Etiketės

abrikosai Afganistanas Afrika agurkas agurotis Airija alyvuogės Amerika ananasas Anglija antis apkepas arbūzas Argentina Armenija Artimųjų Rytų artišokai Australija Austrija aviena avižos Avokadas Azerbaidžanas baklažanas BALTA Baltarusija bananas batatas BE GLITIMO BE KIAUŠINIO Belgija biskvitas blynai Bosnija Brazilija brokoliai bulvės burokėliai citrusai cukinijos Čekija česnakas daigai Danija duona EGZOTIKA EKOLOGIJA Filo tešla fusion GELTONA Graikija granatas gražgarstės grybai grietinė GRILIS lauke Gruzija Havajai imbieras Indija info Iranas Ispanija Italija Izraelis Japonija jautiena Jemenas jogurtas jūros gyviai kakava kalafioras kalakutiena KALĖDOS kalmarai Kanada Kapota tešla kaštonai kepiniai kiauliena kiaušinis Kinija kokosai kopūstas krabai krapai krevetės kriaušės Kruopos KŪČIOS KŪDIKIAMS kukurūzai kumpis Lenkija Libanas Lietuva mangas Meksika mielinė tešla moliūgas morkos obuoliai Olandija ORANŽINĖ PAAUGLIŲ PAGEIDAVIMAI PAGARDAI Pakistanas pankolis papaja pasta pastarnokas persikai Peru pica pienas pipirai ir paprikos pomidoras Portugalija Prancūzija Puerto Rico pupelės rabarbarai RAUDONA RAW ridikai riešutai ryžiai Rumunija Rusija salieras silkė Sirija skvošas slyvos Slovakija Slovėnija SLUOKSNIUOČIAI sluoksniuota tešla sumuštiniai sūris SVEIKATA svogūnai šerniena Škotija šparagai špinatai Švedija Tailandas Turkija Ukraina uogos Urugvajus VAIKŲ PAGEIDAVIMAI varškė veganams vegetarams VELYKOS Vengrija veršiena Viduržemio vynuogės vištiena Vokietija ŽALIA žalumynai žąsis žirniai žuvis

2014-03-29

Tako prieskonių mišinys


Šį mišinį iškart gaminu su druska (dažniausiai kiti mano prieskonių mišiniai yra be druskos), kadangi jį naudoju dažniausiai meksikietiškiems patiekalams - barstau ant keptos jautienos, vieštienos, pomidorų ir t.t., tad visada maždaug išlaikau vienodą druskos ir kitų prieskonių balansą.

Mano vaikai naminius "Tako" ir "Burrito" gali valgyti kasdien, nors aš neskatinu tokios monotonijos maisto racione. Tačiau jeigu kažkas serga ir išvis atsisako maisto, tada negalioja jokie draudimai, kad ir 3 kartus per dieną visą savaitę esu pasiruošusi gaminti meksikietiškus patiekalus. Iš anksto pasiruoštas "Tako prieskonių mišinys" labai palengvina ruošą - nereikia matuoti, grūsti, viskas jau yra paruošta buteliuke, tik pabarstai reikiamą kiekį mišinio ant mėsytės ar daržovių, ir viskas pakvimpa autentiška Meksika.

Šis prieskonių mišinys gali būti naudojamas ant jau paruoštų patiekalų, kaip pvz. kiaušinienės ir omletai, daržovių troškiniai. Paįvairinimui jį labai skanu užbarstyti ruošiant karštus sumuštinius su vištiena ir sūriu, įmaišyti į jautienos faršą maltinukams, "Netikram zuikiui" ir t.t.

Paruošimui reikia turėti grūstuvę.

Ingredientai:

  • 1 Valg. Š. rūpios jūros druskos
  • 1 arb. š. maltų kumino sėklų (cumin - angl.)
  • 1 Valg. Š. džiovinto raudonėlio
  • 1/2 Valg. Š. cukraus
  • 1-2 arb. š. maltų Kajeno ar/ir kitų raudonųjų pipirų (Cayenne pepper - angl.)
  • 2 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
  • 1 Valg. Š. paprikos miltelių (gali būti pusė šio kiekio - rūkyta paprika)


Paruošimas:

  1. Pirmiausia grūstuvėje sugrūdame kuminos sėklas su druska, kol paskilis kumino aromatas. Pridedame raudonėlio, vėl sugrūdame. 
  2. Dabar pridedame visus likusius ingredientus, gerai išmaišome ir beriame mišinį į sandarų indelį, pažymėtą "Tako prieskoniai" užrašu. 
  3. Laikome iki 12 mėn., sausoje vėsioje vietoje - prieskonių stalčiuje, pvz., toliau nuo viryklės karščio. 

2014-03-28

Varškės spurgutės


Pastaruoju metu aš turiu vis mažiau ūpo sukinėtis virtuvėje, o šeimos gurmaniški poreikiai tai juk nesikeičia. Tad vis dažniau patys vaikai pradeda reikšti iniciatyvą, jie prisimena mėgstamus mamytės repertuaro patiekalus ir patys bando juos atkartoti - mano vaidmuo lieka tik ingredientų kiekių pasakinėjimui, na dar kartais tenka pabūti viryklės/orkaitės opreatore - labai bijau kad vaikai nenusidegintų, neužmestų sau ant kojų keptos anties su visa keptuve ir panašiai.

Šias spurgas kepė mano 10-metė dukra. Aš tik užkaitinau aliejų ir šalia stovėjau vis patardama, kaip stovėti prie viryklės, iš kokio aukščio mesti spurgas į verdantį aliejų. Ji pati maišė tešlą, pati formavo spurgas, pati jas dėjo į aliejų ir pati išgraibė kiaurasamčiu. Smagiausia dalis - cukraus pudros barstymas - irgi buvo vien dukrai patikėtas. 

Spurgos iškepa traškios išorėje, purios ir tamprios lyg kempinė - viduje, beveik nesaldžios, tad cukraus pudros galite naudoti ir daugiau, kas mėgsta saldžiau.

Paruošimui reikia turėti maždaug 2 litrų talpos (18-19 cm skersmens) puodą, kiaurasamtį, dubenį, didelę lėkštę, groteles virš blėkutės - riebalams nuvarvinti (nebūtinai), sietelį. Išeiga 24-30 vnt.  5-6 cm. skersmens spurgučių. 
Produktai:
  • 1 litras (33 oz) šviesaus aliejaus, kaip pvz. vynuogių kauliukų arba rafinuotas alyvuogių aliejus
  • 300 g varškės, kuo riebesnė - tuo skaniau (aš naudojau pusantro pakelio Friendship Farmer Cheese)
  • 4 Valg. Š. cukraus
  • 5-6 Valg. Š. miltų
  • 2 vnt. kiaušiniai
  • 2 arb. š. vanilės ekstrakto (arba vanilinio cukraus)
  • 1/2 arb. š. sodos
Pabarstymui:
  • 2 arb. š. cukraus pudros

Paruošimas:
  1. Dubenyje šaukštu sumaišome visus tešlos ingredientus. Miltų kiekį reguliuojame pagal tešlos lipnumą. Tešla turi būti gana lipni, bet šlapiomis rankomis turi būti įmanoma suformuoti kamuoliukus. Paliekame tešlą brinkti kambario temperatūroje 20-30 min. 
  2. Puode virš didesnės nei vidutiniškos liepsnos įkaitiname aliejų. Aliejaus tur būti mažiausiai 5-6 cm gilumo. Kaitinimas iki reikiamos temperatūros užtruks apie 7 min. (kas turi kulinarinį termometrą: 180-190°C (350-375°F), o kas neturi - tikriname panardinus medinio šaukšto galą - apie medieną aliejus turi inirtingai burbuliuoti.)
  3. Šlapiomis rankomis formuojame graikinio riešuto dydžio (3 cm skermens) rutuliukus ir tuojau pat nardiname juos į verdantį aliejų; prieš paleidžiant, stengiamės spurgas priartinti prie pat aliejaus paviršiaus, kad kuo mažiau tykštų karštas aliejus. Spurgos pradžioje panirs į puodo dugną, po to išnirs į paviršių, iškeps iš vienos pusės, po to pačios apsivers ir iškeps iš kitos pusės. Viso spurgos kepimas užtrunka apie 2 min., iškepusios spurgos išsipūčia, padvigubėja savo dydžiu.  
  4. Kadangi spurgos dedamos puodan po vieną, tai ir kiaurasamčiu išsemiam jas po vieną maždaug ta pačia tvarka - norimo rudumo spurga keliauja lėkšėn. Kas nemėgsta riebaus maisto, tai rekomenduoju pirmas 1-2 minutes po kepimo nuvarvinti spurgas ant grotelių virš blėkutės, ir tik po to perkelti jas į lėkšę.
  5. Kiek pravėsusias spurgas barstome per sietelį cukraus pudra. 
P.S.
  • Jeigu spurgos prisigeria labai daug aliejaus, vadinasi reikia padidinti aliejaus temperatūrą.
  • Jeigu spurgos prieš apsiversdamos tampa labai tamsios, vadinasi reikia sumažinti aliejaus temperatūrą.
  • Jeigu spurgos iškepa grybo formos - kartais spurga prilimpa prie puodo dugno ir kildama paviršiun ištysta - tai tik dar smgiau tokias spurgas valgyti. 
Taip atrodo spurgų tešla. 
Spurgos kunkuliuoja aliejuje.
Barstome spurgutes cukraus pudra.
Sprgučių žievelė traški, o vidus purus ir tamprus, lyg kempinėlė. 

Vištienos mišrainė su razinomis


Šiai salstelėjusiai mišrainei dažniausiai naudoju pirktinę keptą vištą arba namuose keptą - pagal "Citrininės vištienos medaus glajuje" receptą. Kadangi mūsų šeimoje visi mėgsta kojas, antroje vietoje - sparniukus, tad visada lieka vištienos krūtinėlė. Būtent ji ir geriausiai tinka mišrainėms ar sumuštiniams. Jeigu patiks mišrainės receptas, tai rekomenduoju pasigaminti dvigubą kiekį - iš visos vištos.
Paruošimui reikia turėti dubenį. Išeiga 2 porcijos.
Produktai:

  • 1 keptos vištos krūtinė, be odos (400 g)
  • 2-3 vnt. saliero stiebai
  • 2 Valg. Š. nuo žievelių išvalytų, skaldytų migdolų
  • 1 Valg. Š. džiovintų spanguolių - nebūtinai
  • 1 Valg. Š. razinų arba 100 g šviežių vynuogių
  • 3 Valg. Š majonezo arba veganezo
  • žiupsnelis druskos - nebūtinai
  • 1/4 arb. š. maltų pipirų (bet kokios rūšies) - nebūtinai

Paruošimas:

  1. Vištieną atskiriame nuo kaulų, pašaliname odą. Mėsą supjaustome 2 cm kubeliais. 
  2. Salierų kotus supjaustome 3 mm pusžiedžiais. 
  3. Visus ingredientus sumaišome dubenyje. Mėgaujamės su ruginės duonos riekele. 

2014-03-22

Kiaulienos išpjova slyvų padaže

Slyvų padaže paruošta kiauliena. 
Lietuva yra kiaulienos kraštas. Aš gyvenu JAV - jautienos krašte, tad man kiauliena yra delikatesas, ne visuose restoranuose atrandamas. JAV prekybos centruose parduodama kiauliena yra sausa, bespalvė ir beskonė; nenoriu čia gilintis kas ten daroma su gyvūnais, kad jų raumuo tampa visiškai pakitęs nuo normalaus. Ypač sunku JAV gauti nusipirkti ekologiškos kiaulienos, geriausiu atveju Whole Foods parduotuvėje nusiperku mėsą gyvūnų, augintų be antibiotikų, hormonų ir humaniškose sąlygose, tačiau tokia kiauliena nepažymėta ekologiškumo ženkliuku. Pagal skonį tokia "laimingų gyvūnų" mėsa man artimesnė kiaulienos skoniui, kurį prisimenu iš savo paauglystėje Lietuvoje ragautos kaime augintos kiaulienos. Mano manymu, geriau valgyti skanią mėsą, arba išvis jos nevalgyti. Tad šis receptas dedikuojamas visiems tikro kiaulienos skonio gėrbėjams.

Iškepusios kiaulienos vidus turi būti lengvai rausvas, bėgantis sultinys skaidrus, vidaus temperatūra 63°C (145°F).
Šiame recepte išsaugomas natūralus kiaulienos sultingumas ir aromatas. Pradžioje kiauliena apkepinama be padažo, rūpi druska ir rūpiai malti pipirai tarnauja kepime kaip barjeras, kad mėsa mažiau priliptų prie keptuvės. Tokia be padažo paruošta natūrali (be augimo hormonų, antibiotikų ir kankinimų) kiauliena iškepusi bus puiki ir skani. Taip paruoštą kiaulieną aš saugau visą savaitę indelyje, šaldytuve; naudoju plonus griežinėlius sumuštiniams, arba storesnius griežinėlius atšildau keptuvėje, slyvų padaže pvz.

















Padažas gaminamas iš slyvų uogienės, bet kokio jūsų mėgstamo čili padažo (tiks ir į tyrę susmulkintos šviežios arba marinuotos čilės), obuolių acto. Svarbu, kad slyvų uogienė būtų skani. Mano kulinarine patirtimi: iš neskanių ingredientų nesigauna geras rezultatas.



















Aš labai mėgstu japonišką slyvų vyną, tad kartais šliūkšteliu jo į keptuvėje labai sutirštėjusį slyvų padažą, bet galima naudoti ir bet kokį kitą baltą ar rausvą vyną, arba išvis be vyno apsieti - kai padažas pakankamai skystas. Čia viskas priklauso nuo jūsų naudojamos slyvų uogienės tirštumo. Labai tirštą uogienę sumaišius su obuolių actu ir truputėliu virinto vandens irgi gausite puikų rezultatą.

Padažą galima pasigaminti didesniame kiekyje, įsipilti į buteliuką ir naudoti su bet kokia paruošta kiauliena. Tačiau jeigu norėsite karšto lipnaus slyvų padažo, rekomenduoju kiaulieną apkepinti šiame padaže - mėsa taps aromatingesnė, salstelėjusi, mėsos apskrudusi žievelė taps tampri, pasidengs karamelizuotu slyvų padažo sluoksniu. Mano šeima žiauriai mėgsta tokią kiaulieną, praktiškai iš pirktinio 1 litro talpos slyvų uogienės indelio nieko kito ir negaminu - viską sunaudoju padažui prie kiaulienos.

Paruošimui reikia turėti 1 didelę keptuvę su dangčiu, kulinarines žnyples, dubenėlį padažui sumaišyti. Vienos 0,5 kg nugarinės užtenka padalinti 3 suaugusioms porcijoms. Mano 32 cm skersmens keptuvėje telpa 3 nugarinės, tad išvien pagal tą patį receptą, padauginus ingredientus iš 3, galima iškepti 9 porcijas (mažiau aliejaus ir padažo susinaudoja, kai išvien kepamos kelios nugarinės).

Produktai:

  • 0,5 kg kiaulienos nugarinės išpjova (pork tenderloin - angl.)
  • 1/2 arb. š. rupios druskos
  • 1/2 arb. š. rupiai sutraiškytų juodųjų pipirų
  • 2 Valg. Š. alyvuogių aliejaus


Ingredientai padažui:
  • 1/2 stiklinės (125 ml) skanios slyvų uogienės
  • 1-3 arb. š. jūsų mėgstamo čili padažo arba aitriųjų paprikų tyrės (reguliuokite aštrumą pagal savo skonį)
  • 3 Valg. Š. obuolių acto, 5% stiprumo
  • 50 ml japoniško slyvų vyno, arba bet kokio šviesaus vyno
Paruošimas:
  1. Kiauliena turi būti kambario temperatūros. Marinavimas šiame recepte nereikalinigas, tačiau iš šaldytuvo atkeliavusi ir palikta virtuvės temperatūroje prieskoniuota mėsa tik po 40-60 min. bus reikiamos temperatūros (prieskoniai neleidžia bakterijoms daugintis). Kiaulieną nuplauname ir nusausiname, ištriname iš visų pusių druskos ir pipirų mišiniu. Paliekame kambario temperatūroje 40-60 min. (nešaldytą mėsą galima kepti tuojau pat).
  2. Virš didesnės nei vidutiniškos liepsnos keptuvėje įkaitiname aliejų. Kiaulieną kepame po 4 min. iš visų 4 pusių, vartome kulinarinėmis žnyplėmis. Kiauliena iš visų pusių turi pasidengti traškia ruda žievele. 
  3. Dubenėlyje sumaišome slyvų uogienę, čili tyrę ir actą. Šiuo mišiniu apliejame kiaulieną keptuvėje. Sumažiname liepsną, kepame kiaulieną po 2 min. iš visų 4 pusių. Jeigu padažas labai tirštas - pilame vyno. Šiame etape pravartu nors trumpam uždengti keptuvę dangčiu, kad kiauliena kaistų padažo garuose. 
  4. Prieš pjaustant, kiaulieną paliekame pailsėti kambario temperatūroje 10 min. - iš pailsėjusios mėsos pjaustant mažiau bėga sultys, ji lieka minktesnė. Pjaustome 1-1,5 cm griežinėliais, apliejame keptuvės dugne esančiu slyvų padažu ir tiekiame į stalą. Garnyrui labai tinka bulvių purée, ankštinės pupelės, šviežios salotos su citrinų sulčių padažu. 
Druskuota ir pipiruota kiaulienos išpjova kepinama iš visų pusių. 
Kiauliena karamelizuojasi slyvų padaže.
Taip atrodo po 20-22 min. gerai iškepusi kiaulienos išpjova be padažo: lengvai rausvas sultingas vidus, temp. 63°C arba 145°F.