Puslapiai

2016-01-19

Afgani ryžiai "Kabuli"


Šis patiekalas kartais dar vadinamas "Kvabali", "Kabli" arba "Kvabili" ryžiais. Nuo plovo skiriasi tuo, jog tai yra veganiškas patiekalas. Jis puikiai tinka prie mėsos kepsnių ir maltinių, veganai ir pasninkautojai valgo šį patiekalą, apibarstytą granato sėklomis arba kepintais riešutais. Nepaprastai skanu "Kabuli" ryžius tiekti šalia "Afgani salotų" ir sulaistyti juos tų salotų dugne esančiomis sultimis.

Aš labai mėgstu ryžius, o ypač įvairiuose tautiniuose receptuose. "Kabuli ryžiai" - vienas gardžiausių ryžių patiekalų, lengvai salstelėjęs, gražios auksinės spalvos, sultingas ir švelniai kvanus prieskoniais.

Internete rasite daugybę šio patiekalo recepto variantų. Mano receptas skiriasi tuo, jog nereikia turėti 3 keptuvių ir 2 puodų. Viskas ruošiama viename inde, taip kaip plovas, tik vegetariškai. Rezultatas - toks pats nuostabus, kaip ir pasiektas įmantriai bevargstant.

Pagrindinis ingredientas: ilgagrūdžiai balti ryžiai, kaip pvz. basmati,  jasmati ar jasmine.


Paruošimui reikia turėti 3 litrų talpos storasienį keramikinį arba špižinį glazūruotą puodą, tiks ir paprastas plieninis, tačiau storasieniame ryžiai išverda tolygiau visame tūryje. Išeiga 8 porcijos.

Produktai:
  • 1½ stiklinės (375 ml) baltų ilgų ryžių 
  • 1 didelis svogūnas (150 g)
  • 4 vnt. (200 g) morkų
  • 2 Valg. Š. vynuogių kauliukų arba tyro (šviesaus) alyvuogių aliejaus
  • 2 stiklinės (500 ml) tyro vandens
  • 1½ arb. š. druskos
  • ¾ stiklinės smulkių razinų
  • 6-12 vnt. siūleliai šafrano
  • ½ arb. š. malto kardamono - nebūtinai
  • ½ arb. š. malto cinamono - nebūtinai
  • ½ arb. š. kmynų - nebūtinai
  • ½ arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų - nebūtinai
Papuošimui:
Pasirinkite vieną arba keletą papuošimo variantų. Jeigu tieksite "Kabuli" ryžius su mėsa, - tai užteks papuošti tik žalumynais, arba išvis be jų.
  • ½ granato sėklos (1/2 stiklinės)
  • ½ stiklinės kepintų riešutų, tinka migdolai, žemės riešutai, graikiniai riešutai arba karijos
  • sauja kelndros ir/arba petražolių, tik lapelių (tinka ir mėtos)
  • 1 citrina, supjaustyta skiltelėmis išilgai (tinka ir apelsinas)
Paruošimas:
  1. Rėtuke nuplauname ryžius, paliekame nuvarvėti. 
  2. Svogūną išlukštename ir supjaustome 5 mm kubeliais. Morkas nuskutame ir supjaustome 3 cm ilgio plonais šiaudeliais. 
  3. Virš vidutiniškos liepsnos puode įkaitiname aliejų. Pradžioje kepiname svogūnus iki "sidabrinės" spalvos (iki kol jie taps beveik permatomi) - apie 3 min. Prideame morkas ir maišant mentele kepame dar 5 min. Morkų šiaudelių bent vienas šonelis turi lengvai paruduoti. 
  4. Dabar pilame puodan 2 stiklines vandens, beriame nuplautus ryžius, šafraną, pasūdome ir maišant užviriname. 
  5. Sumažiname liepsną iki minimalios. Ant ryžių beriame razinas, kitus pasirinktus prieskonius. Išmaišome, uždengiame puodą dangčiu ir paliekame pamažėle virti apie 15 min. Jeigu puodo dangtis nesandarus (garuoja pro kraštus), tai reikia pilti ½ stiklinės daugiau vandens. 
  6. Išvirę ryžiai turi būti drėgni, bet šaukštu praskyrus iki dugno - neturi matytis vandens. Nukeliame puodą nuo liepsnos. Šakute išpurename ryžius visame jų tūryje. Uždengiame dangčiu ir paliekame kambario temperatūroje aušti apie 10 min. 
  7. Į stalą tiekiame dideliame pusgiliame inde, apibarstę pakepintais kapotais riešutais, susmulkintais kalendros ir petražolių lapeliais, granatų sėklomis, citrinų skiltelėmis. Skanaus!
P.S. Jei prieskonius prieš dedant į patiekalą sutrinsite grūstuvėje - geriau atsiskleis jų aromatas.
Keptuvėje kepinami svogūnai ir morkos.
Keli siūleliai šafrano ir p½ arb. š.: cinamonas, kardamonas, kmynai.
Į ryžius su morkomis beriame prieskonius, viską išmaišome ir plaiekame virti 15 min. 
Taip atrodo tik išvirę "Kabuli" ryžiai.
"Kabuli" ryžiai su "Čapli kabab"

"Kabuli ryžiai" virti su tamsiom razinom, daugiau šafrano, mažiau kitų prieskonių.

2 komentarai:

  1. O, kokia gera idėja! Daugybę kartų esu gaminusi Kabuli plovą (ir su vištiena, ir su aviena) - jis nuostabus. Bet niekada nesugalvojau, jog su tais pačiais ingredientais galima paruošti garnyrą. Dėkui, pasinaudosiu receptu! Dar norėčiau pasmalsauti dėl svogūnų: ar šiame recepte juos reikia visai nedaug apkepti? Labai mėgstu Afganistano virtuvę, turiu "susimedžiojusi" kelias knygas apie klasikinius šios šalies patiekalus, ir visur tvirtinama, kad svogūnai gaminant plovus, troškinius ir kitus valgius turi būti ilgai kepami ant vidutinės ugnies iki paruduos, t.y. karamelizuosis. Esą taip vėliau suteikiama patiekalui graži spalva ir salstelėjęs prieskonis. Ar gali būti, kad teorija skiriasi nuo praktikos? Gal žmonės, kurie pasidalino receptu, minėjo, kada karamelizuoti svogūnus būtina, o kada - nereikia?

    AtsakytiPanaikinti
    Atsakymai
    1. Ačiū, Kristina, kad "užėjai" pas mane :) Labai gerbiu ir žaviuosi tavo svetaine http://susaukstuaplinkpasauli.blogspot.com/. Joje receptai visada ekspertiziniai, labai išsamūs, visada paremti literatūra ir tikrais šaltiniais.

      Mano receptai dažniau paremti mano šeimos ar draugų tradicijomis, bei mano liežuvio receptorių vadovavimu :) Šio mano recepto šaltinis - Afganistano restoranų maistas. Dažniausiai užsakau "Kabuli" ryžius, kai reikia pasirinkti garnyrą prie bet mėsos. Afgani restornuose meniu siūlo dar kokių 4-5 variantų pasirinkimą: žali ryžiai, geltoni su apelsinais, rudi arba balti garinti, žiūrėk čia: https://picasaweb.google.com/115605069051524459559/SEGEBUTESUZRASAI02?authkey=Gv1sRgCILouZ3NgbXbngE#6243045924437515490 .

      Tu esi teisi: kuo tamsiau kepinami svogūnai, tuo rusvesnis patiekalo atspalvis, bei atsiranda tas papildomas prieskonis. Aš sakyčiau, kad "Kabuli" ryžių rusva spalva nėra esmė ir, mano valgymo patirtimi, tamsūs svogūnai nėra būtini. Mano recepte, kai kepinamos morkos, svogūnai ir toliau kepa su jom kartu ir dar šiek tiek patamsėja. Ryžius nudažo rusvai morkos, safranas, prieskoniai.

      Vienintelis dalykas, kurį aš kartais darau kitaip (kai netingiu), tai: 1) pakepinu svogūnus - išdedu juos į lėkštę, 2) tame pačiame aliejuje pakepinu morkas - išdedu jas į lėkštę 3) į puodą grįžta svogūnai, beriu ryžius prieskonius, pilu vandenį... ir t.t. 4) jau kai paruoštas patiekalas ir puikuojasi dubenyje - pakepintomis morkomis apibarstau patiekalo viršų! - tai vienintelis "pagerinimas", reikalauja vozonės su tomis lėkštėmis, užtad morkos kietos ir gražios ant viršaus būna. Tada ryžiai, aišku, išverda labai šviesūs, tokiu atveju, turbūt, būtų geriau tamsiau pakepinti svogūnus.

      Be to, aš nedenu cukraus (kituose receptuose dedamas visas valg. šaukštas). Naudoju ekologiškas morkas, kurios visada yra plonos ir saldžios, man užtenka saldumo iš morkų. Jeigu naudojamos morkos beskonės, tai turbūt reiktų nors 1/2 Valg. Š. cukraus įdėti į verdamus ryžius. Tas cukrus, pakepintas kartu su svogūnais - irgi suteiktų patiekalui papildomo rudumo.

      Panaikinti