Etiketės

abrikosai Afganistanas Afrika agurkas agurotis Airija alyvuogės Amerika ananasas Anglija antis apkepas arbūzas Argentina Armenija Artimųjų Rytų artišokai Australija Austrija aviena avižos Avokadas Azerbaidžanas baklažanas BALTA Baltarusija bananas batatas BE GLITIMO BE KIAUŠINIO Belgija biskvitas blynai Bosnija Brazilija brokoliai bulvės burokėliai citrusai cukinijos Čekija česnakas daigai Danija duona EGZOTIKA EKOLOGIJA Filo tešla fusion GELTONA Graikija granatas gražgarstės grybai grietinė GRILIS lauke Gruzija Havajai imbieras Indija info Iranas Ispanija Italija Izraelis Japonija jautiena Jemenas jogurtas jūros gyviai kakava kalafioras kalakutiena KALĖDOS kalmarai Kanada Kapota tešla kaštonai kepiniai kiauliena kiaušinis Kinija kokosai kopūstas krabai krapai krevetės kriaušės Kruopos KŪČIOS KŪDIKIAMS kukurūzai kumpis Lenkija Libanas Lietuva mangas Meksika mielinė tešla moliūgas morkos obuoliai Olandija ORANŽINĖ PAAUGLIŲ PAGEIDAVIMAI PAGARDAI Pakistanas pankolis papaja pasta pastarnokas persikai Peru pica pienas pipirai ir paprikos pomidoras Portugalija Prancūzija Puerto Rico pupelės rabarbarai RAUDONA RAW ridikai riešutai ryžiai Rumunija Rusija salieras silkė Sirija skvošas slyvos Slovakija Slovėnija SLUOKSNIUOČIAI sluoksniuota tešla sumuštiniai sūris SVEIKATA svogūnai šerniena Škotija šparagai špinatai Švedija Tailandas Turkija Ukraina uogos Urugvajus VAIKŲ PAGEIDAVIMAI varškė veganams vegetarams VELYKOS Vengrija veršiena Viduržemio vynuogės vištiena Vokietija ŽALIA žalumynai žąsis žirniai žuvis

2013-11-30

Moliūgo ir kokosų pieno sriuba



Skaniausias savo rūšyje, ypač tinkantis desertams, tirštas, giliai oranžinės spalvos minkštimo moliūgas - tai kriaušės formos "kietasprandis" riešutinis skvošas (butternut squash - angl.).

Ši sriuba tiršta, kvapni, prieskoninga, šildanti, prieskonius balansuoja neutralus kokoso pienas. Kokoso pieno kiekį reguliuokite pagal norimą sriubos tirštumą. Prieskoniams tinka pasirinktinai "Kari" arba "Rudeninio kvapo" prieskonių mišiniai; labai rekomenduoju šiuos mišinius pasigaminti patiems, pagal savo skonio pageidavimus - retas pirktinio prieskonių indelio turinys prilygsta pačio kulinaro kūrybos buketui.

Ši sriuba tikrai puiki. Žinau, jog "Moliūgo ir kokosų pieno" sriubą savo šeimai gaminsiu dar ne vieną kartą, ir ne tik rudenį. Tikiuosi, jog patiks it jums.

Dėkoju Jurgai už recepto idėją. Paruošimui reikia turėti galingą peilį arba kirvuką, kepimui orkaitėje tinkančią blėkutę arba didelę keptuvę, šaukštą, didelį (5 litrų talpos ar didesnį) puodą, rankinį blenderį. Išeiga apie 8-12 porcijų.

Produktai:

  • 1 vnt. (2 kg) moliūgas
  • 1 Valg. Š. aliejaus
  • 1 vnt. (150 g) svogūnas
  • 2 vnt. saliero stiebai
  • 1 vnt. batatas (saldi bulvė) arba 3 vnt. morkos
  • 2-4 skiltelės česnako - nebūtinai
  • 2 arb. š. "Kari" arba "Rudeninio kvapo" prieskonių mišinio
  • 1 arb. š. kumino arba kmynų - sumaltų
  • 1-1.5 litro kokosų pieno (iš paketo ar skardinio indelio)
  • sauja mėgstamų šviežių prieskoninių žalumynų arba moliūgo sėklų branduolių - papuošimui prieš tiekaint į stalą

Paruošimas:

  1. Paruošiame 180°C (350°F) karštumo orkaitę. Moliūgą peiliu arba kirvuku skeliame išilgai pusiau, šaukštu pašaliname sėklas. Dedame moliūgo puseles į kepimo indą pjūviu žemyn, kepame orkaitėje 30-40 min. Galima šalia moliūgo krūvelėje padėti nuo plaušų išvalytas sėklas - jas užtenka kepinti 10-15 min. 
  2. Svogūną, saliero stiebus, česnaką ir batatą (arba morkas) supjaustome 1 cm kubeliais.
  3. Puode virš vidutiniškos liepsnos įkaitiname aliejų. Pradžioje apie 3 min. apkepiname svogūną, po to pridedame daržoves, pasirinktus prieskonius ir, vartant mentele, viską kepiname dar apie 3 min, kol pasklis prieskonių aromatas.
  4. Dabar į puodą su apkepintomis daržovėmis išskobiame iškepusio moliūgo minkštimą. Pilame kokoso pieno 1 litrą. Visą puodo turinį suplakame rankiniu blenderiu, kol susidarys vientisa tiršta masė. Jeigu norime skystesnės sriubos - pilame daugiau kokosų pieno ir išmaišome. 
  5. Sriubą užviriname ir tuojau pat nukeliame nuo liepsnos. Tiekiame į stalą dubenėliuose, apibarsčius šviežiais žalumynais arba moliūgo sėklų branduoliais.

Puodo dugne kepa daržovės apibertos prieskoniais. 



Rankiniu blenderiu suplakta sriuba pradėjo kunkuliuoti - jau užtenka virti.

Bulvių, cukinijų ir obuolio latkės


Šiais metais JAV švenčiama Padėkos Diena sutapo su žydų Hanukkah, toks sutapimas kitą kartą įvyks maždaug po 70 tūkst. metų, tad mano draugai izraeliečiai turėjo svarių argumentų visus draugus įkalbėti švęsti pas juos. Aronsonų šeimyna jau ne pirmą kartą visus žavėjo namų puošnumu, patiekalų skanumu, šilta ir draugiška atmosfera, be to, mes išmokome kažką naujo apie žydų kultūrą ir tradicijas. Mano draugė yra pianistė, atvykusi iš Izraelio, moka šiek tiek rusų kalbą, nes jos geriausi mokytojai buvo išeiviai iš Rusijos; ji dėsytojauja, pati koncertuoja didelėse scenose, o namose lavina savo vaikus. Ji papasakojo ką reiškia Hanukos tradicija, vėliau labai gražiai dainavo abi su dukra dviejų balsų duetą hebrajų kalboje ir uždegė menoros žvakutes. Man visada buvo mįslė, koks gi čia stebuklas, jog nedidelio aliejaus kiekio užteko degti 8 dienoms, kodėl verta tai švęsti. Atsakymas toks: švenčiamas ne stebuklas, bet tautos stiprybė, tautos sugebėjimas išsaugoti savo unikalias tradicijas varguose, karuose, ir daugybėje kitų negandų, bet kokiomis sąlygomis, o maži kasdieniai stebuklai tik daugiau įprasmina žmonių siekius ir darbus.

Aš prisiminiau Sovietinio deficito laikus Lietuvoje, kai iki Naujųjų Metų maisto parduotuvės net aidėjo nuo tuštumo, žmonės minimaliomis išgalėmis, nepaisant valdžios draudimų ruošdavo Kūčių stalą, be jokių išeiginių rasdavo laiko įmantriems tradiciniams patiekalams paruošti. Visi žinojome, kad oficialiai šios šventės negalima minėti, bet visi ją švęsdavome, ir svarbiausia šioje šventėje buvo žmonių nepasidavimas, šeimų susibūrimas, tradicijų perdavimas vaikams. Lietuvių tauta irgi išgyveno sudėtingą išlikimo istoriją, tačiau mes neturime savo kasmetinės tautos ištvermės šventės, kuria skelbutme pasauliui apie savo išlikimo svarbą.

Tai va. Pradžioje pietavome pagal Padėkos Dienos papročius: keptas kalakutas, šviežių daržovių salotos, ankštinės pupelės, grybų padažas, bulvių košė, spanguolių pagardas; o vakarieniavome pagal žydų Hanukos papročius: latkės (bulviniai sklindžiai), obuolių pagardas,  salotos "Gaidelis" (tarkuotos morkos, obuolys, česnakas, majonezas), spurgos, šokoladinės-riešutinės bulvytės. Žydiška patiekalų dalis man visiškai autentiškai asocijuojasi su lietuvių valgiais, tad nepabijojau iš anksto pasisiūlyti iškepti šventinių latkių.

Po sočių valgių vaikai dainuodami linksmą dainelę rideno dreidelį (4 pusių vijurkėlis su skirtingais užrašais ant kiekvienos pusės) ir lošė iš šokoladinio gelto monetų. Buvo daug aistrų, įtampos, konkurencijos įkarščio, o viskas baigėsi šokolado persivalgymu. Buvo nuostabiai smagi šventė.

Latkių receptą susiradau "New York" žurnale, norėjau paruošti kažką nekasdieniško, kad nebūtų panašu į eilinius pusryčius. Patiekalas puikiai pavyko, vaikai valgė "iš pasiutimo", suaugę vis atsiprašinėjo, jog nori pakartoti dar porą latkių, na ir dar vieną, ir vėl, ir vėl. Tikiuosi, jog patiekalas patiks ir jūsų šeimoms.

Paruošimui reikia turėti du dubenis, burokinę tarką, didelį sietelį arba koštuvą, didelę keptuvę, mentelę ir šakutę - latkėms vartyti. Išeiga 36 vnt. maždaug 6 cm skersmens 1.5 cm storio sklindžių, arba 6-10 porcijų.

Produktai:

  • 700-750 g  krakmolo turtingų bulvių (aš naudojau Russet)
  • 1 vnt. (180 g) kietas rūgštus obuolys
  • 3 vnt. (500 g) jaunų cukinijų
  • 3 kiaušiniai
  • 3/4 stiklinės tarkuotų džiuvesėlių (panko arba iš sudžiuvusios bagetės)
  • 8 vnt. šviežio šalavijo lapelių - nebūtinai
  • 1.5 arb. š. rupios druskos
  • 1/2 arb. š. šviežiai maltų baltųjų arba juodųjų pipirų
  • 150 ml aliejaus

Paruošimas:

  1. Bulves ir obuolį nuskutame. Sutarkuojame stambia "burokine" tarka. Taip pat sutarkuojame cukinijas.
  2. Daržoves pasūdome, išmaišome ir sudedame į sietelį (smulkaus tinklelio koštuvą) virš dubens. Po 5 min. spaudžiant mentele nuvarviname iš daržovių kuo daugiau skysčio. 
  3. Keptuvėje virš kiek mažesnės nei vidutiniškos liepsnos įkaitiname aliejų. Aliejaus keptuvėje turi būti apie 1 cm gilumo. 
  4. Sudedame daržovių tarkius į dubenį, įmušame kiaušinius, papipiriname, pridedame plonais ruoželiais sukarpytų šalavijų. Daržovių sulčių dubenėlio dugne bus nusėdęs krakmolas - skystį pilame lauk, o krakmolą nuo dugno dedame atgal į daržovių tarkius. Dar pridedame džiuvesėlių ir viską gerai išmaišome. 
  5. Iš daržovių-džiuvesėlių tešlos pirštais formuojame 6 cm skermens 1.5 cm storumo paplotėlius. Kepame įkaitusiame aliejuje iš abiejų pusių po maždaug 3 min. Gerai iškepę sklindžiai (latkės - jidiš k.) turi būti gražiai parudavę, traškūs išorėje, minkšti viduje.
  6. Tiekiame į stalą karštus, su grietinės, jogurto+cinamono+česnako, varškės+grietinės, obuolių putėsių ar kitokiu mėgstamu padažu, labai tinka sūdytos lašišos griežinėliai (lox - jidiš k.). Mazel tov! 



2013-11-26

Ėrienos šonkauliai


Šio recepto labai nesureikšminu, kadangi tai mano dažnas greit paruošiamas valgis, tačiau pagal ingredientų kainą (1 svaras arba 0.5 kg ėrienos šonkaulių kainuoja maždaug $14.00) ir valgio skanumą reiktų jį priskirti prie šventiškų. Nuotraukos darytos paskubom: vakar po vakarienės jau vos ant kojų bepastovėjau. Tikiuosi, jog jūsų namuose patiekalas bus kaip pridera apipavidalintas: servuojamas porceliano lėkštėse su įvairiaspalvėmis salotomis ir atitinkamu garnyru. 

Aviena (ėriena) labai skaniai dera šalia tamsiai žalių daržovių: špinatų, gražgarsčių, ankštinių pupelių, šparagų (smidrų), brokolių, įvairių lapinių kopūstų ar mangoldų troškinių ir salotų. Taip pat garnyrui tinka lengva ir puri puree iš bulvių, kalafiorų, morkų, neriebūs troškinti kopūstai ar kt. Makaronai (pasta) ir ryžiai reikalauja didesnio padažo kiekio, negu šis patiekalas gali pasiūlyti. 

Mano išrankoji/-nevalgioji dukra šį patiekalą valgo net tada, kai yra soti - tiesiog neįmanoma jos niekuo nuvilioti, desertus išmainytų į "Ėrienos šonkauliukus", visi žaidimai ir draugai gauna laukti, kol dorojami minkšti ir sultingi mėsos gabaliukai.

Paruošimui reikia turėti česnako smulkintuvą, prieskonių grūstuvę ir didelę keptuvę, tinkančią kepimui orkaitėje. Išeiga 6-9 suaugusios porcijos, priklausomai nuo tiekiamo kartu garnyro kiekio. Recepto panašų variantą radau čia.
Produktai:
  • 1,5 kg (3 lb) ėrienos šonkaulių mėsos, kartu su kaulais
  • 4-6 skiltelės česnako
  • 1 Valg. Š. šviežių rozmarino lapelių
  • 1 arb. š. rupios druskos
  • 1/2 arb. š. (ar daugiau) šviežiai maltų juodųjų pipirų
  • 1-2 Valg. Š. alyvuogių aliejaus
  • 1 Valg. Š. koncentruoto granatų padažo, kaip "Naršarabas",  arba balzamiko glazūros - nebūtinai

Paruošimas:
  1. Mėsą nuplauname ir nusausiname, dedame keptuvėn. 
  2. Sutriname česnakų skilteles su druska. 
  3. Žirklėmis smulkiai sukarpome rozmarino lapelius, grūstuvėje juos sutriname kartu su maltais juodaisiais pipirais, kol išsiskirs aromatingas rozmarinų aliejus. 
  4. Sumaišome visus prieskonius (druską, česnaką, pipirus ir rozmariną) su aliejumi. Šia tyre ištriname šonkaulinę mėsą iš visų pusių. Dedame šonkaulius keptuvėn riebia dalimi žemyn. Paliekame kambario temperatūroje skoniams persisunkti 30 min. - 2 val.
  5. Paruošiame labai karštą 230°C (450°F) orkaitę. Kepame šonkaulius 20-30 min. Viduryje kepimo juos pavartome (aš kas 10 min. vis pakeisdavau vietomis šonkaulių eiliškumą keptuvėje). 
  6. 3 min. prieš kepimo pabaigą šonkaulius aptepame koncenruotu granatų padažu arba balzamiko glazūra, bet nebūtinai. Labai svarbu šonkauliukų neperkepti. Skanesnė ir sultingesnė mėsa bus vis dar šiek tiek rausva viduje. Prieš pjaustant paliekame mėsą 10 min. kambario temperatūroje "pailsėti", kitaip pjaustant iš jos išbėgs daug sulčių, mėsa liks nesultinga. 
Jeigu turite kulinarinį termometrą, tikrinkite mėsą jį įsmeigę iki storiausios mėsos vietos vidurio:
  • 50°C (120°F) - pasžalė ėriena (rare lamb - angl.) - perpjovus kepsnio centre matyti raudonas viduriukas, bėgančios sultys šiek tiek su krauju. Tokiai mėsai tinka aitrūs padažai.
  • 55°C (130°F) - vidutiniškai iškepta ėriena (medium done lamb - angl.) - perpjovus mėsos vidus rausvas, bėgančios sultys turi kiek rausvumo, beveik skaidrios - ši mėsa skani ir be padažo.
  • 60°C (140°F) - pilnai iškepusi ėriena (well done lamb - angl.) - mėsa be ružavumo viduj, daugiau pilkšva, tekančios sultys visiškai skaidrios, be rausvumo. Jeigu neaiški mėsos kilmė ar šviežumas, tai saugiau ėrieną kepti iki šios temperatūros. Šiai mėsai greičiausiai prireiks padažo.

Ėrienos šonkauliai marinuojasi.


Taip atrodo tik iškepę ėrienos šonkauliai.

Ėrienos šonkauliukų gerbėja.
Viduj vos ružavi - vidutiniškai iškepę ėrienos šonkauliai, mėsa sultinga ir minkšta.

2013-11-24

Bandelės su cinamonu


Šias bandeles kepu savaitgaliais pusryčiams. Kai nemiga mane kankina vėlai vakare - užmaišau tešlą iš vakaro, o kai nemiga kankina ryte ir atsikeliu 4 ryto, tai maišau tešlą ryte. Šiaip tai šios bandelės skanios bet kokiu paros metu, bet dėl sotumo, šiltumo, lipnumo ir nepaprastai gero skonio derinio su kava ar pienu, mano šeimoje jos atstoja pusryčius.

Paruošimui reikia turėti didelę (30-32 cm skersmens) keptuvę, tinkančią kepimui orkaitėje, kočėlą, picos ratukinį arba paprastą aštriabriaunį peilį, mikserį, nemetalinius puslitrį indelį mielėms kildinti, dubenį tešlai.
Produktai tešlai:

  • 1 stiklinė (250 ml) šilto pieno (kiek šiltesnio už kūno temperatūrą: 40-45°C)
  • 12 g šviežių mielių (2 a. š. arba vienas 9 g pakelis sausų mielių) 
  • 75 ml cukraus 
  • 4 stiklinės (450 - 500 g) kvietinių miltų
  • ½ arb. š. druskos 
  • 75 g sviesto, kambario temperatūros

Įdarui: 

  • 25 g sviesto, kambario temperatūros 
  • 2 Valg. Š. malto cinamono 
  • 2 Valg. Š. ir daugiau rudo cukraus
  • 2-4 Valg. Š. maltų karijų arba smulkių razinų - nebūtinai
Glaistui:
  • 1 stiklinė (250 ml) cukraus pudros
  • 1 Valg. Š. šilto pieno arba grietinėlės
  • 1 arb. š. vanilės ekstrakto

Paruošimas:

  1. Dideliame puodelyje sumaišome mieles su 1 Valg. Š. cukraus, pilame šilto pieno, paliekame šiltai 10 min. Aš įstatau puodelį į dubenį su beveik karštu vandeniu (iš karšto čiaupo). Šviežios mielės po 5 min. pradės putoti, po 10 min. mišinio tūris padvigubės. Jei mišinys nesuputojo, keičiame mieles ir bandome viską iš pradžių.
  2. Dubenyje sumaišome miltus, druską, likusį cukrų ir riebalus. Pilame suputojusį mielių mišinį, viską išmaišome pradžioje šaukštu arba mentele, po to ant miltuotos lentutės 5-10 min. rankomis minkome tešlą. Jeigu tešla labai limpa prie rankų, pridedame truputį miltų, puresnės bandelės bus iš lipnios tešlos.
  3. Tešlą dedame į dubenį, uždengiame šiek tiek drėgnu lininiu rankšluosčiu ir paliekame 30-60 min. šiltai kilti - kol tešlos kiekis išsipūs, padvigubės savo tūriu. Aš truputį pakaitinu ir išjungiu orkaitę, ranka patikrinu, kad būtų maždaug karštos vasaros dienos temperatūra ir tada išjungtoje orkaitėje kildinu tešlą.
  4. Tešlą rankomis suplojame ir, keletą kartų vis užlenkiant kraštus bei tempiant rankomis, formuojame keturkampį. Lengvai pakočiojame kad suformuoti maždaug 5-8 mm storumo 60x40 cm tešlos stačiakampį. 
  5. Naudojame įdaro ingredientus. Tešlos stačiakampį ištepame sviestu, apiberiame cinamono milteliais ir rudu cukrumi. Suvyniojame tešlą kaip vyniotinį. Gautą vyniotinį lengvai apiberiame rudu cukrumi ir paridename, kad cukrus prikibtų iš visų pusių. Supjaustome tešlos vyniotinį 5-6 cm pločio gabalėliais. 
  6. Bandelių gabalėlius dedame pjūviu aukštyn į sviestu išteptą keptuvę, paleikant 3 cm tarpus. Paliekame keptuvę šiltai dar 30-40 min., kol bandelės išsipūs, užpildys tarpus per visą keptuvę. 
  7. Paruošiame 180°C (360°F) karštumo orkaitę. Apibarstome iškilusias bandeles nedideliu kiekiu cinamono ir cukraus mišinio - nebūtinai. Šauname keptuvę su bandelėmis į gerai prikaitusią orkaitę ir kepame 30 min. Iškepusios bandelės turi būti gražiai parudavusios, paspaudus pirštu tešla turi būti minkšta - spyruokliuojanti. 
  8. Puodelyje mikseriu iki vientisos masės sumaišome glaisto ingredientus. Apliejame glaistu keptuvėje dar karštas bandeles. Paliuosuojame bandeles peiliu, kad atliptų nuo keptuvės sienelių. Plėšome po vieną bandelę ir tiekiame prie arbatos, kavos, pieno, vanilinių ledų kamuoliuko...


P.S. Iš anksto paruoštas bandeles su visa keptuve galima kildinti per naktį uždengtas plėvele, šaldytuve.








2013-11-22

Burėkas su moliūgo įdaru


"Burėko su moliūgo įdaru" receptas kartu su visu iškeptu pyragu Halovyno dieną atkeliavo į mano namus iš Moldoveanu šeimos virtuvės. Mano draugai rumunai labai kukliai pristatė šį patiekalą: "moldaviškas-rumuniškas pyragas, tokį patį kepa Graikijoje tik su mėsos arba varškės-špinatų įdaru". Mes visi valgėme šį pyragą ir alpome iš skanumo. Aš pati kol kas nebandžiau šio pyrago kepti (recepto kiekiai nepatikrinti ir nepatikslinti), bet pasidalinsiu pyrago receptu su visais, kas mėgsta išbandyti "grieko vertas" naujoves, nes šis pyragas tikrai vertas "didelio grieko".

Jufka - taip centrinėje Europoje ir Turkijoje vadinama "Filo" tešla (phyllo dough - angl.). Naminė tešla - žymiai skaniau (žiūrėk receptą įrašo apačioje), bet galima apsieiti ir su pirktine. Įdaras ruošiamas iš moliūgo masės, pridėjus maltus graikinius riešutus ir džiovintus abrikosus. Alyvuogių aliejus "Extra Virgin" (šalto spaudimo tyras aliejus) suteikia pyragui ir tešlai ypatingo skonio. Prieskonimas galima naudoti bet kokius jūsų mėgstamus pyrago mišinius: cinamonas, vanilė, ciržtrusų žievelės, kardamonas, imbieras... Jeigu labai patiks pyragas, tai galite bandyti jį ruošti ir su graikiškais įdarais:

  • kepintas avienos faršas+pakepinti svogūnai+česnakas (skonis turėtų būti panašus į kibinų);
  • kepinti svogūnai+smulkinti špinatai+varškė+kiaušinis;
  • vaškė arba ricotta+2 kiaušiniai+cukrus+vanilė.

Sūkurinis pyragas "Burėkas" gali būti pjaustomas skersai ir išilgai - kaip pica, tačiau Alina (mano rumunė draugė) rekomendavo tiesiog atsiplėšti norimo ilgio vamzdelį tešlos - taip mažiau rizikos, jog išbyrės įdaras ar išlašės įdaro sultys.

Jeigu naudosite pirktinę "Filo" tešlą, tai ją prieš 12 val. iki ruošos neišpakuotą perkelkite iš šaldiklio į šaldytuvą - kad ji pamažėle tolygiai atitirptų.

Darbui reikia paruošti maždaug 1,5 skersmens virtuvės stalo paviršių. Paruošimui reik turėti didelę 30-32 cm skersmens keptuvę - geriau špižinę, tinkančią kepimui orkaitėje; mėsmalę arba maisto procesorių riešutams ir abrikosams smulkinti. Jei naudosite pirktinę "Filo" tešlą, tai ruošai prireiks kulinarinio teptuko, švaraus ir plono (ne frotinio ir ne vaflinio) lininio arba medvilninio rankšluosčio, mažo dubenėlio.

Produktai:

  • 1/2 pakuotės (220 g) pirktinės "Filo" tešlos arba paruoštos tešlos pagal receptą šio įrašo apačioje
  • 30 g sviesto - tik pirktinei "Filo" tešlai
  • 50 ml alyvuogių aliejaus "Extra Virgin" - tik pirktinei "Filo" tešlai
  • 1,5 stiklinės (380 g) moliūgo tyrės, labai gerai nuvarvintos
  • 1 stiklinė (150 g) rupiai maltų graikinių riešutų arba karijų
  • 1 stiklinė (150 g) maltų džiovintų abrikosų
  • 1-2 arb. š. "Rudeninio kvapo" prieskonių mišinio arba cinamonas+gvadzikėliai+citrinų žievelė
  • 1 arb. š. sukraus pudros
  • 1 arb. š. cinamono miltelių

Paruošimas:

  1. Paruošiame 220°C (425°F) karštumo orakitę. Orkaitėje 1-2 min. pašildome špižinę keptuvę. Statome keptuvę šalia stalo, ant kurio bus ruošiama tešla. Keptuvėje ištirpiname sviestą, pridedame aliejų, išmaišome kulinariniu teptuku. Virtuvinį rankšluostį suvilgome tyru vandeniu, gerai nugręžiame. 
  2. Dubenyje sumaišome moliūgo tyrę su riešutais, džiovintais abrikosais ir prieskonių mišiniu. 
  3. Su pirktine "Filo" tešla reik dirbti labai mikliai, nes ji staigiai džiūsta ir tampa trapi. Išpakuotą nenaudojamą tešlą nuolat laikome uždengtą drėgnu rankšluosčiu. Ant stalo paviršiaus išdėliojame vieną šalia kito stačius "Filo" tešlos lakštus per visą stalo ilgį, maždaug 2 cm padengiant šalia esančio lakšto kraštą. Tešlą ištepame sviesto-aliejaus mišiniu, padengiame antru "Filo" tešlos lakštų sluoksniu, dabar lakštus centruojame ant apatinių lakštų sudūrimo vietų. 
  4. Stalo kitame gale pagaminame analogišką antrą dvigubos "Filo" tešlos lakštų juostą. Dabar šias dvi juostas sudūriame, kad jos viena ant kitos užeitų 2 cm. Turi gautis "Filo" tešlos milžiniškas stačiakampis, per visą stalą. 
  5. Ant paruoštos tešlos stačiakampio ilgesnio krašto dedame mažojo pirštelio storumo įdaro juostą, kurią vyniojame į "dešrą" iki pat kito tešlos krašto. 
  6. Jei liko keptuvėje riebalų, juos išliejame į indelį. Į keptuvę suvingiuojame paruoštą "dešrą", kad gautųsi "sraigė" per visą keptuvės skersmenį. 
  7. Paruoštą keptuvėje "sraigę" apliejame palikusiais riebalais, galima aptepti kiaušinio plakiniu, bet nebūtinai.
  8. Kepame apie 20 min., iki kol "Burėko" paviršius gražiai paruduos. 
  9. Iškepusį "Burėką" šiek tiek atvėsiname kambario temperatūroje, apibarstome cukraus pudra ir cinamono milteliais. Mėgaujamės šalia kavos arba arbatos. Poftă bună!


Filo tešlos receptas

Filo tešla arba "Jufka" gali būti ruošiama pradžioje šiek tiek iškočiojant, o po to tempiant tešlą rankomis. Filo tešlos gamybai tinka miltai turintys 9-10% ir daugiau glitimo, tokia tešla bus tampri, neplyš tempiama.

Paruošimui reikia turėti didelę lentą arba silikoninį kilmėlį minkymui ir kočiojimui, plastikinę maisto plėvelę, 100% medvilninę arba lininę staltiesę (ant jos bus tempiama tešla), picos ratukinį arba bet kokį aštriabriaunį peilį.

Produktai:

  • 2,5 stiklinės (320 g) ir daugiau kvietinių miltų (tinka "King Arthur All Purpose Flour") 
  • 0,5 arb. š. smulkios druskos
  • 1 stiklinė (250 ml) šilto vandens (kiek šiltesnio už kūno temperatūrą: 45°C)
  • 0,5 Valg. Š. alyvuogių aliejaus "Extra Virgin", ir daugiau - tešlos aptepimui
  • 0,5 Valg. Š. stalo acto 
Paruošimas:

  1. Dubenyje sumaišome 2,5 stiklines miltų su druska. Puodelyje suplakame likusius recepto skystus ingredientus. Maišant į miltus pamažėle pilame skystą mišinį. Gauta tešla turi būti tąsi, lengvai atlimpanti nuo rankų. Jeigu tešla labai lipni, pridedame daugiau miltų.
  2. Daliname tešlą į 3 dalis, kiekvieną dalį rankomis minkome ant pamiltuoto paviršiaus po 40-50 kartų. Išminkytus tešlos rutulius uždengiame plastikine maisto plėvele ir paliekame 30 min. kambario temperatūroje "pailsėti".
  3. Kartą "pailsėjusi" tešla suminkštės, bus puresnė. Vėl minkome kiekvieną tešlos gumulą po 40-50 kartų. Dabar visus tris gumulus aptepame aliejumi, uždengiame plastikine plėvele ir paliekame "pailsėti" dar 30 min. 
  4. Lentutę arba silikoninį paviršių ištepame aliejumi. Iškočiojame kiekvieną tešlos gumulą iki 20-30 cm skersmens ovalo, aptepame aliejumi ir paliekame "pailsėti" dar 20-30 min. - dabar tešla turi tapti tampri lyg guminė.
  5. Ant staltiese padengto stalo padedame tešlos lakštą, pakišame po lakštu delnus ir tempiame tešlą į įvairias puses, kol lakštas padengs visą virtuvinio stalo paviršių (maždaug 1,5 metro skersmens) ir taps plonas ir permatomas. 
  6. Ant tešlos ilgesnio krašto išdedame mažojo pirštelio storumo juostelę paruošto įdaro. Vyniojame į ilgą dešrą iki pat kito tešlos krašto. Susukame tešlą į "sraigę" ir išdedame į aliejumi apteptą keptuvę. 
  7. Iš likusios tešlos dviejų lakštų kartojame tempimą ir vyniojimą į "dešras". Prijungiame paruoštą "dešrą" prie keptuvėje esančios "sraigės" galo ir toliau vingiuojame. Iš trijų įdarytos tešlos "dešrų" turi susivingiuoti 30-32 cm skersmens "sraigė". Arba galima kepti atskiras tris mažas "sraigytes", jas išdėjus ant kepimo popieriumi padengtos skardos. 
  8. Prieš kepant, "Burėko" paviršių galima aptepti kiaušinio plakiniu - nebūtinai. Kepame apie 20 min. iš anksto prikaitintoje iki 220°C (425°F) orakitėje. Iškepęs "Burėkas" turi būti gražios rusvos spalvos. 

Pabaigai kviečiu pasiklausyti Rumunijos moldavų vaikinų įdainuotos šokių muzikos "Dragostea Din Tei "