Puslapiai

2012-03-31

Burokėliai


Ši daržovė žinoma žmonijai nuo neatmenamų laikų Europos, Azijos ir Afrikos žemynuose. Valgomos yra visos burokėlių dalys: ropelės formos šaknis, stiebai ir lapai. Burokėliai valgomi tiek žali, tiek virti ar garinti, tiek marinuoti. 
Ši daržovė turtinga vitaminais B ir C bei žmogaus sveikatai reikalingais mineralais: folio rūgštimi, kalciu, geležimi, magniu, fosforu, kaliu ir cinku. Sportininkai valgo burokėlius dėl juose esančių nitritų. Dėl oksalio rūgšties, esančios burokėlių lapuose, juos sveikiau valgyti žalius, arba termiškai apdorojus tik 1-2 min. Neorganinė oksalio rūgštis - pagrindinė inkstų akmenligės priežastis.
Aš pažįstu daugybę žmonių, kurie dievina šią daržovę, ir kurie ja šlykštysi. Greičiausiai viskas priklauso nuo įpročio. Lietuvių tautinių patiekalų stalą visais metų laikais neišvengiamai puošia nors vienas patiekalas su burokėliais. Tačiau pvz. JAV - tai egzotiška daržovė. Kai perku burokėlius,  pardavėjai dažniausiai klausia kas čia yra ir varto nustebusias akis, jog kažkas valgo tokį keistą į akmenį panašų daiktą.
Burokėliai būna įvairių spalvų: balti, geltoni, oranžiniai, vienspalviai arba dryžuoti, bet dažniausiai - gilios bordinės spalvos. Maiste jie savo sultimis nudažo kitus patiekalo ingredientus. Šalti virti burokėliai dažniausiai paskaninami aliejumi, rūgštimi (actu ar citrusų sultimis) ir krienais. Burokėlių sultimis dažomi miltiniai kepiniai, kreminiai desertai, uogienės, žele, Velykų margučiai arba virtų kiaušinių baltymas.

Burokėlių šaknelių paruošimas:
Burokėlius gerai nuplauname, nupjauname šakneles, nepažeidžiant burokėlio žievelės. Burokėlio vidus neturi matytis, nes juos ruošiant stipriai tekės sultys.

1. Virti burokėliai
Burokėlius su lupenomis panardiname į vandenį. Puodą virš didelės liepsnos užviriname, sumažiname liepsną ir toliau verdame 30-40 min. Išliejame iš puodo visą vandenį, burokėlius aušiname kambario temperatūroje arba šaltoje patalpoje, pvz. balkone.

2. Orkaitėje kepti burokėliai
Prikaitiname 190°C (375°F) orkaitę. Burokėlius dedame į špižinį indą su dangčiu, arba įvyniojame kiekvieną burokėlį į aliuminio foliją. Kepame apie 45 min. Iškepti burokėliai turi būti minkšti viduje, jei ne - perpjauname juos pusiau ir dar pakepame orkaitėje, dabar neuždengus, apie 10 min. Burokėlius aušiname kambario temperatūroje arba paliekame 3 val. aušti išjungtoje orkaitėje - tokie burokėliai bus minkštesni.  

3. Šaldyti burokėliai
Burokėlius įdedame į plastikinį maišiuką arba sandarų indelį ir paliekame šaldiklyje 1-4 dienoms.
Indelį su burokėliais iš šaldymo kameros perkeliame į šaldytuvą ir paliekame pamažu tirpti 1-2 dienas.

...
Žalius arba pagal vieną iš aukščiau išvardytų būdų paruoštus burokėlius nuskutame peiliu, virtų ar orkaitėje keptų burokėlių žievelės lupasi labai lengvai, beveik kaip apelsinas. Burokėlius supjaustome griežinėliais, skiltelėmis, kubeliais arba sutarkuojame burokine tarka. Naudojame patiekaluose arba skanaujame be jokių priedų.

Burokėlių tyrelė kūdikiams
Virtas arba orkaitėje keptas burokėlių šaknis sutakruojama smulkia arba sūrio tarka. Galima paskaninti tarkuotu obuoliuku arba sutraiškytu avokado minkštimu.

Marinuoti burokėliai
Išeiga 1,5 litro (du 750 ml stiklainiai) marinuotų burokėlių
Produktai:
1 kg virtų arba orkaitėje keptų burokėlių (4-6 vnt.)
Marinatui:
  • 2 stiklinės vandens
  • 0,5-1 stiklinė vyno arba obuolių acto 5%, pagal pageidaujamą rūgštumą
  • 2 valg. Š. druskos
  • 2 valg. Š. cukraus
  • 2 lauro lapeliai
  • 10 juodųjų pipirų grūdelių - nebūtinai
  • 1 arb. š. kmynų - nebūtinai
  • 2-3 gvazdikėliai - nebūtinai
Paruošimas:
  1. Burokėlius atvėsiname ir nulupame, supjaustome griežinėliais, sudedame į sterilus indelius.
  2. Puode užviriname visus marinato produktus.
  3. Virdulyje užviriname vandenį. 
  4. Stiklainį su burokėliais statome į puodą, iš išorės iki pusės apsemiam verdančiu vandeniu iš virdulio. Į stiklainį pilame paruoštą karštą marinatą, kad visi burokėliai būtų panirę. Viriname stiklainį 15 min.
  5. Ištraukiame stiklainį iš vandens, užsukame steriliu dangteliu ir paliekame 6 val. atvėsti kambario temperatūroje.
  6. Laikome vėsioje, tamsioje vietoje ne mažiau kaip 2 savaites iki vartojimo. Saugome šaltai po atidarymo. Skanaus!



Fantastiškai deranti trijulė, puikios salotos.






Silkė su burokėliais
Amžiaus senumo šeimos receptas, tinka Kūčioms.







Mažiausiai šimtmečio patikrintas geras skonis.






Sveikuoliškos burokėlių salotos
RAW VEGAN: skanumynas norintiems būti sveikais ir gražiais.





 
Batvininė
Lietuvio širdžiai sušildyti ir svečius nustebinti.


 





Silkė pataluose aka kailinukuose
Naujametinio stalo klasika.





Lietuviški šaltibarščiai
Vasaros skonis. RAW.


 



Orkaitėje keptos šaknelės
Daniškas vegetariškas šakniagumbių patiekalas "Rodfrugter i fag".






Ukrainietiški barščiai
Du paruošimo variantai: Vakarų ir likusios Ukrainos dalies.





Keksiukai "Raudonas aksomas"
Madingas ir sveikas desertas meilei švęsti.




Avienos-vištienos maltinukai su porais





Dar vienas "košerinis" receptukas, analogiškas anksčiau skelbtam "Kalakutienos-jautienos maltinukų" receptui. Šiame variante naudoju žalumynus: porus ir petražoles, tad maltinukų skonis ir spalva šiek tiek kitoniški. Ingredientų sąraše nėra pieno ir glitimo produktų. Vištienos sultingumas ir minkštumas kompensuoja avienos kietumą. Avienos-vištienos maltinukai taip labai mėgstami mano vaikų, kurių pageidavimu gaunu juos kepti gan dažnai.

Iš aprašyto kiekio iškepa apie 30 maltinukų. 
Paruošimui reikia turėti didelę keptuvę su dangčiu, didelį dubenį ir tarką, maisto procesorių arba rankinę daržovių kapoklę.
Produktai:

  • 0,5 kg neriebios maltos avienos
  • 0,5 kg maltos vištienos
  • 1 didelis poras (300 g)
  • kuokštas petražolių - nebūtinai
  • 1 didelė bulvė, nuskustos
  • 2 kiaušiniai
  • 1 arb. š. rūpios druskos
  • 1/2 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
  • 3-5 valg. Š. aliejaus
Paruošimas:
  1. Bulves sutarkuojame sūrio tarka, atsargiai nuliejame paviršiuje susidariusį skystį, bet paliekame baltą krakmolą.
  2. Porą ir patržoles sumalame maisto procesoriuje arba labai smulkiai supjaustome kapokle.
  3. Visus ingredientus išmaišome dubenyje. Masė turi būti gana minkšta, bet neskysta.
  4. Virš truputį didesnės nei vidutiniškos liepsnos keptuvėje įkaitiname 1-2 valg. Š. aliejaus. Rankomis formuojame kiaušinio dydžio maltinukus ir dedame tiesiog į keptuvę. Visą keptuvės dugną padengiame maltinukais, palikdami 1 cm tarpus.
  5. Kepame apie 5 min. atidengus, apverčiame maltinukus mentele - apkepusi pusė turi būti gražiai parudavusi. Dar kepame 5 min. Dabar sumažiname liepsną iki mažos. Keptuvės dugne turi susidaryti apie 1 cm skysčio, jeigu keptuvė sausa, pilame vandens. Uždengiame dangčiu ir toliau troškiname 20 min.
  6. Kartojame procesą, kol iškeps visi maltinukai. Aš nemėgstu juodų skrudulių, todėl po kiekvienos maltinukų partijos keptuvę nuskalauju. 
  7. Avienos-vištienos maltinukus pateikiame su bulvių purée, virtais ryžiais, grikiais, makaronais, arba troškintais kopūstais... Galima naudoti įvairius padažus, bet, kaip minėjau, maltinukai gaunasi pakankamai sultingi, užtenka vien krienų arba adžikos pasiskaninimui. 
  8. Maltinukai, laikomi uždarame inde šaldytuve, išlieka švieži ir skanūs 1 savaitę.

2012-03-18

Traškūs bulviniai sklindžiai


Ukrainiečiai bulvinius sklindžius vadina deruny (деруни), lenkai - placki ziemniaczane, žydams - tai latkės, baltarusiams - draniki (дранiкi), vokiečiams - kartoffelpuffer... Visos lietuvius supančios tautos juos gamina, tačiau mano įsitikinimu, tai autentiškas lietuviškas patiekalas, nuo laikų, kai buvo atrasta Amerika ir kasdienes ropeles ant mūsų stalo pakeitė kvapnios bulvikės.
Jūsų dėmesiui pateikiamas receptas skiriasi nuo daugeliui žinomo tuo, jog maniškiai sklindžiai yra traškūs, spygliuoti, šventiški išvaizda ir skoniu.
Išeiga - apie 40 nedidelių sklindžių, t.y. keturios didelės porcijos, arba nedideli  užkandžiai 10-čiai asmenų. Paruošimui reikia turėti tarką ir keptuvę.
Produktai:
  • 4 didelės bulvės (apie 1 kg), atšaldytos, geriausiai tinka Russet - rudom storom lupenom
  • 1 svogūnas (apie 200 g)
  • 2 dideli kiaušiniai, lengvai išplakti
  • 3 valg. Š. kvietinių miltų - nebūtinai
  • 1/2 valg. Š. rupios druskos
  • 1/4 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
  • 150 ml aliejaus
Paruošimas:
  1. Bulves nuskutame. Tris bulves sutarkuojame stambia burokine tarka, vieną - smulkia sūrio tarka. Spaudžiant rankomis bulvių sultis nusunkiame į atskirą dubenį, paliekame jas 1 min. krakmolui nusėsti. Iš dubens atsargiai išpilame skystį, krakmolą grąžiname į bulvių mišinį.
  2. Išlukštename svogūną ir jį sutarkuojame smulkia tarka arba sumalame, dedame į bulves. Pridedame kiaušinius, miltus, druską, pipirus, viską gerai išmaišome šaukštu.
  3. Keptuvėn, virš vidutiniškos liepsnos, pilame aliejaus tiek, kad jo gylis siektų 1 cm. Gerai įkaitiname: patikrinimui įmestas duonos trupinėlis turi burbuliuoti, ir per 15 sek. paruduoti arba medinio šaukšto galas karštame aliejuje irgi burbuliuoja. Valgomuoju šaukštu dedame tešlą į keptuvę: vienas sklindis = 1 valg. Š. Kepame kol sklindžiai lengvai paruduos, t.y. iš abiejų pusių, po 2-3 min. Iškepusius sklindžius dedame ant grotelių virš skardos.
  4. Kad sklindžiai neatšaltų, juos galima laikyti 100°C (200°F) temperatūros orkaitėje iki 30 min.
  5. Pateikiame papuošę tiršta grietine, grietinės-varškės mišiniu, grūdėta varške, obuoliene, šviežiais daigeliais arba kitais mėgstamais priedais. Labai skanu užsigerti karša arbatėle su citrina.














P.S. Kalėdoms obuolienę ruošiu primaišiusi šviežių spanguolių arba spanguolių uogienės - gaunasi toks švelniai rausvas, beveik skaidrus, lašas baltame grietinės soste. Svečiai valgo bulvinius sklindžius pirštais - kaip karštą užkandį.

2012-03-08

Pasta Alfredo


"Pàsta Alfrédo" (čia kirčiavimo ženklai) - tai mano dėdės Tomo receptas. Orginaliai, šio recepto, tiksliau balto "Afrédo" padažo makaronams, kilmės šalis yra Italija. Tačiau dėdės, Amerikos lietuvio, šeimoje patiekalas buvo adaptuotas ir pritaikytas įnoringos šeimos skoniams patenkinti. Aš užsirašiau dėdės receptą 1988 metais, nuo tada nors kartą per mėnesį, džiuginu juo savo šeimą. Šiais laikais aš jau nesinaudoju užrašais, nes prisimenu visas recepto proporcijas ir paragavusi galiu pasakyti: ar ko trūksta, ar ko perdaug. Patiekalas vegetariškas, bet ypatingai sotus, patariu tiekti sumažintas porcijas ir perspėti valgytojus, jog netgi jei bauvo labai labai skanu, nuo antros porcijos gali grėsti persivalgymas.
Padažo receptas reikalauja maltų baltųjų pipirų, mat, juodieji pipirai baltam padažui suteikų nešvarumo vaizdą. Aš perku margaspalvių pipirų mišinį, iš kurio išrenku 4-5 baltus pipiriukus ir juos sutraiškau grūstuve - šio kiekio pakanka padažui paskaninti. Visad pradžioje pasiruošiu Alfredo padažą, jį naudoju tuojau pat arba palieku indelyje, šaldytuve, kur jis išlieka šviežias apie savaitę.
Na, o tolimesnei ruošai reikia turėti pakelį mėgstamų makaronų ir 4 spalvų daržovių - viskas tinka, išskyrus pomidorus.
Paruošimui reikia turėti nedidelį puodą - padažui ruošti, didelį puodą - makaronams virti ir didelę keptuvę su dangčiu - daržovėms troškinti. Išeiga 8 porcijos.
Produktai Alfredo padažui: 
  • 50 g sviesto
  • 2 valg. Š. alyvuogių aliejaus
  • 2 skiltelės česnako, pertrintos
  • 2 stiklinės (500 ml) grietinėlės
  • žiupsnelis maltų baltųjų pipirų
  • 100 g tarkuoto "Parmezano" arba "Džiugo" sūrio
  • 200 g susmulkintos "Mocarelos" sūrio
Alfredo padažo paruošimas:
  1. Puode virš vidutiniškos liepsnos įkaitiname aliejų ir ištirpiname jame sviestą. Pridedame česnaką ir pipirus, pilame grietinėlę ir, jai užvirus, sumažiname liepsną iki minimalios.
  2. Nuolat maišant, beriame "Parmezano" tarkius ir verdame iki kol visas sūris ištirps, apie 5 min.
  3. Beriame "Mocarelos" trupinius, ir toliau vis maišant kaitiname, iki kol visas sūris ištirps ir masė taps majonezo tirštumo, apie 3 min. 
  4. Nukeliame nuo ugnies. Galima padažą naudoti tuojau pat, arba, šiek tiek atvėsinus, išlieti į sterilų indelį ir saugoti šaldytuve apie 1 savaitę. 
 Kiti produktai:
  • 1 svogūnas
  • 5-7 skiltelės česnako
  • 100-200 g grybų arba krevečių
  • 1 paprika, bet kokios spalvos
  • puntelis šparagų, arba gūžė brokolių (apie 200 g), arba 200 g artišokų šerdžių
  • 4 valg. Š. alyvuogių apiejaus
  • druskos, pagal skonį
  • 1 pakuotė (apie 450 g) jūsų mėgstamos pastos (makaronų)
  • kuokštelis petražolių arba čiobrelių - papuošimui
 Paruošimas:
  1. Visas daržoves supjaustome 1 cm kubeliais, jeigu naudojame brokolius, juos išskaidome nedideliais žiedais. Brokolių kotelių nenaudojame, jie tinka, pvz., "Žiuljeno salotoms".
  2. Virš vidutiniškos liepsnos keptuvėje įkaitiname aliejų. Pirmiausia apkepiname svogūnus, apie 5 min. Po to pridedame grybus, pasūdome ir toliau kepiname apie 3 min. (Jeigu vietoj grybų  naudojame krevetes, jos paskutinės keliaus į keptuvę.)
  3. Sudeame likusias daržoves, išmaišome, uždengiame keptuvę dangčiu ir troškiname apie 7-10 min.
  4. Jeigu naudojame šviežias krevetes, pašaliname jų galvas, kojas ir kiautelius, gerai nuplauname. Jei krevetės šaldytos - atitirpiname jas rėtuke po šalto vandens srove, po to dosniai apliejame vernačiu vandeniu (aš tam reikalui paruošiu pilną virdulį vandens).
  5. Pagal pakuotės instrukciją išverdame makaronus ir juos nukošiame.
  6. Ant iškepusių daržovių keptuvėje pilame Alfredo padažą. Paskutinės į keptuvę keliauja krevetės, viską gerai išmaišome. Jeigu naudojamos krevetės žalios - tai troškiname jas apie 4 min., jeigu jau virtos arba patiekalas be krevečių, t.y. su grybais, tai užtenka kaitinti tik 1 min.
  7. Pateikiame makaronus (t.y. pastą) sriubinėse lėkštėse, dosniai aplieję daržovių troškiniu. Puošiame susmulkintais žalumynais. Labai tinka prie "Pasta Alfredo" patiekalo atšaldytas baltas vynas arba citrinų limonadas.




    2012-03-05

    Smulkintų grybų sriuba


    Smulkintų grybų sriuba - viena mėgstamiausių mano šeimoje, ją valgome visi be išimties, įskaitant ir užsispyrusią "sriubų nevalgytoją". Receptas nereikalauja mėsos ar buljono, sudėtyje vien daržovės ir pieno produktai. Nesupainiokite šio recepto su "Kremine grybų sriuba". Mat, mano recepte grybai labai smulkiai kapojami, po to kepinami - kad grybiškas skonis taptų intesyvesnis. Patiekalas nemalamas - tokia sriuba nėra lipni, valgant jaučiasi malonūs grybų krisleliai, galima net pakramtyt šiek tiek.
    Grybus naudoju tiek šviežius, tiek šaldytus. Labiausiai mėgstu sumaišyti baravykus (juos importuotus iš Lietuvos perku šaldytus, rusiškoje krautuvėje) ir kokius nors skanesnius šviežius pirktinius grybus, pvz. šitakius arba "King Oyster".  Žinoma, su šviežiais miško grybais bus labai labai skanu. Galima naudoti dalį džiovintų grybų, juos sutrupinus: įvyniojame į lininį rankšluostį ir smūgiuojame plaktuku, trupinius išmirkome aplieję verdančiu vandeniu. Aš dažniausiai ruošiu didelį kiekį šios sriubos, nes visi prašo antros lėkštės pakartoti.
    Šis patiekalas labai sotūs, bet mažai kaloringas. Mat grybai - tik 10% susivirškina žmogaus organizme, o visa kita "pasišalina" beveik nepakitusiame pavidale. Grybų smulkinimas suteikia organizmui galimybė geriau juos suvirškinti. Kaip žinia, grybai yra "panacėja" nuo cukrinio diabeto, vėžio ir laikomi žmogaus ilgaamžiškumo šaltiniu.
    Išeiga 8 porcijos. Paruošimui reikia turėti puodą, daržovių kapoklę. Su daržovių kapokle (nuotraukoje) be jokio vargo per 3 min. susmulkinu visus svogūnus ir grybus.
    Produktai:
    • 1-2 svogūnai 
    • 1 arb. š. cukraus
    • 4-6 skiltelės česnako
    • 50 g sviesto
    • 50 ml alyvuogių aliejaus
    • 1 arb. š. druskos
    • 1/2 arb. š. maltų margaspalvių arba juodųjų pipirų
    • 500 g šviežių grybų (šitakių, oyster ar kitų)
    • 300 g šaldytų baravykų, arba daugiau šviežių/džiovintų grybų
    • 1 Valg. Š. čiobrelių lapelių  
    • 1 arb. š. sugrūstų garstyčių sėklų+kalendros sėklų+paprikos miltelių+čili krislelių mišinio (nebūtinai)
    • 950 ml (32 oz) grietinėlės 5-10% riebumo
    Paruošimas:
    1. Susmulkiname svogūną, grybus ir česnaką.
    2. Puode virš vidutiniškos liepsnos įkaitiname aliejų. Maišydami pakepiname svogūną, pridėję cukraus, apie 5 min. Pasūdome, papipiriname, pridedame sviesto.
    3. Ištirpus sviestui, pridedame grybus, čiobrelius ir likusius prieskonius. Kepiname maišydami dar apie 10 min.
    4. Dabar pilame grietinėlę, užviriname. Jeigu sriuba pertiršta, pilame vandens iki gausime norimą tirštumą. Vėl sriubą užviriname, nukeliame nuo liepsnos.
    5. Pateikiame su riekute juodos ruginės duonos.

    2012-03-04

    Rostbifas

    "Vidutiniškai" iškepęs "Rostbifas".
    Rostbifas (Roast Beef - angl.) - tai puikus jautienos kepsnys, britų sekmadieninis valgis, pagaminamas iš nebrangios pasturgalio dalies mėsos. "Rostbifas" tinka šventiniam stalui: Velykų vėlyviems pusryčiams, pvz., o sumuštiniuose, pertepus duoną majonezu ir krienais - jis tiesiog nepakartojamas. Jeigu atsibodo kiaulienos kumpiai ir dešros, rekomenduoju pabandyti "Rostbifo" receptą -  jis gali tapti jūsų kasdieniniu mėgstamu valgiu, "Rostbifo" sumuštiniais negėda ir šventinį stalą papuošti.

    "Gerai" iškepęs "Rostbifas" - man toks tinka tik sumustiniams.

    Kai kurie "Rostbifo" gerbėjai šį patiekalą pripažįsta tik rausvą ir sultingą, kiti - tik pilnai iškepusį. Aš esu tarpinės - ne visai ružavos, bet ir ne visai rudos mėsytės gerbėja. Tiksliai mėsos būklei nustatyti jums prireiks kulinarinio termometro. Įsmeigus termometro galą iki pat mėsos storiausios dalies vidurio, ružavo paruošimo mėsytėje (medium - angl.) jis rodys  63°C (145°F), o pilnai iškepusioje mėsytėje (well done - angl.) 71°C (160°F). Jokiais būdais mėsos neperkepkite, nes tada jis taps sausa ir sprangi.
    Paruošimui reikia turėti plastikinį maišelį (marinavimui) ir kepimui orkaitėje tinkančią blėkutę su grotelėmis. Mano pirktinė mėsa svėrė 1 kg, užteko 8-10 porcijų.

    Produktai: 
    • 1-2 kg (2.2-4.4 lb) jautienos pasturgalio mėsos gabalas
    • 1 arb. š. druskos
    • 1 arb. š. šviežiai maltų pipirų
    • 2 valg. Š. aliejaus
    • 2 valg. Š. Voršesteršyro padažo
    • 1/2 citrinos sulčių
    • 2 valg. Š. garsyčių
    • 4 skiltelės česnako, sutrintos

    Paruošimas:
    1. Mėsą nuplauname, nusausiname, nupjaustome išorines sausgysles, įdedame į plastikinį maišiuką.
    2. Visus likusius ingredientus išplakame, jais apliejame mėsą, maišiuką užsandariname, gerai pamakaluojame ir paliekame šaltai marinuotis 24 val. ar ilgiau. Progai esant, kas keletą valandų mėsą maišiuke vis pavartome, kad marinuotųsi tolygiai.
    3. Paruošiame 165°C (325°F) karštumo orkaitę.
    4. Mėsą ištraukiame iš maišiuko ir lengvai apvalome nuo marinato. Maišiuką su marinato likučiais išmetame. Dedame mėsą ant blėkutės grotelių vidurio. Mėsos viršų apibarstome daugiau maltų pipirų (nebūtinai) - kepant jie taps aštria žievele. Kepame neuždengus apie 40-60 min. arba iki kol į mėsą įsmeigtas kulinarinis termometras rodys norimą temperatūrą.
    5. Prieš pjaustant iškepusią mėsą paliekame 10-15 min. "pailsėti" kambario temperatūroje - kitaip labai bėgs sultys ir mėsa liks sausa. 
    6. Pjaustome "Rostbifą" plonais griežinėliais, statmenai plaušams. Pateikiame su krienų padažu (krienai+majonezas) arba virtu raudono vyno padažu (vynas + jautienos sultinys + prieskoniai + krakmolas), bulvių koše arba Jorkširo pudingu. Labai tinka prie gilaus skonio raudono vyno.


    Nuotraukoje "Rostbifas" pateiktas su kienų-majonezo padažu, "Orkaitėje užkeptomis bulvėmis" ir "Šviežių kopūstų salotomis".

    Avienos pjausnys su "Farfalle"

    Kartą Niujorke vienos auksaplaukės 6-tąjį gimtadienį šventė susirinkę daugiataučiai tėveliai ir jų vaikučiai. Balius iš viešos erdvės persikėlė į dviejų su puse kambarių butelį Manhattan'e, kur šventė įgavo ypatingą įtūžį. Bendrija vienijosi į tautų sąjungą, kurios sanykiams galėtų pavydėti Jungtynių Tautų ir kitos organizacijos... Ir štai, mergaitės tėvelis - grynakraujas prancūzas, ištraukė batų spintoje užslėptą dėžę tikro francūziško šampano - svečių ovacijos pasiekė kulminaciją. Tada mergaitės mamytė - išeivė iš Rygos uostamiesčio, sugebėjo trijų su puse kvadratinių metrų dydžio virtuvėje per 20 min. sumeistrauti fantastišką vakarienę - pavertusią iškilmingus svečius mėsos ištroškusiais grobuonimis... Aš, laimei, buvau šių įvykių liudytoja: pirmoji užėmiau virtuvėje vietą prie lango ir gavau stebėti patiekalo ruošimą. Kitiems svečiams patiekalo receptas ir jo paprastumas taip ir liko paslaptimi, kadangi vietos virtuvėje užteko tik 2 stovintiems asmenims...

    Dėkoju Janinai už nuostabų balių, skanią vakarienę, linksmą draugiją ir puikų receptą, kuris mano šeimoje tapo kasdienišku. Jau tokie mes esame išpuikeliai: kas skanu - valgome dažnai, o per švenes valgome kas lengvai ir greitai paruošiama.

    Patiekalo esmė yra tame, jog vienu metu ruošiamos 3 patiekalo dalys, kurios gale sujungiamos į įspūdingą visumą: mėsa, makaronai ir žalios daržovės. "Farfalle" - tai kaspiniukų formos makaronai, juos galima pakeisti "Fusilli" arba "Girandole" - spyruokliukėmis.  Žalioms daržovėms geriausiai tinka pasirinkti šparagus (smidrus), brokolius arba brokolinius - tai ilgakočiai, švelniai karsetlėję brokolio giminaičiai. Jeigu nieko žalio nėra po ranka, dar labai tinka kepti grybai. Mėsa kepama keptuvėje viso apie 6-7 min., tad ilgiausiai šiame patiekale tenka virti makaronams 12 min.- tiksliau  reik žiūrėti pagal įpakavimo rekomendacijas.

    Vienai porcijai tenka 2-3 šonkauliniai avienos/ėrienos pjausniai. 450 g pakelio makaronų užtenka 8 porcijoms, tad idealiai reiktų turėti bent 16-20 mėsos gabaliukų. Taigi, mano aprašyto recepto išeiga - 8 porcijos, jei jums perdaug, dalinkite kiekius iš kiek priklauso pagal pageidavimą. Paruošimui reikia turėti: vieną didelę špižinę ar keramika dengtą nesvylamą keptuvę - mėsai kepti, vieną paprastą plieninę keptuvę su dangčiu - šparagams garinti, vieną puodą - makaronams virti.

    Produktai:
    • 16-20 vnt. (1 kg) ėrienos šonkaulinių pjausnių
    • 1,5 arb. š. druskos - mėsai, ir daugiau makaronams, šparagams
    • 1,5 arb. š. šviežiai maltų pipirų
    • 1 arb. š. susmulkinto rozmarino / čiobrelių
    • 10 skiltelių česnako
    • 1 pakuotė (450 g) makaronų kaspinėlių arba spyruoklėlių
    • 400 g žaliųjų šparagų (smidrų) / brokolių / brokolinių
    • 4 valg. Š. alyvuogių aliejaus
    Paruošimas:
    1. Mėsą nuplauname, nusausiname ir iš visų pusių ištriname druskos, pipirų ir prieskoninų žolelių mišiniu. Paliekame marinuotis kambario temperatūroje 10-30 min.
    2. Užkaičiame virdulį vandens - šparagams garinti, ir puodą pasūdyto vandens - makaronams virti.
    3. Išlukštename česnako skilteles, nepjaustome. Šparagus nuplauname, nulaužome jų kietas kotelių apačias. Dedame keptuvėn (kur yra su dangčiu), lengvai pasūdome.
    4. Keptuvėje virš didesnės nei vidutiniškos liepsnos įkaitiname aliejų. Kepiname mėsą iš abiejų pusių po 3 min. į tarpus dedame sveikas česnako skilteles. Kartojame kepimą su likusia mėsa - kepame nesugrūdę, vienu sluoksniu. Iškepusi mėsa viduje turi likti rausva, o išorėje gražiai parudavusi.
    5. Verdančiu vandeniu apliejame šparagus (ar kitas pasirinktas daržoves), vanduo turi dengti dugną apie 1-2 cm, šparagai nebūtinai turi būti panirę. Sandariai uždarome keptuvę dangčiu ir taip gariname daržoves apie 3 min. Išvirusias daržoves trumpai apliejame šaltu vandeniu, kad jos liktų standžios. Daržoves susmulkiname žirklėmis.
    6. Makaronus verdame pagal pakuotės instrukciją. Nukošiame, išverčiame į dubenį, apliejame riebalais ir sultimis, palikusiais po mėsos kepimo, įdedame kepintus česnakus ir šparagus (brokolius), lengvai išmaišome.
    7. Patiekalo viduryje iš mėsos pjausniukų suformuojame piramidę. Tuojau pat tiekiame į stalą.


    Ši nuotrauka daryta minėto "Auksaplaukės" gimtadienio metu.

    2012-03-03

    Aluje troškinta vištiena


    Mano vaikystėje mama ruošdavo vištieną aluje pagal Vengrijos virtuvės receptą, iš kažkokio tuometinio (1975-1980) moteriško žurnalo. O kai mano vaikučiai peržengė 5 metų amžiaus pakopą ir išmoko vertinti ne tik tai, kas saldu, ir aš nutariau juos nudžiuginti šiuo skanumynu. Lietuviškai šia tema radau Internete puikų įrašą "Savaitgalio rendez-vous" svetainėje. Mano receptas panašus, bet kitoniškas, manau, jog vertas atskiro įrašo, todėl ir dalinuosi su jumis.

    Tame pačiame puode pradžioje apkepinant vištieną ir daržoves, o vėliau ruošiant troškinį, bergždžiai neišeikvojamas nė krislelis skanumo ir kvapnumo, be to - vėliau plauti teks tik vieną podą. Mūsų šeimoje (tikiuosi, jog mes ne vieninteliai tokie pasaulyje) nėra virtų morkų gerbėjų, todėl savo receptuose morkas naudoju saikingai, dedu jas į puodą su paskutinėmis daržovėmis, kad jos liktų gana kietos, nesuvirusios. Tačiau šviežias morkas užkandžiui mano šeimyna vartoja besaikiškai, tiesiog siaubingais kiekiais!..

    Bulves rekomenduoju nuskusti, su lupenomis bulves valgyti nesveika, o ir skanus padažas į jas kaip reikalas neprisigers. Be to, apart bulvių šiam receptui prireiks pasirinktinai kitos daržovės: saliero šaknies/stiebų, pastarnoko, paprikų, pomidorų arba grybų. Man skaniausias pasirinkimas - salieras. Nuotraukose matysite pomidorą (irgi labai skanu), nes šiuo kartu pristatau savo naujo špižinio puodo premjerą. Su salieru vištieną aluje troškindavau savo nefotogeniškame senuke-mažiuke-špižiuke, kuris iškeliavo (su recepto nuorašu) pas jauną, šiuo patiekalu apžavėtą, dviejų asmenų imigrantų šeimą, ir nepasirodė jiems nei permažas, nei persenas...

    Dar patarimas: būtinai naudokite gerą alų - tokį, kokį mėgstate, gali būti šviesus arba tamsus. Netikęs gėrimui alus sugadins patiekalo skonį. Man iš JAV vietinio alaus skaniausi yra Yuengling Traditional Lager (nuotraukoje) arba Blue Moon. Visi kiti skanūs alūs būna tik importiniai, galite manim netikėti, tačiau laikau save gero alaus skonio žinove, todėl nepatariu eksperimentuoti. Lietuviški ir kiti Europos alūs - beveik visi tiks, abejočiau dėl Guiness - tas saldumas ir tamsumas ne visiems gali patikti, ypač bulvėse.

    Jeigu jūsų šeima maža, ruoškite iš pusės nurodyto kiekio. Aš dažnai ruošiu patiekalus 2 dienoms, kai kada antrą dieną patiekalas būna dar skanesnis. Ruošos trukmė 10 min., plius kepimas/virimas 40 min. Išeiga 6-8 porcijos. Paruošimui reikia turėti didelį puodą su dangčiu (geriau špižinį).

    Produktai:
    • 6-8 vnt. (1-1,2 kg) vištienos kulšelių arba šlaunelių 
    • 2 arb. š. druskos
    • 1 arb. š. sugrūstų margaspalvių arba juodųjų pipirų
    • 3 valg. Š. alyvuogių aliejaus
    • 1 didelis arba 2 vidutiniški svogūnai
    • 2-3 lauro lapeliai
    • 1 šakelė rozmarino arba kuokštas čiobrelių, šalavijo, kitų prieskoninių žolių
    • 4 skiltelės česnako
    • 6 didelės bulvės
    • 3 morkos
    • 200-300 g salierų stiebų ar šaknų / paprikų / pastarnokų / pomidorų / grybų
    • 700 ml (2 buteliukai) alaus

    Paruošimas: 
    1. Vištieną nuplauname ir nusausiname, iš visų pusių ištriname druskos ir pipirų mišiniu.
    2. Puode virš didesnės nei vidutiniškos liepsnos įkaitiname aliejų, apkepiname vištieną iš abiejų pusių po 5 min.
    3. Pridedame supjaustytus svogūnus (jeigu naudojame grybus, jie į puodą keliauja kartu su svogūnais) ir likusius recepto prieskonius, juos pakišame po vištiena, kad pasikepintų apie 5 min. ant įkaitusio puodo dugno.
    4. Sumažiname liepsną. Į puodą dedame stambiai supjaustytas bulves, pilame alaus. Skystys turi beveik padengti puodo turinį (galiukai gali būt išnirę). Jei pritrūkome alaus, galima papildyti vandens. Uždengiame puodą dangčiu ir verdame 20 min.
    5. Dabar į puodą keliauja stambiai supjaustytos morkos ir kitos pasirinktos daržovės, jų nebūtina panardinti. Vėl uždengiame puodą ir pakunkuliuojame daržoves apie 5-7 min. 
    6. Pateikiame sriubinėse lėkštėse prie alaus ir purios kvietinės duonos.






    Paelija


    Dėkoju Dainai už nuotrauką. Aš pati jau senokai ruošiau šį patiekalą ir dėl savo dabartinio užimtumo, greičiausiai negreit prisiruošiu vėl jį ruošti. Skelbiu šį įrašą be savo autentiškos nuotraukos, kadangi šio dienoraščio viena iš paskirčių - talpinti visus mano geriausių receptų užrašus elektroniniame formate ir atsikratyti aibės lapelių, sąsiuvinukų, žurnalų iškarpų ir išplėšų... Recepto šaltinis - kulinarinė TV laida, deja, neprisimenu kokia. Jeigu benaršydama Interneto platybes ją užtiksiu, tai būtinai tiksliai paminėsiu.

    Paelija (paella - isp., tariasi "paėja") Ispanijoje, Valencijos regione, neišvengiamai puošia kievieną šventinį stalą. Jums pateikiu nesudėtingą, iki 40 min. ruošos užtrunkantį receptą. Nebūtina turėti visus recepte išvardytus jūros gyvius, paelija gali būti ruošiama ir be jų. Paelija valgoma be jokių priedų, užsigeriant tiek baltu, tiek raudonu vynu, o dar geriau - pasigaminkite sangriją.

    Paruošimui reikia turėti didelę ir gilią keptuvę, geriau špižinę, su ją atitinkančiu dangčiu. Aprašyto kiekio užteks 4-6 valgytojams.
    Produktai:
    • 4 valg. Š. alyvuogių aliejaus
    • 100 g čioriso (Chorizo) dešros arba bet kokios rūkytos dešros
    • 4 vištienos kojos arba antiena, triušiena
    • 1/2 arb. š. rūkytos paprikos miltelių "Pimentón"
    • 1 didelis baltas svogūnas
    • 1 paprika arba 6-8 grybai
    • 3 didelės česnako skiltelės
    • 200 g trumpagrūdžių ryžių (Valencia, Calasparra arba Bomba)
    • 1 didelis pomidoras
    • 10-15 vnt. žalių alyvuogių - nebūtinai
    • 1 čilės pipiriukas arba 1/2 arb. š. sausų čilės krislelių
    • žiupsnelis safrano - nebūtinai
    • 2 arb. š. druskos
    • 1/2 stiklinės balto vyno arba vandens
    • 1/2 stiklinės šviežių ar šaldytų žalių žirnelių / virtų avinžirnių (garbanzo pupelių) / 1 cm kubeliais supjaustytų žalių šparagų ar ankštinių pupelių
    • kuokštelis petražolių 

      Papildomi produktai, pasirenkame 1-2 variantus:
      • 6-10 vnt. jūros šukučių raumenys (scallops - angl.)
      • 6-10 vnt. didžiųjų krevečių (jumbo shrimps - angl.)
      • 10-20 vnt. gyvų ar šaldytų midijų kevaluose (muscles - angl.)
      • 10-20 vnt. gyvų ar šaldytų geldučių kevaluose (clams - angl.)
      • 10-12 gyvų ar šaldytų vynuoginių sraigių
      Paruošimas:
      1. Nuplauname vištieną, nusausiname. Dešrą supjaustome 1 kąsnio dydžio gabalėliais. Keptuvėje virš vidutiniškos liepsnos įkainame aliejų. Vištieną ir dešrą dedame į įkaitusį aliejų ir pakepiname po 3 min. iš visų pusių.
      2. Smulkiai supjaustome svogūną ir paprikas (arba grybus), žeriam juos keptuvėn, pridedame supjaustyto česnako - maišydami pakepiname apie 3 min.
      3. Sausus ryžius pilam tiesiai ant daržovių į keptuvę, viską gerai išmaišome, kad ryžiai pasiektų keptuvės dugną ir gautų pasikepinti aliejuje. Maišydami kepiname apie 5 min.
      4. Kai ryžiai truputį paruduos, keptuvėn sudedame smulkiai supjaustytą pomidorą, alyvuoges. Išmaišome ir dar pakepiname 5 min.
      5. Dabar keptuvėn dedame safrano žiupsnelį, pilame 1/2 stiklinės vyno, 1/2 stiklinės vandens, pasūdome, papipiriname, užviriname. Uždengiame keptuvę dangčiu ir paliekame troškintis apie 10-15 min. Ryžiai turi būti minkšti, visiškai paruošti. Jeigu paelija ruošiame be jūros produktų, tai keliaujam į 7-tą punktą.
      6. Nuplauname turimus jūros produktus po tekančio vandens srove. Krevetėms nuplėšiame galvas ir kojas, kevaliukus paliekame - taip jose išliks daugiau skonio. Peiliu nugramdome moliuskų ūsus ir sąmanas. Atsivėrusius kevaliukus pabarbename peliu, jeigu jie neužsidaro, - tai reiškias negyvi - juos išmetame (taip tikrinami tik nešaldyti moliuskai). Ant karštos paelijos keptuvėje sudedame visus jūros produktus, juos truputėlį įspaudžiant į ryžius. Jeigu visas vanduo nugaravęs, pilame 1/2 stiklinės vandens. Keptuvę sandariai uždarome dangčiu ir pagariname dar 5-7 min. Krevečių kiauteliai turi tapti raudoni, visi moliuskų kevaliukai turi atsiverti.
      7. Dabar į keptuvę sumetame žirnelius / avinžirnius / šparagus, išjungiame kaitrą ir uždengę paliekame dar 5 minutes skoniams karštyje persisunkti. Gerai paruoštos paelijos visas skystis turi būti nugaravęs, sukepę ryžiai keptuvės dugne tik praturtina patiekalo skonio paletę.
      8. Pateikiame paeliją vidury stalo, tiesiog keptuvėje, apibarstę smulkiai supjaustytomis petražolėmis. Aproveche hueso!