Etiketės

abrikosai Afganistanas Afrika agurkas agurotis Airija alyvuogės Amerika ananasas Anglija antis apkepas arbūzas Argentina Armenija Artimųjų Rytų artišokai Australija Austrija aviena avižos Avokadas Azerbaidžanas baklažanas BALTA Baltarusija bananas batatas BE GLITIMO BE KIAUŠINIO Belgija biskvitas blynai Bosnija Brazilija brokoliai bulvės burokėliai citrusai cukinijos Čekija česnakas daigai Danija duona EGZOTIKA EKOLOGIJA Filo tešla fusion GELTONA Graikija granatas gražgarstės grybai grietinė GRILIS lauke Gruzija Havajai imbieras Indija info Iranas Ispanija Italija Izraelis Japonija jautiena Jemenas jogurtas jūros gyviai kakava kalafioras kalakutiena KALĖDOS kalmarai Kanada Kapota tešla kaštonai kepiniai kiauliena kiaušinis Kinija kokosai kopūstas krabai krapai krevetės kriaušės Kruopos KŪČIOS KŪDIKIAMS kukurūzai kumpis Lenkija Libanas Lietuva mangas Meksika mielinė tešla moliūgas morkos obuoliai Olandija ORANŽINĖ PAAUGLIŲ PAGEIDAVIMAI PAGARDAI Pakistanas pankolis papaja pasta pastarnokas persikai Peru pica pienas pipirai ir paprikos pomidoras Portugalija Prancūzija Puerto Rico pupelės rabarbarai RAUDONA RAW ridikai riešutai ryžiai Rumunija Rusija salieras silkė Sirija skvošas slyvos Slovakija Slovėnija SLUOKSNIUOČIAI sluoksniuota tešla sumuštiniai sūris SVEIKATA svogūnai šerniena Škotija šparagai špinatai Švedija Tailandas Turkija Ukraina uogos Urugvajus VAIKŲ PAGEIDAVIMAI varškė veganams vegetarams VELYKOS Vengrija veršiena Viduržemio vynuogės vištiena Vokietija ŽALIA žalumynai žąsis žirniai žuvis

2018-10-11

Pienių salotos su braškėmis


Šios salotos priklauso gegužės-birželio mėnesio sezonui, t.y. tam metų laikotarpiui, kai soduose yra sultingų pienių lapų ir kietų braškių, tačiau jei jūs gyvenate pietiniame planetos pusrutulyje, tai pas jumi pienių ir braškių sezonas bus rudenį. Be to, pienių lapai - tai vaistas nuo alergijos žiedadulkėms, kitaip dar vadinamos "šienlige" (man labai aktualu).

Keletą metų bandžiau gaminti įvairius pienių salotų receptus, ir nei vienas neprigijo mano namuose (t.y. neplanuoju gaminti antrąkart). Išimtis - "Pienių salotos su braškėmis". Būtent braškės suteikia pienių lapų kartumui to taip labai reikalingo saldaus skonio išbalansavimo, - šiose salotose pienių lapų kartumas tampa savotiškai pageidautinu. Be to, kadangi aš stengiuosi gaminti visai šeimai, o  ne vien tik sau, teko pienių lapus perpus maišyti su špinatais - toks skonis priimtinas ir mano vaikams.

Kad pienių lapai būtų mažiau kartūs, juos patartina apie 30 min. pamerkti labai šaltame vandenyje. Jeigu užmerksite jau supjaustytus pienių lapus, tai pašalinsite daugiau kartumo.

Alternatyvai braškes galima pakeisti mangu. O jeigu norite sočiau, tai labai tinka šias salotas apiberti  kedrų riešutais (dar vadinamais "pinjoliais") arba gorgonzola sūrio trupiniais. 

Šios salotos nepaprastai puikiai tinka prie kiaulienos kepsnio ir virtų bulvių arba bulvių košės.

Paruošimui reikia turėti salotų džiovinimo karuselę, didelį peilį ir lentutę, didelį dubenį salotoms, mažą puodelį ir šluotelę arba šakutę - salotų padažui suplakti. 

Produktai:

  • 100 g (vienas ryšelis arba 2 didelės saujos) sultingų pienių lapų
  • 100 g špinatų lapų
  • 8-10 vnt. didelės kietos braškės (300 g)
  • 1/2 violetinio svogūno (maždaug 80 g)
  • 2 vnt. kieti pomidorai (180 g)
  • 6-8 vnt. šviežio baziliko lapelių
  • 1/2 arb. š. druskos
  • 1/2 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
Padažui:
  • 2 Valg. Š. Extra Virgin alyvuogių aliejaus (gali būti paskanintas baziliku)
  • 1 Valg. Š. balzamiko acto
  • 1 Valg. Š. citrinų sulčių arba obuolių acto (5% stiprumo)
Paruošimas:

  1. Pienių lapus nuplauname po labai šalto vandens srove ir paliekame 30 min. prapjautus kotus įmerkus į šaltą vandenį.
  2. Pienių lapus supjaustome maždaug vieno kąsnio gabalėliais (2-3 cm) ir gerai išsukame salotų džiovinimo karuselėje. 
  3. Pašaliname špinatų kotelius, lapus supjaustome arba suplėšome vieno kąsnio dydžio šmoteliais. 
  4. Svogūną supjaustome plonomis juostelėmis, braškes - griežinėliais.
  5. Nedideliame puodelyje šakute suplakame padažo ingredientus.
  6. Visus produktus sumaišome salotų dubenyje, pasūdome, papipiriname, apliejame padažu. 
  7. Tiekiame į stalą netrukus. Šios salotos išlieka traškios ir gražios tik 1 dieną, deja. 


Aš krautuvėje perku šitokį ryšelį kultūrinių pienių. Jos yra bordiniais koteliais ir mažiau karčios už kiaulpienes.
Pienės mirksta šaltame vandenyje.

Pienių lapus pjaustome vieno kąsnio gabalėliais.

Pienių salotos, sumaišytos dubenyje.

Kopūsto, kale ir obuolių salotos


Šį receptą dedikuoju jums, Segebutės užrašų skaitytojai. Buvau metams apleidusi receptų rašymą, bet nenutrūkstami jūsų laiškai su klausimais bei komentarai po receptais man suteikė naujos motyvacijos tęsti savo receptų aprašinėjimą. Be to, pati pastebėjau, jog ilgainiui pamirštu savo gerų receptų idėjas. Tad ši Segebutės receptų kolekcija paranki ir man pačiai - gerų senų skonių atminimui.

Šviežio kopūsto, kale ir obuolių salotų recepto idėja buvo paskatinta ekologiško maisto prekybos centro Wholefoods gaminamo patiekalo. Tik ten salotos buvo aplietos miso-sojos padažu (nepatariu jo naudoti) ir pabarstytos sojoje troškintos vištienos krūtinėlės gabaliukais (pagal mane - irgi netinkamas priedas). Tačiau man patiko visi kiti Wholefoods salotose esantys ingredientai, tad aš kelis kartus su jais ekperimentavau, derinau padažus ir galų gale gimė maniškis receptas po klasikiniu kopūstams geriausiai tinkančiu padažu: citrinų sultys ir vynuogių kauliukų aliejus.

Šios salotos yra žaliavalgiškos veganiškos, tačiau sotesnės už kitas mano ruošiamas salotas, kadangi jose dosniai naudojamos sėklos: kmynai, sezamas ir juodgrūdė. Aš sugebu vien šiomis salotomis ir juodos duonos riekute sočiai papietauti. Paragaukite, esu tikra, jog patiks ir jums.

Salotų paruošimui prireiks salotų džiovinimo karuselės, didelės lentutės, gero peilio ir pjaustymo mandolinos, didelio dubens salotoms.

Produktai:
  • 150-200 g kale lapinių kopūstų ryšė
  • 1/2 vidutinio dydžio baltagūžio kopūsto, maždaug 0,5 kg
  • 1 vnt. paprika (geriausiai tinka raudonoji, geltonoji arba oranžinė)
  • 2 vnt. halapenjo (Jalapeño) čilės
  • 1 vnt. kietas žalias obuolys arba / ir 1 vnt. kieta kriaušė
  • 2 arb. š. kmynų
  • 2-4 arb. š. sezamo arba/ir juodgrūdės sėklų
  • 1 citrina (arba 1/2 geltonosios citrinos + 1/2 žaliosios citrinos)
  • 1/4 arb. š. džiovintų čilių krislelių - nebūtinai
  • 1 arb. š. druskos
  • 3 Valg. Š. vynuogių kauliukų arba avokadų aliejaus
Paruošimas
  1. Kale lapus nubraukiame nuo stiebų. Nuplauname ir išsukame salotų džiovinimo karuselėje. Kale lapus standžiai susukame į cigaro formos "dešrą" ir ant lentutės supjaustome plonomis, maždaug 3-5 mm pločio, juostelėmis.
  2. Kopūstą supjaustome mandolina arba irgi ant lentutės peiliu - kuo plonesnėmis juostelėmis.
  3. Pašaliname čilių ir paprikos sėklas ir vidines petrvaras. supjaustome skersai kuo plonesnėmis juostelėmis.
  4. Obuolio ir kriaušės žievelių nereikia šalinti. Nuplauname vaisius po labai šaltu vandeniu. Pjauname į ketvirčius ir pašaliname sėklalizdžius. Supjaustome obuolį ir kriaušę plonomis juostelėmis. 
  5. Sūrio tarka lengvai aptarkuojame citrinų žieveles, išspaudžiame sultis. 
  6. Visus ingredientus dedame į salotų dubenį, apiberiame citrinų tarkiais, sezamo ir juodgrūdės sėklomis, čilių krisleliais. Pasūdome, apliejame citrinų sultimis ir vynuogių kauliukų aliejumi. Išmaišome ir paliekame skoniams persisunkti mažiausiai 20 min. 
  7. Šios salotos, laikomos šaltai, išlieka skanios, traškios ir šviežios apie 4 dienas.