Puslapiai

2012-02-20

Lietuviški maltinukai

Lietuviškas klasikinis maltinukų receptas, be jokių mandrų produktų, pats paprasčiausias ir skaniausias. Tokius maltinukus man kepdavo prosenelė, abi močiutės ir mama, tokius maltinukus dievina mano vyras ir vaikai. Padažas - grietininis, tačiau šie maltinukai labai skanūs ir be jokio padažo, paįvairinimui tinka krienai, garstyčių padažas, kečupas, grybų padažas, o šalti maltinukai skaniausi su adžika.
Sultingi ir skanūs maltinukai iškepa, jei lygiomis dalimis sumaišysime tamsią mėsą su šviesia ir sultinga mėsa, t.y. avienos ar jautienos faršas maišomas su malta kiauliena, kalakutiena arba vištiena.
Iš aprašyto kiekio aš iškepu apie 30 maltinukų. 
Paruošimui reikia turėti didelę keptuvę su dangčiu, didelį dubenį ir dar labai praverčia daržovių kapoklė bei rankinis blenderis. 

Produktai:

  • 0,5 kg neriebios maltos jautienos arba avienos
  • 0,5 kg neriebios maltos kiaulienos, kalakutienos arba vištienos
  • 1 didelis svogūnas 
  • 1-2 skiltelės česnako - nebūtinai
  • 200 g kvietinės duonos, gali būti padžiuvusi 
  • 100 ml pieno
  • 1 kiaušinis
  • 1 arb. š. rūpios druskos
  • 1/2 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
  • 3-5 valg. Š. aliejaus 
  • 2 valg. Š. grietinės - nebūtinai
Paruošimas:

  1. Duoną sutrupiname į pieną, paliekame brinkti porai minučių. Mišinį išplakame rankiniu blenderiu.
  2. Svogūną ir česnaką sukapojame kapokle arba labai smulkiai supjaustome.
  3. Dubenyje išmaišome abiejų mėsų faršą, duonos-pieno tyrę, svogūną, druską, pipirus, įmuštą kiaušinį. Masė turi būti gana minkšta, bet neskysta.
  4. Virš vidutiniškos liepsnos keptuvėje įkaitiname 1-2 valg. Š. aliejaus. Rankomis iš faršo sukamuoju judesiu lipdome persiko dydžio kamuoliukus, šiek tiek juos suplojame ir dedame į keptuvę. Visą keptuvės dugną padengiame maltinukais, palikdami 1 cm tarpus.
  5. Įdėjus paskutinį maltinuką keptuvėn, uždengiame dangčiu ir kepame apie 5 min. Maltinukų viršutinė pusė kepdama garuose iš skaisčiai rožinės spalvos turi tapti rusva. Dabar apverčiame maltinukus mentele - apkepusi pusė turi būti gražiai parudavusi. Sumažiname liepsną, uždengiame keptuvę dangčiu ir dar kepame 20 min. Keptuvės dugne turi susidaryti apie 1 cm skysčio, jeigu keptuvė sausa, pilame vandens.
  6. Kartojame procesą, kol iškeps visi maltinukai. Aš nemėgstu juodų skrudulių, todėl po kiekvienos partijos maltinukus kraunu į dubenį, keptuvės dugne palikusį sultinį pilu į atskirą indelį padažui, o keptuvę nuskalauju. 
  7. Prieš pat pateikiant, iš maltinukų išsiskyrusį sultinį pašildome, sumaišome su grietine ir apliejame maltinukus. Jeigu išsiskyrusiu sultiniu (be grietinės) apliesime maltinukus indelyje, jie mažiau džius, ilgiau išliks švieži ir sultingi.
  8. Maltinukus pateikiame su bulvių purée, virtais ryžiais, grikiais arba makaronais. Maltinukai, laikomi uždarame inde šaldytuve, išlieka švieži ir skanūs 1 savaitę. Atšildome keptuvėje po dangčiu, pripylę truputį vandens.




























 Nuotraukoje "Lietuviški maltinukai" su "Lietuviškomis salotomis" ir "Traškytomis bulvikėmis".

2012-02-05

Lietuviškos salotos

Jau ne kartą teko man girdėti panašių pasakojimų iš užseniečių, praleidusių nors kelias savaites Lietuvoje. Istorija maždaug tokia:
"Lietuviai gamina nuostabias salotas, tai labai lengvas ir gaivus patiekalas. Jūs nepatikėsite: padažui jie naudoja ypatingą grietinę, kuri su daržovėmis "santuokoje" pavirsta nepakartojamo skonio padažu. Aš manau, jog bet kokia grietinė čia netiks, tik Lietuvoje gali nusipirkti tos ypatingos grietinės"...
Patiems lietuviams, gi, pavadinimas "Lietuviškos salotos" dažniau asocijuojasi su "Balta mišraine", kitataučių vadinama "Russian Salad".
Aš manau, jog tikros "Lietuviškos salotos" yra būtent su grietine, ir, sezonui leidus, su salotų lapeliais - tais švelniais žalsvaisiais, kurie želia vasaros pradžioje tik Lietuvos daržuose, kurie apkarsta peraugę, bet vistiek lieka valgomi ir su ta "ypatinga" grietine tiesiog nepakartojami.
Taigi, tiems kas nežino "Lietuviškų salotų" paslapties paaiškinu: šiam receptui tiks bet kokia grietinė, kurios sudėtyje yra tik pieno produktai. Išmtis yra "įmantrioji", 0% riebumo grietinė, sutirštinta krakmolu ir kitais neištariamais ingredientais - tokia netinka. O tas nepakartojamas padažas pasigamina druskos, grietinės ir šviežių daržovių sąlytyje.
Mano šeimoje, be išimčių, šios salotos yra mėgstamos, mylimos, pasiilgstamos ir visad pageidaujamos, ypač prie karštų bulvių.
Išeiga 4 porcijos.
Produktai:
  • 300 g agurkų
  • 300 g ridikų arba pomidorų
  • 200 g žalių svogūnų (saldieji Vidalia - skaniausi)
  • 12-16 salotų lapelių - nebūtinai
  • 2-3 šakelės krapų - nebūtinai
  • 3-5 valg. Š. grietinės
  • 1/2 arb. š. druskos
Paruošimas:
  1. Agurkus, ridikus arba pomidorus supjaustome 1-2 cm kubeliais. Svogūną 5 mm storio žiedais. Pasūdome, pridedame grietinės ir išmaišome. Paliekame 5-10 min. daržovių sultims išsiskirti. 
  2. Vėl salotas išmaišiome. Apibarstome žirklėmis sukarpytais krapais. Pateikiame ant salotų lepeliais išklotų lėkštelių. Skanaus!


 
         Nuotraukoje "Lietuviškos salotos" su "Kiaulienos maltinukais" ir "Traiškytomis bulvikėmis".

2012-02-04

Keksiukai "Raudonas aksomas"

 

Pastaruoju metu keksiukai "Red Velvet" yra JAV kulinarinės mados viršūnėje. Mano vaikai, ypač visokių madų veikiami, nori nenori mane priverčia gaminti tai, kas dabar madinga kitų vaikų gimtadieniuose ir pasižaidimuose. Pati kepu keksiukus todėl, jog pirktiniai keksiukai, nors ir labai geri bei pigūs, tačiau pagaminti su kepimo milteliais, cheminiais dažikliais, GMO kukurūzų saldikliais ir galioja 2 metus. Mano naminis receptas iš paprastų ekologiškų ingredientų - ne tik skanus, bet ir sveikas, tačiau galioja tik savaitę.
Pagrindinė taisyklė "raudono aksomo" spalvai išgauti: soda - šarminis ingredientas, o natūrali kakava ir citrinos rūgštis arba actas - rūgštiniai. Burokėlių spalvai tapti raudona, reikia, kad rūgštinės terpės būtų daugiau, negu šarminės, todėl nemažinkite rūgšties kiekio recepte. Kakavos milteliai burokėlių skonį paverčia "aksominiu", o burokėlių spalvos raudoniui suteikia gilumo. Be kakavos šie keksiukai būtų "burokėliniai", tad galima kakavos dėti ir daugiau.
Iškepusių keksiukų skonyje vistik jaučiasi burokėliai. MB nežinojo sudėties, tai jis neatspėjo, o vaikai matė visą patiekalo ruošą ir žinojo, kas viduj raudonas įdėtas. Tad keksiukus kepiau mažulyčius, nes jų daug nesuvalgysi. Labai svarbu kremo gamybai naudoti migdolų ir vanilės ekstraktus, kaip to reikalauja klasikinis "Red Velvet" kremo skonis. Tada tas burokėliškumas mažiau jaučiamas.
Išeiga 12 vidutinio dydžio keksiukai, arba 24 mažulyčiai.
Paruošimui reikia turėti mikserį, 2 dubenis, maisto procesorių arba smulkią tarką, keksiukų formeles: silikonines arba metalines su popieriniais įdėkliukais.

Produktai tešlai:

  • 50 g sviesto, kambario temperatūros
  • 50 g tepamo sūrio be prieskonių (kaip Philadelphia)
  • 1/2 stiklinės (125 ml) cukraus
  • 1 kiaušinis
  • 1/2 arb. š. vanilės ekstrakto
  • 3 valg. Š. citrinų sulčių, arba 2 valg. Š. obuolių ar vyno acto 5% stiprumo
  • 1/2 stiklinės + 2 valg. Š. (150 ml) baltų kvietinių miltų
  • 1/2 valg. Š. bulvių krakmolo
  • 1/2 arb. š. sodos
  • 1/2 valg. Š. kakavos miltelių
  • 1 nedidelis virtas burokėlis (120 g)
Paruošimas:
  1. Paruošiame 190°C (375°F) karštumo orkaitę. Jei naudojame metalines formeles, jas išklojame kepimo popieriumi arba įsodiname po popierinį krepšelį.
  2. Nemetaliniame dubenyje iki vientisos masės išmaišome pirmus 6 ingredientus.
  3. Atskirame dubenyje sumaišome sausus ingredientus: miltus, krakmolą, sodą ir kakavą. 
  4. Sausus ingredientus beriame į skystą masę, gerai išmaišome tešlą. 
  5. Kuo smulkesne tarka sutarkuojame burokėlius (aš naudoju maisto procesorių /elektrinį smulkintuvą ir malu iki tyrės). Mentele arba mediniu šaukštu įmaišome burokėlių masę į tešlą. 
  6. Tešlą iškrečiame į plastikinį maišiuką ir pro prakirptą kampuką spaudžiame į paruoštas formeles. Tešlos turi būti tik 2/3 formelės tūrio.
  7. Kepame 18-20 min. Iškepę keksiukai turi būti pakilę apie 1-2 cm, gražiai parudavę. Tikriname mediniu smeigtuku, kuris, įsmeigus į keksiuko vidų ir ištraukus, turi likti sausas. Keksiukus atvėsiname kambario temperatūroje.










Produktai sūrio kremui:
  • 50 g tepamo sūrio be prieskonių (kaip Philadelphia)
  • 25 g sviesto, kambario temperatūros
  • 50 g (4 valg. Š.) cukraus pudros - gali būt mažiau
  • 1/2 arb. š. vanilės ekstrakto
  • 1/2 arb. š. natūralaus migdolų ekstrakto
Sūrio kremo paruošimas:
  1. Visus kremo ingredientus gerai išplakame  mikseriu, masė turi būti vientisa, puri. 
  2. Spaudžiame kremą ant keksiukų per žvaigždutės antgalį, įstatytą į plastikinio maišiuko prakirptą kampuką. Keksiukai turi būti pilnai atšalę.
  3. Vieno iškepusio keksiuko ketvirtadalį sutrupiname (kas liko - ragaujame). Trupinius lengvai padžioviname orkaitėje. Šiais trupiniais apibarstome kremines keksiukų "kepures". 
  4. Prieš pateikiant, keksiukus šaldome šaldytuve mažiausiai 10 min.












Pabaigai Tonis Benetas dainuoja apie radudoną  mėlyną aksomą.