Puslapiai

2013-01-10

Meksikietiškas omletas

Meksikietiškas omletas su marinuotomis "Pimento" čilėmis ir marinuotais česnakų stiebais (Черемша - rus.)
Tai mano viengungiškas patiekalas, kurį sau pasilepinti paruošiu iš šaldytuvo radinių, dėl kurio nereik eiti krautuvėn ir iš anksto jį planuoti. Tačiau vaikai nuolat iš manęs atiminėja "Meksikietišką omletą", tiksliau ragauja tiek, jog man menkai kas lieka pasimėgauti, nors kai pradedu kepti, tai visi užsakinėja kažką kitko.
Mano šaldytuve visad yra salsos: arba mano pačios pasigamintos, arba pirktinės, visad yra kiaušinių, pieno - privalau turėti sūnui, na koks sūrgalis irgi atsiranda. Žemiau aprašytų machinacijų rezultate iš to visko pasigaminu purų, sultingą, nuolat įdomiai skirtingo skonio ir aromato patiekalą. Dažnai jį sumąstau savaitgalio pusryčiams, o kartais jį ir vakarienei pasiruošiu, kai skrandis reikalauja kažko lengvo.
Šiam patiekalui nereikia nei druskos, nei pipirų, stipresnius skonius suteikia salsa ir sūris, o švelnumą palaiko kiaušinio plakinys.
Paruošimui reikia turėti nedidelę keptuvę, tinkančią kepimui orkaitėje, rankinį blenderį, nedidelį dubenėlį. Išeiga 1 porcija.
Produktai:
  • 2 arb. š. alyvuogių aliejaus
  • 2 vnt. kiaušiniai
  • 2 Valg. Š. pieno
  • 1-2 Valg. Š. salsos "Pico de gallo"
  • 1 Valg. Š. susmulkinto svogūno/poro/laiškinio česnako
  • 2-3 Valg. Š. tarkuoto sūrio
Paruošimas:
  1. Paruošiame 190°C (375°F) karštumo orkaitę.
  2. Keptuvėn pilame aliejaus ir pastatome ją kaisti 3-5 min. orkaitėn.
  3. Tuo tarpu dubelėnyje išplakame kiaušinius su pienu. Pridedame salsos, susmulkinto svogūno, išmaišome. 
  4. Į iš orkaitės ištrauktą karštą keptuvę pilame omleto mišinį, viršų barstome sūrio tarkiais. Šauname keptuvę orkaitėn ir kepame nejudinant 15-20 min.
  5. Tiekiame į stalą tuojau pat, galima valgyti tiesiog iš keptuvės.

Nuragautas omletas lėkštėje.
Toks atrodo omletas tik iš orkaitės.
















P.S. Šiam omletui paskaninti tinka visokie švieži žalumynai: petražolės, kalendra, raudonėlis, šalavijas, avokado kubeliai, bazilikas...

Skaniausi meksikietiškiems patiekalams tinkantys sūriai:
  • Queso Quesadilla - švelnus lydomas sūris;
  • Queso Fresco - trupantis sūris;
  • Panela - trupantis sūraus skonio sūris;
  • Queso Blanco - panašus į Monterrey Jack, artimas Mozzarella skoniui;
  • Asadero - stipresnio skonio lydomas sūris;
  • Manchego - geltonas, aštroko skonio lydomas sūris;
  • Oaxaca - panašus į sūrio lazdeles, gerai lydosi;
  • Chihuahua - panašus į švelnaus skonio čederį;
  • Cotija - stipraus skonio sūris, panašus į itališką Parmesan arba lietuvišką Džiugas;
  • Monterey Jack - minkštas, maloniai kvapnus sūris;
  • Hot Pepper Jack - tas pats Monterey Jack, tik su įmaišytomis čilėmis;
  • Cabot Habanero Pepper Chedar - švelnaus skonio kietas čederis su labai aštriais habanero čilės krisleliais;
  • Cheddar - čederis, angliškas savito skonio kietas sūris. 
Naudokite čia paminėtus sūrius arba jų skonio atitikmenis, kaip pvz. tarkuotas Džiugas+susmulkintos sūrio lazdelės+tarkuotas čederis.

2013-01-09

Varškės apkepas "Tortino di ricotta"


Mano pusseserė R. gyvena Italijoje. Kartą mano vakariene besivaišindama palyginmui ji tarė: "o mes valgyti darome paprastai". Na nežinau, ką reiškia "paprastai"... Išbandžiau R. receptą, namai pakvipo nuostabiai, o  iškepus minkštam puriam apkepui, vaikai kaip vanagai puolė jį ragauti ir išvalgė daugiau pusės. Laukiu daugiau tokių "paprastų ir neprastų" patiekalų receptų.

Taigi, jūsų dėmesiui Italo-Lituano receptas - "Varškės apkepas" arba "Tortino di ricotta"...

Palikau kai kuriuos itališkus žodžius, nes kepdama praktikuoju savo italų kalbos žinias, juk negli žmogus lankyti giminaičius ir nesusišnekėti net virtuvėje.

Paruošimui reikia turėti mikserį, 2 dubenis, silikoninę mentelę, keptuvę arba keramikinę pyrago formą, tinkančią kepti orkaitėje. Išeiga 4 porcijos arba 8 užkandžiai.
Produktai:
  • 0,5 kg varškės arba "Rikotos" sūrio (di ricotta)
  • 4 kiaušiniai (quattro uova)
  • 3-4 Valg. Š. sviesto (burro)
  • 3 Valg. Š. cukraus (zucchero)
  • 5 Valg. Š. manų kruopų (di semola fine)
  • ½  stiklinės (125 ml) pieno (di latte)
  • 2 Valg. Š. tarkuotų džiuvesėlių / pyrago ar sausainių trupinių / sumaltų riešutų (pane grattugiato)
  • 1/4 arb. š. druskos (sale)
  • 1 arb. š. vanilės ekstrakto (estratto di vaniglia)
Paruošimas:
  1. Manų kruopas apliejame šiltu pienu ir paliekame brinkti 15 min. 
  2. Paruošiame 182°C (360°F) karštumo orkaitę. Orkaitėje pašildome kepimo formą, į ją įdėjus gabaliuką sviesto. Ištirpusiu sviestu ištepame formos dugną, kas neprilipo - pilame į dubenį.
  3. Atskiriame baltymus nuo trynių (separate i tuorli dagli albumi). 
  4. Trynius dedame į dubenį su sviestu, ten pat keliauja varškė/Ricotta, cukrus, vanilė, išbrinkusios manų kruopos - viską išmaišome.
  5. Pridėję žiupsnelį druskos, švariu mikseriu iki standžių putų išplakame baltymus.
  6. Mentele švelniai sumaišome baltymų plakinį su varškės/Rikotos mišiniu - gali likti vietomis matomi balytmų gumulai, svarbiau kad mišinys nesukristų. Išdedame visą mišinį į kepimo indą, lengvai apibarstome džiuvesėliais/riešutais, ir šauname į prikaitintą orkaitę. 
  7. Kepame 50-55 min. Apkepą tiekiame į stalą karštą, su mėgstamiausia uogiene. Bon appétit!




P.S. Paįvairinimui džiuvesėlius galima sumaišyti su cinamonu.

2013-01-08

Papaja

Šitaip augančią žaliąją papają aptikau Kurasao (Curaçao) saloje.
Papaja - tai Amerikos žemyno atogrąžų srities ir Karibų jūros salyno vaisius, apie kurį yra žinoma maždaug nuo 10 m. e. a., kai jis pradėtas auginti soduose, dabartinėje Meksikos teritorijoje. Šiuo metu pasaulyje yra kultivuojamos apie 40 papajų rūšių, tačiau pagal minkštimo spalvą jos skirstomos į dvi grupes: žaliąją (gelsvo minkštimo papaja) ir raudonąją (oranžinio minkštimo papaja). Skirtingai nuo ananaso, kuris neprinokęs - nuodingas, kietos pusiau prinokusios papajos yra valgomos. Kieta papaja tinka salotoms ruošti, azijiniam "Stir-fry";  pernokusi papja tinka troškiniams ir padažams pagardinti.

Papajų žievelė kieta ir plona, lyg bulvės lupena, žalios spalvos; prinokusios papajos labai minkštos, jų žievė geltona. Nuskinta papaja daugiau nesunoksta, tik raukšlėjasi ir fermentuojasi, todėl pirkdami pasirinkite būtent tokią papają, kokios jums reikia vartojimui. Papajos vaisiai - kriaušės formos, nuo 10 iki 40 cm ilgio, minkštimas panašus į meliono minkštimą. Papajos sėklos - tai kieti kauliukai juoduose burbuliukuose, jos patiekaluose atstoja juoduosius pipirus. Šios sėklos - puikus vaistas nuo žarnyno parazitų. Teoriškai, visos papajos dalys yra valgomos, tačiau dažniausiai žievės ir sėklos pašalinamos, maistui naudojamas tik minkštimas.

Papajose yra medžiagos, vadinamos papainu - tai enzimas, skaidantis baltymus, todėl papajos tyrė tinka mėsos marinavimui (dėl šio enzimo papaja suardo želatiną, kaip ir ananasas ar kiviai). Papajos vaisiuose apstu vitaminų A (karoteinoidų), C, E, K, folio rūgšties, kalio, geležies ir kalcio. Papajų gydomosios savybės padeda atsikratyti viršsvorio, subalansuoti virškinimą, mažina blogo cholesterino kaupimąsi, veikia priešuždegimiškai. Papaja padeda pagyti plaučių ligoniams.

Šis vaisius puikiai malšina apetitą, padeda atsikratyti nepageidaujamo viršsvorio. Tad papaja gali būti desretu, kuris valgomas prieš vakarienę, o vakarienės porciją mažinkite 30-50% - alkani neliksite.

Pilnai prinokusi žalioji papaja
Žalioji papaja supjaustyta skiltelėmis - puikus užkandis.

Azijos virtuvėje, ypač Tailando ir Indonezijos regojono patiekaluose, naudojamos žaliosios papajos, jų minkštimas yra kietas, žalsvas, beveik bespalvis, nesaldus. Žalioji papaja žiuljenuojama (pjaustoma šiaudeliais) ir naudojama salotose, sriubose, vegetariškuose, jūros gėrybių arba mėsos troškiniuose.
Papajos skiltelės - tai puikus užkandis prie šviesaus vyno, sūrių, o lengvai apkepintos aliejuje su prieskoniais - nuostabus garnyras prie jūros gyvių patiekalų.

Prinokusi raudonoji papaja.

JAV ir Europoje dažniau parduodamos oranžinio minkštimo, taip vadinamos raudonosios papajos. Jos labai kvapnios ir saldžios, kartais sultingos, skonis primena kažką tarpinio tarp kriaušės, meliono ir morkos. Arčiau koto akutės papaja kietesnė, ši dalis tinka salotoms gaminti. Plačioji papajos dalis - minkštesnė, saldesnė, ji tinka desertams, glotnučiams (smoothie-angl.), mėsos padažams ruošti.

Atšaldyti papajos kubeliai pusryčiams.
Pirmąkart paragavus papajos, gali kilti šleikštulys. Papaja arčiau žievelės yra maloniai karstelėjusi, bet prie šio skonio reikia priprasti. Tad pradedančiam ragautojui patarčiau storiau skusti žievę, šaukštu išskobti ir pašalinti sėklas su visias jas jungiančiais plaušais, supjaustyti papają kubeliais ir palaikyti šaldytuve 1-2 val. Atšaldyti papajos kubeliai - labai malonus užkandis pusryčiams, žvaliai dienos pradžiai. Sandariame indelyje papajos kubeliai negenda šaldytuve 3-4 dienas, po to raukšlėjasi, tamsėja, bet vistiek išlieka malonaus skonio.

Greipfruto ir papajos-greipfruto sultys.
Papaja - tai pikus produktas glotnučiams gaminti. Su sulčiaspaude sultis sunku pasigaminti, lieka daug atliekų - sultingų tirščių. Jeigu papajos kubelius mesti į sulčiaspaudę pakaitomis su greipfruto skiltelėmis, pasigaminsite unikalaus skonio ir nuostabios spalvos gėrimą.  Rekomenduoju papajos minkštimą smulkinti blenderyje. Papaja atstoja glotnučių receptuose bananą, ji puikiai dera su citrusų, granatų sultimis, rūgščiomis uogomis, obuoliais.

Sudžiovintos papajos sėklos naudojamos vietoj juodųjų pipirų, jos gali būti malamos arba beriamos sveikos į troškinius ir sriubas. Šviežios minkštos papajos sėklas galima naudoti ant salotų - patiekaluose tik suaugusiems, arba jos pridedamos kaip aštrus prieskonis glotnučiuose.

Aš pripratau prie papajos skonio ir be šio vaisiaus jau man sunku tverti, taip kaip ir be obuolių negaliu išgyventi. Skanaukite papają pamažiukais, neverskite savęs valgyti, jei jaučiate šleikštulį, išmokite mėgautis papajos saldumu ir kartumu, eksperimentuokite su glotnučiais, salotomis, mėsos troškiniais, žuvies papilotėmis. Kai pradės patikti papajos skonis, į plakamą glotnutį pusryčiams įberkite valgomąjį šaukštą papajos sėklų. Esu tikra, jog ilgainiui papaja jums atskleis savo turtus: maistingumą, naujų skonių paletę, vitaminų ir sveikatos "užtaiso" potencialą.

Kol kas mano vaikai geria šviežios papajos glotnutį tik mišinyje su kitais vaisiais ir sultimis, papajos kubelių nenuryja. Mėsos troškiniuose papajos beveik nesijaučia, tad jais mėgaujasi visa šeima.

PAPAJA KŪDIKIAMS

Šviežios prinokusios papajos tyrelė tinka duoti kūdikiams nuo 6 mėnesių amžiaus. Labai skanu papajos tyrelę maišyti su vienu iš pasirinktų priedų:
  • bananas
  • arbūzas
  • melionas
  • jogurtas
  • paruošta avižų košelė
  • paruošta manų košelė
  • nerūgšti varškytė arba Ricotta
  • avokadas
Žiuljenuota (pjaustyta šiaudeliais) žalioji papaja.

Šviežių daržovių salotos su papaja.

P.S. Turiu aibę gerų papajos patiekalų receptų, pažadu juos pateikti greitu laiku.

Kapotų avižų košelė

Anksčiau mano pateiktas sveikuoliškas avižų košelės receptas - iš avižinių dribsnių, kur virimas tetruko vos kelias minutes. Šį kartą košę virsim 30 min. iš kapotų avižų.
Avižos žmonijai žinomos tūkstantmečiais. Seniausias rastas radinys - tai 4 tūkstančius metų siekiantis faraono kapas Egipte, kur vėlioniui į pomirtinę kelionę tarpe kitų reikalingiausių dalykų buvo įdėtas ryšulėlis su laukinėm avižom. Tad jau tais senais laikais avižos buvo vertinamos kaip labai maistingas, jėgų suteikiantis produktas, reikalingas netgi pomirtiniame gyvenime (atsiprašau visų, kas nepritaria juodam jumorui). Europiečiai maždaug tuopat metu jau kultivuodavo avižas ir turėjo jų daugybę rūšių (seniausias Europoje radinys - Šveicarijos urvuose aptikti bronzos amžiaus senumo žmogaus auginti avižų grūdai). Europos drėgnas ir vėsus klimatas yra tinkamiausias šiai grūdų kultūrai auginti, tad avižos laikomos europietišku maistu. Šiaurinėje Amerikoje avižos buvo atvežtos ir sėkmingai kultivuojamos nuo 17 a. pradžios.
Negaliu įvertinti įvairių avižų šaltinių, bet pasitikėjau žmonių nuomonėm, tad pasirinkusi airiškas kapotas avižas "Irish oatmeal", jas pamėgau ir pripratau prie jų skonio. Vėliau, viešėdama Lietuvoje, bandžiau kažką panašaus nusipirkti krautuvėje. Deja visos latviškos ir lietuviškos avižos man pasirodė neišvalytos nuo sėlėnų, geresnės buvo rusiškos avižos, geriausios - vokiškos (dabar negalėčiau tiksliai suminėti visų gamintojų). Dar teko Lietuvos prekybos centruose matyti brangiau kainuojančias kapotų avižų pakuotes ekologiško maisto krautuvėlėse - jų neragavau, bet iš pažiūros jos atrodė labai švarios.
Avižos skanesnės šviesios, gerai išvalytos nuo sėlenų, taip pat svarbi galiojimo data, mat ilgai laikomos avižos apkarsta (rancid - angl.).
Šiuo metu žiniasklaidoje sklinda visokie pop-žvaigždžių siūlomi avižų ruošimo receptai. Pvz.:
  • Cameron Diaz - ant virtų avižų beria susmulkitus žalumynus, porus, virto kiaušinio baltymą ir viską sulaisto "Ponzu" padažu.
  • Julia Roberts - avižų košelę apiberia virto kiaušinio ir avokado kubeliais.
  • Populiarus TV laidų virėjas Tyler Florence avižas verda tiesiog obuolių sultyse, vėliau jas sumaišo su obuoliniais putėsiais, košelę barsto šilauogėmis, banano kubeliais, kokoso drožlėmis ir aplieja pienu.
  • Visions Glass Cookware by Corning
  • Aktorius Ryanas Reynoldsas avižas verda vandenyje, po to sumaišo su obuoliniais putėsiais, jo košei sveikų riebalų suteikia įmaišytas sutrintas avokadas arba riešutų sviestas. 
Mano pateiktas receptas - elementariausias. Sveikus ir skanius priedus pasirikite patys. Virti reikės 30 min. Labai pravartu turėti nesvylamą puodą, kaip pvz. grūdinto stiklo puodai. Išeiga 2 porcijos (apie 3 stiklinės virtos košės).
Produktai:

  • 1 stiklinė kapotų avižų
  • 1/4 arb. š. druskos - nebūtinai
  • 1/2 arb. š. cukraus - nebūtinai
Priedai pasirinkimui:
Priedai parstomi arba įmaišomi į jau išvirusią košę, paskirstytą dubenėliuose
  • 1/2 arb. š. cinamono miltelių + 1/2 Valg. Š. rudo cukraus + sauja riešutų + 1 bananas
  • 1 Valg. Š. medaus + 1 bananas + 1 stilkinė pieno (karvės arba kokosų - veganiškai)
  • 1 bananas + 1 avokadas (viskas supjaustyta smulkiais kubeliais)
  • sauja uogų + 2 Valg. Š. klevų sirupo
Paruošimas:
  1. Puode užviriname 4 stiklines (atvirame puode 1 stiklinė vandens nugaruoja, verdant sandariame puode prireiks tik 3 stiklinių vandens) vandens, pasūdome ir pasaldiname. Pilame kruopas ir, karts nuo karto maišant, verdame virš mažos liepsnos 30 min.
  2. Gerai išvirusi košė atrodys kiek perskysta, taičiau aušdama ji sutirštės. Svarbu kruopų nepervirti, jos turi būti iš išorės lipnios, o viduje lyg riešutukai. 
  3. Tiekiame į stalą dubenėliuose su pasirinktais priedais. Skanaus!


P.S. Labai skanu ir sveika pateikti avižinę košę su kokosų pienu; paragaukite, gal ir jums patiks labiau negu su karvės pienu.

P.P.S. Jeigu gausite nusipirkti geros kokybės avižų, tai virkite košę be jokių prieskonių, be druskos ir be cukraus. Natūralios šviežios avižos labai skanios savaime.

Antrą vietą vaikų surengtame konkurse užėmė "Košė su gervuogėmis"

Pirmą vietą vaikų surengtame konkurse laimėjo "Košė su šilauogėmis"

2013-01-06

Sibiro šči

"Sibiro šči" (сибирские щи - rus.) recepto šaltinis - mano sibirietė močiutė (amžinatilsė). Tai buvo jos namų žieminis valgis, liaupsinamas kaip labai sveikas ir šildantis. Močiutė pasakojo, jog tikri "Sibiro šči" buvo ruošiami moliniame arba špižiniame katiliuke, pečiuje. Katilas su šči vėstavo tiesiog pečiuje, apie 5 val.

Lietuviams panašus skonis žinomas iš "Raugintų kopūstų sriubos" recepto, tačiau mano močiutės "Sibiro šči" - žymiai skaniau, neperrūgštu, gardu. Mano vienas vaikas labai noriai valgo "Sibiro Šči", o kita nevalgiukė tik 2-3 šaukštus iš meilės mamai pasiaukoja nuryti. Jeigu jūsų vaikas alkanas, tai greičiausiai valgys šią sriubą.

Skanių "Sibiro Šči" gerumo paslaptys yra šios:

  • Rauginti kopūstai turi būti neperrūgę, labai rūgščius kopūstus perpus reik maišyti su šviežiais kopūstais.
  • Būtinai naugojamas bent vienas obuolys, geriau rūgštus (tradiciškai), bet tiks ir pomidoras.
  • Tinka tiek jautienos, tiek kiaulienos buljonas/sultinys, jegu turite džiovintų grybų - tinka ir vegetariškas grybų buljonas.
  • Prieš dedant rūgščius ingredientus (raugintus kopūstus, obuolį ar pomidorą) - paragaujame ar pilnai išvirė bulvės - mat rūgščioje terpėje bulvės virdamos jau nesuminkštėja. Šioje sriuboje bulvės turi būti minkštutės, tiesiog subyrančios (рассыпчатая картошка - rus.). Geriausiai tinka rudų lupenų, labai balto minkštimo didelės sultingos bulvės, aš naudoju Russet rūšį.
Kur recepte parašyta 2-3 bulvės ar 1-2 morkos - tai jeigu pasirinksite didesnį kiekį, sriuba bus tirštesnė. Man skanesnė šči sriuba tiršti, be grietinės, ir be jokių žalumynų - tiesiog mėgaujuosi sultinio švelnia rūgštele, bet kai kurie gurmanai svaigsta nuo šči tik su grietine. Kaip skaniau - spręskite patys.

Paruošimui reikia turėti 5 litrų talpos puodą, nedidelę keptuvę. Išeiga 8-10 porcijų.
Produktai:
  • 500 g jautienos arba neriebios kiaulienos, gali būti su kaulu, be gyslų ir riebalų / arba didelė sauja džiovintų miško grybų
  • 1-2 lauro lapeliai
  • 1/2 Valg. Š. druskos
  • 8 vnt. juodųjų pipiriukų
  • 2-3 vnt. bulvės
  • 1-2 vnt. morkos
  • 1 saliero šaknis arba 2 saliero stiebai - nebūtinai
  • 1 vnt. (150g) didelis svogūnas + 2 valg. Š. alyvuogių aliejaus arba sviesto
  • 3-5 skiltelės česnako (česnakas privalomas Sibiro kulinarijoje)
  • 500 g (0,5 litro stangriai prigrūstas indelis) raugintų kopūstų (su visom morkom, kmynais ir spanguolėmis)
Priedai:
  • 120 ml grietinės (1 Valg. Š. porcijai)
  • Šviežios petražolės/krapai, susmulkinti
Paruošimas:
  1. Mėsą nuplauname ir pamerkiame šaltame vandenyje apie 40 min. Kruviną vandenį išpilame ir vėl gerai mėsą nuplauname. Tokia mėsa virdama mažiau putos, sultinys bus skaidresnis, o skonis neprarandamas.
  2. Mėsą verdame 60 min., vandens pilame apie 3 litrus. Pasūdome puse druskos kiekio, pridedame lauro lepelių. Užvirus, nugriebiame paviršiuje susidarančias putas.
  3. Kol verda sultinys, paruošiame daržoves: nuskutame bulves ir morkas; bulves pjaustome 2 cm kubeliais, morkas - 3 mm griežinėliais.
  4. Smulkiai supjaustome svogūną, apkepiname jį iki auksinės spalvos (apie 10 min.) nedideliame aliejaus kiekyje, pridedame likusią reikiamą druską.
  5. Mėsą ištraukiame iš sultinio, atskiriame nuo kaulų, supjaustome 1-2 cm kubeliais ir vėl grąžiname į sultinį. Pridedame apkepintą svogūną, smulkiai supjaustytą salierą, česnako skilteles, supjaustytas bulves ir morkas.
  6. Verdame apie 15 min. Paragaujame, ar minkštos bulvės. Dabar pridedame raugintus kopūstus, 1 cm kubeliais supjaustytą obuolį arba pomidorą. Verdame dar 10 min.
  7. Išjungiame kaitrą ir paliekame sriubą skoniams persisunkti apie 1 val. Pateikiame dubenėliuose, pagardinus grietinės šaukštu, apibarsčius žalumynais. Skanaus!

2013-01-05

Limeta


Saldžioji persinė citrina arba "Limeta" - tai greitai augantis citrusų šeimos augalas, kurio lapai labiau ovališki, lyginant su citrinmedžiu. Limetų tėviškė - pietų ir pietryčių Azija. Italijoje ir kituose Viduržemio jūros regionuose šis augalas labai populiarus auginti soduose, kaip dekoratyvinis, orą kvepinantis. Jis neatsparus šalnoms (ne šalčiau kaip +5°C), tad žiemą jį reikia uždengti arba nešti į patalpą.
Šis medis dažnai auginamas patalpose, vazonuose, jis žydi švelnaus malonaus kvapo baltais arba violetiniais žiedais, šie žiedai yra valgomi, jais puošiami šventiniai patiekalai. Limeta žydi pavasarį, o vaisiai sunoksta žiemą. Palikti ant šakų vaisiai ilgai kabo ir išlieka švieži. Auginamas lauke, palankiame klimate, limetos medis gali siekti 8 m aukštį. Vazonuose šis medis išlieka nedidukas. Vaisius apvalus, maždaug 5-7 cm skersmens, žievelė gali būti lygi arba grublėta, priklausomai nuo limetos rūšies. Tarp lapų ant šakų auga netankiai išsidėstę įspūdingi ilgi spygliai.

Nuotraukos šaltinis: http://swbiodiversity.org/seinet/taxa/index.php

Limetos vaisiaus minkštimas giliai geltonos spalvos, labai sultingas, sėklų nedaug. Iš vienos limetos aš išspaudžiau 120 ml gelsvų sulčių. Skonis - labiau saldus nei rūgštus, primena apelsino skonį su kartumo gaidele, mažai primena citrinos skonį. Žievelė kvapni lyg kvepalai, tiesiog svaiginančiai nuostabus, mistiškas kvapas. Limetos žievelės tarkiai naudojami desertams ir gėrimams užkvepinti bei pagardinti.
Nuotraukos šaltinis: http://eol.org/pages/488252/overview

Indijoje, Pakistane ir Bangladeše šis vaisius vadinamas "Mosambi", labai paplitusios prekyboje mosambi sultys. Irane šis augalas laikomas vaistiniu, limetų sultimis gydomas peršalimas.
Nežiūrint saldaus vaisiaus skonio, jame yra didelė koncentracija vitamino C, tad jis labai tinka imunitetui stiprinti, ypač kas netoleruoja citrinų rūgštumo.

Mano patyrimu, limetos geriausiai tinka sulčių gamybai, ypač maišant su kitų vaisių sultimis arba tyrelėmis (glotnučiams/smoothie). Limetų sultyse galima marinuoti paukštieną: antieną, vištieną, kalakutienos krūtinėlę. Vištienos krūtinėlė, marinuota limetos sultyse bus kvapni ir sultinga, be rūgštumo, limetos kartumą neutralizuoja garstyčios. Jei turėčiau daugiau vietos savo namuose ir lubos būtų kiek aukštesnės, būtinai auginčiau gražuolę-kvapnuolę limetą vazonėlyje.

Labai skanus receptas grilio sezonui: limetas pjauname pusiau statmenai skiltelėms, 4-5 min. kepame ant grilio grotelių pjūvio dalimi žemyn. Limetose esantis saldumas šiek tiek karamelizuojasi. Tiekiame į stalą šalia mėsos, daržovių ar desertų. Grilintų lemtų sultimis sulaistytas maistas - nuostabaus skonio ir aromato.

Mano ragautų egzotiškų vaisių įvertinimo lentelė:

10 - fantastiškas:  graviola arba pau-pau, čerimoja, persimonas;
9 - puikus: mangas, ananasas, avokadas, granatas;
8 - nuostabus: kinkanai, figos, kiviai, apelsinai, pomelas;
7 - gardus: tamarindai, datulės, bananai, greipfrutai, papaja;
6 - skanus: guava, kokosas;
4 - geras: svarainis;
1- šlykštus: durijus.

Menkė kepta orkaitėje

Receptui pasirinkau šį šaltinį ir neapsirikau. Visa terlionė su žuvim užtruko 5 min., plius 20 min. kepimo. O rezultatas - minkštutė, purutė, gražutėlė menkė. Labai gerbiu menkę ne tik už jos skonį, bet ir dėl to, jog ši žuvis mažiausiai kvepia žuviškai, o tai mano namams, kur virtuvė yra be durų, labai svarbus faktorius.

Aš ruošiau šį patiekalą Kūčioms, visi svečiai, nors ir prisivalgę šaltų užkandžių gausybės, nesusilaikė paprašyti pakartoti sultingos karštos menkės po antrą gabaliuką. Vaikai šį patiekalą puikiai valgo, nevalgiukams rekomenduoju jį vadinti "kepta jauna višta", nes juk nuo žodžio "žuvis" kai kurie vaikučiai slepiasi.

Recepto esmė - nesugadinti menkės. Naudojama tik rūpi druska, kuri nenuslopina žuvienos skonio, kepama orkaitėje tik 20 min. - tokia menkė yra pilnai iškepusi, sultinga ir minkšta.

Paruošimui reikia turėti kepimui orkaitėje tinkančią blėką (skardą), kepimo popieriaus.
Išeiga 6-8 porcijos.
Produktai:
  • 0,7-1 kg menkės filė, gali būti šviežia ar šaldyta
  • 2-3 Valg. Š. alyvuogių aliejaus
  • 1 Valg. Š. "Old Bay" prieskonių mišinio
  • 2/3 arb. š. rūpios druskos
"Žalio sviesto" kamuoliukams:
  • 100 g sviesto, kiek vėsesnio nei kambario temperatūros
  • 1-2 arb. š. citrinų sulčių
  • 1/2 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų arba/ir aitriųjų čili pipirų krislelių
  • 1/4 arb. š. druskos
  • kuokštelis šviežių krapų (susmulkinus turi gautis apie 1 Valg. Š.)
Paruošimas:
  1. Jeigu naudojame šaldytą menkę, ją pamažiukais atitirpiname šaldytuve apie 4-5 val.
  2. Paruošiame 180°C (350°F) karštumo orkaitę.
  3. Menkės file nuplauname ir nusausiname popieriniu rankšluosčiu. Pirmiausia žuvį apibarstome iš visų pusių "Old Bay" prieskonių ir druskos mišiniu. Dedame žuvies gabalus vienu sluoksniu ant blėkutės, padengtos kepimo popieriaus lakštu  - taip žuvis neprilips prie dugno ir bus lengviau tiesiog nuo popieriaus nukratyti žuvį į servavimo lėkštę.
  4. Dabar apliejame žuvį plona alyvuogių aliejaus srovele. Šauname blėkutę su žuvim į įkaitintą orkaitę ir kepame 20 min.
  5. Kol žuvis kepa orkaitėje, paruošiame "Žalio sviesto" kamuoliukus. Dubenėlyje sumaišome suminkštintą sviestą, susmulkintus krapus, druską, pipirus ir citrinų sultis. Iš mišinio rankomis formuojame 2-3 cm skermens kamuoliukus, juos dedame ant lėktelės. Kamuoliukus šaldome šaldiklyje 10 min.
  6. Iškepusią žuvį tuojau pat tiekiame į stalą, puošiame ant žuvies besilydančiais "Žalio sviesto" kamuoliukais. Šalia menkės labai tinka pateikti virtos bulvės, bulvių puree, blanširuotos daržovės: ankštinės pupuelės, smidrai/šparagai, kalafioras, brokoliai, morkos, arba ryžiai su daržovių mišiniu (morkos, sojos pupelės, žali žirneliai, kukurūzai...). Užsigėrimui rekomenduočiau Chardonnay - nepersausas ir nesaldus baltas vynas.

"Old Bay" prieskonių mišinys


Pavadinimas kilęs nuo Old Bay Line - "Senosios įlankos reisas" - tai buvo laivo pavadinimas. Šis prieskonių mišinys plačiai naudojamas JAV Atlanto pakrantės, įlankų ir upių deltų regiono virtuvėse.

Jis labai tinka pagardinti krabų mėsai, krevetėms, žuviai, pop-kornams (išsprogdintiems kukurūzams), kiaušiniams, keptoms bulvėms ir bulvių čipsams, keptai vištienai, kukurūzų burbuolėms. 

Pasigaminkite didesnį kiekį (dauginkite ingredientų kiekius iš 6) ir laikykite sandariame indelyje - tikrai pravers kepant žuvį ar skaninant "kolorito" pritrūkusius patiekalus.

Ingredientai - visi sausi prieskoniai:
  • 1 arb. š. garstyčių grūdelių
  • 1 arb. š.  paprikos miltelių
  • 1 arb. š. saliero arba kumino (cumin seed - angl.) sėklų
  • 1 vnt. lauro lapas, susmulkintas
  • 1/2 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
  • 1/8 arb. š. maltų raudonųjų pipirų arba 1/4 arb. š. sausų čilių krislelių - galima daugiau
  • 1/4 arb. š. cinamono miltelių
  • 1/4 arb. š. imbiero miltelių
  • 1/2 vnt. gvazdikėlio
  • 1 vnt. kvapusis pipiras, 
  • 1/2 arb. š. kardamono  grūdelių
Paruošimas:
  1. Visus prieskonius susmulkiname grūstuvėje arba prieskonių malūnėlyje.
  2. Naudojame tuojau pat arba laikome sandariame indelyje, vėsioje tamsioje vietoje 1-2 metus.

2013-01-04

Silkė su karamelizuotais svogūnais


Recepto idėjos šaltinis čia. Pakoregavau produktų kiekius ir ruošimą pritaikiau šiuolaikiniams standartams, t.y. karamelizavau svogūnus be vandens, kad jie neprarastų savo formos, o tai labai sutaupė laiką.

Skonis - pasaka. Kas mėgsta silkę, išsiugdys priklausomybę šiam receptui, o kas nemėgsta - tai vistiek siūlau paragauti, nes bus realus šansas pakeisti savo nuomonę.

Pagal receptą paruošta silkė telpa į 30 cm ilgio lėkštę. Manau, jog 8-12 asmenų Kūčių stalui, tarpe tuzino patiekalų, šio kiekio pilnai užtenka; juk nenorime, kad visi pultų vieną skanų patiekalą ir neprisiliestų prie kitų vienuolikos.

Paruošimui reikia turėti didelę keptuvę su dangčiu, pjaustymo mandoliną arba aštrų peilį.

Produktai:
  • 300 g silkių filė (gali būti sūdyta, marinuota arba ruošta aliejuje)
  • 2 Valg. Š. alyvuogių aliejaus
  • 350 g svogūnų (3-4 svogūnų galvos)
  • 1 vnt. lauro lapas, susmulkintas
  • 1 Valg. Š. cukraus
  • 4-6 vnt. džiovintų slyvų, be kauliukų
  • 1 Valg. Š. pomidorų pastos
Paruošimas:
  1. Svogūnus pirma pjauname pusiau, o toliau smulkiname labai plonais ruoželiais (aš naudojau mandoliną). Džiovintas slyvas peiliu supjaustome į 1 cm kubelius.
  2. Keptuvėje virš vidutiniškos liepsnos įkaitiname aliejų, beriame supjaustytus svogūnus, susmulkintą lauro lapelį, pabarstome cukrumi ir, karts nuo karto pamaišant, kepiname apie 15 min. Reik prižiūrėti, kad svogūnai nepradėtų juoduoti - jeigu dalis svogūnų pertamsi, tai sumažiname liepsną ir kepiname iki kol visi svogūnai bus tolygiai gražiai parudavę.
  3. Dabar svogūnuose praskiriame keptuvės centrą, jame maišant kepiname šaukštą pomidorų pastos, apie 1-2 min., - pomidorų padažas turi paruduoti, t.y. karamelizuotis.
  4. Pridedame supjaustytas slyvas, visą keptuvės turinį gerai išmaišome, uždengiame dangčiu ir, pakaitinus dar tik 1 min., nukeliame nuo liepsnos.
  5. Paliekame keptuvę su jos turiniu po dangčiu aušti kambario temperatūroje apie 2,5 val.
  6. Pailgoje lėkštelėje išdėliojame silkių filė gabaliukus, ant jų formuojame kauburėlį iš karamelizuotų svogūnų. Tiekiame į stalą.
Ši silkė buvo lengvai paskaninta cinamonu. 
P.S. Recepto autorė siūlo patiekalą šaldyti bent 1 val. šaldytuve, tačiau man skanesnė buvo šalta silkė po kambario temperatūros svogūnų troškiniu.

Silkė su kepintais grybais ir linų sėmenim


Šiam receptui idėją suradau čia, adaptavau receptą savo skonio receptoriams, ir dabar labai džiaugiuosi savo radiniu, nes nuo šiol, esu tikra, ši silkutė bus nuolatinė mūsų Kūčių stalo puošmena.

Paruošimas greitas ir paprastas, rezultatas - labai skanus. Kepinti grybai slidžiame padaže, traškūs linų sėklų krisleliai, šali sūrūs silkės kąsneliai - tai puiki skonio harmonija.

Paruošimui reikia turėti didelę keptuvę su dangčiu, gražią ovalo formos lėkštę.

Produktai: 
  • 300 g silkių filė (gali būti sūdyta, marinuota arba ruošta aliejuje)
  • 2 Valg. Š. alyvuogių aliejaus
  • 150-200 g (pusė pakuotės) baltų arba rudų pievagrybių
  • 3-4 skiltelės česnako
  • 1 Valg. Š. linų sėmenų
  • 1/2 arb. š. druskos
  • 1/4 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
  • kuokštelis petražolių arba žalių svogūnų laiškų
  • 1 vnt. vynuoginis pomidoriukas - papuošimui
Paruošimas:
  1. Grybus šepetėliu nuvalome ir nusausiname, supjaustome plonais 2 mm griežinėliais.
  2. Keptuvėje virš vidutiniškos liepsnos įkaitiname aliejų. Pradžioje maišydami apkepiname grybus, kol bent viena kiekvieno gabaliuko puselė paruduos, t.y. apie 5-7 min.
  3. Pridedame plonais griežinėliais supjaustyto česnako, beriame linų sėmenų, pasūdome ir papipiriname, viską išmaišome ir, uždengus keptuvę dangčiu, kepame dar 1 min. Nukeliame keptuvę nuo liepsnos ir paliekame 2,5 val. kambario temperatūroje po dangčiu aušti - taip geriau atsiskleis ingredientų skoniai. 
  4. Ovalo formos lėkštelės visą dugną padengiame silkės filė gabaliukais, gražesnius gabaliukus dėliojame apie lėkštės perimetrą. Ant sillkių filė dedame pilnai ataušusius grybus. Puošiame žalumynais - žuvies uodegą, įstatome pomidoriuką - žuvies akį. Uždengiame patiekalą kita lėkšte (arba plastikine maistine plėvele), paliekame šaldytuve bent 1 val. skoniams persisunkti.
Toje pačioje lėkštelėje kitų metų Kūčių silkė. 

2013-01-03

Spanguolių kompotas ir kisielius


Žinote kas yra gražios odos paslaptis? Aišku reik paveldėti gerus genus, gyventi ekologiškoje aplinkoje, šiltame nesausame klimate, nesinervinti, nerūkyti, nesideginti ir tamsoj nesedėti... Bet nevisad juk galime visa tai pasirinkti. Tačiau yra dar viena priemonė, labai lengvai prieinama: vakare negerti nei alkoholio, nei kavų-arbatų, o pasirinkti stiklinę nestipriai saldinto vaisių ar uogų kompoto, tada ryte veidrodyje pasirodys "gražesnis aš"... 


Spanguolės - tai Europoe, Sibire ir Šiaurinėje Amerikoje paplitusi stebuklinga uoga, beveik panacėja (vaistas nuo visų ligų). Jų derlius surenkamas rugsėjo-spalio mėnesiais, tad šios uogos išlieka šviežios iki pat sausio. Štai keletas faktų apie spanguoles:
  • Natūralus konservantas: Amerikos indėnai elnienos gabalus pradžioje sumaišydavo su spanguolėmis, po to vytindavo mėsą ir taip ją išsaugodavo ištisus metus.
  • Lietuviai amžiais kopūstų rauginimui naudodavo spanguoles - rūgimui palaikyti ir blogų bakterijų dauginimuisi sustabdyti. 
  • Amerikos indėnų panaudojimas: išvalyti nuodams iš žaizdų; raudonas dažas audiniams ir kosmetinėse priemonėse.
  • Šiuolaikinėje medicinoje: mažina blogą cholesteriną (LDL) kraujyje; spanguolėse esantys flavonoidai veikia priešvėžiškai; spanguolėse esančios medžiagos pašalina skrandžio opaligę sukeliančias bakterijas; spanguolėse esantys polifenoliniai junginiai lėtina senėjimo ir smegenų degeneracijos procesus, padeda atstatyti sveikatą ankstyvose diabeto stadijose.
  • Inkstų ir šlapimo takų panacėja: spanguolėse esantis proanotcyanidinas užkerta kelią šlapimo takų infekcijai plisti, neleidžia E.coli ir Streptococcus bakterijoms prikibti prie šlapimo takų sienelių
  • Jūreiviai veždavosi spanguoles į ilgalaikes keliones, nes šios raudonos uogos yra mažos vitaminų "bombos", jose daug vitaminų C, A, beta-karotino, liuteino, zeaksantino, folio rūgšties bei naudingų organinių junginių su kaliu ir manganu.
  • Spanguolėse (bei raudonose vynuogėse ir bruknėse) esantis resveratolis/resveratrolis - tai vertingas maistinis papildas, "jaunystės ir sveikatos eliksyras".
Dar prie viso šio gėrio prisideda rūgštus malonus spanguolių skonis, nuostabus kvapas ir spalva nuo rausvos iki gilios raudonos. Spanguolės tinka papuošti tiek desertams, tiek mėsos ar žuvies patiekalams, puikiai dera salotose, mišrainėse, nepaprastai skanūs spanguolių pyragai, padažai ir uogienės. 

Spanguolių kompotą arba kisielių ruošiu kasmet Kūčioms ir Kalėdoms, kartais Padėkos Dienai, o dažniausiai be šventinės progos - kai kažkam šeimoje sustreikuoja šlapimo pūslė arba inkstai. Vaikai labiau mėgsta limonadus, tačiau kartais gauna priverstinai nors pusę stiklinės išgerti šio rausvo gėrio. Spanguolių kisielius - tai senoviškas lietuvių virtuvės gėrimas, tačiau mano Sibiro močiutė irgi jį nuolat virdavo ir visus tikino, jog spanguolių tėviškė yra Sibiras.

Ruošos trukmė: 3 min. darbo, 10 min. virimo ir dar 4-5 val. šaldymo. Paruošimui reikia turėti 5 litrų talpos puodą, sietelį ir dar vieną 5 litrų talpos indą.

Produktai:
  • 2,5 stiklinės (350 g) šviežių spanguolių
  • 1 gvazdikėlis, cinamono lazdelė ir/arba 3-4 apelsino žievelės - nebūtinai
  • 8 stiklinės vandens
  • 8 Valg. Š. cukraus
  • 5 Valg. Š. bulvių krakmolo - jeigu ruošime kisielių
Kompoto paruošimas:
Kompotas verdamas trumpai - apie 1-3 min. po užvirimo, taip išsaugomi uogose esantys vitaminai.
  1. Spanguoles nuplauname, beriame į didelį puodą, pridedame pasirinktų prieskonių, pilame cukraus, filtruoto vandens ir užviriname. 
  2. Kai spanguolės pradės sproginėti, mentele joms padedame - triname į puodo sienelę, kol visas išsprogdiname. 
  3. Uždengiame puodą dangčiu, išjungiame liepsną ir paliekame kambario temperatūroje aušti bei skoniams persisunkti. 
  4. Atvesusį kompotą perkošiame ir pateikiame ąsotėlyje. Laikome šaldytuve apie 1 savaitę.












Kisieliaus paruošimas:


  1. Ruošiame pagal kompoto recepto punktus 1. ir 2. 
  2. Stiklinėje šalto tyro vandens išmaišome krakmolą, visas krakmolas turi plūduriuoti skystyje. Į karštą perkoštą kompotą pilame krakmolo-vandens mišinį, nuolat maišant puodo turinį. 
  3. Puodo turinį toliau maišant kaitiname iki kol kisieliaus gilumoje pradės kilti maži burbuliukai ir tuojau pat nukeliame nuo liepsnos. Paliekame 2-4 val. aušti kambario temperatūroje.
  4. Sudrėkinus ąsotį vandeniu ir į jį pripilus kisieliaus, gėrimas mažiau lips prie indo sienelių.
P.S. Šis receptas tinka ir bruknėms, netgi man skaniau su bruknėmis, sakyčiau... Ir visi tie patys naudingi vitaminai+elementai yra bruknėse. Tik aš dažniausiai šviežias bruknes su avižine košele suvartoju, tad retai kada man jų būna perdaug, o va spanguolės - labai rūgščios šviežiai valgyti.

P.P.S. Palikę po perkošimo tirščiai apberti 1 arb. š. cukraus - tai skanus ir žiauriai sveikas desertas. Mat, spanguolių žievelėse ir sėklose apstu resveratrolioOmega 3 aliejaus, augalinio vitamino E, karotenoidų, fitosterolių ir kt. Ir visa tai - ne sintetiniai, o natūralūs augaliniai sveikatos ir grožio šaltiniai.