Puslapiai

2016-05-19

Kiniški suktinukai "Egg Rolls"


Šį patiekalą ruošti išmokau iš mano grupiokės kinės Thao, dar tais laikais, kai studijavau Vašingtono Universitete, o tai buvo prieš 19 metų... Keletą kartų ruošiau kiniškus suktinukus Naujametiniams suneštiniams vakarėliams darbovietėje, keletą kartų baliukams namuose ar nešiausi į svečius - visada šio patiekalo pasisekimas buvo nenuginčijamas. 

Kiniški suktinukai "Egg Rolls" , Den Čuen kiniškai (蛋卷), - tai idealus valgis bufeto stiliaus pobuviui (Lietuvoje vadinama "Švediškas stalas"). Suktinukai valgomi pirštais, juos pamirkant mažame dubenėlyje paruoštame padaže - kiekvienam asmeniui skiriamas atskiras dubenėlis. Nors suktinukai "Egg Rolls" yra nesausi, bet valgant iš jų nebėga sultys, tad juos galima valgyti stovint, pakanka tik turėti servetėlę pirštams nusišluostyti. 

Mano draugė Thao užaugo centrinėje Kinijos dalyje, nedideliame miestuke. Ji pasakojo, jog suktinukai "Egg Rolls" yra didelės šeimos patiekalas, t.y. ruošoje dalyvauja daug šeimos narių - tokios būdavo senovėje kinų šeimos. Dabar vaikų skaičius šeimose yra ribojamas valstybės nurodymais, tad ruošiant "Egg Rolls" nepajuntama tos vienybės ir to kiekvieno asmens reikalingumo, nepakeičiamumo, koks buvo juntamas senovėje. Tačiau dabar patiekalo ruošos palengvinimui galima nusipirkti jau paruoštų pusfabrikačių ingerdientų - jau sumaltos mėsos faršo, jau paruoštų vyniojimo tešlos lakštų, puikios kokybės sudžiovintų pupelių krakmolo vermišelių, idealiai skonių subalansuotą saldžarūgštį padažą, ilgai negendančias kiniškas garstyčias...

Thao pasigamindavo šių suktinukų kelis tuzinus, supakuodavo po du vienetus į celofaninius maišiukus ir sušaldydavo. Beveik trečdalis jos šaldiklio buvo užpildytas šiais naminiais suktinukais. Ryte, prieš einant į paskaitas, ji išdėdavo vieną maišelį suktinukų ant virtuvės stalo - kad atitirptų pamažėle, o grįžusi iš paskaitų, pasikaitindavo mažulyčiame puode aliejaus ir jame išsivirdavo savo suktinukų. Tad jai jų pakakdavo ilgam laikui, ir jeigu pasikviesdavo svečių - tai tos dienos rytą žinojo tiksliai, kiek reikia maišelių ištraukti iš šaldiklio. Taip ir aš buvau pirmąkart jais pavaišinta, kai užsukau į svečius pas Thao po paskaitų, o kadangi rodžiau perdėtą smalsumą receptui, Thao pasikvietė mane kita proga, kai ruošė naują suktinukų partiją - aš viską užsirašiau ir išmokau visam gyvenimui. 

Aš visad gaminu šiuos suktinukus pagal Thao receptą, t.y. naudoju tik kiaulienos faršą. Tačiau recepte galima keisti kiaulienos faršą į vištienos, kalakutienos, veršienos faršą ar jų mišinį. Pagal mane ir pagal Thao nusakytas kiniškas tradicijas, neapsimoka ruošti mažiau kaip 30 vienetų suktinukų. Kuo daugiau ruoši suktinukų, tuo geriau sueikvojamas jų ruošai skirtas laikas ir fizinės pastangos. 

Suktinukus galima virti aliejuje - tradicinis receptas, arba galima juos kepti orkaitėje - tiems, kas riboja riebalų vartojimą. Visa tai smulkiai aprašyta recepte. 

Mano recepto ingredientai skirti 36 vnt. suktinukų, t.y. trims vyniojimo tešlos lakštų pakuotėms. Jeigu negalite gauti nusipirkti autentiškų receptui reikalingų ingredientų, aš skliausteliuose parašiau kuo juos galima pakeisti, neaukojant patiekalo skonio ir tekstūros. Įrašo apačioje pateikiu kinišką receptą naminiams vyniojimo tešlos lakštams - ištvermingiausiems. 

Recepto išeiga 36 vnt. suktinukų, arba 18 karšto užkanžio porcijų. Paruošimui reikia turėti didelę pjaustymo lentutę, Santoku ar šefo peilį, keptuvę, du didelius dubenis, rėtuką, vieną porą ilgesnių "Kuaizi" medinių lazdelių ir 14-18 cm skersmens puodą - kepimui aliejuje (arba galima kepti metaliniame krepšelyje, fritiūrinėje), kulinarinį aliejaus termometrą - nebūtinai, lengvai sudrėkintą ploną lininį rankšluostį - tešlos lakštams uždengti kad nedžiūtų - nebūtinai. 

Ruošos eiga aprašyta šia tvarka: nuo ko reikia pradėti ir link kokio žingsnio eiti; tačiau kol mirksta vermišeliai, jau galima pjaustyti svogūnus, kol kepa svogūnai, jau galima maišyti faršą, kol formuojami suktinukai, jau galima kaitinti puode aliejų. Visas ingredientų paruošimas užtrunka apie 15 min. Kepimas trunka 30-40 minučių - jeigu kepame po 2 vienetus suktinukų puode. O jeigu kepimas vyksta firtiūrinėje, 7-8 vnt. suktinukų krepšelį kepant po 3-5 min. - visas kepimas užtruks apie 15 min. 
Ingredientai
Produktai:
  • 1 pakuotė pupelių krakmolo vermišelių "Bean Threads Sai Fun" (tiks ploniausi ryžių vermišeliai) - nebūtinai
  • 2 dideli svogūnai (400 g)
  • 0,7-0,8 kg neriebios kiaulienos faršo (gali būti vištiena, kalakutiena, veršiena)
  • 1 Valg. Š. šviežiai tarkuoto imbiero (tiks ir marinuotas, susmulkintas)
  • 1/2 Valg. Š. druskos
  • 1 arb. š. sausų čilių (aitriųjų paprikų) krislelių
  • 1 arb. š. šviežiai maltų juodujų pipirų
  • 1 arb. š. cukraus (jei vietoj morkų naudojame grybus, tai reiks papildomai dar 1 arb. š. cukraus)
  • 600 g - 1/2 kopūsto galvos (Pekino ar paprastas kopūstas, tinka bet kokie daigai)
  • 0,5 kg morkų, arba 300 g grybų - tik kepurėlių
  • 2-3 skiltelės česnako
  • 3 pakuotės (36 vnt.) vyniojimo tešlos lakštų (arba juos iš anksto pasigamnikite pagal žemiau aprašytą receptą)
  • 1 Valg. Š. krakmolo + 70 ml šalto vandens - suktinukų užklijavimui
  • 1 litras šviesaus kepimo aliejaus
Paruošimas:
  1. Vermišelius dedame į dubenį ir apliejame verdančiu vandeniu, paliekame mirkti ir brinkti bent 10-20 min. (priklausomai nuo rūšies ir šviežumo). Išbrinkytus vermišelius paliekame nuvarvėti rėtuke - apie 5 min.
  2. Svogūnus pjauname pusiau ir supjaustome plonomis juostelėmis. Kepiname juos virš vidutiniškos liepsnos įkaitintoje keptuvėje, nedideliame aliejaus kiekyje. Lengvai pasūdome ir papipiriname, maišome mentele kas porą minučių. Kai svogūnai lengvai paruduos - nukeliame juos nuo liepsnos. 
  3. Labai plonais šiaudeliais supjaustome kopūstą ir morkas (arba/ir grybų kepurėles - jei juos pasirinkome). 
  4. Dideliame dubenyje sumaišome mėsos faršą, kepintus svogūnus, išbrinkitus ir gerai nuvarvintus vermišelius, šiaudeliais supjaustytus kopūstą ir morkas (grybus), susmulkintą česnaką, druską, cukrų, čiles ir šviežiai maltus juoduosius pipirus. Išmaišome įdarą ir paliekame kambario temperatūroje skoniams atsiskleisti bent 10 min. 
  5. Puode (arba fritiūrinėje) virš kiek mažesnės nei vidutiniškos liepsnos įkaitiname aliejų. Įstatome termometrą (nebūtinai). Aliejaus gylis turi būti ne mažiau 6 cm, t.y. panardinus aliejuje suktinukus, jie turi būti 1-2 cm panirę aliejuje. Aliejaus temperatūra turi siekti 175-185°C (350-370°F). Temperatūrą galima tikrinti įmetus kvietinės duonos gabalėlį, kuris po 67-90 sekundžių turi tapti gelsvai rusvas. 
  6. Ant sausos lentutės po vieną dedame tešlos lakštus. Likusius iš pakuotė ištrauktus lakštus uždengiame lengvai suvilgytu ir gerai nugręžtu lininiu rankšluosčiu. Ant tešlos lakšto dedame 1.5-2 Valg. Š. įdaro, iš jo suformavę dešros formos gumulą. Įdarą dedame lygiagrečiai lakšto įstrižainės, 2 cm nuo jos. Vyniojame kuo standžiau, pagal šią schemą:
Čia parodytas įdaras ant lakšto įstrižainės, aš dedu žemiau įstrižainės.
Prieš užbaigiant, paskutinį tešlos lakšto kampą patepame krakmolingame vandenyje suvilgytu pirštu. Dedame suktinukus ant lentutės, nesugrūdus, kad jie nesuliptų tarpusavyje. Jeigu suktinukai nebus kepami tuojau pat, juos reikia uždengti lengvai sudrėkintu rankšluosčiu arba maistine plėvele.

7. Kepame suktinukus švelniai juos laikydami medinėmis lazdelėmis per vidurį, panardunus 2 cm aliejuje. Palaikytas karštame aliejuje apie 30 sekundžių, suktinukas jau nesubyrės - galima nardinti sekantį. Kiekvieno suktinuko kepimas užtrunka apie 3-4 min. Gerai iškepę suktinukai yra auksinės spalvos. (Kepant firtiūrinėje, į metalinį krepšelį standžiai dedame suktinukus kiek telpa viena eile, kepame 3-5 min.)
8. Iškepusius suktinukus dedame į sausą rėtuką - lengvai atvėsti ir aliejui nuvarvėti, po to išdedame juos į servavimui skirtą lėkštę. 

Kepimas orkaitėje: Paruošiame  205°C (400°F) karštumo orkaitę. Suktinukus dedame ant silikoniniu lakštu ar kepimo popieriumi iškolotos blėkutės, paliekant 2 cm tarpus. Kulinariniu teptuku suktinukų paviršių dosniai aptepame kepimo aliejumi. Kepame 10-12 min., iki kol suktinukai taps gražios rusvos spalvos.

Kiniškas suktinukų padažas 
vienai porcijai
Produktai:
  • 2-3 Valg. Š. saldžiarūgščio padažo
  • 1-2 arb. š. kiniškų garstyčių (šviesus garstyčių padažas+truputis vandens+ciberžolė / kurkuma (turmeric - angl.)
Paruošimas:
Į mažą dubenėlį pilame saldžiarūgščio padažo, įlašiname garstyčių, lengvai išmaišome - turi matytis dviejų ingredientų atskiros gijos, atskiros spalvos. 


Pupelių krakmolo vermišelius dubenyje apliejame verdnačiu vandeniu.

Pupelių krakmolo vermišeliai gerai išbrinko ir suminkštėjo. 
Pupelių krakmolo vermišelius paliekame nuvarvėti rėtuke.

Iki rusvos spalvos apkepiname svogūno juosteles.

Sumaišome įdaro ingredientus.

Kiek žemiau įstrižainės ant tešlos lakšto dedame 2 Valg. Š. įdaro.

Kuo standžiau susukame suktinukus.

Po vieną kepame suktinuskus aliejuje, pirmas 30 s. juos prilaikome medinėmis lazdelėmis.

Šitaip atrodo kiniškos garstyčios, arba į paprastas garstyčias įmaišome ciberžolės miltelių, iki malonaus kartumo skonio.

Mažame dubenėlyje į saldžiarūgštį padažą įmaišome kiniškų garstyčių.

Taip atrodo iškepę suktinukai. Mano vyras juos gamino pirmąkart, kai kurie pavyko idealiai.

Suktinukų porcija su padažu.

Kepti suktinukų lakštai
Pagal šį receptą keptuvėje kepami labai ploni lietiniai, kurie vėliau naudojami suktinukams suvynioti. Paruošimui reikia turėti mažą (17-20 cm skersmens) labai slidaus paviršiaus nesvylamą keptuvę, dubenį, samtuką, mikserį arba plakimo šluotelę, kulinarinį teptuką.

Išeiga 8 lietiniai, 1/2 samčio = 1 lietinis. Kad pagaminti 36 lietinius, t.y. lakštus suktinukams, dauginkite recepto ingredientų kiekius iš 4,5.

Produktai:
  • 1 vištos kiaušinis
  • 2 žiupsneliai (1/4 arb. š.) druskos
  • 180 ml (3/4 stiklinės) labai šalto tyro vandens
  • 200 ml (nepilna stiklinė) kvietinių miltų
  • 2 Valg. Š. šviesaus aliejaus
Paruošimas:
  1. Dubenyje suplakame kiaušinį, vandenį ir druską. Pamažėle į skystį beriame miltus ir nuolat maišome mišinį. Turi gautis skystos grietinės tirštumo tešla. 
  2. Virš vidutiniškos liepsnos įkaitiname keptuvę. Kulinarinį teptuką pamirkome aliejuje ir juo ištepame visą keptuvės vidinį paviršių.
  3. Į keptuvę pilame samtuką blendinio (skytos tešlos). Keptuvę vartome sukamuoju judesiu, kad blendinys plonu sluoksniu padengtų visą jos paviršių. Kepame 50-60 sekundžių. Kai tik lietinio paviršius atrodo sausas iki pat vidurio ir po juo pradeda kilti oro burbulai, mentele apvedame apie kraštus, kad lietinis atšoktų nuo keptuvės paviršiaus. Tada lietinį vienu mentelės judesiu išdedame į lėkštę, apkepinta dalimi žemyn. 
  4. Vėl aliejuotu teptuku ištepame keptuvės dugną ir kartojame kepimą su likusia tešla. 
  5. Šių lietinių geriau nelaikyti ilgesnį laiką, o iškart į juos vynioti įdarą. Ilgiau palikti šie lietiniai džiūsta ir tampa trapūs. 
Nekepti suktinukų lakštai
Pagal šį receptą iškočiojame ant lygaus paviršiaus tešlą, panašiai lyg koldūnams, kurią supjaustome į kvadratus. Paruošimui reikia turėti mažą dubenį, mikserį arba plakimo šluotelę, kočėlą, aštrį peilį arpa picos (dsikinį) peilį. Patariu kočiojimo paviršių padengti silikoniniu kilimėliu (aš naudoju 60x40cm dydžio silikoninį kilimėlį).

Išeiga 32-36 kvadratiniai lakštai, jeigu panaudoti atlikusius tešlos kraštus, juos sulipnus ir vėl iškočioti. 

Produktai:
  • 2 vištos kiaušinis
  • 1/2 arb. š. druskos
  • 120 ml (iš viso pusė stiklinės) labai šalto tyro vandens
  • 500 ml (2 stiklinės) kvietinių miltų (ir daugiau kočiojimui)
  • 60 ml (4 Valg. Š.) krakmolo
Paruošimas:
  1. Dubenyje suplakame kiaušinius, pusę vandens kiekio ir druską. Pamažėle į skystį beriame miltų ir krakmolo mišinį ir nuolat maišome. Toliau, jei reikia, dar pilame šiek tiek vandens, ir minkome rankomis tol, kol gausis lipni lengvai minkoma tešla. 
  2. Stalo paviršių padengiame silikoniniu kilimėliu, lengvai pabarstome miltais. Kočėlą ištriname miltais. Tešlą daliname į 4 lygias dalis. Kočiojimui pasirenkame vieną dalį, kitas tris - laikinai uždengiame plėvele arba drėgnu lininiu rankšluosčiu, kad nedžiūtų.
  3. Kočiojame tešlą iki 3 mm storumo. Peiliu (arba picos diskiniu peiliu) pjaustome tešlą į 12x12cm kvadratus. Kočiojamos šviežios tešlos lakštai yra tamprūs, tad nereikia jų tokių didelių, kaip pirktiniai lakštai. Šviežiai pagamintus lakštus galima lengvai ištempti lanksnat suktinukus. Dedame pagamintus kvadratinius lakštus į krūvelę, juos pabarsčius miltais, kad nesuliptų.
  4. Nuopjovas sulipiname kartu ir įmaišome į anksčiau paliktą sekantį tešlos ketvirtį. Vėl kočiojame, pjaustome, gaminame daugiau lakštų. Kartojame iki kol baigsis visa tešla. 
  5. Tokią tešlą reikia sunaudoti iškart ją pagaminus. Jeigu planuojate tešlą saugoti, recepte naudokite daugiau krakmolo - tai apsaugos lakštus nuo sulipimo ir jie ilgiau išliks lankstūs ir tamprūs. Saugojame lakštus sandariame indelyje, šaldiklyje, iki max. 3 mėnesių. Prieš naudojant atitirpiname pamažėle iki kambario temperatūros. Sekmės!

4 komentarai:

  1. Anonimiškas10/14/2016

    Labai Ačiū už skanų receptą :) Patiko visiems ragavusiems, o jų buvo nemažai :)
    Tik aš pirkau filo tešlą ir ją panaudojau, nes kitokios neradau pirkt, o pagal receptą neturėjau laiko gaminti. Bet pagal sudėtį ir išvaizda tai praktiškai rezultatą tą patį manau gavau. Kepiau ne aliejuje o orkaitėje apie 25 minutes kol kaip ir rašėt gražiai apskrudo, prieš tai gausiai iš visų pusių aptepusi suktinukus aliejumi.

    AtsakytiPanaikinti
  2. Nuostabu... Jau ne pirma karta gaminu pagal jusu receptus, ir po kol kas nei karto nenusivyliau, kaip paaiskinta- taip ir yra, koks nusakytas rezultatas- toks ir gaunasi! Segebute, dziaugiuosi, kad yra tokiu sauniu ir stropiu zmoniu kaip jus, pagarba :)

    AtsakytiPanaikinti
  3. Anonimiškas9/02/2022

    O kur radot teslos pirkti ?

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Aš gyvenu JAV, čia tokie tešlos lakštai parduodami beveik kiekvienoje didesnėje maisto parduotuvėje, Azijos produktų skyriuose. Tačiau galima ir patiems namie išsikočioti tešlos lakštus, receptas panašus kaip koldūnų tešla. Pridėsiu aprašymą šio recepto apačioje.

      Panaikinti