2010-06-21

Troškinti rauginti kopūstai


Niekur kitur nesu valgiusi skanesnių troškintų kopūstų, nei pas tetą Haliną. Jūsų bandymams pateikiu šimtmečio senumo, o gal ir senesnį, lietuvišką troškintų kopūstų receptą. Teta visad troškintus kopūstus pateikia šalia keptos antienos, grobelių (kiaulienos šonkaulių) arba kiaulienos kepsniukų. Mano manymu, šie kopūstai tiktų ir prie avienos, o vegetarams - su virtom bulvėm. Matavimai apytikriai, kadangi teta viską daro iš akies ir man neleido nieko išmatuoti.
Šiame recepte būtinai naudojami grybai, tai gali būti voveruškos, pievagrybiai arba bet kokie kiti šviesūs grybai. Jeigu naudosite pievagrybius, pirkite baltus mažiukus - kuo didesni pievagrybiai, tuo tamsesni jie tampa kepant.
Pagal šį receptą paruošti troškinti kopūstai - tai puikus įdaras lietiniams, o jei pridėsime susmulkinto virto kiaušinio ir daugiau papipirinsime - tai turėsime skaniausią įdarą pyragėliams kepti.
Paruošimui prireiks burokinės tarkos, didelės ir gilios keptuvės su atitinkančiu ją dangčiu, o jeigu turite daržovių kapoklę - tai svogūnų ir grybų pjaustymas bus vienas juokas.
Produktai:
 • 400 g raugintų kopūstų
 • 500 g smulkiais šiaudeliais supjaustytų šviežių kopūstų (pusė gūžės)
 • 2 morkos, sutarkuotos burokine tarka
 • 1 didelis svogūnas, smulkiai supjaustytas (čia geriau tinka saldus, neaštraus skonio svogūnas)
 • 150 g smulkiai supjaustytų voveruškų arba baltų pievagrybių, aš naudoju šitakius
 • 2 skiltelės česnako
 • 3 valg. Š. smulkiai supjaustytų petražolių - nebūtinai
 • 1/2 arb. š. druskos
 • 1/4 arb. š. maltų juodųjų pipirų
 • 1/4 arb. š. cukraus - nebūtinai
 • 50-100 ml buljono (gali būti vištienos, jautienos arba vegetariškas) arba vandens
 • 100 ml alyvuogių aliejaus
Paruošimas:
 1. Keptuvėje virš vidutiniškos liepsnos, nedideliame aliejaus kiekyje, apkepiname svogūnus, maždaug 3 min.
 2. Pridedame morkas, grybus, truputį pasūdome, pilame dar truputį aliejaus. Viską apkepiname, vis pamaišant mentele,- dar kokias 5 min.
 3. Sudedame šviežius kopūstus, česnaką, pipirus. Toliau kepame apie 10 min., vis pavartant mentele.
 4. Kai kepami švieži kopūstai suminkštės, sudedame raugintus kopūstus. Kopūstų raugo neišpilame - jo prireiks vėliau. Troškiname po uždengtu dangčiu dar kokias 5-10 minučių. Kopūstai turi troškintis savo garuose, jeigu skysčio neužtenka, pilame buljono arba vandens.
 5. Maždaug po 25-30 min. kepimo įvyksta svarbiausias momentas - ragavimas. Rauginti kopūstai labai skiriasi savo skoniu, todėl šis kopūstų troškinys niekad nesigaus toks pat, koks buvo prieš tai. Jeigu troškinys per-rūgštus - pridedame cukraus, jeigu nesūrus - pasūdome, jeigu trūksta rūgšties - pilame kopūstų raugo. Paragavus turi būti neaišku, ko jaučiasi daugiau: sūrumo, saldumo ar rūgšties.
 6. Kai pasiekiamas reikiamas kopūstų troškinio skonis, sudedame petražoles ir viską gerai išmaišome. Dar patroškiname 1-2 minutes. 
 P.S. Šį receptą priskyriau prie "Vaikų pageidavimų" kategorijos, tačiau iš mano dviejų vaikų vienas su džiaugmu valgo šiuos kopūstus, o kitas - stumia lėkštę šalin. Pasidalinkite patirtimi, ar jūsų vaikai valgo troškitus kopūstus?

  5 komentarai:

  1. Oksidy1/10/2013

   Sveiki,

   Vakar gaminau svieziu kopustu troskini, siandien gaminu pagal jus recepta "Troskintus raugintus kopustus", tikiuosi gausis tokie pat skanus :)O rytoj isbandysiu "Oranzine lasisa" ir pasikviesiu sveciu paragauti jusu nuostabiu patiekalu....

   AtsakytiPanaikinti
   Atsakymai
   1. Sekmės! Tikiuosi, jog nenusivilsite :)

    Panaikinti
  2. Anonimiškas12/14/2014

   Sveiki. Kiek as zinau, raugintu kopustu negalima troskinti uzdengus dangciu.

   AtsakytiPanaikinti
   Atsakymai
   1. pagal mane - galima :) Be dangčio bus kepti kopūstai, su dangčiu - troškinti kopūstai (sauteed sauerkraut - angl.)

    Panaikinti
  3. Kaip tik troškinu ir aš! Visi namai kvepia!

   AtsakytiPanaikinti