Puslapiai

2013-01-03

Spanguolių kompotas ir kisielius


Žinote kas yra gražios odos paslaptis? Aišku reik paveldėti gerus genus, gyventi ekologiškoje aplinkoje, šiltame nesausame klimate, nesinervinti, nerūkyti, nesideginti ir tamsoj nesedėti... Bet nevisad juk galime visa tai pasirinkti. Tačiau yra dar viena priemonė, labai lengvai prieinama: vakare negerti nei alkoholio, nei kavų-arbatų, o pasirinkti stiklinę nestipriai saldinto vaisių ar uogų kompoto, tada ryte veidrodyje pasirodys "gražesnis aš"... 


Spanguolės - tai Europoe, Sibire ir Šiaurinėje Amerikoje paplitusi stebuklinga uoga, beveik panacėja (vaistas nuo visų ligų). Jų derlius surenkamas rugsėjo-spalio mėnesiais, tad šios uogos išlieka šviežios iki pat sausio. Štai keletas faktų apie spanguoles:
  • Natūralus konservantas: Amerikos indėnai elnienos gabalus pradžioje sumaišydavo su spanguolėmis, po to vytindavo mėsą ir taip ją išsaugodavo ištisus metus.
  • Lietuviai amžiais kopūstų rauginimui naudodavo spanguoles - rūgimui palaikyti ir blogų bakterijų dauginimuisi sustabdyti. 
  • Amerikos indėnų panaudojimas: išvalyti nuodams iš žaizdų; raudonas dažas audiniams ir kosmetinėse priemonėse.
  • Šiuolaikinėje medicinoje: mažina blogą cholesteriną (LDL) kraujyje; spanguolėse esantys flavonoidai veikia priešvėžiškai; spanguolėse esančios medžiagos pašalina skrandžio opaligę sukeliančias bakterijas; spanguolėse esantys polifenoliniai junginiai lėtina senėjimo ir smegenų degeneracijos procesus, padeda atstatyti sveikatą ankstyvose diabeto stadijose.
  • Inkstų ir šlapimo takų panacėja: spanguolėse esantis proanotcyanidinas užkerta kelią šlapimo takų infekcijai plisti, neleidžia E.coli ir Streptococcus bakterijoms prikibti prie šlapimo takų sienelių
  • Jūreiviai veždavosi spanguoles į ilgalaikes keliones, nes šios raudonos uogos yra mažos vitaminų "bombos", jose daug vitaminų C, A, beta-karotino, liuteino, zeaksantino, folio rūgšties bei naudingų organinių junginių su kaliu ir manganu.
  • Spanguolėse (bei raudonose vynuogėse ir bruknėse) esantis resveratolis/resveratrolis - tai vertingas maistinis papildas, "jaunystės ir sveikatos eliksyras".
Dar prie viso šio gėrio prisideda rūgštus malonus spanguolių skonis, nuostabus kvapas ir spalva nuo rausvos iki gilios raudonos. Spanguolės tinka papuošti tiek desertams, tiek mėsos ar žuvies patiekalams, puikiai dera salotose, mišrainėse, nepaprastai skanūs spanguolių pyragai, padažai ir uogienės. 

Spanguolių kompotą arba kisielių ruošiu kasmet Kūčioms ir Kalėdoms, kartais Padėkos Dienai, o dažniausiai be šventinės progos - kai kažkam šeimoje sustreikuoja šlapimo pūslė arba inkstai. Vaikai labiau mėgsta limonadus, tačiau kartais gauna priverstinai nors pusę stiklinės išgerti šio rausvo gėrio. Spanguolių kisielius - tai senoviškas lietuvių virtuvės gėrimas, tačiau mano Sibiro močiutė irgi jį nuolat virdavo ir visus tikino, jog spanguolių tėviškė yra Sibiras.

Ruošos trukmė: 3 min. darbo, 10 min. virimo ir dar 4-5 val. šaldymo. Paruošimui reikia turėti 5 litrų talpos puodą, sietelį ir dar vieną 5 litrų talpos indą.

Produktai:
  • 2,5 stiklinės (350 g) šviežių spanguolių
  • 1 gvazdikėlis, cinamono lazdelė ir/arba 3-4 apelsino žievelės - nebūtinai
  • 8 stiklinės vandens
  • 8 Valg. Š. cukraus
  • 5 Valg. Š. bulvių krakmolo - jeigu ruošime kisielių
Kompoto paruošimas:
Kompotas verdamas trumpai - apie 1-3 min. po užvirimo, taip išsaugomi uogose esantys vitaminai.
  1. Spanguoles nuplauname, beriame į didelį puodą, pridedame pasirinktų prieskonių, pilame cukraus, filtruoto vandens ir užviriname. 
  2. Kai spanguolės pradės sproginėti, mentele joms padedame - triname į puodo sienelę, kol visas išsprogdiname. 
  3. Uždengiame puodą dangčiu, išjungiame liepsną ir paliekame kambario temperatūroje aušti bei skoniams persisunkti. 
  4. Atvesusį kompotą perkošiame ir pateikiame ąsotėlyje. Laikome šaldytuve apie 1 savaitę.












Kisieliaus paruošimas:


  1. Ruošiame pagal kompoto recepto punktus 1. ir 2. 
  2. Stiklinėje šalto tyro vandens išmaišome krakmolą, visas krakmolas turi plūduriuoti skystyje. Į karštą perkoštą kompotą pilame krakmolo-vandens mišinį, nuolat maišant puodo turinį. 
  3. Puodo turinį toliau maišant kaitiname iki kol kisieliaus gilumoje pradės kilti maži burbuliukai ir tuojau pat nukeliame nuo liepsnos. Paliekame 2-4 val. aušti kambario temperatūroje.
  4. Sudrėkinus ąsotį vandeniu ir į jį pripilus kisieliaus, gėrimas mažiau lips prie indo sienelių.
P.S. Šis receptas tinka ir bruknėms, netgi man skaniau su bruknėmis, sakyčiau... Ir visi tie patys naudingi vitaminai+elementai yra bruknėse. Tik aš dažniausiai šviežias bruknes su avižine košele suvartoju, tad retai kada man jų būna perdaug, o va spanguolės - labai rūgščios šviežiai valgyti.

P.P.S. Palikę po perkošimo tirščiai apberti 1 arb. š. cukraus - tai skanus ir žiauriai sveikas desertas. Mat, spanguolių žievelėse ir sėklose apstu resveratrolioOmega 3 aliejaus, augalinio vitamino E, karotenoidų, fitosterolių ir kt. Ir visa tai - ne sintetiniai, o natūralūs augaliniai sveikatos ir grožio šaltiniai. 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą