Jau turbūt supratot, skaitydami mano blog'ą, jog esu "pasinešusi" dėl natūralaus maisto, sveikatos ir paprastumo. Tačiau juk mes visi esame nuodėmingi, ir aš - ne išimtis. Griešydama savo taisyklėms, bent jau stengiuosi pasirinkti tokią nuodėmę, kuri suteikia daugiausia malonumo. Juk malonumas - tai pagrindinė nuodėmės paskirtis, ane? Pvz. neseniai labai užsimaniau "džindžerėlos", tai toks imbierinis gazuotas limonadas "Ginger Ale", skaniausias yra Seagram's gamintojo. Visi šio gėrimo ingredientai, išskyrus vandenį, yra žalingi sveikatai, ypač tas Sodium Benzoate E211, kuris, pasak Britų mokslininkų, sukelia vėžį ir yra daugumos vaikų neurologinių susirgimų bei vystymosi atsilikimų priežastis. Taigi, mėgaudamasi džindžerėlos stikline, mąsčiau, jog surūkyta cigaretė, turbūt, būtų mažiau kenksminga, bet džindžerėla juk yra skaniau...
Jeigu skaityti krautuvėje visų pirkinių etiketes, tai vienkartinis apsipirkimas (4 asmenų šeimai pamaitinti savaitę) užtruks 4-5 val. Antrą kartą užteks tik 3 val., nes atsimeni anksčiau išstudijuotus produktus ir antrąkart jau tiesiog neini prie "tam tikrų" lentynų, pradedi "atsargiau" liesti rankomis "tam tikrų" gamintojų vardais pažymėtus gaminius. Maždaug po 10-ties tokių atsakingų apsiprekinimų, supratau, jog įprastinėje maisto mega-krautuvėje perku tik apie 20 produktų, kurių pavadinimus ir etiketes jau išmokau atmintinai. Likę reikalingi produktai įsigijami iš turgaus, ekologinės krautuvėlės, privačios kepyklos, eilės mažų delikatesų parduotuvių. Viskas tapo paprasčiau ir greičiau įgyvendinama, bei mano kas-savaitinis apsipirkimas tapo jau nebe našta, o malonia išvyka pasižmonėti. Mažose krautuvėlėse tapau "sena kliente", krautuvininkai mane pasitinka su "hello-how-are-you!" pasveikinimu ir plačia šypsena veide, kartais paklausia apie mano vaikučius, kartais parekomenduoja naujoves ir duoda jų paragauti. Mažų krautuvėlių pirkėjai irgi draugiškesni, kalbūs, klausinėja vienas kito nuomonių, prašo patarimų, kas labai retai pasitaiko mega-centruose, kur pirkėjai tik skuba bei rauko nosis nuo nemalonaus skalbimo miltelių, chlorkės-mėsos ir pesticidų-daržovių kvapų mišinio.
Paskutiniu metu aš perku daugiau pirminių ingredientų, padažus išmokau ruošti pati, kečupą, miltus, druską, cukrų... perku tik ekologiškus. Dabar atsirado kita bėda: restoranuose, kur viskas gražu ir puiku, kur iš maisto sukraunami gražūs bokštai ir pateikiami ant pašildytų lėkščių, kur ant sienos pakabintas virtuvės šefo portretas su visais išvardytais jo laimėjimais bei apdovanojimais, man... neskanu. Salotos - cheminio skonio, net puikus padažas to neužgesina; hormonais ir antibiotikais išaugintos mėsos kvapas gniaužia gerklę; desertas primena indų plovimo muilo kvapą ir skonį, o šalia padėta ideliai graži raudona braškė - man karti, nors ir iki pusės dengta šokoladu. Mano namiškiai mažiau paveikti šios bėdos, bet jau ne kartą teko girdėti MB atsidūstant: "pagaliau, naminis maistas!", netgi vaikai dažniau renkasi valgyti namuose, prieš einant į gimtadinį MCDonalds'e arba picerijoje. Pobūvyje susirinkę vaikai kaip vanagai puola prie torto su fotografiniu atvaizdu (čia mūsuose toks labai madingas vaikiškų tortų dekoravimas), o maniškiai tik 1-2 kąsniukus baiksčiai nugnybia ir laukia, kada eisime namo, kur laukia arbūzas.
Finansiškai mano šeimos biudžetas kenčia, tačiau tikiuosi, jog sveikai matindamasi šiandien, senatvėje sutaupysiu vaistams: tam tikra investicija.
Taigi, aš visus perspėjau apie ekologiško gyvenimo pasekmes, spręskite patys: ar verta prasidėti, ar ne.
P.S. Yra antra ekologiško maisto problema: ekologiški miltai labai gerai tinka blynams, sausainiams ir keksams, bet visokie įmantrūs kepiniai nesigauna tokie purūs ir gražūs, kokius juos matau receptų paveiksliukuose. O gal tai tik mano nemokšiškumas?
Paprasti, skanūs ir akiai patrauklūs patiekalai, prie kurių norisi grįžti vėl ir vėl. Čia pateikiami šeimos receptai, draugų virtuvės paslaptys, nauji kulinariniai bandymai. Anksčiau aprašyti receptai nuolat tobulinami ir tikslinami, todėl "pasenusių" receptų čia nėra.
Etiketės
abrikosai
Afganistanas
Afrika
agurkas
agurotis
Airija
alyvuogės
Amerika
ananasas
Anglija
antis
apkepas
arbūzas
Argentina
Armenija
Artimųjų Rytų
artišokai
Australija
Austrija
aviena
avižos
Avokadas
Azerbaidžanas
baklažanas
BALTA
Baltarusija
bananas
batatas
BE GLITIMO
BE KIAUŠINIO
Belgija
biskvitas
blynai
Bosnija
Brazilija
brokoliai
bulvės
burokėliai
citrusai
cukinijos
Čekija
česnakas
daigai
Danija
duona
EGZOTIKA
EKOLOGIJA
Filo tešla
fusion
GELTONA
Graikija
granatas
gražgarstės
grybai
grietinė
GRILIS lauke
Gruzija
Havajai
imbieras
Indija
info
Iranas
Ispanija
Italija
Izraelis
Japonija
jautiena
Jemenas
jogurtas
jūros gyviai
kakava
kalafioras
kalakutiena
KALĖDOS
kalmarai
Kanada
Kapota tešla
kaštonai
kepiniai
kiauliena
kiaušinis
Kinija
kokosai
kopūstas
krabai
krapai
krevetės
kriaušės
Kruopos
KŪČIOS
KŪDIKIAMS
kukurūzai
kumpis
Lenkija
Libanas
Lietuva
mangas
Meksika
mielinė tešla
moliūgas
morkos
obuoliai
Olandija
ORANŽINĖ
PAAUGLIŲ PAGEIDAVIMAI
PAGARDAI
Pakistanas
pankolis
papaja
pasta
pastarnokas
persikai
Peru
pica
pienas
pipirai ir paprikos
pomidoras
Portugalija
Prancūzija
Puerto Rico
pupelės
rabarbarai
RAUDONA
RAW
ridikai
riešutai
ryžiai
Rumunija
Rusija
salieras
silkė
Sirija
skvošas
slyvos
Slovakija
Slovėnija
SLUOKSNIUOČIAI
sluoksniuota tešla
sumuštiniai
sūris
SVEIKATA
svogūnai
šerniena
Škotija
šparagai
špinatai
Švedija
Tailandas
Turkija
Ukraina
uogos
Urugvajus
VAIKŲ PAGEIDAVIMAI
varškė
veganams
vegetarams
VELYKOS
Vengrija
veršiena
Viduržemio
vynuogės
vištiena
Vokietija
ŽALIA
žalumynai
žąsis
žirniai
žuvis
Segebute, labai pritariu tavo mintims, aš irgi panašios manijos esu apsėsta. Man skaniausia tik tai kas pagamina namuose, iš patikimai atrinktų produktų.
AtsakytiPanaikintigeros mintys, mes irgi stengiames pirkt kuo "švaresnius" produktus, ir namie valgyt skaniausia (: dėl miltų - gal kitokio malimo? nes kiek žinau, desertams ir duonai skiriasi kokio rūpumo miltai turi būt... gal šiaip ekologiški mažiau sijoti?
AtsakytiPanaikintiJau 3 rūšių ekologiškus miltus išbandžiau. Vieni rūpaus malimo, kiti - labai rudi, netgi blynų skonis buvo kaip duonos, treti - lyg su manų kruopom sumaišyti, irgi rusvi, nors užrašyta "Pastry flour". Nėr didelio pasirinkimo ekologiškuose miltuose. Visokių blynų mišinių prigamino, o baltų miltų nėr :(
AtsakytiPanaikinti