Aš ruošiau šį patiekalą Kūčioms, visi svečiai, nors ir prisivalgę šaltų užkandžių gausybės, nesusilaikė paprašyti pakartoti sultingos karštos menkės po antrą gabaliuką. Vaikai šį patiekalą puikiai valgo, nevalgiukams rekomenduoju jį vadinti "kepta jauna višta", nes juk nuo žodžio "žuvis" kai kurie vaikučiai slepiasi.
Recepto esmė - nesugadinti menkės. Naudojama tik rūpi druska, kuri nenuslopina žuvienos skonio, kepama orkaitėje tik 20 min. - tokia menkė yra pilnai iškepusi, sultinga ir minkšta.
Paruošimui reikia turėti kepimui orkaitėje tinkančią blėką (skardą), kepimo popieriaus.
Išeiga 6-8 porcijos.
Produktai:
- 0,7-1 kg menkės filė, gali būti šviežia ar šaldyta
- 2-3 Valg. Š. alyvuogių aliejaus
- 1 Valg. Š. "Old Bay" prieskonių mišinio
- 2/3 arb. š. rūpios druskos
- 100 g sviesto, kiek vėsesnio nei kambario temperatūros
- 1-2 arb. š. citrinų sulčių
- 1/2 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų arba/ir aitriųjų čili pipirų krislelių
- 1/4 arb. š. druskos
- kuokštelis šviežių krapų (susmulkinus turi gautis apie 1 Valg. Š.)
- Jeigu naudojame šaldytą menkę, ją pamažiukais atitirpiname šaldytuve apie 4-5 val.
- Paruošiame 180°C (350°F) karštumo orkaitę.
- Menkės file nuplauname ir nusausiname popieriniu rankšluosčiu. Pirmiausia žuvį apibarstome iš visų pusių "Old Bay" prieskonių ir druskos mišiniu. Dedame žuvies gabalus vienu sluoksniu ant blėkutės, padengtos kepimo popieriaus lakštu - taip žuvis neprilips prie dugno ir bus lengviau tiesiog nuo popieriaus nukratyti žuvį į servavimo lėkštę.
- Dabar apliejame žuvį plona alyvuogių aliejaus srovele. Šauname blėkutę su žuvim į įkaitintą orkaitę ir kepame 20 min.
- Kol žuvis kepa orkaitėje, paruošiame "Žalio sviesto" kamuoliukus. Dubenėlyje sumaišome suminkštintą sviestą, susmulkintus krapus, druską, pipirus ir citrinų sultis. Iš mišinio rankomis formuojame 2-3 cm skermens kamuoliukus, juos dedame ant lėktelės. Kamuoliukus šaldome šaldiklyje 10 min.
- Iškepusią žuvį tuojau pat tiekiame į stalą, puošiame ant žuvies besilydančiais "Žalio sviesto" kamuoliukais. Šalia menkės labai tinka pateikti virtos bulvės, bulvių puree, blanširuotos daržovės: ankštinės pupuelės, smidrai/šparagai, kalafioras, brokoliai, morkos, arba ryžiai su daržovių mišiniu (morkos, sojos pupelės, žali žirneliai, kukurūzai...). Užsigėrimui rekomenduočiau Chardonnay - nepersausas ir nesaldus baltas vynas.
Kažkaip netyčia, klaidžiodama po internetines platybes, užmačiau jūsų receptą, ačiū jums, menkė tirpo burnoje!
AtsakytiPanaikintiNorėjau pamėginti,bet...niekaip negalėjau. Viską sumaišė tas vienintelis žodis "blėkutė".Kas tai, taip ir nesupratau. Indą kepimui orkaitėje, tais laikais kai jų nebuvo kitokių,tik skardiniai, mano močiutė vadindavo tiesiog "skarda". Dabar skardiniai keptuvai manau,kad beveik nenaudojami,nes daugybė puikių,lengvai plaunamų net indaplovėj,keramikinių,silikoninių,kurių net nereikia nei tepti nei kloti popieriumi.O čia šitam receptui reikia "blėkutės"...O jei neturite tai jau jūsų bėda,nekepkite...
AtsakytiPanaikintiAčiū už pastabą. Skliausteliuose papildžiau įrašą, kad visiems būtų suprantama. Aš savo kulinarinėje terminologijoje stengiuosi panaudoti senus žodžius, kuriuos vartojo mano močiutės ir prosenelės. Žinau, kad VLKK daugybę tų senų žodžių uždraudė, bet aš noriu juos išsaugoti, taip kaip noriu išsaudoti savo močiučių ir prosenelių kulinarinius receptus.
PanaikintiPritariu autorei. Istiriškai turime nemažai tokių žodžių, vartotų mūsų protėvių, tai ir tebūnie
Panaikinti