Puslapiai

2016-11-30

Ėriuko koja su bulvėmis ir mėtų padažu


Šio britų klasikinio patiekalo premjera mūsų namuose įvyko per 2015 metų Kalėdas. Turėjau 16 valgytojų, tame tarpe buvo 9 vaikai. Kaip žinia, šiuolaikiniai vaikai ir paaugliai yra labai išrankūs maiste, tad norėjau paruošti kažką priimtino valgytojams nuo 7 iki 70 metų amžiaus, ir neapsirikau pasirinkusi ėriuko koją. Pirkau ėriuko koją su visu kaulu, ji svėrė 8 svarus (3,6 kg) ir kainavo $72.

Kadangi aš mėgstu avieną ir beveik kas savaitę namuose ruošiu patiekalus iš šios mėsos (tai atsispindi ir mano avienos receptų pasiūloje), tai mano skoniui šis patiekalas buvo sveika ir soti vakarienė. Tačiau mano svečiai visi patiekalą liaupsino ir žavėjosi jo išvaizda. Tad manau, kad mūsų Kalėdų vaišės nusisekė. Be to, nėra daug vargo patiekalo ruošime. Vienintelis minusas - mano virtuvė prirūko daug dūmų ir teko valandą-dvi vėdinti, palikus šiek tiek praviras duris į terasą. Tad, jeigu jūsų planuojamai vakarienei susirinks 10 ar daugiau valgytojų, jūsų virtuvėje yra didelė orkaitė, atveriamas langas ar durys laukan, - tai yra visos priežastys ir galimybės išbandyti šį receptą. 

Recepto šaltinis Jamie Olverio pati pirmoji TV laida "Chef's Night Off", iš ciklo "The Naked Chef". Mano įrašas, kaip visada, nėra tiesioginis vertimas, bet mano patirties ir įgūdžių aprašymas, gaminant maždaug pagal šaltinio receptą.

Šią avieną galima kepti dviem būdais, priklausomai nuo norimo rezultato. Pagal J.Oliverio receptą kepimas vyksta karštoje orkaitėje, maždaug po 40 min. kilogramui, rezultatas - aviena pilnai iškepusi tik palei kaulo galą plonoje vietoje, su krauju storiausioje vietoje ir didesne dalimi yra ružava, sultinga rausvu mėsos sultiniu. Jeigu norime geriau ir tolygiau keptos minkštos avienos, tai kepame po 60 min. kilogramą vėsioje orkaitėje, t.y. prie 150°C (300°F), šiuo atveju virtuvė neprirūks dūmų, bet kepimas truks ilgiau.

Kepimo trukmės lentelė:

  Ėriuko kojos svoris:           Kepimo laikas 200ºC (400ºF) temp.:         Kepimo laikas 150°C (300°F) temp.:
  • 2 kg  (4.4 lb)                       1 val. 20 min.                                                       2 val.
  • 2,5 kg (5.5 lb)                     1 val. 40 min.                                                   2 val. 30 min.
  • 3 kg (6.6 lb)                             2 val.                                                                3 val.
  • 3,5 kg (7.7 lb)                     2 val. 20 min.                                                   3 val. 30 min.
  • 4 kg (8.8 lb)                        2 val. 40 min.                                                        4 val.
Paruošimui reikia turėti didelę orkaitę, kurioje yra dviejų lygių grotelės 15 cm atstumu viena nuo kitos, didelis (tokio ilgio, kaip avienos koja) gilus nestiklinis indas, tinkantis kepimui orkaitėje, grūstuvė prieskoniams, 6-7 cm smailas peilis, šepetėlis daržovėms plauti. Išeiga - apie 10-18 porcijų.

Produktai:
  • 2-4 kg ėriuko koja su kaulu
  • 150-300 g šaltai rūkytos šoninės, t.y. "Pančetos"
  • 5-8 skiltelės česnako
  • 3-5 šakelės šviežio rozmarino, arba 1 Valg. Š. džiovinto
  • 1 citrina
  • 1 Valg. Š. alyvuogių aliejaus
  • 1/2 Valg. Š. rupios druskos
  • 1/2 Valg. Š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
  • 1,5 - 2,5 kg bulvių (tinka ir pastarnokai, morkos)

Paruošimas:
  1. Ėriuko koją nuplauname ir nusausiname. Mėsa turi būti kambario temperatūros.
  2. Šoninę sujaustome 2 cm kubeliais, jeigu pirkote šoninę jau supjaustytą, tai tereikia tik griežinėlius supjaustyti 5 cm ilgio dalimis.
  3. Daržovių šepetėliu gerai nuplauname bulves. Didesnes bulves supjaustome maždaug 5-7 cm gabalais. Sudedame bulves į atsikrą dubenį, lengvai apšlakstome aliejumi, pasūdome ir "išmasažuojame", kad aliejus ir druska pasiskirstytų po visą bulvių paviršių.
  4. Paruošiame 200ºC (400ºF) karštumo orkaitę.
  5. Nutarkuojame citrinos žievės tik geltonąją dalį. Grūstuvėje sutriname pipirus, druską, rozmariną (tik lepelius) ir citrinos žievelės tarkius. Pridedame česnaką ir jį sugrūdame iki smulkių gabalėlių (česnakas neturi pavirsti tyre). Prieskonius dubenėlyje sumaišome su alyvuogių aliejumi. 
  6. Smailu peilio galu kas 10-15 cm susmaigome mėsą beveik iki kaulo (aš padariau iš viso 12 skylių), iškart skyles praplatiname pirštu. Į skyles kišame prieskonių tyrę, kiekvieną skylę "užkemšame" šoninės gabalėliu. Likusia prieskonių tyre ištepame ėriuko koją iš visų pusių. 
  7. Statome gilų didelį kepimo indą ant apatinės lentynos orkaitėje. Ėriuko koją dedame tiesiog ant viršutinės lentynos grotelių, riebesne dalimi aukštyn. Apatinis indas turi būti tiesiog po mėsa, visas nuo kepamos mėsos varvantis skystis turi nutekėti į indą.
  8. Kepame mėsą paskaičiuotą laiką pagal svorį (žiūr. kepimo trukmės lentelę įrašo pradžioje). Vidury kepimo mėsą ir bulves apverčiame. Bulvės kepa iš viso apie 1 val. Tad jas reikia dėti orkaitėn į dubenį, kur varva avienos riebalai, likus 1 val. iki paskaičiuoto kepimo laiko pabaigos. 
  9. Maždaug paskutinių 20 min. kepimo metu virtuvėje pasklis skanus keptos mėsos kvapas. Iškepusi mėsa turi būti lengvai parudavusi. Iškepusios avienos temperatūrą tikriname mėsos terometru, pasmeigę mėsą storiausioje vietoje iki kaulo. 
  • 50°C (120°F) - pasžalė ėriena (rare lamb - angl.) - perpjovus kepsnio centre matyti raudonas viduriukas, bėgančios sultys šiek tiek su krauju. Tokiai mėsai tinka aitrūs padažai.
  • 55°C (130°F) - vidutiniškai iškepta ėriena (medium done lamb - angl.) - perpjovus mėsos vidus rausvas, bėgančios sultys turi kiek rausvumo, beveik skaidrios - ši mėsa skani ir be padažo.
  • 60°C (140°F) - pilnai iškepusi ėriena (well done lamb - angl.) - mėsa be ružavumo viduj, daugiau pilkšva, tekančios sultys visiškai skaidrios, be rausvumo. Jeigu neaiški mėsos kilmė ar šviežumas, tai saugiau ėrieną kepti iki šios temperatūros. Šiai mėsai greičiausiai prireiks padažo.
Prieš pjaustant, paliekame mėsą kambario temperatūroje "pailsėti" po kepimo 10-15 min. Kitaip pjaustant labai bėgs sultys ir mėsa liks mažiau sultinga. 
Grūstuvėje susmulkiname prieskonius.
Peiliu susmaigstome mėsą kas 10-15 cm. 
Susmaigstymo ertmes pripildome prieskoniais ir užkemšame šoninės gabalėlias.

Ėrienos koja kepa tiesiogiai virš bulvių kepimo inde.

Ėrienos sultinys varva į bulves.
Prieskoniuotos bulvės keliauja į šventinį stalą. 

Ėrienos Kalėdinė prezentacija. 








Mėtų padažas avienai

Rekomenduoju pasigaminti šį padažą šventinio stalo paįvairinimui. Šventinės puotos metu yra smagu paragauti naujų skonių, naujų derinių. Šis padažas neriebus, kvapnus, skystas. Žalia mėtų spalva gražiai tinka Kalėdiniam stalui.

Produktai:

  • 1/2 stiklinės (didelė sauja) vien mėtų lapelių
  • 1 arb. š. cukraus
  • 0,5 arb. š. druskos
  • 3 Valg. Š. vyno acto arba citrinų sulčių
  • 200 ml (nepilna stiklinė) verdančio vandens

Paruošimas:
  1. Mėtas nuplauname ir išsukame salotų džiovinimo karuselėje. Supjaustome mėtų lapelius 5 mm juostelėmis.
  2. Į padažo ąsotėlį pilame karšto vandens, jame ištirpiname drusą ir cukrų. pridedame likusius ingredientus ir išmaišome. 
  3. Tiekiame į stalą prie mėsos tuojau pat. mėtų padažass skanesnis šiltas. Galima prieš tiekiant lengvai pašildyti virš mažos liepsnos (neužvirinkite!).



2016-11-26

Kumpio ir paprikos mišrainė

Kumpio or paprikos mišrainė su kukurūzais.
Dar vienas mano lenkaitės draugės Joannos šeimos receptas. Lenkijoje, lyginant su Lietuva, mišrainės su paprika yra labiau populiarios. Tai turbūt lėmė šiltesnis to krašto klimatas. Joanna gimė ir augo pietinėje Lenkijos dalyje, Karpatų kalnų papėdėje. Jos šeimos darže paprikos ir pomidorai sunokdavo auginami lauke; jai net buvo keista išgirsti, jog Lietuvoje daržuose žmonės stato šiltnamius.

Šiame recepte yra trys esminiai ingredientai:
  • kumpis arba palendrica (lietuviškai pastrieniai), kaip "Panevėžio filė";
  • saldžiosios paprikos; šiaip tinka bet kokios, bet skaniau storakiautės sultingos raudonosios arba geltonosios;
  • majonezas - skaniausia naudoti švelnaus skonio alyvuogių aliejaus majonezą.
Visi likę ingredientai yra pipldomi, tad juos galite pasirinkti pagal savo skonį, priklausomai kuriuos iš jų mėgstate.

Paruošimas žaibiškas. Reikia turėti dubenį, lentutę, peilį. Išeiga apie1 litras mišrainės. 

Produktai:
  • 200 g karšto rūkymo sultingo kumpio arba "Panevėžio filė"
  • 1 vnt. raudona paprika / saldusis pipiras
  • 1 indelis (425 ml) konservuotų kukurūzų 
  • 300 g marinuotų agurkų (arba naudojame dar vieną papriką)
  • 100-150 g svogūnas ar poras 
  • kuokštas petražolių
  • 3 Valg. Š. švelnaus skonio majonezo
  • 1/4 arb. š. druskos 
  • 1/4 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
Paruošimas:
  1. Susmulkiname 1 cm kubeliais kumpį, agurkus, svogūną. Kuo smulkiau supjaustome petražolių lapelius, kietus kotelius pašaliname.
  2. Visus ingredientus išmaišome dubenyje. Tiekiame į stalą tuojau pat. Mišrainė yra skanesnė kambario temparatūros, tačiau ją galima šaldytuve laikyti ir suvartoti 3 dienų bėgyje.

Mišrainės ingredientų variantas su kukurūzais. 

Mišrainės ingredientų variantas be kukurūzų.
 
Mišrainė be kukurūzų.

2016-11-25

Kumpio ir kalafioro mišrainė


Už šį receptą turiu dėkoti lenkaitei Joannai, kuri šiandien yra ligoninėje, gimdymo skyriuje, ir visa jos šeima bei draugai nekantraudami laukiame geros žinios.

Joanna yra 15 metų už mane jaunesnė, tačiau nežiūrint mūsų amžiaus skirtumo, mes turime labai daug bendrų interesų, vienas jų - mes abi esame mišrainių gerbėjos. Kas gali būti geriau, kai žmogus esi kviečiamas į svečius naujo mišrainės recepto degustavimui? Kas gali būti garbingiau, kaip kito žmogaus, mišrainių žinovo, pripažinimas ir kulinariniai komplimentai? Aš tikiuosi, kad dėl artėjančio Joannos motinystės užimtumo ji neapleis savo kūribinės-kulinarinės veiklos ir mes toliau sėkmingai bendradarbiausime. 

Receptas labai paprastas, žaibiškai paruošiamas. Mišrainė soti ir gardi, tinka tiek kasdieniniam, tiek šventiniam stalui. Labiausai teigiamai šią mišrainę įvertino mano 15-metis sūnus, kuris reikšdamas savo komplimentus liko nepakaltinamas dėl viso mišrainės kieko dingimo iš šaldytuvo. 

Mišrainės skonį visada lemia jos ingredientų kokybė ir šviežumas. Aš naudoju sultingą karšto rūkymo kumpį arba palendricą (lietuviškai pastrieniai). Be to, šios mišrainės skoniui, kadangi naudojami krapai, geriau tinka rauginti agurkai. Jeigu neturite skanių traškių raugintų agurkų, tai naudokite marinuotus, nes minkšti ar pašvinkę rauginti agurkai tik sugadins mišrainę. Labai svarbu nepervirti kalafioro. Kalafioras turi tik pradėti minkštėti, mišrainėje jis turi būti pakankamai traškus, bet lengvai kramtomas.

Paruošimui reikia turėti gražų dubenį, lentutę, peilį, nedidelį puodą ir jį atitinkantį garinimo sietelį - nebūtinai, rėtį. Išeiga apie 1 kg mišrainės (1,2 litro).

Produktai:
  • 300-400 g kalafioro žiedų
  • 1/2 arb. š. druskos - kalafiorui virti
  • 200 g karšto rūkymo sultingo kumpio arba "Panevėžio filė"
  • 1 indelis (425 ml) konservuotų kukurūzų
  • 300 g raugintų agurkų 
  • 1 nedidelis svogūnas arba 100 g poras - nebūtinai
  • didelis kuokštas šviežių krapų
  • 1/4 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
  • 4 Valg. Š. švelnaus skonio majonezo
Paruošimas:
  1. Puode su garinimo tinkleliu užviriname 300 ml vandens. Kalafioro žiedus susmulkiname 2 cm gabalais. Dedame į garinimo tinklelį, pasūdome, sandariai uždengiame ir gariname 2-3 min. Nukeliame puodą nuo liepsnos, kalafiorą nukošiame ir paliekame aušti atvirame rėtyje. Mišrainei netinka pažliugę ar vis dar karšti kalafioro žiedai.
  2. Tuo tarpu, kol aušta kalafioro žiedai, susmulkiname 1 cm kubeliais likusius ingredientus: kumpį, agurkus, svogūną. Kuo smulkiau supjaustome krapų plunksneles, kietus kotelius pašaliname. 
  3. 1 cm kubeliais supjaustome ataušusį kalafiorą.
  4. Visus ingredientus išmaišome dubenyje. Tiekiame į stalą tuojau pat. Mišrainė yra skanesnė kambario temparatūros, tačiau ją galima šaldytuve laikyti ir suvartoti 3 dienų bėgyje.
Tap atrodo 2,5 min. garinti kalafioro žiedai.


P.S. Gaminau šią mišrainę vėlai vakare, jau po vakarienės. O ryte mišrainės nenebuvo, tad neturėjau progos jos nufotografuoti gražioje lėkštelėje, dienos šviesoje. Tikiuosi, kad mišrainės nuotrauka gamybos dubenyje yra patenkinama.

2016-11-24

Jautienos paslėpsnies kepsnys "Flank steak" orkaitėje


Jautienos paslėpsnis - tai apatinė pilvo dalis (žiūr. paveikslėlį įrašo pabaigoje). Mėsos skyriuje aš dažnai pasirenku būtent šią išpjovą steikui, ir ne tik dėl jos pigesnės kainos, lyginant su nugarine, bet ir dėl turtingesnio mėsiškumo skonio. Jeigu teisingai paruošti paslėpsnį, t.y. jos neperkepti, tai ši mėsa savo kokybe ir skoniu pralenkia visus kitus steikus.

Mūsų šeimoje turime keltą jautienos paslėpsnies mėgstamų receptų: keptuvėje kepame jautieną meksikietiškai "Fahitai"; paslėpsnį įtriname sausų prieskonių mišiniu ir taip pamarinuojame keletą valandų - po to kepame ant įkaitinto špižinio paviršiaus; arba trečias receptas - orkaitėje kepta šviežiais prieskoniais įtrinta paslėpsnis. Būtent pastarąjį receptą čia ir aprašysiu. 

Dėl šio recepto man tenka pradėti naują receptų karegoriją - "Paauglių pageidavimai". Mat, mano vaikai jau yra 13 ir 15 metų, tad šiuo metu šeimoje populiaresni tampa dideli mėsos kepsniai, prieskoningi padažai, vaikai nori naujovių, produktų įvairovės, labai svarbi tampa patiekalo lėkštėje estetika. Vis dar gaminame tradicinius "Vaikų pageidavimų" patiekalus, tačiau jie jau mums tapo nešventiški, labai kasdieniški, lyginant su "Paauglių pegeidavimų" kategorija.  

Yra vienas svarbus niuansas, kepant paslėpsnį. Iškepusios paslėpsnies storiausios vietos temperatūra turi siekti apie 80°C (170-180°F). Pagal steiko kepimo taisykles ši temperatūra atitiktų visiškai iškepusį steiką. Tačiau paslėpsnies išpjovai tai atitinka vidutiniškai iškepusios mėsos temperatūrą: mėsos pakraščiai bus beveik gerai iškepę, vidurys - vidutiniškai iškepęs, pačiame mėsos centre bus 2-3 griežinėliai mėsos su krauju. 

Paruošimui reikia turėti kepimui orkaitėje atsparų indą, geriausiai tinka špižinė keptuvė arba blėkutė 2-5 cm kraštais (keramikiniai indai netinka, nes kepimas vyksta labai aukštoje temperatūroje), grūstuvę arba malūnėlį prieskoniams, kulinarinį termometrą - nebūtinai, kulinarines žnyples - mėsai apversti.

Produktai:
  • 0,5-0,9 kg (1-2 svarai) jautienos paslėpnis (beef flank steak - angl.)
  • 1 Valg. Š. šviežių prieskonių, tik laleplių: rozmarinų, čiobrelių, raudonėlių, šalavijų.
  • 4-6 skiltelės česnako
  • 1 Valg. Š. alyvuogių aliejaus
  • 1 arb. š. rupios druskos
  • 1 arb. š. rupiai maltų arba sugrūstų margaspalvių pipirų
  • 1 Valg. Š. Vorčesteršyro padažo
  • 1 Valg. Š. skysto medaus arba lipnaus uogų džemo (braškių, slyvų, ar pan.)
Paruošimas:
  1. Mėsa turi būti kambario temperatūros. Mėsą nuplauname ir nusausiname. 
  2. Malūnėlyje arba grūstuvėje susmulkiname žolinius prieskonius ir česnaką. Pridedame visus likusius ingredientus (išskyrus mėsą), gerai išmaišome. Turi gautis tiršta lipni masė, lyg košelė. 
  3. Prieskonių košele iš visų pusių ištriname mėsą, paliekame ją kambario temperatūroje 20-30 min. 
  4. Orkaitės lentyną perkeliame į aukščiausią dalį. Kad iš anksto prikaistų, į orkaitę patalpiname tuščią špižinį kepimo indą arba blėkutę. Paruošiame 250°C (475°F) karštumo orkaitę. Kai orkaitė prikais ir supypsės, dar reikia palaukti apie 10 min. kad šiluma joje gerai pasiskirsytų.
  5. Dedame mėsą ant įkaitinto kepimo indo ir kepame orkaitėje 20 min. Viduryje kepimo mėsą apverčiame. 
  6. Iškepusią mėsą ištraukiame iš orkaitės. Tikriname kulinariniu termometru, pasmeigus storiausią mėsos dalį iki vidurio. Mėsos temperatūra turi siekti apie 80°C (170-180°F). Jeigu neturime teromometro, tikriname mėsą šakute pasmeigę jos storiausią vietą iki vidurio, po to skylučių vietą spaudžiame gulsčiais šakutės ašmenimis. Pro skylutes turi bėgi skaidrus rausvas sultinys, be ryškaus kraujo raudonio.
  7. Prieš pjaustant, paliekame mėsą "pailsėti" šiltoje virtuvės temperatūroje, be skersvėjo, apie 10 min. To reikia, kad mėsa liktų sultinga, kad vėliau pjaustant neišbėgtų visos sultys. 
  8. Pjaustome 1 cm storio griežinėliais, būtinai statmenai raumenų skaiduloms. Jautienos paslėsnies kepsnį tiekiame į stalą šalia raudono vyno arba obuolių sulčių. Garnyrui tinka bulvės, ankštinės pupelės, grybai, tamsiai žalių lapelių šviežios salotos. Labai skanu raudono vyno arba granatų sulčių pagrindu paruoštas padažas. 
Malūnėlyje smulkinami švieži proeskoniai.

Kambario temperatūros mėsa aplieta prieskonių mišiniu.

Mėsa marinuojama kambario temparatūroje 20-30 min.

Iškeptos paslėpsnies storiausios vietos temperatūra 180°F (82°C)

Paslėpsnis pjaustoma statmenai raumenų skaiduloms, kuo arčiau centro, tuo rausvesnis griežinėlis.
Jautienos paslėpsnies kepsnys pipiriniame vyšnių padaže.