Puslapiai

2013-02-25

Žuvies ir kukurūzų mišrainė

Lengva, gaivi ir sultinga mišrainė, tinkanti pietums, arba užkandžiui, galima ją tiekti mini krepšeliuose iš tešlos, arba ant skrebučio ar krekerio - kaip mažus užkandžius.

Šis receptas pravers tuo atveju, kai pietums kepate didelį šmotą žuvies ir per kartą visko nepajėgiate suvalgyti. Ką daryti su likusia žuvim? Jeigu vėl šildyti, žuvis praras tiek savo skonį, tiek struktūrą. Šalta žuvis labai skani sumuštiniuose: duoną pertepame majonezu, uždedame žuvies, agurko griežnėlių, krapų. O kur gi panaudoti tuos visus žuvies mėsos trupinius? Vienas variantas - žuvies maltinukai, bet yra dar viena puiki išeitis - paruošti mišrainę.

Produktai:
  • 500 g keptos žuvies, šaltos (aš naudojau lašišą)
  • 1 indelis (430 g) konservuotų kukurūzų
  • 1 vnt. raudonoji saldžioji paprika
  • 1/2 svogūno (apie 80 g) arba žalių svogūnų laiškų kuokštas
  • petražolių kuokštas
  • 1/2 arb. š. druskos
  • 1/2 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
  • 4-5 Valg. Š. majonezo
Paruošimas:
  1. Žuvieną atskiriame nuo kaulų ir susmulkiname. Mišrainei tinka tiek raumuo, tiek oda. 
  2. Smulkiai supjaustome svogūną, papriką ir petražoles.
  3. Visus ingredientus sumaišome dubenyje ir pateikiame su skrudinta duona.

2013-02-24

Balandėliai


Balandėlius ruošia lietuviai, lenkai, rusai, Kaukazo tautos, ukrainiečiai, baltarusiai. Visų principas maždaug tas pats, tik skiriasi naudojami prieskoniai ir mėsa.

Man labai skanūs yra mano pažįstamos armėnės Loros balandėliai. Ji į mėsos faršą primaišo savo namų gamybos "Khmeli sunėli", o į kunkuliuojantį padažą deda kvapiųjų pipirų ir dar kažko - niekaip jos neįkalbėjau išduoti savo paslapties.

Čia jums pateikiu mano namų receptą, kurį paveldėjau iš mamos ir močiučių. Iš tetos Nijolės (šilutiškės) išmokau balandėlius tiekti su karštomis virtomis bulvėmis, jas apliejus pomidorišku balandėlių buljonu; šakute bulvės sutraiškomos tiesiog lėkšėje ir taip mėgaujamės skanaus padažiuko prisigėrusia bulvių koše - labai skanu. Mano vyras ir sūnus dar labai mėgsta ant balandėlių užsitekšti grietinės po šaukštą. Kefyras - tobulas gėrimas prie šio patiekalo, nėr nieko skaniau. O vietoje salotų prie balandėlių skonio labiausiai tinka marinuotos daržovės: agurkai, paprikos, čilės, aštriai marinuoti pomidoriukai, patisonai ir t.t.

Jei niekad neruošėte balandėlių, nesibaidykite - paruošimas tikrai labai paparsatas; darbo apie 30 min. kepimo ir troškinimo po dangčiu apie 45 min., o rezultatas nudžiugins ne vieną išalkusį pilvą.

Skanesni balandėliai apkepinti iš dviejų pusių, tačiau tokiu atveju rizikuojate juos suplėšyti ir prarasti estetinį grožį. Aš dažniau pasirenku nevartyti balandėlių - nejudinant kepinu iš vienos pusės, po to pilu vandens ir toliau troškinu dar 30 min.

Pirkdama aš pasirenku plonų lapų nedidelius du kopūstėlius, dažniausiai to užtenka 28-30 vnt. balandėlių pagaminti. Su mažesniu kiekiu neverta nė prasidėti, nes juk niekad nebūna balandėlių perdaug. Žiūriu, kad kopūsto lapai prie koto būtų mažiau susiraukšlėję, o lapų viršunės natūraliai blizgėtų lyg padengtos celofanu. Tokių kopūstų lapai lankstūs ir neplyšta į juos vyniojant įdarą.

Pagal mano asmeninę patirtį, maždaug 50% "vaikų tautos" mėgsta balandėlius, o likusi dalis - išvynioja mėsą ir stumia kopūstlapį šalin. Tačiau alkani vaikai niekad neliks, jei ant stalo garuoja balandėliai.

Išeiga apie 28 balandėliai (9-14 porcijų). Paruošimui reikia turėti didelę (maždaug 28 cm skersmens) keptuvę su dangčiu (aš vienu sykiu kepu dvejose keptuvėse), 3,5-5 litrų puodą su dangčiu (kuriame tilptų jūsų kopūstas), kulinarines žnyples, mažiuką puodą ryžiams virti, dubenėlį faršui.

Produktai:
  • 2 nedideli kopūstai (po 750 g kiekvienas)
  • 800 g mėsos faršo (tinka kiauliena arba kelių mėsų mišinys)
  • 1 Valg. Š. druskos
  • 1 didelis svogūnas (150 g)
  • 1/2 stiklinės ryžių kruopų
  • 2-3 Valg. Š. alyvuogių aliejaus
  • 2 Valg. Š. pomidorų pastos
  • 4 vnt. lauro lapelių
  • 1/2 arb. š. šviežiai maltų pipirų
  • 1/2 arb. š. juodųjų pipirų žirnelių
  • 1 arb. š. jūsų mėgstamų prieskonių mėsai: čiobrelio, "Khmeli sunėli", mairūno, krapų, petražolių ar kt. - nebūtinai
Paruošimas:
  1. Trečdalį puodo pripildome vandens ir užviriname. Išpjauname kopūstų kotelius - juos, nuskutus nuo plaušų, atiduodame mylimam asmeniui (juk tai nuostabus vitaminų, antivėžinis ir antiparazitinis šaltinis).
  2. Kopūstus paeiliui, koto išpjovos dalimi žemyn, nardiname į virš nedidelės liepsnos verdantį vandenį, puodą uždengiame ir viriname apie 5 min. Ištraukus (naudojame kulinarines žnyples), kopūstui leidžiame kiek atvėsti. Dabar neįplėšiant atskiriame kiek galima daugiau išorinių lapų (man išeina maždaug po 7 lapus atskirti). Kartojame kopūstų virimą dar 5 min. ir vėl atskiriame bent po 7 lapus nuo kiekvieno kopūsto. Viso turi būti atskirti apie 28 gražūs kopūstlapiai. Kiekvieno kopūstlapio apačioje peiliu nupjauname lyg kauburį atsikišusią koto dalį, kad lapas būtų maždaug plokščias ir lankstus. Kopūstų viršūnėlės neturi būti apvirusios.
  3. Tuo tarpu, kol apvirinėjame kopūstus, susmulkiname svogūną. Pripilus 200 ml vandens, mažame puode 15 min. verdame ryžius. 
  4. Dubenyje sumaišome faršą, svogūnus, virtus ryžius, pasūdome 1 arb. š. druskos, pridedame šviežiai maltų juodųjų pipirų, kitų pasirinktų prieskonių - pagal pageidavimą. 
  5. Keptuvėje virš vidutiniškos liepsnos įkaitiname pusę aliejaus kiekio. Iš faršo rankomis formuojame cilidro formos maltinukus, juos vyniojame į kopūsto lapą pradedant nuo koto apačios, užverčiame vidun kopūstlapio šonus ir toliau vyniojame iki pat lapo galo. Dedame pagamintus balandėlius į keptuvę - lapo galu ant dugno. Pripildžius visą keptuvę balandėliais (man tilpo po 14 vnt.), uždengiame dangčiu ir kepame nejudinant apie 10 min. 
  6. Dabar į keptuvę su balandėliais dedame 2 lauro lapus, 1 Valg. Š. pomidorų pastos, kelis juodųjų pipirų žirnelius, pilame vandens, kad apsemti balandėlius iki pusės, lengvai pasūdome ir, uždengus dangčiu, virš nedidelės liepsnos troškiname (kunkuliuojame) apie 30 min. 
  7. Išdedame iškepusius balandėlius į servavimo indą ir apliejame juos susidariusiu buljonu, kuriame jie virė. Kartojame kepimą ir troškinimą su likusiais 14 balandėlių. 
  8. Balandėliai, laikomi sandariame indelyje, šaldytuve, aplieti savo padažu, išlieka žvieži ir skanūs 4-5 dienas.
10 min. apkepinti balandėliai apliejami vandeniu ir pridedama pomidorų pasta.
  
30 min. po dangčiu troškinti balandėliai.

Balandėliai savo buljone, su virtomis bulvėmis ir marinuota čile.

Palikę nuo balandėlių kopūstai bus susmulkinti ir panaudoti "Coleslow" gamybai.

Gaminame "Coleslow" salotas.


"Coleslow" salotų receptas yra čia.

2013-02-03

Šparaginė sriuba

Su šia sriuba teko ekperimentuoti net keletą kartų, kol radau man skaniausią variantą. Šparagai (arba smidrai) yra labai švelnaus skonio daržovė, suvirę jie praktiškai praranda savo konsistenciją, tad striuba verkiant reikalauja priedo sutirštinimui. Miltų ir krakmolo aš nemėgstu naudoti sriubose; morkos - persaldžios ir pakeičia sriubos spalvą į rudumą; pastarnokas - nors ir sriubos spalvos nepagadina, bet irgi saldus, nustelbia švelnų šparagų aromatą. Išvadoje - geriausiai su šparagais sriuboje draugauja bulvė. Tereikia tik vienos bulvės ir sriuba bus ideliai tiršta, skonis švelnus, patiekalas sotesnis. Net ir mano bulvių-nevalgioji dukrelė be problemų mėgavosi šia šparagine sriubyte.
Šparagų skaniausia dalis - jų floretės (žiedus primenantys galiukai). Floretės sriuboje turi išlikti nesubyrėjusios, traškios, jas į sriubą dedame tik likus 1 min. iki virimo pabaigos.
Paruošimui reikia turėti 3 litrų talpos puodą, rankinį blenderį. Išeiga 4 porcijos.
Produktai:
  • 1 vnt. (150 g) didelis svogūnas (baltas arba saldusis - rudais lukštais)
  • 0,5 kg žalių šparagų
  • 2 Valg. Š. sviesto
  • 1-2 vnt. skiltelės česnako - nebūtinai
  • 1 litras sultinio - vištienos, kiaulienos arba vegetariško
  • 1 bulvė (100 g)
  • 1 stiklinė (250 ml) grietinėlės
  • 1/2 arb. š. druskos
  • 1/2 arb. š. maltų baltųjų pipirų /arba 1 Valg. Š. čilių marinato
Pateikimui:
  • 1 vnt. citrina
  • 2 Valg. Š. Extra Virgin alyvuogių aliejaus
Paruošimas:
  1. Nuskutame ir kubeliais supjaustome bulvę. Pašaliname šparagų kietus baltus galiukus.
  2. Nupjauname apie 4 cm ilgio šparagų floretes (žiedus primenančius galus) - jas pataupome dubenėlyje. Jeigu šparagai labai stori, floretes galima pasmulkinti išilgai pusiau. 
  3. Puode įkaitiname sviestą ir apkepiname smulkiai supjaustytą svogūną apie 5 min. Pridedame česnako (jei pasirinkome), pasūdome, papipiriname ir kepiname dar 1 min. 
  4. Į puodą pilame sultinio ir sudedame kubeliais supjaustytą bulvę. Sriubai užvirus, ją dar kunkuliuojame virš nedidelės liepsnos 10 min. Dabar sudedame šparagų stiebus ir dar paverdame 5 min. Bulvės ir šparagų stiebai turi tapti minkšti.
  5. Rankiniu blenderiu suplakame visą puodo turinį iki vientisos tyrės. 
  6. Dabar į sriubą pilame grietinėlės, sudedame anksčiau atidėtas šparagų floretes (žiedgumbius) ir tik priartėjus skysčiui iki virimo - nukeliame nuo liepsnos.
  7. Prieš tiekiant į stalą sriubą apšlakstome citrinos sultimis ir alyvuogių aliejaus lašeliais (šie priedai būtini, be jų prarasite pusę skonio). 
P.S. Labai skanu  sriubą tiekti apibrasčius žalumynais (svogūnai, petražolės, šalavijas, raudonėlis) ir/arba duonos skrebučiais - krutonais.

Bulvienė su spirgais


"Bulvienė su spirgais" - tai mano šeimos mėgstamiausia žiemos sriuba, na, išskyrus mano dukrą, kuri išvis bulvių nevalgo. Sriuba tiršta, labai gardi, sušildanti pilvą ir "sielą". Jeigu neragavote skanios bulvienės, išsivirkite šią sriubą jau šiandien, - tikrai nepasigailėsite.

Receptą nusižiūrėjau senų senovėje per TV, net neužsirašiusi puoliau sriubą virti ir jau niekad nepamiršiu šio recepto. Ši sriuba - tai Amerikos gėrybių ir vokiečių kulinarinio išmįslo junginys. Žiemos laikotarpiu daugelio JAV restoranų meniu yra pažymėta "Bulvienė", bet "reik žinoti vietas", kur ji ruošiama tikrai skaniai.

Skoniui labai svarbu bulves pirmiausiai apkepinti. Tai galima daryti ant blėkutės orkaitėje (aliejumi išteptos bulvės kepamos 1 val. prie 190°C), arba tiesiog dalį bulvių apkepiname puode 10 min. - kaip mano aprašytame recepte. Karamelizuotas iki "auksinės" spalvos svogūnas - irgi esminis sriubos skonio elementas, tik svarbu svogūno nesudeginti iki juodumo, jeigu koks gabaliukas sukeps pertamsiai - jį pašaliname. Baltas vynas sriubai suteiks įdomaus skonio, tačiau man sriuba skani ir be vyno, ypač kai naudoju geras bulves. Daržovių masė su sultiniu pertrinama blenderiu, tačiau į ją vėl pridedame žalių buvių kubelius ir toliau verdame tik 15 min. Naujai pridėti bulvių kubeliai turi būti kieti, nesuvirę, be jų sriuba būtų vien tiršta klijų konsistenciją primenanti masė.

Aš ruošiu šią sriubą įvairiai - kartais su grietinėle, kartais su baltu vynu, o kartais be nieko (nuotraukoje). Mat, šie ingredinetai skirti skonio įvairovei, patiekalas puikus ir be jų. Šiai sriubai paskaninti labai tinka sukarpytas šviežias šalavijas.

Paruošimui reikia turėti didelę keptuvę, 5 l talpos puodą, rankinį blenderį, peilį ir lentutę, kulinarines žirkles. Išeiga 8 porcijos.

Bulvienės ingredientai.
Produktai:
  • 0,8 kg bulvių rudomis lupenomis, aš naudoju "Russet" (8 vnt. didelių bulvių)
  • 1 vnt. (150 g)  didelis svogūnas arba poras
  • 3 Valg. Š. alyvuogių aliejaus (arba maišome aliejų perpus su sviestu)
  • 4-6 skiltelės česnako
  • 2 arb. š. čiobrelio lapelių
  • 1-3 arb. š. druskos (priklausomai nuo sultinio sūrumo)
  • 1/2 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
  • 2,5 l mėsos sultinio (aš naudoju nuo kiaulienos šonkaulių)
  • 1 stiklinė (250 ml) grietinėlės / arba 100 ml balto vyno - nebūtinai
Pateikimui: 
  • 100-200 g tarkuoto fermentinio sūrio (tinka "Čederis" arba naudokite jūsų mėgstamą rūšį)
  • 100 g (1 kuokštas) žalių svogūnų laiškų - smulkiai supjaustyti
  • 0,5 kg bekono arba lengvai parūkytos šoninės (karšto rūkymo)
  • keletas šviežio šalavijo lapelių - nebūtinai
Paruošimas:
  1. Smulkiai supjaustome svogūną arba porą. Bulves nuskutame ir supjaustome 1 cm kubeliais. 
  2. Puode virš vidutiniškos liepsnos įkaitiname nedidelį kiekį aliejaus. Aliejuje kartais pamaišydami kepiname pusę bulvių kiekio ir svogūną/porą - apie 8-10 min. Turi bent vienas bulvių kubelio šonelis parusti, svogūnai turi tapti "auksiniai". 
  3. Pasūdome, papipiriname, pridedame čiobrelio, kubeliais supjaustytą česnaką - viską išmaišome ir dar pakepiname 1-2 min. Jeigu naudojame vyną, jis pilamas į puodą dabar, apie 2 min. maišydami kepiname toliau, kad vynas iki pusės nugaruotų.
  4. Pilame į puodą 1 litrą sultinio. Rankiniu blenderiu visą masę susmulkiname iki vientisos tyrės. 
  5. Pilame likusį sultinį, grietinėlę (jeigu pasirinkome), pridedame likusias kubeliais supjaustytas bulves. Sriubai užvirus, dar pakunkuliuojame virš mažytės liepsnos apie 15 min.
  6. Tuo tarpu, kol verda sriuba, keptuvėje, virš didesnės nei vidutiniškos liepsnos, iš abiejų pusių po 2 min. apkepiname bekoną. Gerai iškepęs bekonas yra dar netraškus bet jau apskrudęs. Kepame tik 1 sluoksniu, tad gali tekti kartoti kepimą 3 kartus. Nuo apkepinto bekono nuvarviname riebalus, į dubenėlį sukarpome bekoną mažais kubeliais (aš naudoju kulinarines žirkles).
  7. Karštą sriubą tiekiame į stalą dubenėliuose, apibarstę tarkuotu sūriu, bekono gabaliukais ir žaliais svogūniukais, susmulkintais šalavijo lapeliais.

Salotos "Coleslow"

Gaivios ir traškios, sultingos ir lengvos salotos "Coleslow" (tariasi "kolslou") Amerikos restoranuose yra labai dažnas garnyras prie keptos žuvies, krevečių, žuvies arba krabų mėsos maltinukų ir kitų jūros gėrybių arba vištienos patiekalų. Jūs turbūt ragavote šių salotų variantą, jeigu lankėtės KFC restorane. Šį patiekalą į Amerikos kulinarinį lobyną įvedė Olandai imigrantai. Originaliame recepte "Coleslow" salotose aštrumui naudojami krienai, o saldumui - tarkuotos morkos. jeigu aštrumo perdaug - dedama grietinės, rūgštumui palaikyti - pilamas actas. Aš naudoju saldžiai marinuotus aitriuosius pipirus - iš jų turiu ir aštrumo, ir saldumo, o jų marinatas atstoja actą recepte.

Šios salotos skaniausios atšaldytos, jas suvartoti reikia 1-2 dienų bėgyje, kol kopūstas traškus, nesuvytęs. Salotų skonyje turi jaustis daugiau saldumo negu sūrumo.

Yra aibė įvairių šio patiekalo receptų, jeigu pasidairysite Interneto platybėse. Tačiau mano šeimai patinka paprasčiausias, žaibiškai paruošiamas, kur kopūstas derinamas su marinuotomis čilėmis; aš marinuoju čiles daugiau saldžiai, tad man nei cukraus nereikia dėti, jokio kito skonio netrūksta, o svarbiausia, jog nenustelbiamas kopūsto gaivumas. Labai smagu šiomis salotomis paįvairinti savo meniu, juk atsibosta kasdien valgomi pomidorai ir agurkai. Jeigu gaminate "Balandėlius", tai palikę kopūstų viduriukiai puikia tinka "Coleslow" salotoms pasigaminti.

Išeiga 4-8 porcijos, priklausomai nuo valgytojų alkanumo ir kitų patiekalų kiekio.
Paruošimui reikia turėti pjaustymo mandoliną / arba medinę lentutę ir labai aštrų peilį, kaip "Santoku", didelį dubenį, kulinarines žirkles.
Produktai:
  • 1/2 šviežio kopūsto gūžės (0,5 kg)
  • 4 Valg. Š. alyvuogių majonezo
  • 3-4 vnt. marinuotos čilės
  • 3-4 Valg. Š. čilių marinato iš to pačio indelio, kur buvo čilės
  • 1 arb. š. druskos
  • 2-8 arb. š. cukraus (ragaukite pagal savo skonį)
Paruošimas
  1. Mandolinos ašmenimis žiuljenuojame (pjaustome plonais šiaudeliais) kopūstą.
  2. Žirklėmis susmulkiname marinuotas čiles (aitriąsias paprikas).
  3. Visus ingredientus sumaišome dubenyje ir paliekame šaltai mažiausiai 30 min. - skoniams persisunkti.