Puslapiai

2014-05-30

Daržovių melanžas ant grilio


Šis receptas toks paprastas, rezultatas toks nuostabus, jog šią vasarą planuoju kas savaitgalį ruošti "Daržovių melanžą ant grilio". Melanžas (mélange -pranc.) - tai reišaikia mišinys, margumynas. Šis terminas naudojamas ne tik kulinarijoje, bet ir kitose srtityse, pvz. tekstilėje yra melanžiniai siūlai, kurių spalva kinta siūlo ilgyje.

Visos daržovės smulkinamos maždaug 1 kąsnio dydžio gabalais. Svogūnas, cukinijos ir paprikos -  šio patiekalo trys pagrindiniai ingredientai, naudojami ruošiant "Daržvių melanžą" be ypatingos progos, kaip garnyrą prie kepsnio ar žuvies, baklažano griežinėliai - kepsnys veganams. Na, o jeigu proga arba apetitas šventiniai, tada siūlau papildyti receptą kukurūzų burbuolėmis ir pievagrybiais. Dar galimi daržovių variantai: kalafioras, šparagai (smidrai), sladžiosios žirnelių ankštys, blanširuotos (3 min. virtos) morkos, blanširuoti batatai. Visi melanžo ingredientai yra valgomi nekepti, tad patiekalas grilinamas tik labai trumpai, kad daržovės pagautų dūmelio skonį, įkaistų paviršiuje, tačau viduj liktų traškios.

Mano įvairiataučiai svečiai ir visi vaikai labai noriai valgė šį patiekalą. Tikiuosi, kad patiks ir jums.

Paruošimui reikia turėti laukinį grilį su pusiau sandariu dangčiu, ilgom rankenom kulinarines žnyples arba mentelę, metalinį skylėtą indą kepimui - aš tam tikslui nusipirkau keramikos glazūra dengtą metalinį perforuotą padėklą, prieskonių grūstuvę arba rankinį blenderį, puodelį prieskoniams sumaišyti, didelį dubenį arba celofaninį maišą - daržovėms marinuoti. Išeiga 8 porcijos.

Produktai: 
  • 200 g saldžiujų paprikų (2-3 didelės arba 10 mažiukių)
  • 2 vnt. (300 g) saldžiųjų svogūnų galvos
  • 350 g jaunų cukinijų (minkštom žievelėm)
  • 2 vnt. kukurūzų burbuolės - nebūtinai
  • 250 g pievagrybių - nebūtinai

Marinatui:
  • 1 Valg. Š. čiobrelio lapelių (skaniau šviežių)
  • 1 Valg. Š. rozmarino lapelių (skaniau šviežių)
  • 5-8 vnt. skiltelės česnako
  • 1 citrinos sultys ir žievelės tarkiai
  • 1/2 arb. š. druskos
  • 1/2 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
  • 50-80 ml alyvuogių aliejaus

Paruošimas:
  1. Grybai turi būti sausi, tad geriau perkant išsirinkti kuo švaresnius, po to juos valome sausu šepetėliu. Mažesnių grybų nepjaustome, didesnius - pjauname išilgai pusiau. 
  2. Cukinijas ir paprikas nuplauname ir nusausiname. Pašaliname cukinijų kotelius ir sėklalizdžius, išlukštename svogūnus, pašaliname nuo kukurūzų burbuolių lapus ir plaušus. 
  3. Visas daržoves supjaustome 1 kąsnio gabalais, maždaug 5x5x5 cm, sudeame į dubenį arba celofaninį maišą.
  4. Susmulkiname ir sumaišome visus prieskonius. Aš tam tikslui panaudojau rankinį blenderį, visus marinato ingredientus tiesiog į putas suplakiau puodelyje.
  5. Apliejame daržoves marinatu, gerai išmaišome ir paliekame marinuotis mažiausiai 30 min. kambario temperatūroje, bet geriau 2-12 val. šaldytuve.
  6. Paruošiame karštesnį nei vidutinio karštumo grilį: 200°C (400°F). Malkų grilyje reikia palaukti, kol kuras beveik išdegs, liepsnų galiukai turi vos liesti groteles. Anglių grilyje turi nelikti liepsnos, tik raudonumas anglyse. 
  7. Daržoves išdedame į skylėtą indą, ankštai paskirstome daržoves maždaug 1 sluoksniu. Jeigu daržovių daug, tai geriau jas kepti keliomis porcijomis. Trumpai leidžiame skysčiui iš daržovių nuvarvėti į kriauklę - kad nešokinėtų grilio liepsna. Dabar dedame indą su daržovėmis ant grilio grotelių, uždengiame dangčiu pusiau sandariai - kad vyktų karščio cirkuliacija, ir kepame apie 15 min. Kas 5 min. žnyplėmis arba mentele daržoves pavartome.
  8. Gerai iškepusios daržovės turi šiek tiek suminkštėti išorėje, bet viduj likti traškios, nors vienas šonelis kiekviename gabaliuke turi paruduoti. Skanaus!
Paprikos, svogūnai ir cukinijos - trys pagrindiniai iingredientai.

Pievagrybiai ir kukurūzai - ingredientai "pagerintam" patiekalui.

Taip atrodė mano marinato produktai prieš juos spulakant.

Daržovės dubenyje, aplietos marinatu.
Pusė visų daržovių - tik nuo grilio, kita porcija dar kepa.

Artišokų ir pomidorų salotos


Žaibiškai paruošiamos salotos, puikus garnyras prie ant grilio paruoštų vasaros kepsniukų: šašlykų, žuvies ar jautienos steikų. Šios salotos skanios ir sočios pačios savaime, su skrudintos duonos riekele - tai puikūs vasariški pietūs.
Paruošimui reikia turėti pomidorų pjaustymo peilį, kulinarines žirkles, dubenį. Išeiga 4 pietų porcijos arba 8 garnyrai prie kepsnio.

Produktai:

  • 2 indeliai po 240 g konservuotų vandenyje artišokų šerdžių
  • 400 g nedidelių pomidoriukų
  • 3-4 šakelės šviežio baziliko
  • 1/2 Valg. Š. obuolių acto - nebūtinai
  • 1 Valg. Š. alyvuogių aliejaus "extra virgin"
  • 1/2 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
Paruošimas:
  1. Daržoves supjaustome 1 kąsnio gabalėliais: pomidorus pusiau arba į ketvirčius; artišokų šerdys pjaustant subyra, tad geriausia tik kotelius nuplėšti nuo žiedo - taip gaunasi 2 kąsniai. 
  2. Baziliko lapelius smulkiai sukarpome kulinarinėmis žirklėmis.
  3. Visus ingredientus sumaišome dubenyje ir tuojau pat tiekiame į stalą. 
Šioje nuotrakoje - artišokai pjaustyti išilgai pusiau, dėl to šiek tiek subyrėję. 
P.S. Šioms salotoms paįvairinti labai tinka įmaišytos juodosios alyvuogės - kas tokias mėgsta.

Kviečiu pasiklausyti dainos, kažkada seniai man labai patikusios, ir dabar patinka:  "White Town - Your Woman".

2014-05-29

Smorsai


Gryyyynai Amerikoniškas desertas, visų vaikų ir "širdyje vaikų" numylėtas skanėstas. Smorsai (s'mores angl.) - tai skautų vakaronių prie laužo būtinas užkandis, šeimyninių pobūvių prie grilio iškilminga pabaiga, turistinių žygių laimingumo akimirkų kulminacija. Mano vaikus "Smorsai" atplėšia nuo ai-padų, pamirštami Mainkraftai, nurimsta kivirčai dėl žaidimų nepasidalinimo - visi lekia laukan ir tyloje susibūria aplink rusenančias anglis, rankose laikydami pasmeigtus ant lazdelių "Maršmalou" zefyrus.

Mikroelementų požiūriu ingredientai nėra sveikuoliški, tačiau psichologinė sveikata, kurią būtent ir suteikia šio skanėsto gamybos ritualas, yra ne mažiau svarbi.

Desertui naudojami tik 3 ingredientai:
1. "Graham crackers" sausainiai - viduj nesaldūs, paviršius padengtas medum ir cinamonais. Jei tokių negausite nusipirkti, galima naudoti bet kokius kitus plonus pirktinius trapius nesūrius ir nesaldžius krekerius, juos iš anksto patepti plonu medaus sluoksniu (medus pašildomas ir lengvai atskiedžiamas vandeniu, kad būtų įmanoma krekerius patepti labai plonu sluokniu, bet krekeriai neturi sušlapti) ir lengvai pabarstyti cinamono milteliais, palikti išdžiūti.
2. Maždaug 3x3x3cm "Maršmalou" zefyrai - iš cukraus pudros ir kiaušinio baltymo plakinio gaminami balti kamuoliai/cilidrai/kubeliai, padengti krakmolu - kad tarpusavy nesuliptų, viduj minkšti lyg kempinėlė.
3. Labai plonos pieniško šokolado plytelės, tokias gamina "Hershey's", bet gali būti bet kokio kito gamintojo ploni šokoladukai, kaip pvz. "Milka" - šviesaus pieniško šokolado plytelės be jokio užpildo.

Šokolado plonumas svarbus todėl, kad plona plytelė greičiau ištirpsta prikaitinto "Maršmalou" šilumoje. Su stora plytele teks mažinti šokolado gabaliuką, šokoladas gali nespėti ištirpti desertą bevalgant.

Paruošimui reikia turėti laužą arba grilį, maždaug 80 cm ilgio medines lazdeles (gali būti iš miško), arba kaip mūsų šeima turime teleskopines šakutes. Išeiga - 45 "Smorsai", pakanka 12-15-kai iškylautojų.

Produktai:
1 pakuotė (280 g) "Marshmallows" zefyrų
1 pakuotė "Graham crackers" sausainių
6 plytelės po 43 g tamsaus arba pieniško šokolado
Paruošimas:

  1. Pasmeigiame vieną Maršmalou zefyrą ant lazdelės ir sukant kaitiname virš įkaitusių anglių. Zefyras turi lengvai pagelsti iš visų pusių, bet nepajuoduoti, neužsiliepsnoti. 
  2. Ant Graham krekerio kvadratėlio dedame kiek mažesnio dydžio šokolado plytelės nuolaužą, įkaitusį Maršmalou zefyrą ir uždengiame kitu Graham krekerio kvadratėliu. Iš zefyro ištraukiame lazdelę. Tuojau pat mėgaujamės. 
  3. Kartojame procesą nuo pradžių - iki kol širdis ir skrandis būna patenkinti.  




2014-05-28

Jūros ešerys "Švediškai"


Šio patiekalo gamyboje aš buvau asistentė, stebėtoja ir ragautoja. Žuvį pagavo, išdarinėjo, davė man komandas kaip ruošti marinatą ir prieskonių mišinį, prižiūrėjo grilį, ir galiausiai visus susirinkusius valgytojus dosniai žuvimi vaišino Feliksas (draugės vyras). Feliksai, milžiniškas tau ačiū! Jau mintyse planuoju pobūvius tavo ateities laimikiams realizuoti.

Feliksas su dryžuotoju jūros ešeriu, (striped sea bass - angl.)
Štai čia, nuo kranto, visai šalia Niujorko, buvo pagautas ešerys.
Patyrę žvejai žino kur ir kada galima be vargo pagauti reikiamą žuvį. Iš Felikso pasakojimų sužinojome, jog balandį ir gegužę suaugusios Atlanto vandenyno žuvys keliauja visai palei pakrantę šiaurėn. Feliksui užtruko tik keletas minučių: nuo kranto užmetė kabliuką ir milžiniškas ešerys netrukus įkliuvo.

Šio recepto Feliksas išmoko iš kitų žvejų, dėl specifinio medaus-garstyčių padažo jis vadinams "Švedišku". Receptui gali būti naudojama bet kokia jūsų mėgstama žuvis. Smulkesnių nei 25 cm žuvų pjaustyti į porcijas nereikia - tik išdarinėti ir pašalinti žvynus. Stambias žuvis pjaustome maždaug 150 g porcijomis. Kai kurių rūšių žuvų žvynus dengia nuodingos, kartais kartumo patiekalui suteikiančios gleivės; pašalinus žvynus žuvies skonis bus švelnesnis, galima bus valgyti žuvies odą - joje daugiausia žmogui reikalingų mikroelementų.

Jūros ešerys - nuostabaus skonio žuvis, mėsinga, sultinga, nesubyra kepant ar pjaustant (už pirktinius šaldytus ir atitirpintus ešerius savo teiginio negarantuoju). Ešerio kaulai stambūs, jų nedaug. Milžiniškuose stuburo slanksteliuose slypi drebučiai - sąnariams taip labai reikalingi gliukozaminas ir chondroitino sulfatas. Laukinių žuvų odoje daug vitamino D, jodo organinių junginių ir daugybės kitų žmogaus organizmo energingumui, gerai nuotaikai ir sveikatai reikalingų dalykų.

Kadangi žuvis buvo kepama lauke virš grilio, ją teko vynioti į aliuminio foliją - žiauriai kenksmingas sveikatai daiktas; geriau kad nebūtų aliuminio sąlyčio su maistu, ypač jeigu maiste yra rūgštys. Mano patarimas: vyniokite žuvį pirmiausia į kepimo popierių, o tik po to į aliuminio foliją. Jeigu žuvį kepsite orkaitėje, tada išvis aliuminio folijos nereikia.

Toks suvystytos žuvies kepimo stilius vadinamas "en papillote" - prancūziškai, arba "al cartoccio" - itališkai. Žuvies viena porcija, su prieskoniais ir trupučiu daržovių, lyg koldūnas suvyniojama į kepimo popierių. Žuvis kepa savo, prieskonių ir dažovių sultyse bei garuose. Patiekalas neužteršiamas degimo produktais, jame išsaugomi 100% visi kvapai, skoniai ir padažas.

Čia yra man patikęs video, kaip be jokių išsidirbinėjimų suvyniojama žuvis: How to Make Fish 'En Papillote'.

Orkaitėje ant blėkutės galima išdėlioti keletą porcijų. Kepimas vyksta trumpai - iki 20 min., dideliame karštyje: 205°C (400°F).

Ruošiant grilį, kepimo popieriuje "suvystytas" žuvies porcijas reikia suvynioti dar ir į aliuminio foliją - tai apsaugos popierių nuo užsiliepsnojimo. Malkų grilyje reikia palaukti, kol kuras beveik išdegs. Liepsnų galiukai turi vos liesti groteles. Anglių grilyje turi nelikti liepsnos, tik raudonumas anglyse. Dedame žuvies gabalus ant grotelių, uždengiame dangčiu pusiau sandariai - kad vyktų karščio cirkuliacija, ir kepame apie 15-20 min., priklausomai nuo porcijų dydžio. Dideli žuvies gabalai, arba porcijos su didesniu kiekiu daržovių kepa ilgiau.

Kepimui reikia turėti kepimo popieriaus, blėkutę - kepimui orkaitėje, aliuminio folijos - kepimui virš grilio, kulinarines žnyples, prieskonių malūnėlį arba grūstuvę, du dubenėlius, kulinarinį teptuką. Išeiga 4 porcijos.

Produktai:
  • 600 g žuvies - kambario temperatūros
  • 6 Valg. Š. akacijų arba citrusų žiedų skysto medaus (aštraus skonio medus netinka)
  • 3 Valg. Š. švelnaus skonio garsyčių padažo, kaip dijon
  • 1 česnako galvutė (10-12 skiltelių)
  • 4 arb. š. čiobrelio lapelių (skaniau švieži)
  • 2 arb. š. rozmarino lapelių (skaniau švieži)
  • 1 arb. š. rupios jūros druskos (be jodo papildų)
  • 1 arb. š. juodųjų pipirų
  • 1/2 arb. š. sausų raudonųjų čilių krislelių
  • 1 arb. š. garstyčių sėklų
  • 2-3 arb. š. kalendrų sėklų
Paruošimas:
  1. Žuvį išdarinėjame, pašaliname žvynus, nuplauname po šalto vandens srove, nusausiname, supjaustome maždaug 150 g porcijomis. 
  2. Viename dubenėlyje šakute suplakame medų su garstyčių padažu.
  3. Kitame dubenėlyje sumaišome plonais griežinėliais supjaustytą česnaką ir šviežiai sumaltus/sugrūstus likusius ingredientų sąrašo prieskonius.
  4. Žuvies gabalus ištepame padažu, po to apiberiame prieskonių mišiniu. Vyniojame į kepimo popierių, jei reikia - antru sluoksniu vyniojame į aliuminio foliją. Galima žuvį kepti tuojau pat, arba galima pamarinuoti kambario temperatūroje 30 min. - 2 val.
  5. Kepame 15-20 min. labai karštai prikaitintoje orkaitėje arba virš grilio: 205°C (400°F) temperatūroje. 
  6. Lėkštėje išvyniojame žuvį iš popieriaus, valgome su šviežiomis salotomis. Užsigėrimui labai tinka baltas vynas, naminis limonadas (citrinų sultys+cukrus+tyras vanduo) arba šviesus alus.
Medaus+garstyčių padažas ir preiskonių mišinys.

Žuvis ištepama padažu ir apiberiama prieskoniais.

Iškepusi žuvis viduj sultinga. Žuvieną lengvai nuo kaulų atskiriame 2 šakučių pagalba.

Milžiniško ešerio viena porcija.
  Pabaigai kviečiu pasiklausyti "Tribalistas ja sei namorar".

2014-05-26

Veršiena "Piccata"


Tai mano mėgstamiausias veršienos receptas. Aprašant šį patiekalą man ilgesingai riaumoja skrandis, net silpna kaip vėl jo noriu... Na, bet susikaupsiu visas jėgas ir aprašysiu, gal pravers ir kitiems panašaus skonio gurmanams.

Anksčiau "Veršienos Piccata" (tariasi "pikáta") eidavau ieškoti italų restoranuose. Patiekalas ne iš pigiųjų, vidutiniškai porcija kainuoja $19-$36, bet buvau pasiruošusi aukotis. Po to buvo periodas, kai įvairiose vietose gaudavau guminę mėsą žiauriai rūgščiame padaže - tai man trigubai sugadindavo nuotaiką. Nutariau pati išmokti idealiai savo skoniui paruošti šį itališką gardėsį, o pasirodė, kad tai visiškai nesudėtinga.

Veršiena šiam patiekalui supjaustoma plonais vieno/dviejų kąsnio dydžio šmoteliais, ji ruošiama citrinų rūgštumo šiek tiek sutirštintame padaže. Citrinos rūgštumą praskiedžia balto vyno gaiva, cinkelio skoniui suteikia sūdyti kaparėliai.

Mėsa turi būti minkštutė. Geriausiai šaim patiekalui tinka veršienos šlaunies minkštesnio raumens plonai supjaustyta mėsa - be kaulų, visiškai neriebi, kuri naudojama "Vienos šniceliams". Ši mėsos išpjova labai greitai džiūsta, tad ji retai būna išdedama vitrinoje. Dažniausiai reikia prašyti mėsininko, kad supjaustytų. Ji angliškai vadinama labai įvairiai, bet reiškia tą pačią išpjovą: veal cutlet, veal leg cutlet, veal scaloppini/scallopini cutlet, veal scallop, veal scaloppini/scallopini, veal escalopes. 

Tačiau aš sugebu "Veršieną Piccata" paruošti ir iš papilvės - pigios mėsos, kurios praktiškai neįmanoma suploninti mušant. Aš šią mėsą supjaustau plonais griežinėliais savo firminiu labai aštriu peiliu.

Man geriausiai tinka "Veršienos Piccata" pateikti su lingviniais (linguine it. - 4 mm platumo plokčia pasta/makaronai), bet tiks ir kitokios rūšies jūsų mėgstama pasta, bulvės arba bulvių košė, batatai, cukinijos, ar kitokios legvai pakepintos daržovės, arba galima sultinga veršiena mėgautis su kvietinės čiabatos riekele.

Mėsos paruošimas užtrunka apie 10 min. Kepimas 10 min., padžo ruošimas dar 5 min.

Paruošimui reikia turėti didelę keptuvę, mėsos plaktuką - nebūtinai, dubenį, 2 lėkštes. Išeiga 4-6 porcijos, priklausomai nuo garnyro (pastos/makaronų) kiekio.

Produktai:
  • 700 g veršienos "šnicelio" išpjovos
  • 3/4 arb. š. rūpios druskos
  • 1 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
  • 2 Valg. Š. kvietinių miltų
  • 4 Valg. Š. alyvuogių aliejaus
  • 4 skiltelės česnako
  • 2 Valg. Š. kaparėlių
  • 1 stiklinė sauso balto vyno
  • 1 vnt. citrina
  • 2 Valg. Š. sviesto
  • sauja petražolių lapelių
Paruošimas:
  1. Veršieną nuplauname, nusausiname, supjaustome 5-8 mm sorumo, maždaug 5x8 cm dydžio šmoteliais. Storesnes mėsos šmotelių vietas galima suploninti plakant mėsos plaktuku. Dubenyje mėsą sumaišome su druskos ir pipirų mišiniu. Kiekvieną gabaliuką iš abiejų pusių išvoliojame miltuose ir sudedame į krūvą lėkštėje. 
  2. Didelėj keptuvėje, virš kiek didesnės nei vidutiniškos liepsnos, įkaitiname aliejų. Veršienos šmotelius kepame keliomis porcijomis, nesugrūdus. Dedame mėsą keptuvėn vienu sluoksniu, paliekant 2 cm tarpus. Kepame iš abiejų pusių po 2 min. Iškepusią mėsą išdedame į švarią lėkštę.
  3. Kai visa mėsa jau apkepinta, sumažiname liepsną iki minimalios, į priskrudusią kepuvę dedame plonais griežinėliais supjaustytą česnaką, beriame kaparėlius. Maišant kepame 1 min. Turi pasklisti česnako aromatas, kaparėliai turi prasiverti.
  4. Dabar keptuvėn pilame vyno, beriame pusės citrinos žievelės tarkių. Iš citrinos vidurio išpjauname vėlesniam patiekalo papuošimui 3 plonus griežinėlius. Iš citrinos puselių keptuvėn išspaudžiame sultis. Maišant viriname padažą, kol jis sutirštės iki norimo tirštumo. Pabaigoje pridedame sviesto ir jį padaže ištirpiname. 
  5. Dabar į padažą grįžta apkepinta mėsa. Veršienos gabalėlius padengiame keptuvėje esančiu padažu. Uždengiame keptuvę dangčiu, nukeliame nuo liepsnos ir paleikame skoniams persisunkti 5-10 min. 
  6. Tuo tarpu pagal pakuotės instrukciją paruošiame pastą/makaronus, arba kitą pasirinktą garnyrą. Veršieną tiekiame į stalą italtišku šeimos stiliumi: didelėje lėkštėje, ant garnyro viršaus, apibarsčius susmulkinatais petražolių lapeliais, papuošus citrinos griežinėliais. Valgant labai tinka užsigerti baltas sausas vynas arba naminis limonadas (vanduo+citrinų sultys+cukrus).
Prieskoniuti ir miltuoti veršienos šmoteliai sudėti lekštėje. 

Veršienos šmoteliai vienu sluoksniu, nesugrūdus, kepinami po 2 min. iš abiejų pusių.

Keptuvėje tirštėja padažas.

Mėsa grįžta į keptuvę, ją padengiame padažu, ir paliekame skoniams persisunkti.

Į stalą "Veršiena Piccata" tiekiama itališku šeimos stiliumi. 

Bananų ledai


Dėkoju Jurgai už recepto idėją. Šis desertas - sveikuoliškas, žaliavalgiškas, be cukraus ir saldiklių, veganiškas - be gyvulinės kilmės produktų, ir labai labai skanus. Vaikai jį vadina "Bananų ledais" dėl tirštos, pieniškus ledus primenančios tekstūros, tačiau teoriškai geriau tiktų pavadinimas "Bananų sorbė", kadangi jokių pieno produktų ir saldiklių čia nėra. Sorbė (Sorbet amer.) - tai sušaldyta šviežių vaisių tyrė; šerbetas (Sherbet amer.) - tai sušaldyta pieno produktų ir vaisių mišinio tyrė.

Mano virtuvėje dažnai užsilieka pernokę bananai. Jeigu toks įvykis atsitinka arčiau savaitgalio, tai juos panaudoju "Bananiniams keksiukams", o jeigu bananai pernoksta vidury savaitės, arba šiaip nesant ūpui kažką kepti - tai juos sudedu į šaldiklį, ir, progai esant, pasigaminu "Bananinius ledus". Paragaukite, gal ir jūsų šeimai patiks šis desertas, gal tyčia pradėsite pirkti pernokusius bananus.

Paruošimui reikia turėti šaldiklį, blenderį arba maisto procesorių, kulinarinę temparatūrai atsparią pirštinę, aštriabriaunį peilį; gražius dubenėlius, vazeles arba taures - deserto pateikimui.

Išeiga 4 mažos porcijos.
Produktai:
  • 3 pernokę bananai
  • 1/2 stiklinės riešutų arba/ir šviežių uogų, šaldytos uogos irgi tinka.
Paruošimas:
  1. Bananus sušaldome šaldymo kameroje, tai užtrunka mažiausiai 4 val. Bet galima ir visą mėnesį bananus ten laikyti, tada geriau juos įdėti į maišiuką arba indelį.
  2. Sušalę bananai bus labai šalti, juos laikyti rankoje bus įmanoma mūvint kulinarinę pirštinę. Bananų žievę skutame peiliu, pašaliname ir po žieve esančius plaušus. 
  3. Bananus susmulkiname 5-8 cm gabalais ir sumalame blenderyje arba maisto smulkintuve. Jeigu bananai labai kietai įšalę, gali tekti malimo pagalbai į blenderį pilti 1-2 Valg. Š. tyro vandens.
  4. Tiekiame tuojau pat gražiuose indeliuse, apibarstę "Bananų ledus" šviežiomis uogomis ir riešutais. 
"Į akmenį" sušalę bananai.
Bananus skutame peiliuku.
"Bananų ledai" keliauja į stalą. 
"Bananų ledai" sumalti kartu su avietėmis ir apiberti šilauogėmis.

Bananai sumalti su braškėmis ir gervuogėmis.

Mišrainė "Russkaya Zima"

Mišrainę "Russkaya Zima" (Русская зима - rusiška žiema rus.) pirkdavau  rusiškų delikatesų krautuvėje, dažniausiai Kalėdų išvakarėse. Man patinka jos paprastumas, ingredientai atitinka vienos pažįstamos ukrainietės (Rytų Ukrainietės) Liudmilos gaminamą mano skoniui minimalistinę "Šubą" - t.y. "Silkę kailinukuose", tačiau mišrainėje visi tie patys ingredientai išmaišyti, persisunkę tarpusavio skoniais, "suskamba" kitaip.

Patiekalui naudojamos tik 3 daržovės, visos virtos, maždaug vienodais kiekiais: morkos, burokėliai ir bulvės. Skani sūdyta silkė supjaustoma lygiai tokiais pat kubeliais, kaip ir daržovės, tad ji lyg išnyksta mišrainėje, tačiau jos skonis tampa nepamainomu reikalingu prieskoniu dominuojančiame daržovių saldume. Druskos galima iš viso nenaudoti, užtenka majonezo sūrumo, nereikia nei pipirų aitrumo, nei svogūnų ar česnakų aštrumo. Ši mišrainė turi likti švelni, salstelėjusi. Liežuvio aptiktas silkės gabaliukas tampa nuostabia sūrumo staigmena.

Karštom dienom kartais pasiilgstu žiemos nuotaikų ir pasigaminu šį paprastutį Rusijos virtuvės patiekalą. Jeigu pasiilgote žiemos vėsumo, arba gal ruošiatės Kalėdoms ir nuo Kūčių paliko silkės - tai šis receptas jums tiks.
Išeiga 8 porcijos. Paruošimui reikia turėti 3 puodus - atskirai kiekvienai daržovės rūšiai virti, dubėnį mišrainės pateikimui.
Produktai:
  • 2-3 vnt. (300 g) orkaitėje keptų arba virtų burokėlių
  • 4-6 vnt. (300 g) morkų
  • 4 vnt. (300 g) bulvių
  • 1/4 vnt. (100 g) svogūno galvos
  • 2 vnt. (300 g) sūdytų silkių filė puselės, arba viena didelė silkė
  • 4 Valg. Š. švelnaus skonio majonezo
  • 1/2 arb. š. druskos - nebūtinai
Paruošimas:
  1. Bulves nuplauname ir verdame su lupenomis 20 min.* Morkas nuplauname ir verdame su lupenomis apie 13 min.* Išvirusias daržoves ataušiname sausai, t.y. išpilame visą vandenį ir paliekame aušti atvirame inde, kad laisvai garuotų.
  2. Supjaustome burokėlius, bulvės, ketvirtį svogūno ir morkas 5-8 mm kubeliais. 
  3. Pašaliname silkės skūras ir kaulus. Filė supjaustome 5-8 mm kubeliais.
  4. Visus mišrainės produktus išmaišome ir paliekame šaltai 2-12 val. skoniams persisunkti. 
  5. Ši mišrainė skanesnė kambario temperatūros. Labai tinka su pilkos neutralaus skonio kviečių-rugių duonos riekele.
* - virimo laikas pradedamas skaičiuoti nuo skysčio užvirimo (burbuliavimo) pradžios.