Avižos žmonijai žinomos tūkstantmečiais. Seniausias rastas radinys - tai 4 tūkstančius metų siekiantis faraono kapas Egipte, kur vėlioniui į pomirtinę kelionę tarpe kitų reikalingiausių dalykų buvo įdėtas ryšulėlis su laukinėm avižom. Tad jau tais senais laikais avižos buvo vertinamos kaip labai maistingas, jėgų suteikiantis produktas, reikalingas netgi pomirtiniame gyvenime (atsiprašau visų, kas nepritaria juodam jumorui). Europiečiai maždaug tuopat metu jau kultivuodavo avižas ir turėjo jų daugybę rūšių (seniausias Europoje radinys - Šveicarijos urvuose aptikti bronzos amžiaus senumo žmogaus auginti avižų grūdai). Europos drėgnas ir vėsus klimatas yra tinkamiausias šiai grūdų kultūrai auginti, tad avižos laikomos europietišku maistu. Šiaurinėje Amerikoje avižos buvo atvežtos ir sėkmingai kultivuojamos nuo 17 a. pradžios.
Negaliu įvertinti įvairių avižų šaltinių, bet pasitikėjau žmonių nuomonėm, tad pasirinkusi airiškas kapotas avižas "Irish oatmeal", jas pamėgau ir pripratau prie jų skonio. Vėliau, viešėdama Lietuvoje, bandžiau kažką panašaus nusipirkti krautuvėje. Deja visos latviškos ir lietuviškos avižos man pasirodė neišvalytos nuo sėlėnų, geresnės buvo rusiškos avižos, geriausios - vokiškos (dabar negalėčiau tiksliai suminėti visų gamintojų). Dar teko Lietuvos prekybos centruose matyti brangiau kainuojančias kapotų avižų pakuotes ekologiško maisto krautuvėlėse - jų neragavau, bet iš pažiūros jos atrodė labai švarios.
Avižos skanesnės šviesios, gerai išvalytos nuo sėlenų, taip pat svarbi galiojimo data, mat ilgai laikomos avižos apkarsta (rancid - angl.).
Šiuo metu žiniasklaidoje sklinda visokie pop-žvaigždžių siūlomi avižų ruošimo receptai. Pvz.:
- Cameron Diaz - ant virtų avižų beria susmulkitus žalumynus, porus, virto kiaušinio baltymą ir viską sulaisto "Ponzu" padažu.
- Julia Roberts - avižų košelę apiberia virto kiaušinio ir avokado kubeliais.
- Populiarus TV laidų virėjas Tyler Florence avižas verda tiesiog obuolių sultyse, vėliau jas sumaišo su obuoliniais putėsiais, košelę barsto šilauogėmis, banano kubeliais, kokoso drožlėmis ir aplieja pienu.
- Aktorius Ryanas Reynoldsas avižas verda vandenyje, po to sumaišo su obuoliniais putėsiais, jo košei sveikų riebalų suteikia įmaišytas sutrintas avokadas arba riešutų sviestas.
Visions Glass Cookware by Corning |
Produktai:
- 1 stiklinė kapotų avižų
- 1/4 arb. š. druskos - nebūtinai
- 1/2 arb. š. cukraus - nebūtinai
Priedai parstomi arba įmaišomi į jau išvirusią košę, paskirstytą dubenėliuose
- 1/2 arb. š. cinamono miltelių + 1/2 Valg. Š. rudo cukraus + sauja riešutų + 1 bananas
- 1 Valg. Š. medaus + 1 bananas + 1 stilkinė pieno (karvės arba kokosų - veganiškai)
- 1 bananas + 1 avokadas (viskas supjaustyta smulkiais kubeliais)
- sauja uogų + 2 Valg. Š. klevų sirupo
- Puode užviriname 4 stiklines (atvirame puode 1 stiklinė vandens nugaruoja, verdant sandariame puode prireiks tik 3 stiklinių vandens) vandens, pasūdome ir pasaldiname. Pilame kruopas ir, karts nuo karto maišant, verdame virš mažos liepsnos 30 min.
- Gerai išvirusi košė atrodys kiek perskysta, taičiau aušdama ji sutirštės. Svarbu kruopų nepervirti, jos turi būti iš išorės lipnios, o viduje lyg riešutukai.
- Tiekiame į stalą dubenėliuose su pasirinktais priedais. Skanaus!
P.S. Labai skanu ir sveika pateikti avižinę košę su kokosų pienu; paragaukite, gal ir jums patiks labiau negu su karvės pienu.
P.P.S. Jeigu gausite nusipirkti geros kokybės avižų, tai virkite košę be jokių prieskonių, be druskos ir be cukraus. Natūralios šviežios avižos labai skanios savaime.
Antrą vietą vaikų surengtame konkurse užėmė "Košė su gervuogėmis" |
Pirmą vietą vaikų surengtame konkurse laimėjo "Košė su šilauogėmis" |
o kokios yra tos kapotos avizos?kur ju galima nusipirkti?
AtsakytiPanaikintiAngliškai kapotos avižos vadinamos "steel cut oats", yra aibė nuotraukų Internete. Čia yra paaiškinimas kuo skiriasi avžų grūdai, kapotos avižos, avižiniai dribsniai ir greit paruošiami (plonesni) avižiniai dribsniai: http://toahealthyfamily.blogspot.com/2013/05/rolled-oats-vs-steel-cut-oats.html
PanaikintiKaip supratau galima pilti tik kokosu piena?
AtsakytiPanaikintiAr galima naudoti avižų, ryžių ar sojų pieną?
Man skaniausia košė su 1) karvės pienu, 2) koksų pienu arba 3) migdolų pienu. Avižų pieno neteko ragauti, o su sojų pienu mano šeimai neskanu, be to, 95% sojų produktų yra genetiškai modifikuoti, mūsų šeimoje mes jų pagal galimybes vengiame. Ryžių pienas... labai neutralaus skonio, bet ne pats skaniausias variantas.
PanaikintiAčiū. Bandysiu pas mus ieškoti tokia avižas ir virsiu su migdolu pienu. Tiesiog pagalvojau, gal negalima taip ilgai kaitinti kokosų ar migdolų pieną.
PanaikintiKošė su kokosu pienu tai labai skani ir išverda per kelias minutes. Bet norisi jau pabandyti kažką naujo. :)
Avižiniai dribsniai išverda per 5 min., bet kapotos avižos reikalauja mažiausiai 20 min. virimo, kitaip jos lieka kietos, neišbrinkusios. Po 30 min. virimo virš labai mažytės liepsnos kapotų avižų košė tampa jau visiškai minkšta. Aš dažnai verdu kokosų piene košes, rečiau migdolų piene, niekad nebuvo problemų dėl ilgo virimo. Nuolait maišau ir ragauju virimo eigoje, iki kol košė tampa tinkamo purumo.
PanaikintiNe per seniausia išsikepiau šį pyragą - tikrai gardus, ačiū už receptą. Buvau kepusi kažkada moliūgo pyragą su filo tešla, bet tada nepasiteisino, išėjo kažkoks blankaus skonio. Abrikosai ir riešutai reikalus gerokai pataisė. Manau, reikės dar kada pamėginti su kitos rūšies moliūgu, nes šįkart kepiau su paprastu, ir man jis buvo per mažai "desertiškas". Bet atitaikius savo skonio produktus, receptas tikrai geras.
AtsakytiPanaikinti