Šis patiekalas yra iš žaliųjų kokteilių "operos". Mano mentalitetui nepriimtina gerti sriubą per šiaudelį iš taurės, netgi jei toje sriuboje yra įmaišytas bananas ar apelsino sultys. Ši šalta, nevirta, šviežių daržovių sriuba tinka valgyti ne tik vasarą, kai karšta, bet ir šaltuoju metų laiku. Jos esmė yra ne šaltumas, bet naudingumas sveikatai.
Recepto idėją man davė gydytojas kineziologas, daktaras Ričardas Kolinsas. Liepė man tokią sriubą valgyti bent 3 kartus per savaitę ištisus metus. Jo žodžiais tariant, šita sriuba yra pats geriausiais imuniteto "būsteris", baltų kraujo kūnelių reguliatorius, mūsų dienų "panacėja" (Panacea - graik., vaistas nuo visų ligų). Yra sveikuolių tarpe populiarus maisto papildas, kuriame daug chlorofilo, vadinamas "Barlean Greens" - tai žali augaliniai milteliai, kurių pagrindiniai ingredientai yra kviečių daigai ir pievų žolė. Bet čia ingredientai džiovinti, apdirbti, augalinė ląsteliena suardyta, negyva. Daktaras R. Kolinsas rekomendavo tik gyvą, šviežią maistą. O ir skonis labai skiriasi. Tuos miltelius reik su skysčiu maišyti, užsimerkus greit nuryti ir kažkuo skaniu tuojau pat užsigerti, kad numarinti šleikštulį. O va gazpačio "Panacėjos" skonis - ypatingas, priklausomai kaip pasiseka su receptu, bet kartais galima labai ir labai juo mėgautis. Man ypač skanu, kai dominuoja špinatų arba laipnių kopūstų skonis.
Aišku, aš nevykdžiau gydytojo nurodymų 100%, t.y. šią sriubą valgau tik retkarčiais, bet tuo metu kai valgau, visos mano mintys prisipumpuoja tonos pozityvo, kurio po to kelioms savaitėms užtenka gerai energijai palaikyti.
Rekomenduoju šią sriubą ne tik ligoniams, bet ir sveikuoliams, žaliųjų kokteilių gerbėjams. Vaikai šios sriubos nevalgo, suaugę irgi gali nesuprasti skonio - reik sveikuoliškai nusiteikti, kad paragauti šių ryškiai žalių tirščių, bet po to pradedi pajusti skonių paletės įvairumą, kabini šaukštu vis greičiau ir greičiau. Man ši sriuba yra savotiškai skani. Be to, kadangi kiekvienąkart vis naudoju skirtingus žalumynus, tai ir ruošiamos sriubos skonis gaunasi vis kitoks.
"Panacėjos" gazpačio gydomųjų galių šaltinis - žalių lapų dražovės. Čia tinka naudoti bet kas, kas tą dieną buvo atrasta darže, miške, pievoje ar daržovių parduotuvėje. Kuo daugiau žalumynų įvairovės, tuo geriau. Nors aš esu svogūnų ir česnako gerbėja, nepatariu šių ingredientų naudoti plakiniu. Juos susmulikinus galima užberti ant sriubos viršaus, taičiau žalumynų plakiniui jie priduoda kartumo. Taip pat aš labai saikingai naudoju salierus, tačiau mano mama salierus mėgsta be saiko, ir jie dominuoja josios žaliuosiuose kokteiliuose. Šiam patiekalui reikia maždaug 300 g (didelio punto) bet kokių iš žemiau išvardintų žalumynų mišinio:
- špinatai,
- rūgštynės,
- gražgarstės / rukola / arugula,
- mangoldai,
- lapiniai kopūstai (kale arba borecole - angl.),
- plokščialapiai kopūstai (collard greens - angl.),
- žalių salotų lapai,
- burokėlių lapai,
- ridikų lapai (tik jeigu ridikai auginti ekologiškamne darže),
- smulkiažiede galinsoga,
- saliero lapai,
- krapai,
- pankolis,
- petražolės,
- kalendra,
- pupelių ar žirnių daigai,
- šalavijas,
- bazilikas...
Agurkų skonis sukuria sriubai foną. Agurkai turi būti smulkių ir minkštų sėklų, o jei naudosite kietų sėklų agukus, tai teks tas sėklas išskobti. Reikalinga agurkų masė turi būti dvigubai didesnė už kitų ingredientų masę. Jeigu agurkai pasitaikys sultingi, - tai apsieisite sriubos gamyboje be vandens, o jeigu agurkai traškūs ir mažai sultingi, - tada kad blenderyje viskas geriau plaktųsi gali tekti pilti 80-100 ml tyro vandens. Mano blenderio dangtelyje atskirai atsidaro apvali ertmė, per kurią vieną po kito aš įstūmiu du "Angliškus" agurkus (taip vadinama ilgų besėklių rūšis), ir apsieinu visiškai be vandens.
Dar patarimas: sriubą nuostabiai paskanins žalios kriaušės, kaip pvz. "Anžu" arba "Konkord" rūšies.
Paruošimui reikia turėti blenderį. Išeiga 1 litras sriubos, arba 4 porcijos.
Produktai:
- 700 g agurkų
- 4 vnt. saliero kotai (galima mažiau arbe be jų)
- 300 g žalumynų (žiūr. aukščiau)
- 2 vnt. (250 g.) kieti obuoliai arba žalios kriaušės
- 1 vnt. žalioji arba geltonoji citrina
- 1-2 vnt. žaliųjų čilių (aitriųjų paprikų) - nebūtinai
- druskos ir šviežiai maltų pipirų - pagal skonį
- 4 Valg. Š. moliūgo sėklų branduolių - galutiniam pateikimui
- Gerai nuplauname ir nusausiname visas daržoves. Lapinėms daržovėms sausinti tinka salotų džiovinimo karuselė.
- Nuskutame obuolių (arba kriaušių) žievelę ir pašaliname sėklalizdžius.
- Pašaliname čilių sėklas.
- Aptarkuojame citrinos žieveles, išspaudžiame sultis.
- Visus ingredientus sudedame į blenderį ir malame pulsuojančiu režimu, kol masė pavirs į košę. Jeigu daržovės sunkiai malasi, galima pilti 80-100 ml tyro vandens. Dabar dideliu greičiu toliau malame, kol masė taps visiškai vientisa.
- Tiekiame į stalą sriubos dubenėliuose, apibarstę moliūgo sėklų branduoliais. Valgome šaukštu.
Mano sriubos ingredientai. |
Sausakimšai žalumynais prikimštas 2 litrų blenderis po malimo ištuštėjo iki pusės. |
Žaliasis RAW gazpačio su moliūgo sėklų branduoliais - sveikiau nebūna! |