti :) megstu kugeliuka

   AtsakytiPanaikinti