Puslapiai

2016-11-30

Ėriuko koja su bulvėmis ir mėtų padažu


Šio britų klasikinio patiekalo premjera mūsų namuose įvyko per 2015 metų Kalėdas. Turėjau 16 valgytojų, tame tarpe buvo 9 vaikai. Kaip žinia, šiuolaikiniai vaikai ir paaugliai yra labai išrankūs maiste, tad norėjau paruošti kažką priimtino valgytojams nuo 7 iki 70 metų amžiaus, ir neapsirikau pasirinkusi ėriuko koją. Pirkau ėriuko koją su visu kaulu, ji svėrė 8 svarus (3,6 kg) ir kainavo $72.

Kadangi aš mėgstu avieną ir beveik kas savaitę namuose ruošiu patiekalus iš šios mėsos (tai atsispindi ir mano avienos receptų pasiūloje), tai mano skoniui šis patiekalas buvo sveika ir soti vakarienė. Tačiau mano svečiai visi patiekalą liaupsino ir žavėjosi jo išvaizda. Tad manau, kad mūsų Kalėdų vaišės nusisekė. Be to, nėra daug vargo patiekalo ruošime. Vienintelis minusas - mano virtuvė prirūko daug dūmų ir teko valandą-dvi vėdinti, palikus šiek tiek praviras duris į terasą. Tad, jeigu jūsų planuojamai vakarienei susirinks 10 ar daugiau valgytojų, jūsų virtuvėje yra didelė orkaitė, atveriamas langas ar durys laukan, - tai yra visos priežastys ir galimybės išbandyti šį receptą. 

Recepto šaltinis Jamie Olverio pati pirmoji TV laida "Chef's Night Off", iš ciklo "The Naked Chef". Mano įrašas, kaip visada, nėra tiesioginis vertimas, bet mano patirties ir įgūdžių aprašymas, gaminant maždaug pagal šaltinio receptą.

Šią avieną galima kepti dviem būdais, priklausomai nuo norimo rezultato. Pagal J.Oliverio receptą kepimas vyksta karštoje orkaitėje, maždaug po 40 min. kilogramui, rezultatas - aviena pilnai iškepusi tik palei kaulo galą plonoje vietoje, su krauju storiausioje vietoje ir didesne dalimi yra ružava, sultinga rausvu mėsos sultiniu. Jeigu norime geriau ir tolygiau keptos minkštos avienos, tai kepame po 60 min. kilogramą vėsioje orkaitėje, t.y. prie 150°C (300°F), šiuo atveju virtuvė neprirūks dūmų, bet kepimas truks ilgiau.

Kepimo trukmės lentelė:

  Ėriuko kojos svoris:           Kepimo laikas 200ºC (400ºF) temp.:         Kepimo laikas 150°C (300°F) temp.:
  • 2 kg  (4.4 lb)                       1 val. 20 min.                                                       2 val.
  • 2,5 kg (5.5 lb)                     1 val. 40 min.                                                   2 val. 30 min.
  • 3 kg (6.6 lb)                             2 val.                                                                3 val.
  • 3,5 kg (7.7 lb)                     2 val. 20 min.                                                   3 val. 30 min.
  • 4 kg (8.8 lb)                        2 val. 40 min.                                                        4 val.
Paruošimui reikia turėti didelę orkaitę, kurioje yra dviejų lygių grotelės 15 cm atstumu viena nuo kitos, didelis (tokio ilgio, kaip avienos koja) gilus nestiklinis indas, tinkantis kepimui orkaitėje, grūstuvė prieskoniams, 6-7 cm smailas peilis, šepetėlis daržovėms plauti. Išeiga - apie 10-18 porcijų.

Produktai:
  • 2-4 kg ėriuko koja su kaulu
  • 150-300 g šaltai rūkytos šoninės, t.y. "Pančetos"
  • 5-8 skiltelės česnako
  • 3-5 šakelės šviežio rozmarino, arba 1 Valg. Š. džiovinto
  • 1 citrina
  • 1 Valg. Š. alyvuogių aliejaus
  • 1/2 Valg. Š. rupios druskos
  • 1/2 Valg. Š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
  • 1,5 - 2,5 kg bulvių (tinka ir pastarnokai, morkos)

Paruošimas:
  1. Ėriuko koją nuplauname ir nusausiname. Mėsa turi būti kambario temperatūros.
  2. Šoninę sujaustome 2 cm kubeliais, jeigu pirkote šoninę jau supjaustytą, tai tereikia tik griežinėlius supjaustyti 5 cm ilgio dalimis.
  3. Daržovių šepetėliu gerai nuplauname bulves. Didesnes bulves supjaustome maždaug 5-7 cm gabalais. Sudedame bulves į atsikrą dubenį, lengvai apšlakstome aliejumi, pasūdome ir "išmasažuojame", kad aliejus ir druska pasiskirstytų po visą bulvių paviršių.
  4. Paruošiame 200ºC (400ºF) karštumo orkaitę.
  5. Nutarkuojame citrinos žievės tik geltonąją dalį. Grūstuvėje sutriname pipirus, druską, rozmariną (tik lepelius) ir citrinos žievelės tarkius. Pridedame česnaką ir jį sugrūdame iki smulkių gabalėlių (česnakas neturi pavirsti tyre). Prieskonius dubenėlyje sumaišome su alyvuogių aliejumi. 
  6. Smailu peilio galu kas 10-15 cm susmaigome mėsą beveik iki kaulo (aš padariau iš viso 12 skylių), iškart skyles praplatiname pirštu. Į skyles kišame prieskonių tyrę, kiekvieną skylę "užkemšame" šoninės gabalėliu. Likusia prieskonių tyre ištepame ėriuko koją iš visų pusių. 
  7. Statome gilų didelį kepimo indą ant apatinės lentynos orkaitėje. Ėriuko koją dedame tiesiog ant viršutinės lentynos grotelių, riebesne dalimi aukštyn. Apatinis indas turi būti tiesiog po mėsa, visas nuo kepamos mėsos varvantis skystis turi nutekėti į indą.
  8. Kepame mėsą paskaičiuotą laiką pagal svorį (žiūr. kepimo trukmės lentelę įrašo pradžioje). Vidury kepimo mėsą ir bulves apverčiame. Bulvės kepa iš viso apie 1 val. Tad jas reikia dėti orkaitėn į dubenį, kur varva avienos riebalai, likus 1 val. iki paskaičiuoto kepimo laiko pabaigos. 
  9. Maždaug paskutinių 20 min. kepimo metu virtuvėje pasklis skanus keptos mėsos kvapas. Iškepusi mėsa turi būti lengvai parudavusi. Iškepusios avienos temperatūrą tikriname mėsos terometru, pasmeigę mėsą storiausioje vietoje iki kaulo. 
  • 50°C (120°F) - pasžalė ėriena (rare lamb - angl.) - perpjovus kepsnio centre matyti raudonas viduriukas, bėgančios sultys šiek tiek su krauju. Tokiai mėsai tinka aitrūs padažai.
  • 55°C (130°F) - vidutiniškai iškepta ėriena (medium done lamb - angl.) - perpjovus mėsos vidus rausvas, bėgančios sultys turi kiek rausvumo, beveik skaidrios - ši mėsa skani ir be padažo.
  • 60°C (140°F) - pilnai iškepusi ėriena (well done lamb - angl.) - mėsa be ružavumo viduj, daugiau pilkšva, tekančios sultys visiškai skaidrios, be rausvumo. Jeigu neaiški mėsos kilmė ar šviežumas, tai saugiau ėrieną kepti iki šios temperatūros. Šiai mėsai greičiausiai prireiks padažo.
Prieš pjaustant, paliekame mėsą kambario temperatūroje "pailsėti" po kepimo 10-15 min. Kitaip pjaustant labai bėgs sultys ir mėsa liks mažiau sultinga. 
Grūstuvėje susmulkiname prieskonius.
Peiliu susmaigstome mėsą kas 10-15 cm. 
Susmaigstymo ertmes pripildome prieskoniais ir užkemšame šoninės gabalėlias.

Ėrienos koja kepa tiesiogiai virš bulvių kepimo inde.

Ėrienos sultinys varva į bulves.
Prieskoniuotos bulvės keliauja į šventinį stalą. 

Ėrienos Kalėdinė prezentacija. 








Mėtų padažas avienai

Rekomenduoju pasigaminti šį padažą šventinio stalo paįvairinimui. Šventinės puotos metu yra smagu paragauti naujų skonių, naujų derinių. Šis padažas neriebus, kvapnus, skystas. Žalia mėtų spalva gražiai tinka Kalėdiniam stalui.

Produktai:

  • 1/2 stiklinės (didelė sauja) vien mėtų lapelių
  • 1 arb. š. cukraus
  • 0,5 arb. š. druskos
  • 3 Valg. Š. vyno acto arba citrinų sulčių
  • 200 ml (nepilna stiklinė) verdančio vandens

Paruošimas:
  1. Mėtas nuplauname ir išsukame salotų džiovinimo karuselėje. Supjaustome mėtų lapelius 5 mm juostelėmis.
  2. Į padažo ąsotėlį pilame karšto vandens, jame ištirpiname drusą ir cukrų. pridedame likusius ingredientus ir išmaišome. 
  3. Tiekiame į stalą prie mėsos tuojau pat. mėtų padažass skanesnis šiltas. Galima prieš tiekiant lengvai pašildyti virš mažos liepsnos (neužvirinkite!).



9 komentarai:

  1. Žiauriai skaniai skamba, atrodo. Turiu vieną ožkos koją, būtinai išbandysiu.

    AtsakytiPanaikinti
  2. Ačiū jums už receptą, nuostabu. nei pridėsi nei atimsi, skonis tobulas gavosi. Velykų pietūs pasiteisino 100 procentų. valgė ir suaugę ir mano vaikai 3m ir 5m. Ir vis klausia, kada vėl avies koją kepsim :) Tikrai kepsim ir ne sykį, pagal šį receptą.

    AtsakytiPanaikinti
  3. Sveiki :) O kiek laiko patartumete marinuoti ? Dekui

    AtsakytiPanaikinti
  4. Pagal šį receptą, ėriuko koja nemarinuojama, o ištepama prieskoniais prieš pat kepimą. Jeigu turite laiko, tai palaikykite prieskoniuotą mėsą iki 1,5 val. kambario temperatūroje - tada ji geriau absorbuos prieskonius (ilgiau laikyti kambario temperatūroje nepatartina, reikia šaldyti, tačiau šaldymas pakenks tolimesniam kepimui - prieš kepią mėsa juk turi būti kambario temperatūros, vadinasi, ji jau buvo kambario temperatūroje apie 2 val.)

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. O kokia orkaites kepimo funkcija rinktis kepant si patiekala?

      Panaikinti
  5. sveiki,kaip gali iskepti eriuko koja be kepimo rankoves,nelabai suprantu...

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Tūkstančius metų žmonija kepė mėsą be rankovių, be folijos, be įvairių bangų pagalbos... Mėsai iškepti užtenka vien karštos temperatūros. Troškiniui paruošti naudokite indą su dangčiu; traškaus paviršiaus ir sultingo viduriuko kepsniui - dangčio nereikia, galima kepti atvirame inde, arba ant grotelių orkaitėje, arba virš grilio.

      Panaikinti
  6. Puikus patiekalas ! Ačiū už receptą ;)

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Pas mane elektrinė orkaitė. Aš mėsos kepsniams kaip šis (ne steikams) jungiu paprastą orkaitės funkciją, tuomet kaista vienodai visas orkaitės tūris. Steikams (kitas receptas) naudoju "Broil" funkciją - ten kaista tik orkaitės viršuje esantis elementas; o kai kuriems pyragams naudoju "Covection" funkciją.

      Panaikinti