Rabarbaro žali lapai nuodingi, o raudoni jų kotai tinka salotoms, desertams, uogienei, kompotui, blynelių įdarui, padažui prie paukštienos. Desertuose rabarbarą papildžius avietėmis, braškėmis, gervuogėm arba obuoliais, atsiveria dar platesnė skonių paletė.
Žemiau pateiktam receptui rabarbarų lupti nereikia, tik nuplauti ir smulkiai supjaustyti. Iškepęs pyragas bus purus, beveik nesaldus, daugiau rūgštus, padengdas saldžia ir traškia cinamonine plutele. Kas mėgsta sladžiau, galima į tešlą dėti 1/2 stiklinės daugiau cukraus. Aš mėgstu jausti rabarbarizmą, todėl apsieinu tik su 1 stikline cukraus.
Kepimui prireiks maždaug 28 cm skersmens gilios (apie 4-5 cm gilumo) kepimo formos.
Produktai:
- 1/2 valg. Š. aliejaus (kepimo formai aptepti)
- 2 stiklinės (500 ml) aukščiausios rūšies kvietinių miltų
- 1 arb. š. sodos
- 1/2 arb. š. druskos
- 120 g kambario temperatūros sviesto
- 1 stiklinė (250 ml) cukraus
- 1 didelis kiaušinis
- 240 ml (mažiau nei 1 stiklinė) kefyro
- 1 arb. š. vanilės ekstrakto
- 2 stiklinės smulkiai supjaustytų rabarbarų
- 1/2 arb. š. cinamono miltelių + 1 valg. Š. cukraus (paviršiui pabarstyti)
- Paruošiame 180°C (350°F) karštumo orkaitę. Aliejumi ištepame kepimo indą. Pabarstome šiek tiek miltų. Neprilipusius miltų likučius iškratome lauk.
- Atskirame indelyje sumaišome miltus su soda ir druska.
- Dubenyje elektriniu maišytuvu (mikseriu) 5 min. plakame sviesto, cukraus ir kiaušinio mišinį, kol masė taps lengva ir puri.
- Į sviesto mišinį beriame puse miltų mišinio, išmaišome. Pilame kefyrą ir vanilę, mišinį išplakame. Beriame likusius miltus, viską gerai išmaišome. Šaukštu ar mentele į tešlą įmaišome rabarbarus.
- Tešlą išdedame į kepimo indą, paviršių pabarstome cukraus ir cinamono mišiniu.
- Kepame apie 80-90 min. Iškepęs pyragas turi būti iškilęs, purus, lengvai parudavęs. Tešla neturi prilipti prie į pyrago centrą įsmegtos medinės lazdelės.
- Pyrago riekutę pateikiame su ledų kamoliuku arba po plaktos grietinėlės "kepure".
P.S. Nuolatiniams mano blogo skaitytojams noriu pasigirti, jog pagaliau atradau ekologiškų baltų, bet ne balintų, purių ir kuo puikiausios kokybės kvietinių miltų rūšį (pakelis parodytas nuotraukoje). Dabar reiks pasiraitoti rankoves kepiniams.
| Kitą kartą kepant pyragas labiau iškilo ir net gražiai suskilo. |
Pabaigai: mano mylimas Amerikos škotas Garrison Keillor, ir ištrauka iš radijo laidos "A Prairie Home Companion" kur jis ir Meryl Streep dainuoja apie rabarbarų pyragą.
Svaojoju, kad Lietuvoje atgaivintų gyvas radijo transliacijas. Aišku toks talenats, kaip Garrison Keillor, yra retas. Nepraleisdavau jo savaitinių laidų vakarais per radiją, teko ir nueiti pamatyti gyvai, kaip visa tai kuriama. Taip pat gyvai teko matyti Čikagos Green Mill pabo džiazo, bigbendo ir "Įvairenybių šou" (variety show). Šią vietą mėgo Čarlis Čaplinas, Al Capone... Čia grodavo Louis Armstrong, Billie Holiday, Benny Goodman, Anita O'Day... Klubas (pabas) iki šio transliuoja gyvas radijo laidas, virš šimtmečio nenutrūksta tradicija.
Lietuvoje mes irgi nestokojame stand-up artistų, mini teatro scenų rašytojų, užsitarnavusių žymių aktorių, kurie mielai paeksperimentuotų vienoje scenoje su jaunais, su kito stiliaus performansais. Muzikos patyrusių vilkų, kurie surengtų ekperimentinę sesiją scenoje kartu su jaunais muzikanatais... Toks žanras (music and variety show), be nuogybų, be gašlios potekstės, kur galima būtų ir paaugliams padalyvauti, tikrai labai reikalingas.




Vis kažkaip nesiseka man turguje rabarbarų aptikti, labai norėčiau pyragą išsikept.
AtsakytiPanaikintiSveiki,įdomu ar soda nereikia "nugesinti" su kefyru?
AtsakytiPanaikintiAčiū
Valgomosios sodos "gesinimas" - tai "soda+rūgštis=burbuliukai" procesas. Geriau, kad tai įvyktų tešloje, o ne šaukšte, tada tešla taps puri ir lengva, pilna burbuliukų. Šiame recepte sodos gesinimas įvyksta maišant tešlą, t.y. pačioje tešloje esantis rūgštus kefyras ir iš rabarbarų išsiskyrusios sultys sureaguoja su soda tešloje.
PanaikintiPuikus pyragas gavosi, ačiū už receptą!
AtsakytiPanaikinti