Puslapiai

2013-06-28

"Thai" agurkų salotos

"Thai" agurkų salotos su imbieru 
Anksčiau esu pateikusi prancūzišką "Vasaros agurkų salotų" receptą. Šitas patiekalas irgi labai agurkiškas, labai gaivinančiai vasariškas, bet šį kartą jau Azijinis. "Thai" agurkų saltos" tinka prie kepto viščiuko šmotelio, žuvies gabalėlio, vegetarams - prie ryžių-grybų troškinio, arba su virtom bulvėm. Man ir visai mūsų šeimai - labai skanu; tikiuosi jog patiks ir jums.

Tokius panašius agurkus tiekia mano mėgstamiausias Tailando virtuvės restoranas. Nežinau, ar tai autentiškas Tailando valgis, kadangi visi patiekalai šiame restorane yra "Fjužn" stiliaus. "Fjužn" (fusion cuisine - angl.) -  tai kulinarija, kurioje susipynė keleto tautų tradicijos, kurioje desertai-sriubos-padažai-antrieji patiekalai - viskas ruošiama tarpusavio sąmyšyje, atrandant naujus skonio ir maisto grožio atspalvius. Mano recepte galima keisti produktus, galima naudoti ne visus produktus ("nebūtinai" pažymėtų produktų galima išvis nenaudoti), galima pasirinkti prieskonius. Nekintama lieka tik esmė - agurkai ir saldžiai rūgštus padažas.

Šios salotos tinka prie Azijos virtuvės patiekalų, prie žuvies, šiaip labai malonus gaivus užkandis, ypač karštą vasaros dieną.

Receptui tinka "Angliški" agurkai - šiltnamiuose auginami ilgi salstelėjusio skonio agurkai, jie dar vadinami "besėkliais" - tačiau sėklos yra, bet jos visiškai minkštos ir smulkutės. Dar tinka "Kirby" agurkai, arba į juos panašūs išvaizda ir skoniu Lietuvoje populiarūs "Rodničiok" agurkai. Pasirinkite skanius, nekarčius agurkus, kurių odelė švelni, sėklos labai minkštos.

Labai rekomenduoju išbandyti šį receptą su braškėmis. Pasirinite kietas uogas, jos gali būti nevisai prinokusios, nesaldžios. Supjaustykite braškes šiaudeliais ir įmaišykite į šias salotas - vaizdas ir skonis nuostabus. 

Išeiga 4 porcijos.

Produktai salotoms: 
  • 500 g agurkų
  • 1 vnt. saldus svogūnas / arba "Vidalia" svogūnas (čia netinka aitrūs svogūnai) / arba  2-3 vnt. mėlynųjų šalotų
  • 1 vnt. nedidelė raugonoji paprika / arba 8 vnt. braškės / arba 2-5 vnt. šviežių ar marinuotų čilių, kaip pvz. "Thai Bird's Eye"
Ingredientai paįvairinimui, bet nebūtini:
  • 1/3 stiklinės (sauja) kepintų žemės riešutų / arba anakardžių / arba 1 Valg. Š. sezamo sėklų 
  • 1/2 Valg. Š. šviežio imbiero tarkių / arba susmulkinto marinuoto imbiero 
  • 1/3 stiklinės (1 sauja) susmulkintų šviežių mėtų /arba kalendros lapelių / arba "Thai" baziliko
Produktai padažui:
  • 1/4 stiklinės (4 Valg. Š.) balto cukraus / arba geltonų "Tkemali" slyvų uogienės skystymo 
  • 1/4 stiklinės (4 Valg. Š.) ryžių acto / arba balto vyno acto / tinka baltas balzamikas / arba citrinų sultys
  • 1/2 arb. š. druskos
Paruošimas:
  1. Agurkus supjaustome  4-5 mm storio griežinėliais. Svogūną supjaustome griežinėliais arba žiuljenuojame trumpais šiaudeliais. Papriką, čilę arba braškes (priklausomai ką pasirinkome), supjausome smulkiais kubeliais arba griežinėliais. 
  2. Nedideliame puodelyje išmaišome padažo ingredientus. Mišinį užviriname, jeigu naudojame cukrų - jis turi visiškai ištirpti padaže. Padažą atvėsiname iki kambario temperatūros (aš puodą su padažu įstatau į didesnį pudą pripildytą vandens su ledukais - padažas atvėsta per 3 min.) Gautas padažas turi būti gana tirštas, lyg skystas kisielius, bet nesikristalizuoti. 
  3. Visus ingredientus sumaišome dubenyje, jeigu nenaudojame čilių, tai patartina salotas legvai apšlakstyti čilių marinatu. Palaikome salotas šaldytuve 10-30 min., tiekiame į stalą.
Žaibiškai atvėsinamas tik užvirintas salotų padažas.

"Thai" agurkų salotos su čilėmis.

Išeiga: 4 porcijos. 

Česnakinė lašiša orkaitėje


Tai antras mano firminis lašišos receptas. Jo išmokau besivaišindama pas draugę egiptietę, vardu Nevien. Jos vaikučiai visiškai nevalgydavo žuvies, tačiau mėgdavo jautienos steikus su česnakiniu padažu. Šis žuvies receptas stebuklingai tapo Nevien vaikučių mėgstamas, tad aš pasinaudojau draugės pavyzdžiu ir pati prijaukinau savo šeimą valgyti skanią česnakinę lašišą. 

Žuvis supjaustama vienos porcijos gabais, trumpai pamarinuojama baltame vyne - kaip pvz. Chardonnay, po to žuvis ištrinama aliejumi bei česnakais, ir kepama orkaitėje ant daržovių kubelių "patalo". Labai svarbu, kad prieš kepant žuvis būtų kambario temperatūros. Jokio mandrumo, viskas pabai paprasta.

Lašiša į stalą tiekiama su šviežių daržovių salotomis, citrinos griežinėliais, ryžiais, kuskusu, bulvių puree, blanširuotais (trumpai apvirtais) brokolio ar kalafioro žiedais, šparagais, ankštinėmis pupelėmis...

Paruošimui reikia turėti kepimui orkaitėje tinkaničią keptuvę arba gilią blėkutę. Išeiga 4 porcijos. 

Produktai:
  • 800 g (1,8 lb) lašišos file
  • 150 ml balto vyno
  • 200 g daržovių: tinka svogūnas, morkos, šparagai, pankolio šaknis...
  • 1 galvutė česnako (8 skiltelės)
  • 1/2 arb. š rupios druskos
  • 1/2 arb. š. šviežiai maltų margaspalvių arba raudonųjų čili pipirų
  • kuokštas žolinių prieskonių: tinka čiobrelis, raudonėlis, šalavijas, citrininė melisa, bazilikas - tik lapeliai, be stiebų!
  • 50 ml alyvuogių aliejaus
  • 30 g sviesto
Paruošimas:
  1. Lašišą nuplauname šaltu vandeniu ir nuvalome nuo jos žvynus. Supjaustome žuvį vienos porcijos gabalais - maždaug po 200 g. 
  2. 30-čiai minučių pamerkiame žuvį baltame vyne, kad žuviena būtų panirusi, o oda gali būti paviršiuje.
  3. Paruošiame 230°C (450°F) karštumo orkaitę. 
  4. Maždaug 1 cm dydžio kubeliais supjaustome pasirinktas daržoves, jas beriame į kepimo indą - daržovių "patalas" užtikrins, kad skani lašišos oda nepriliptų prie dugno. Vyną, kuriame marinavosi žuvis, pataupome vėlesniam padažo ruošimui. Lašišos gabalus nusausiname popierine servetėle. 
  5. Česnaką sutraiškome ir pertriname grūstuvėje su druska, maltais pipirais ir puse kiekio pasirinktų žolinių prieskonių - turi atsiskleisti žolių aromatas. 
  6. Dabar pusę pagamintos česnako-žolelių tyrės sumaišome su alyvuogių aliejumi. Šia tyre iš visų pusių aptepame nusausintus lašišos gabalus; tyrės likučiais "išmasažuojame" daržovių kubelius kepimo inde. 
  7. Lašišos file gabalus dedame ant daržovių kubelių "patalo" oda žemyn. Žuvies paviršių apdrabstome likusia česnako-žolelių tyre (kuri nebuvo sumaišyta su aliejumi).
  8. Kepame gerai prikaitintoje orkaitėje 20 min.
  9. Iškepusią žuvį su visom daržovėm išdedame į lėkštę. Statome kepimo indą virš viryklės liepsnos, vidun pilame nuo marinavimo palikusį vyną, beriame likusius žolinius prieskonius, pridedame sviesto ir maišant užviriname. Pakunkuliuojame padažą apie 3-5 min. Viskas: šiuo padažu galima aplieti žuvį arba šalia žuvies tiekiamą garnyrą. Skanaus!
30 min. lašišą mirkome baltame vyne.
Lašiša ant daržovių "patalo" po česnako-žolelių tyre.
Tik iš orkaitės iškelta lašiša.
Padažas kunkuliuoja keptuvėje.
Lašiša su blanširuotais brokoliais ir "Salotų-salotomis"
 "Salotų-salotų" receptas yra čia: http://segebute.blogspot.com/2013/06/salotu-salots.html

2013-06-27

Salotų-salotos

Negaliu nepasidalinti šiuo minimalistiniu receptu. Nuolat ruošiu įvairias įmantrias salotas ir mišraines, tačiau karštą vasaros dieną, arba išvykus poilsiauti arčiau ekvatoriaus, labai pakinta žmogaus apetitas ir kalorijų poreikiai. Papietaut karštą vidurdienį užtenka tik "Salotų-salotų" ir kokio nediduko vištienos sparnelio ar picos gabaliuko. Na, dar labai tinka ananasų sultys su ledukais - užsigerti.

Atostogų metu galiu šitaip vienodai minimalistiškai maitintis kasdien. Labai rekomenduoju išbandyti šį mano minimalistinį salotų receptą, tikrai nenusivilsite - atrasite nuostabų salotų lapelių skonį, neužgožtą kitomis daržovėmis. Mano vaikai yra ypatingi šių "Salotų-salotų" gerbėjai.

Išeiga 4 porcijos. Paruošimui pataritina turėti salotų džiovinimo karuselę, didelę pjaustymo lentutę ir "Santoku" peilį

Produktai:
  • 1 vnt. "Iceberg" salotų gūžė arba 2 gūžės "Romėnų" salotų (300 g) - šaltos ir traškios, tik iš šaldytuvo
  • 1/2 arb. š. rupios druskos
  • 1/2 arb. š. šviežiai maltų margaspalvių arba juodųjų pipirų
  • 2 Valg. Š. jūsų mėgstamo aliejaus (aš dažniausiai naudoju alyvuogių aliejų "Extra Virgin", kartais rapsų, avokado, graikinių riešutų, migdolų, vynuogių kauliukų aliejų)
  • 1 Valg. Š. balto vyno acto (6% stiprumo)
Paruošimas:
  1. Salotas nuplauname po labai šalto vandens srove, nuvarviname. Ant lentutės salotas supjaustome 5 mm juostelėmis. Viską sudedame į salotų džiovinimo karuselę ir gerai išsukame. 
  2. Sausas salotas išdedame į dubenį, pasūdome ir papipiriname, apliejame actu ir aliejumi, išmaišome ir tuojau pat tiekiame į stalą.

2013-06-22

Ratatulis


Ratatulis (ratatouille - pranc.) - tai Oksitanijos kultūros patiekalas. Oksitanijos kultūros regionas apima pietų Prancūziją, šiaurės Italiją, Monako... Dar kitaip šis patiekalas vadinamas "daržovių troškiniu" arba "vegetarišku ragu" (ragout- pranc.). Skirtumas tame, kad ragu gali būti ruošiamas su mėsa, troškinimas vyksta keptuvėje virš liepsnos, o ratatulis ruošiamas be mėsos, daržovės su padažu užkepamos orkaitėje.

Geriausiai ratatuliui tinka pasirinkti bent 2-3 rūšių daržoves, kurių skersmuo būtų maždaug vienodas. Daržovės pjaustomos griežinėliais ir išdėliojamos žiedu keptuvėje, kurioje kunkuliuoja iš anksto paruoštas pomidorų padažas. Bent iki pusės daržvės turi panirti šiame padaže.

Galima ratatulį ruošti veganiškai, t.y. be sūrio, tačiau sūrio tarkiais arba sūrio griežinėliais padengtas ratatulio paviršius iškeps mažiau sausas, bus patrauklesnis sūrio gurmanams. Ratatuliui tinka naudoti bet koks jūsų mėgstamas lydantis sūris. Mozzarella labai greit svyla, tad jeigu nuspręsite naudoti šį sūrį, juo daržoves padenkite likus 5-10 min. iki kepimo pabaigos. 

Sluoksniais išdėliotų daržovių ratatulis - labai puošnus, šventiškas pateikalas, jis puikiai tinka prie balto pusiau sauso vyno. Mano šeimos nariai nerodo didelės aistros daržovių troškiniams, tad aš esu vieniša "Rataulio" gerbėja savo namuose. Šį patiekala ruošiu, kai laukiu pietums ateinant savo draugių - tokių pat kaip ir aš daržovių gerbėjų.

Paruošimui reikia turėti didelę, kepimui orkaitėje tinkančią keptuvę, silikoninę mentelę. Mano recepte pateikti paskaičiavimai yra vienai 30 cm skersmens, 7 cm gylio keptuvei. Žemiau nuotraukoje pavaizduoti produktai buvo panaudoti 3 ratatuliams.

Žalia apvali daržovė - tai čajota (Chayote) - viduj aguročio skonis ir faktūra,
plona valgoma žievelė, kurios nereikia šalinti.
Produktai:
  • 1 vnt. nedidelis baklažanas
  • 1 vnt. nedidelė cukinija arba čajota
  • 1 vnt. geltonas skvošas
  • 1 vnt. bet kokios spalvos saldžioji paprika
  • 3 Valg. Š. alyvuogių aliejaus
  • 1 vnt. svogūnas
  • 3 vnt. česnako skiltelės
  • 100 g grybų
  • 400 g savo sultyse konservuotų pomidorų (1/2 indelio), arba 5 apvirti dideli pomidorai, be žievelių 
  • 1/2 Valg. Š. druskos
  • 1/2 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
  • 1/2 Valg. Š. prieskonių, tinka pasirinktinai: švieži čiobreliai, bazilikas, petražolės, raudonėlis, šalavijas... arba autentiškas varintas: provanso žolelių mišinys.
  • 1/3 stiklinės (30 g) tarkuoto besilydančio sūrio, kaip "Parmigiano" arba "Asiago"
Paruošimas:
  1. Sluoksniavimui pasirinktas daržoves supjaustome 5 mm storumo griežinėliais. 
  2. Grybus, svogūnus ir palikusius kitų daržovių galus supjaustome kuo smulkiau - 5 mm kubeliais.
  3. Keptuvėje virš didesnės nei vidutiniškos liepsnos įkaitiname aliejų. Pradžioje apkepiname svogūnus ir grybus. Pridedame likusias smulkiai sukapotas daržoves, česnaką, prieskonius, viską pasūdome, maišant pakepiname apie 1-2 min., iki kol atsiskleis prieskonių aromatas.
  4. Dabar į keptuvę pilame šakute arba mediniu šaukštu sutraiškytus pomidorus. Išmaišome, padažą užviriname, sumažiname liepsną ir toliau kartkartėmis pamaišant kunkukuliuojame apie 15 min., iki kol padažas šiek tiek sutirštės. 
  5. Tuo tarpu, kol keptuvėje tirštėja padažas, paruošiame 190°C (375°F) karštumo orkaitę. 
  6. Įvairių daržovių griežinėlius išdėliojame pakaitomis ant padažo, per visą keptuvės paviršių. Sluoksniuočio galą, kad jis nenuskęstų padaže, prilaikome silikonine mentele. Maždaug iki pusės daržovių griežinėliai turi būti panirę padaže.
  7. Apibarstome patiekalą sūrio tarkiais arba tiesiog padengiame sūrio griežinėliais. Šauname į prikaitintą orkaitę ir kepame apie 40-50 min. Gerai iškepęs ratatulis turi būti gražiai parudavęs, viršuje apskrudęs.




























 
 
 
P.S. Jeigu naudosite agurotį arba didesnio skersmens cukiniją, būtinai pašalinkite storą žievę ir kietas sėklas. 
P.P.S. Troškinant pomidorų padažą, į jį galima sudėti aibe visokių daržovių likučių, tame tarpe artišokus, įvairius grybus, šaknines daržoves, salierą. Tas pats padažas, jeigu jo pagaminsite perdaug, gali būti panaudojamas ant spagečių, arba ant skrudintos duonos griežinėlių.