Puslapiai

2016-12-11

Sūdyta lašiša su agurku ir grietinės padažu


Žaibiškai paruošiamas ryškus, šventiniam stalui tinkantis užkandis, kurį noriai valgė 7-80 metų valgytojai. Vaikai, kurie nevalgo žuvies, vistiek gavo jos kvapo paragauti su agurko "makaronais". Aš tiekiau šį užkandį su orkaitėje paskrudinta turkiška "Pide" duona, tačiau tiktų ir prancūziško batono ar itališkos čiabatos riekutės.

Recepto šaltinis Jamie Olverio pati pirmoji TV laida "Chef's Night Off", iš ciklo "The Naked Chef". Mano įrašas, kaip visada, nėra tiesioginis vertimas, bet mano patirties ir įgūdžių aprašymas, gaminant maždaug pagal šaltinio receptą. Džeimis Oliveris rekomenduoja padažu apš;akstyti patiekalą. Aš pasirinkau švaresnį variantą - padažą pateikiau dubenėlyje, įstačiusi į atiekalo centrą.

Patiekalui naudojama šviežiai sūdyta lašiša, kaip būna žydiškas "laksas". Kartais ant pakuotės rašoma "salted smoked salmon" - sūdomoje lašišoje naudojamas ąžuolo degėsių prieskonis, suteikiantis lengvą rūkytos žuvies kvapą, bet tai nėra rūkyta žuvis. Geriau pirkti iškart supjaustytą. Jeigu naudosite naminio sūdymmo lašišą, tai ją supjaustykite aštriausiu ilgu peiliu, ploniausiais griežinėliais.

Šiame recepte agurkas pjaustomas daržovių skustuku, pjaustoma tik žievė ir išorinė agurko dalis, sėklų dalis palieka kitiems patiekalams. Ypatingo skonio suteikia citrinos žievelės tarkiai.

Grietinės padažas gali būti taip pat naudojamas su šviežiais daržovių gabalėliais - pamirkymui, su marinuotais ar keptais artišokais, šparagais, žaliomis ankštinėmis pupelėmis, šviežiais ar garintais brokolių ir kalafiorų žiedalizdžiais, keptomis briuselio kopūsto puselėmis. Padažo skonis lengvas ir gaivus, tiesiog idealus priedas daržovių mėgėjams.

Paruošimui reikia turėti daržovių skustuką, pjaustymo mandoliną, citrusų žievelės gremžtuką, peilį ir pjaustymo lentutę, didelę gražią lėkštę, nedidelį dubenėlį padažui. Išeiga 10 užkandžio porcijų.

Produktai:
  • 250-350 g sūdytos lašišos filė (2 pakuotės sujaustytos lašišos)
  • 1 vnt. ilgas kietas angliškas ("besėklis") agurkas
  • 4-6 gražūs ridikėliai - nebūtinai
  • 1 citrinos žievelės tarkiai
  • puntelis žalumynų: laiškinių svogūnų, krapų, petražolių, česnakinių svogūniukų - pasirinktinai
Padažui:
  • 125 ml (1/2 stiklinės) tirštos grietinės
  • 2 Valg. Š. citrinos sulčių (iš pusės citrinos)
  • 1/2 arb. š. rupios druskos
  • 1/2 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
  • likutis susmulkintų žalumynų (iš ankstesnio sąrašo)
Paruošimas:
  1. Lašišą supjaustome plonais griežinėliais, kuriuos puriai paskirstome po didelės lėkštės paviršių.
  2. Sūrio tarka arba gremžtuku nutarkuojame citrinos žievelės tik geltonąją dalį. Į atskirą indelį išspaudžiame citrinos sultis. 
  3. Daržovių skustuku supjaustome agurką ilgais plonais ruožais, sėklakizdžių dalies nepjaustome. 
  4. Jeigu pasirinkome naudoti ridikus - juos pjaustome kuo plonesniais apskritimais, aš naudojau pjaustymo mandoliną
  5. Agurko juostas ir ridikėlių apskritimus paskirstome ant lašišos lėkštėje.
  6. Lėkštės turinį apibarstome citronos žievelės tarkiais, susmulkintais žalumynais. 
  7. Dubenėlyje sumaišome padažo ingredientus. Padažo dubenėlį įstatome į lėkštės su lašiša centrą, arba lašišą lėkštėje apšlakstome šiuo padažu. Tiekiame į stalą tuojau pat. 
  8. Šis patiekalas, uždengtas maistine plėvele, šaldytuve, išlika gražus ir šviežias 12 val.
Sūdytos arba lengavi aprūkytos lašišos griežinėliai paskirstomi didelės lėkštės paviršiuje.

Lašišos ploni griežinėliai ir agurko juostos išdėliojamos puriai lėkštėje. 

"Lašia su agurku ir grietinės padažu" keliauja į Kalėdų stalą. 

2016-12-06

Jautienos ir daržovių "stir-fry"


Jautienos ir daržovių "čao" (kiniškai) arba "stir-fry" (angliškai) - tai greitas, sveikas ir labai skanus patiekalas visai šeimai. Mano paaugliai vaikai žiauriai mėgsta šį patiekalą, paruoštą namuose. Nepalyginamai skanesnis naminis "stir-fry" negu restoraninis. Nepalyginamai skanesnis naminis "Terijaki" (Teriyaki - angl.) padažas negu pirktinis buteliukuose. Labai rekomenduoju išbandyti šį receptą. Esu tikra, kad jis taps jūsų namų naujuoju "signature" receptu.

Mano šaltinis - mūsų šeimos senolė, kuri šiais metais atšventė savo 93-čią gimtadienį,- teta Halina Daugirdienė, kulinarinės knygos "Taupioji virėja" autorė, Daugirdų šeimos kulinarijos virtuozė. Dar 1989 metais iš jos išmokau ruošti šį patiekalą. Tada jis mūsų šeimoje buvo vadinamas "dėdės Jono mėgstamiausiu pateikalu". Na, o dabar jis tapo mano vaikų mėgstamiausiu "stir-fry".

Šiam patiekalui geriausiai tinka jautienos paslėpsnis arba bet kokia nugarinė (steiko) dalis, supjaustyta piršto storumo juostelėmis. Tačiau galima naudoti ir kiaulieną ar vištieną.

Daržovių pasirinkimo galimybės šiam patiekalui siekia begalybę. Aš naudoju likučius daržovių, kuriuos šaldytuve reikia "gelbėti" nuo senėjimo. Dažniausiai tai minkštėti pradedantis svogūnas ir morka, raukšlėtis pradedanti paprika, džiūstančios ankštinės pupelės arba skleistis bepradėję brokolių žiedai. Visada šiam patiekalui spintelėje randu riešutų (žemės, karijų, sezamo sėklų) ir konservuotų daržovių (jaunų kukurūzų burbuolių, valgomųjų kaštonų, žalių ankštinių pupelių) - šių ingredientų atsargomis pasirūpinu iš anksto, nes žinau, kad vaikai dažnai reikalaus "stir-fry", ir ne kiekvienąkart turėsiu lako jų ieškoti tarp ilgų maisto krautuvės alėjų.

Naudoju tik labai šviežią mėsą. Kai perku mėsą šiam patiekalui, tai nuperku ir vieną-dvi šviežias daržoves - paįvairinimui. Tai gali būti žali svogūnų laiškai, minkšti ankštiniai žirneliai (snow pea - angl.), bet kokie grybai, arba kas nors iš anksčiau minėtų daržovių - kas tuo metu yra parduouvėje. Kuo spalvingesnės naudojamos daržovės, tuo skanesnis šis patiekalas. Mažiausiai reikia turėti trijų rūšių daržoves.

Šio recepto esmė yra tame, jog visi ingredientai yra ne troškinami, bet kepami labai karštame aliejuje, gilioje pusapvalėje azijietiško stiliaus "stir-fry" keptuvėje (tiks ir špižinė lygaus dugno keptuvė). Po ketuve liepsna didesnė negu vidutiniška, beveik maksimali.

Jeigu kažkuriame kepimo tarpsnyje ketuvė tapo pilna juodulių, juos pašaliname ir keptuvę išvalome popieriniu rankšluosčiu. Vėl pilame nedidelį kiekį apiejaus ir tęsiame kepimą.

Tuo metu, kai keptuvėje paeiliui kepinami "stir-fry" ingredientai, šalia nedideliame puode turi kunkuliuoti naminis "Terijaki" padažas (receptas įrašo apačioje). Aš esu įsimiklinusi ir vienu metu sugebu prižiūrėti abi patiekalo dalis, tad pabaigoje abu karšti dalykai sueina į vieną ir tampa nepaprastai gardžiu patiekalu. Tačiau jeigu jūs gaminsite šį patiekalą pirmąkart, tai pasigaminkite "Terijaki" padažą iš anksto, kad netektų po to stresuoti. Su patirtimi ateis ir miklumas, kelis kartus išbandę receptą jau žinosite, kokie yra jūsų mėgstamiausi ingredientai šiam patiekalui, galėsite pasiduoti savo kulinariniam kūrybingumui.

Tradiciškai "Jautienos ir daržovių "stir-fry" servuojami kartu su virtais ryžiais. Tikiuosi, kad mokate juos paruošti. Visa vakarienė (mėsa su daržovėmis, ryžiai, padažas) ruošiama vienu metu per 30 minučių.

Paruošimui reikia turėti "stir-fry" arba gilią špižinę lygaus dugno keptuvę, vieną rėtuką - drėgnoms daržovėms nuvarvinti, kitą rėtuką ir dubenį - iškeptiems ingredientams, kulinarines žnyples arba kiaurasamtį - maišyti ir išgriebti, 1 litro ar kiek didesnį puodą - "Terijaki" padažui virti. Išeiga 4-8 porcijos, priklausomai nuo pasirinktų daržovių įvairovės ir kiekių.

Produktai:
  • 0,5 kg (1 lb) jautienos paslėpnis arba nugarinė (gali būti vištiena arba kiauliena) 
  • 1 arb. š. druskos
  • 1/2 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
  • 1/2 arb. š. sausų čili krislelių (susmulkintų raudonųjų pipirų)
  • 50-100 ml alyvuogių arba sezamo aliejaus
  • 50-80 g (didelė sauja) riešutų: karijų arba žemės riešutų
Karamelizuojamos daržovės (pasirinktinai):
  • 200 g (1 didelis) ropinis svogūnas
  • 1-3 vnt. (100-200 g) morkų
  • 100 g grybų (paskaninimui 3-5 skiltelės česnako)
Sultingos daržovės (pasirinktinai):
  • 1-2 vnt. saldžioji paprika arba aitrusis pipiras (čili)
  • 200-300 g brokolių žiedų
  • 1 indelis (230 g) šviežių ar konservuotų jaunų kukurūzų burbuolių (baby corn - angl.)
  • 200-300 g šviežių ankštinių žirnelių (snow pea - angl.)
  • 200-300 g šviežių ar konservuotų vandeny ankštinių pupelių (string beans - angl.)
  • 1 indelis (230 g) vandeny konservuotų kaštonų (water chestnut - angl.)
  • 3-4 vnt. saliero stiebai
  • 200-300 g šviežių pupelių daigų (bean sprout - angl.)
Papuošimui (pasirinktinai):
  • sezamo sėklos
  • juodgrūdės sėklos
  • žali svogūno laiškai
Paruošimas:
  1. Mėsą nuplauname ir nusausiname, supjaustome piršto storumo 10 cm juostelėmis, lengvai pasūdome ir papipiriname. 
  2. Daržoves supjaustome 1 cm juostelėmis arba vieno kąsnio gabalėlias. Drėgnus ingredientus paliekame nuvarvėti virš kriauklės rėtuke.
  3. Keptuvėje virš didesnės negu vidutiniškos liepsnos įkaitiname 50 ml aliejaus. 
  4. Pirmas kepimo žingsnis. Pirmiausia karštame aliejuje apkepame mėsą. Ji turi būti kambario temperatūros, sausa, galima naudoti tik pipirus ir druską. Bet koks mėsos išankstinis marinavimas padarys mėsą drėgna ir kepant ji sukietės, tad nerekomenduoju mėsos marinuoti. Mėsa kepama 3-4 minutes, nedideliu kiekiu, maždaug vienu sluoksniu, nesugrūdus. Jeigu mėsos daug, tai kepame 2 porcijomis. Iškeptą mėsą laikinai išdedame iš keptuvės į dubenį ar rėtuką. Iš mėsos išvarvėjusios sultys ir aliejus grįžta į kepuvę. 
  5. Antras kepimo žingsnis. Palikusiame nuo mėsos aliejuje maišant kepame vieną-dvi ar visas tris pasirinktas iš karamelizavimo sąrašo daržoves: ropinis svogūnas, morka arba/ir grybai. Svarbu, kad daržovių gabaliukai į keptuvę keliautų sausi. Daržovių gabaliukai turi išlikti kieti, tereikia kad karštame aliejuje paruduotų bent vienas daržovių gabalėlių šoniukas. Kepame vienu sluoksniu, jeigu daržovių daug, kepame keliomis porcijomis. Iškepusios daržovės keliauja į dubenį su kepta mėsa.
  6. Trečias kepimo žingsnis. Dabar keptuvė bus beveik sausa, apskrudusi karamelizuotų daržovių rudumu. Šiame žingsnyje keptuvėn keliauja riešutai. Juos maišant apkepiname iki kol paruduos bent vienas šonelis. Riešutus išdedame į dubenį su apkepina mėsa ir daržovėmis.
  7. Ketvirtas žingsnis. Į keptuvę pilame nedidelį kiekį aliejaus. Dabar kepiname pasirinktas vieną-dvi sultingas (gerai rėtuke nuvarvintas) daržves: tai gali būti paprika, brokolių žiedai, konservuotos jaunos kukurūzų burbuolės, ankštiniai žirneliai, ankštinės pupelės, kaštonai... Daržoves lengvai pasūdome ir paskaniname čili krisleliais. Maišant pakepiname 2-3 min., kol drėgnos daržovės pradės minkštėti. 
  8. Į kepuvę grįžta iš rėtuko visi anksčiau apkepinti ingredienai, pilame karštą "Terijaki" padažą. (reseptas įrašo apačioje). Maišant patiekalą užviriname ir iškart nukeliame nuo liepsnos. 
  9. Tiekiame į stalą su virtais ryžiais, apibarstę sezamo ar juodgrūdės sėklomis, smulkiai supjaustytais žaliais svogūniukais.   
Mėsa, riešutai ir "kokias radau šaldytuve" daržovės.

Šį kartą jau kitoniški ingredientai, viskas sujaustyta "šiaudeliais".

"Išgelbėtos daržovės" supjaustytos 1 kąsnio šiaudeliais.

Nepaprastai skanūs valgomieji kaštonai "Water Chestnuts".

Kaštonus gerai nuvarviname rėtuke.

Jaunos kukurūzų burbuolės iš konservų indelio.

Mėsai tereikia tik druskos ir pipirų.

Pirmas kepimo žingsnis - mėsa karštame aliejuje.
Iškepusi mėsa keliauja į rėtuką.

Antras kepimo žingsnis - karamelizuojami svogūnai.

Liepsna po keptuve didesnė nei vidutiniška.
Antras kepimo žingsnis (kitaip) - šį kartą tai grybai su česnakais.

Antras kepimo žingsnis (kitaip) - karamelizuojamos morkos.
Trečias kepimo žingsnis. Beveik sausoje keptuvėje lengvai pakepinami riešutai.

Ketvirtas kepimo žingsnis. Kepinamos drėgnos daržovės.

Ketvirtas kepimo žingsnis. Šį kartą tai kaštonai, brokolio stiebai, žalia paprika ir halapenjo čilė. 

Visi ingredientai grįžta į keptuvę. Jautienos "stir-fry" vėl užvirinamas "Terijaki" padaže.

Kitokių pasirinktų ingredientų "stir-fry"
Tądien skaniai išgelbėjome svogūną+morką+kukurūzus+salierus.

Kitądien gelbėjome svogūną+brokolius+kaštonus+žalią papriką.


Naminis "Terijaki" padažas
Produktai:
  • 1 Valg. Š. imbiero (šviežio arba marinuoto)
  • 4 skiltelės česnako
  • 3 Valg. Š. rudo cukraus
  • 1 Valg. Š. medaus (arba daugiau cukraus)
  • 100-120 ml (pusė stiklinės) vandens
  • 60-100 ml (1/4-1/3 stiklinės) sojos padažo (kuo sūresnis, tuo mažiau reikia)
  • 1 Valg. Š. kepinto sezamų aliejaus (toasted sesame oil - angl.) (nebūtinai)
  • 1 Valg. Š. krakmolo + 2-3 Valg. Š. šalto vandens
Paruošimas:
  1. Sutarkuojame arba peiliu ant lentutės susmulkiname imbierą ir česnaką. Galima viską susmulkinti prieskonių malūnėlyje.
  2. Nedideliame puode sumaišome visus padažo ingreidentus, išskyrus paskutinį - krakmolą. Statome puodą virš vidutiniškos liepsnos ir jo turinį užviriname.
  3. Stiklinėje sumaišome krakmolą ir šaltą vandenį. Šį mišinį pilame į šaukštu maišomą karštą padažą puode. Pakunkuliuojame dar 2-3 min. ir nukeliame padažą nuo liepsnos. 
P.S. Naminį "Terijaki" padažą steriliame uždarame indelyje, šaldytuve, galima saugoti ir vartoti iki 2 mėnesių.

"Terijaki" padažo ingredientai

Imbieras ir česnakas pasiruošę smulkinimui.

Imbieras ir česnakas susmulkinti prieskonių malūnėlyje.

Paruoštas naminis "Terijaki" padažas.

2016-11-30

Ėriuko koja su bulvėmis ir mėtų padažu


Šio britų klasikinio patiekalo premjera mūsų namuose įvyko per 2015 metų Kalėdas. Turėjau 16 valgytojų, tame tarpe buvo 9 vaikai. Kaip žinia, šiuolaikiniai vaikai ir paaugliai yra labai išrankūs maiste, tad norėjau paruošti kažką priimtino valgytojams nuo 7 iki 70 metų amžiaus, ir neapsirikau pasirinkusi ėriuko koją. Pirkau ėriuko koją su visu kaulu, ji svėrė 8 svarus (3,6 kg) ir kainavo $72.

Kadangi aš mėgstu avieną ir beveik kas savaitę namuose ruošiu patiekalus iš šios mėsos (tai atsispindi ir mano avienos receptų pasiūloje), tai mano skoniui šis patiekalas buvo sveika ir soti vakarienė. Tačiau mano svečiai visi patiekalą liaupsino ir žavėjosi jo išvaizda. Tad manau, kad mūsų Kalėdų vaišės nusisekė. Be to, nėra daug vargo patiekalo ruošime. Vienintelis minusas - mano virtuvė prirūko daug dūmų ir teko valandą-dvi vėdinti, palikus šiek tiek praviras duris į terasą. Tad, jeigu jūsų planuojamai vakarienei susirinks 10 ar daugiau valgytojų, jūsų virtuvėje yra didelė orkaitė, atveriamas langas ar durys laukan, - tai yra visos priežastys ir galimybės išbandyti šį receptą. 

Recepto šaltinis Jamie Olverio pati pirmoji TV laida "Chef's Night Off", iš ciklo "The Naked Chef". Mano įrašas, kaip visada, nėra tiesioginis vertimas, bet mano patirties ir įgūdžių aprašymas, gaminant maždaug pagal šaltinio receptą.

Šią avieną galima kepti dviem būdais, priklausomai nuo norimo rezultato. Pagal J.Oliverio receptą kepimas vyksta karštoje orkaitėje, maždaug po 40 min. kilogramui, rezultatas - aviena pilnai iškepusi tik palei kaulo galą plonoje vietoje, su krauju storiausioje vietoje ir didesne dalimi yra ružava, sultinga rausvu mėsos sultiniu. Jeigu norime geriau ir tolygiau keptos minkštos avienos, tai kepame po 60 min. kilogramą vėsioje orkaitėje, t.y. prie 150°C (300°F), šiuo atveju virtuvė neprirūks dūmų, bet kepimas truks ilgiau.

Kepimo trukmės lentelė:

  Ėriuko kojos svoris:           Kepimo laikas 200ºC (400ºF) temp.:         Kepimo laikas 150°C (300°F) temp.:
  • 2 kg  (4.4 lb)                       1 val. 20 min.                                                       2 val.
  • 2,5 kg (5.5 lb)                     1 val. 40 min.                                                   2 val. 30 min.
  • 3 kg (6.6 lb)                             2 val.                                                                3 val.
  • 3,5 kg (7.7 lb)                     2 val. 20 min.                                                   3 val. 30 min.
  • 4 kg (8.8 lb)                        2 val. 40 min.                                                        4 val.
Paruošimui reikia turėti didelę orkaitę, kurioje yra dviejų lygių grotelės 15 cm atstumu viena nuo kitos, didelis (tokio ilgio, kaip avienos koja) gilus nestiklinis indas, tinkantis kepimui orkaitėje, grūstuvė prieskoniams, 6-7 cm smailas peilis, šepetėlis daržovėms plauti. Išeiga - apie 10-18 porcijų.

Produktai:
  • 2-4 kg ėriuko koja su kaulu
  • 150-300 g šaltai rūkytos šoninės, t.y. "Pančetos"
  • 5-8 skiltelės česnako
  • 3-5 šakelės šviežio rozmarino, arba 1 Valg. Š. džiovinto
  • 1 citrina
  • 1 Valg. Š. alyvuogių aliejaus
  • 1/2 Valg. Š. rupios druskos
  • 1/2 Valg. Š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
  • 1,5 - 2,5 kg bulvių (tinka ir pastarnokai, morkos)

Paruošimas:
  1. Ėriuko koją nuplauname ir nusausiname. Mėsa turi būti kambario temperatūros.
  2. Šoninę sujaustome 2 cm kubeliais, jeigu pirkote šoninę jau supjaustytą, tai tereikia tik griežinėlius supjaustyti 5 cm ilgio dalimis.
  3. Daržovių šepetėliu gerai nuplauname bulves. Didesnes bulves supjaustome maždaug 5-7 cm gabalais. Sudedame bulves į atsikrą dubenį, lengvai apšlakstome aliejumi, pasūdome ir "išmasažuojame", kad aliejus ir druska pasiskirstytų po visą bulvių paviršių.
  4. Paruošiame 200ºC (400ºF) karštumo orkaitę.
  5. Nutarkuojame citrinos žievės tik geltonąją dalį. Grūstuvėje sutriname pipirus, druską, rozmariną (tik lepelius) ir citrinos žievelės tarkius. Pridedame česnaką ir jį sugrūdame iki smulkių gabalėlių (česnakas neturi pavirsti tyre). Prieskonius dubenėlyje sumaišome su alyvuogių aliejumi. 
  6. Smailu peilio galu kas 10-15 cm susmaigome mėsą beveik iki kaulo (aš padariau iš viso 12 skylių), iškart skyles praplatiname pirštu. Į skyles kišame prieskonių tyrę, kiekvieną skylę "užkemšame" šoninės gabalėliu. Likusia prieskonių tyre ištepame ėriuko koją iš visų pusių. 
  7. Statome gilų didelį kepimo indą ant apatinės lentynos orkaitėje. Ėriuko koją dedame tiesiog ant viršutinės lentynos grotelių, riebesne dalimi aukštyn. Apatinis indas turi būti tiesiog po mėsa, visas nuo kepamos mėsos varvantis skystis turi nutekėti į indą.
  8. Kepame mėsą paskaičiuotą laiką pagal svorį (žiūr. kepimo trukmės lentelę įrašo pradžioje). Vidury kepimo mėsą ir bulves apverčiame. Bulvės kepa iš viso apie 1 val. Tad jas reikia dėti orkaitėn į dubenį, kur varva avienos riebalai, likus 1 val. iki paskaičiuoto kepimo laiko pabaigos. 
  9. Maždaug paskutinių 20 min. kepimo metu virtuvėje pasklis skanus keptos mėsos kvapas. Iškepusi mėsa turi būti lengvai parudavusi. Iškepusios avienos temperatūrą tikriname mėsos terometru, pasmeigę mėsą storiausioje vietoje iki kaulo. 
  • 50°C (120°F) - pasžalė ėriena (rare lamb - angl.) - perpjovus kepsnio centre matyti raudonas viduriukas, bėgančios sultys šiek tiek su krauju. Tokiai mėsai tinka aitrūs padažai.
  • 55°C (130°F) - vidutiniškai iškepta ėriena (medium done lamb - angl.) - perpjovus mėsos vidus rausvas, bėgančios sultys turi kiek rausvumo, beveik skaidrios - ši mėsa skani ir be padažo.
  • 60°C (140°F) - pilnai iškepusi ėriena (well done lamb - angl.) - mėsa be ružavumo viduj, daugiau pilkšva, tekančios sultys visiškai skaidrios, be rausvumo. Jeigu neaiški mėsos kilmė ar šviežumas, tai saugiau ėrieną kepti iki šios temperatūros. Šiai mėsai greičiausiai prireiks padažo.
Prieš pjaustant, paliekame mėsą kambario temperatūroje "pailsėti" po kepimo 10-15 min. Kitaip pjaustant labai bėgs sultys ir mėsa liks mažiau sultinga. 
Grūstuvėje susmulkiname prieskonius.
Peiliu susmaigstome mėsą kas 10-15 cm. 
Susmaigstymo ertmes pripildome prieskoniais ir užkemšame šoninės gabalėlias.

Ėrienos koja kepa tiesiogiai virš bulvių kepimo inde.

Ėrienos sultinys varva į bulves.
Prieskoniuotos bulvės keliauja į šventinį stalą. 

Ėrienos Kalėdinė prezentacija. 








Mėtų padažas avienai

Rekomenduoju pasigaminti šį padažą šventinio stalo paįvairinimui. Šventinės puotos metu yra smagu paragauti naujų skonių, naujų derinių. Šis padažas neriebus, kvapnus, skystas. Žalia mėtų spalva gražiai tinka Kalėdiniam stalui.

Produktai:

  • 1/2 stiklinės (didelė sauja) vien mėtų lapelių
  • 1 arb. š. cukraus
  • 0,5 arb. š. druskos
  • 3 Valg. Š. vyno acto arba citrinų sulčių
  • 200 ml (nepilna stiklinė) verdančio vandens

Paruošimas:
  1. Mėtas nuplauname ir išsukame salotų džiovinimo karuselėje. Supjaustome mėtų lapelius 5 mm juostelėmis.
  2. Į padažo ąsotėlį pilame karšto vandens, jame ištirpiname drusą ir cukrų. pridedame likusius ingredientus ir išmaišome. 
  3. Tiekiame į stalą prie mėsos tuojau pat. mėtų padažass skanesnis šiltas. Galima prieš tiekiant lengvai pašildyti virš mažos liepsnos (neužvirinkite!).



2016-11-26

Kumpio ir paprikos mišrainė

Kumpio or paprikos mišrainė su kukurūzais.
Dar vienas mano lenkaitės draugės Joannos šeimos receptas. Lenkijoje, lyginant su Lietuva, mišrainės su paprika yra labiau populiarios. Tai turbūt lėmė šiltesnis to krašto klimatas. Joanna gimė ir augo pietinėje Lenkijos dalyje, Karpatų kalnų papėdėje. Jos šeimos darže paprikos ir pomidorai sunokdavo auginami lauke; jai net buvo keista išgirsti, jog Lietuvoje daržuose žmonės stato šiltnamius.

Šiame recepte yra trys esminiai ingredientai:
  • kumpis arba palendrica (lietuviškai pastrieniai), kaip "Panevėžio filė";
  • saldžiosios paprikos; šiaip tinka bet kokios, bet skaniau storakiautės sultingos raudonosios arba geltonosios;
  • majonezas - skaniausia naudoti švelnaus skonio alyvuogių aliejaus majonezą.
Visi likę ingredientai yra pipldomi, tad juos galite pasirinkti pagal savo skonį, priklausomai kuriuos iš jų mėgstate.

Paruošimas žaibiškas. Reikia turėti dubenį, lentutę, peilį. Išeiga apie1 litras mišrainės. 

Produktai:
  • 200 g karšto rūkymo sultingo kumpio arba "Panevėžio filė"
  • 1 vnt. raudona paprika / saldusis pipiras
  • 1 indelis (425 ml) konservuotų kukurūzų 
  • 300 g marinuotų agurkų (arba naudojame dar vieną papriką)
  • 100-150 g svogūnas ar poras 
  • kuokštas petražolių
  • 3 Valg. Š. švelnaus skonio majonezo
  • 1/4 arb. š. druskos 
  • 1/4 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
Paruošimas:
  1. Susmulkiname 1 cm kubeliais kumpį, agurkus, svogūną. Kuo smulkiau supjaustome petražolių lapelius, kietus kotelius pašaliname.
  2. Visus ingredientus išmaišome dubenyje. Tiekiame į stalą tuojau pat. Mišrainė yra skanesnė kambario temparatūros, tačiau ją galima šaldytuve laikyti ir suvartoti 3 dienų bėgyje.

Mišrainės ingredientų variantas su kukurūzais. 

Mišrainės ingredientų variantas be kukurūzų.
 
Mišrainė be kukurūzų.

2016-11-25

Kumpio ir kalafioro mišrainė


Už šį receptą turiu dėkoti lenkaitei Joannai, kuri šiandien yra ligoninėje, gimdymo skyriuje, ir visa jos šeima bei draugai nekantraudami laukiame geros žinios.

Joanna yra 15 metų už mane jaunesnė, tačiau nežiūrint mūsų amžiaus skirtumo, mes turime labai daug bendrų interesų, vienas jų - mes abi esame mišrainių gerbėjos. Kas gali būti geriau, kai žmogus esi kviečiamas į svečius naujo mišrainės recepto degustavimui? Kas gali būti garbingiau, kaip kito žmogaus, mišrainių žinovo, pripažinimas ir kulinariniai komplimentai? Aš tikiuosi, kad dėl artėjančio Joannos motinystės užimtumo ji neapleis savo kūribinės-kulinarinės veiklos ir mes toliau sėkmingai bendradarbiausime. 

Receptas labai paprastas, žaibiškai paruošiamas. Mišrainė soti ir gardi, tinka tiek kasdieniniam, tiek šventiniam stalui. Labiausai teigiamai šią mišrainę įvertino mano 15-metis sūnus, kuris reikšdamas savo komplimentus liko nepakaltinamas dėl viso mišrainės kieko dingimo iš šaldytuvo. 

Mišrainės skonį visada lemia jos ingredientų kokybė ir šviežumas. Aš naudoju sultingą karšto rūkymo kumpį arba palendricą (lietuviškai pastrieniai). Be to, šios mišrainės skoniui, kadangi naudojami krapai, geriau tinka rauginti agurkai. Jeigu neturite skanių traškių raugintų agurkų, tai naudokite marinuotus, nes minkšti ar pašvinkę rauginti agurkai tik sugadins mišrainę. Labai svarbu nepervirti kalafioro. Kalafioras turi tik pradėti minkštėti, mišrainėje jis turi būti pakankamai traškus, bet lengvai kramtomas.

Paruošimui reikia turėti gražų dubenį, lentutę, peilį, nedidelį puodą ir jį atitinkantį garinimo sietelį - nebūtinai, rėtį. Išeiga apie 1 kg mišrainės (1,2 litro).

Produktai:
  • 300-400 g kalafioro žiedų
  • 1/2 arb. š. druskos - kalafiorui virti
  • 200 g karšto rūkymo sultingo kumpio arba "Panevėžio filė"
  • 1 indelis (425 ml) konservuotų kukurūzų
  • 300 g raugintų agurkų 
  • 1 nedidelis svogūnas arba 100 g poras - nebūtinai
  • didelis kuokštas šviežių krapų
  • 1/4 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
  • 4 Valg. Š. švelnaus skonio majonezo
Paruošimas:
  1. Puode su garinimo tinkleliu užviriname 300 ml vandens. Kalafioro žiedus susmulkiname 2 cm gabalais. Dedame į garinimo tinklelį, pasūdome, sandariai uždengiame ir gariname 2-3 min. Nukeliame puodą nuo liepsnos, kalafiorą nukošiame ir paliekame aušti atvirame rėtyje. Mišrainei netinka pažliugę ar vis dar karšti kalafioro žiedai.
  2. Tuo tarpu, kol aušta kalafioro žiedai, susmulkiname 1 cm kubeliais likusius ingredientus: kumpį, agurkus, svogūną. Kuo smulkiau supjaustome krapų plunksneles, kietus kotelius pašaliname. 
  3. 1 cm kubeliais supjaustome ataušusį kalafiorą.
  4. Visus ingredientus išmaišome dubenyje. Tiekiame į stalą tuojau pat. Mišrainė yra skanesnė kambario temparatūros, tačiau ją galima šaldytuve laikyti ir suvartoti 3 dienų bėgyje.
Tap atrodo 2,5 min. garinti kalafioro žiedai.


P.S. Gaminau šią mišrainę vėlai vakare, jau po vakarienės. O ryte mišrainės nenebuvo, tad neturėjau progos jos nufotografuoti gražioje lėkštelėje, dienos šviesoje. Tikiuosi, kad mišrainės nuotrauka gamybos dubenyje yra patenkinama.