Pyragėlių su kopūstais receptas atkeliavo iš mano vaikystės, močiutės Valentinos virtuvės. Mano močiutė - gimusi ir augusi Sibire; ištekėjo už lietuvio tremtinio-kalinio, buvo viešai išmesta iš Komjaunimo, į Komunizmą žengiančios visuomenės buvo pripažinta pasidavėle priešiškai ideologijai. Tačiau, močiutės žodžiais tariant, tikri sibiriokai - tolerantiškiausi ir puikiausi žmonės pasaulyje; jie kilę iš kelių šimtemčių ir įvairių ideologijų tremtinių kultūrų, užaugę daugiatautinio elito - išsilavinusių ir talentingiausių žmonių - apsuptyje, dideliame varge ir atšiauriose gamtos sąlygose. Močiutė 55 metus (iki mirties) gyveno Vilniuje, ir nebuvo dienos, kad ji nepaminėtų savo Sibiro saulės, oro, kvapų, nuostabios gamtos, savo paliktų draugų ir artimųjų. Ji man nesekdavo pasakų, bet pasakodavo istorijas apie savo tėviškę, kur pavasarį jūros dydžio pievos pražysta margaspalvėmis tulpėmis, narcizais ir kitomis gėlėmis, mums, Lietuviams, žinomomis tik iš sodų ir vazonėlių; kur miškuose milžiniškų kedrų viršūnės siekia debesis, o žiemą vaikai iš tiesiog ant lūpų užšalančių seilių pučia ledo burbulus...
|
Sibiro pieva. Nuotrauka skolita iš http://www.baikalika.ru/photoreports?id=26 |
Močiutė ruošdavo sibirietiškus valgius, kurių, pagal ją, kažkodėl normaliai neįmanoma buvo pagaminti mažais kiekiais. Jeigu virdavo sriubą, - tai kibiro dydžio puode, jeigu kepdavo blynus, - tai vos ant viryklės telpančioje milžiniškoje keptuvėje. Kotletų kepdavom mažiausiai 50, koldūnų šaldydavom mažiausiai 300, pyragas su ievos uogomis (
черемуха -rus.) būdavo kepamas per 3 blėkas... Na o pyragėliai su kopūstais - mano močiutės
signature receptas - juos kepdavo savo gimtadieniui mažiausiai 150 vnt. Aš žinau, nes nuolat atlikdavau visus skaičiavimus. Svečiai, kurių kasmet į mažą butelį susirinkdavo virš tuzino, nepavargdavo vis liaupsinti tuos močiutės pyragėlius. Ir prie visko jie tiko: šalti - kaip užkandis, pašildyti - kaip karštas patiekalas, prie mišrainės, prie silkės, prie konjako ir degtinės, prie arbatos ir kavos... O prieš išeinant dar būdavo prisimintas koks namie paliktas ligonis, kuris tikrai geriau pasijustų, jei šių pyragėlių užvalgytų. Tad po baliaus pyragėlių nelikdavo, bet močiutė dar visą savaitę švytėdavo iš pasitenkinimo savo patiekalo sėkme, o man mažai būdavo keista: ko čia džiaugtis, juk pyragėlių tai neliko!..
Šių metų balandžio mėnesį mano močiutei Valentinai būtų suėję 83 metai, tačiau tą patį mėnesį minėjome jos pirmąsias mirties metines. Močiutės garbei iškepiau pyragėlių su kopūstais, pagal tai, kaip juos prisimenu iš vaikystės, kai jai padėdavau virtuvėje. Mano kiekiai, žinoma, buvo žymiai kuklesni, bet rezultatas nenuvylė: namiškiai maisto kritikai juos noriai valgė ir gyrė, vaikai kitai dienai į mokyklą užkandžiui susipakavo pyragėlius į dėžutes.
Mažoji dukrelė man padėjo pyragėlius lipinti ir kiaušinius pjaustyti. O kai kartu su dukrele žiūrėjome per orkaitės stiklą ir nekantriai laukėme, kol ruduoja ir pučiasi mūsų pyragėliai, aš mintimis siunčiau savo meilę į dausas, močiutei...
Taigi, Jūsų dėmesiui
"Sibiriniai pyragėliai su kopūstais", dedikuoju šį įrašą močiutės Valentinos atminimui.
Paruošimui reikia turėti dubenį tešlai maišyti, kepimui orkaitėje tinkančią blėkutę, keptuvę su dangčiu - kopūstams troškinti, kulinarinį teptuką.
Išeiga 32 nedideli pyragėliai.
Tešlos receptas
Tešlą ruošiame iš
vakaro, o pyragėlius kepame rytojaus dieną. Šios tešlos nebūtina
minkyti ir kočioti. Tik sumaišome, uždengiame glotniai plėvele, ir paliekame per
naktį kilti šaldytuve. Arba minkome 10 min. ir kildiname 2 val. šiltoje patalpoje - jeigu labai skubame ir būtinai reikia pyragėlius keptį tą pačią dieną.
Produktai tešlai:
- 1 Valg. Š. šviežių mielių arba 1 pakelis sausų
- 80 ml riebesnio pieno, 45°C šilumos
- 2 vnt. dideli kiaušiniai, kambario temperatūros
- 90 g sviesto, kambario temperatūros
- 1/2 stiklinės (125 ml) grietinės, kambario temperatūros
- 1/2 stiklinės (125 ml) cukraus
- 1 arb. š. druskos
- 3 stiklinės (750ml) kvietinių miltų, išmatuoti ir tada išsijoti
Paruošimas:
- Mieles sumaišome su truputėliu cukraus ir šiltu pienu, paliekame šiltai 10 min.: skystis suputos, padvigubės.
- Dubenyje sumaišome visus tešlos ingredientus. Čia labai pravers virtuvinis
plaktuvas / mikseris, nustatytas maišyti mažiausiu greičiu. Tešlą
maišome kol ji taps vienalytės konsistencijos, be gumuliukų.
- Iš tešlos padarome kamuolį, kurį dubenyje uždengiame maistine
plėvele. Paliekame 30 min. kilti kambario temperatūroje, po to dar 12
val. - šaldytuve.
Kopūstų įdaro receptas
Pyragėliams galima panaudoti palikusius troškintus kopūstus:
šviežius,
raugintus ar
ruoštus su vynu, jeigu jų paliko kiek daugiau nei 1 stiklinė - apie 300 g, tik reikės į juos pridėti susmulkntų virtų kiaušinių. Arba įdarą ruošiame pagal žemiau pateiktą receptą.
Produktai įdarui:
- 3 Valg. Š. alyvuogių aliejaus
- 1/4 kopūsto gūžės (300 g)
- 1 morka
- 2-4 skiltelės česnako - nebūtinai
- 1/2 arb. š. kmynų - nebūtinai
- 1 arb. š. druskos
- 1/2 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų - aš dėjau daugiau, nes močiutė gamino visada aštriai
- 3 kiaušiniai
Paruošimas:
- Kietai išverdame kiaušinius (po užvirimo verdame 9 min.). Išluktšename ir smulkiai supjaustome.
- Šiaudeliais supjaustome kopūstą. Morkas nuskutame ir sutarkuojame burokine tarka.
- Keptuvėje virš didelės liepsnos įkaitiname aliejų, beriame supjaustytas daržoves ir maišant kepame 3 min.
- Pridedame visus likusius ingredientus (išskyrus kiaušinius), išmaišome ir, uždengus keptuvę dangčiu, virš mažytės liepsnos troškiname 7-10 min., kol kopūstai suminkštės. Nukeliame nuo liepsnos ir paliekame ataušti kambario temperatūroje.
- Sumaišome kiaušinius su šiek tiek atvėsusiais troškintais kopūstais. Paragaujame - įdaras turi būti skanus, galima papildyti mėgstamais prieskoniais: čiobreliai, daugiau pipirų, smulkintos petražolės, česnakas... Įdaras paruoštas.
Pyragėlių formavimas ir kepimas
Kepimo blėkutę išklojame kepimo popieriumi, silikoniniu lakštu arba tiesiog ištepame aliejumi. Ant aliejumi išteptos blėkutės dedami pamiltuoto dugno pyragėliai.
Produktai kepimui:
- 1 kiaušinis
- 1 Valg. Š. alyvuogių aliejaus - nebūtinai
- 1 Valg. Š. miltų - nebūtinai
Paruošimas:
- Paruošiame 175°C (350°F) karštumo orkaitę.
- Atgnybiame apie 20-30 g tešlos gumuliuką ir iš jo rankomis formuojame delno dyžio ovalo formos paplotėlį. Ant tešlos paplotėlio dedame apie 1 Valg. Š. įdaro. Gerai užlipiname tešlos kraštus, kad nesimatytų įdaras.
- Pyragėlio apačią, kurioje yra tešlos sujungimas, pamiltuojame (tik jegu dėsime ant aliejumi išteptos blėkutės). Dedame pyragėlį ant skardos, paliekant 2-3 cm tarpus. Tęsiame pyragėlių gamybą kol bus pripildyta visa blėkutė, t.y. apie 12-16 pyragėlių.
- Dubenėlyje išplakame kiaušinį. Šiuo plakiniu aptepame pyragėlių paviršius, ir šauname blėkutę į orkaitę.
- Kepame 20 min. Gerai iškepę pyragėliai bus švelniai parudavę, išsipūtę.
- Kepimą kartojame kol pasibaigs visa tešla. Viso turi gautis apie 32-34 pyragėliai.
P.S. Viršuje, nuotraukoje, šalia kopūstų įdaro yra dar ir vištienos įdaras - naudotas kitai porcijai pyragėlių, receptas jau anksčiau skelbtas
čia, o kočėlas - nereikaligas, bet mano dukra norėjo su juo pasižaisti ir po tešlą pamaklinėti, tad jis pakliuvo į kadrą.