Puslapiai

2015-03-05

Angelų makaronų mišrainė


Šio recepto autorius - italas moterų vilioklis, vienos delikatessų krautuvėlės sąvinikas. Pirkau kitus dalykus iš jauno aukšto juodbruvo pardavėjo, bet štai pasirodė krautuvės sąvinikas nešinas mažu indeliu ir man jį įteikė kaip didžiausią vertybę sakydamas: "Tai tau mano komplimentai (suprask dovana), kad tu čia dar sugrįžtum", ir šypsodamas pusiau užmerkė akis...

Šiaip, mano pastebėjimu, Italijoje vyrai daugiau savimylos, negu Amerikos italai. Pastarieji greičiausiai labiau išsaugojo savo senelių tradicijas - šeimos vertybių išaukšinimas, motinos kultas, saldžialiežuvavimas siekiant moterų dėmėsio ir šeiminkių piniginių atsilapojimo. Pvz. mano bendradarbė amerikietė Džiordžiana (35 metų) visada piktinasi tokiu italų vyrų elgesiu, netgi yra pasiskundusi personalo skyriui apie priekabiavimą vieno kolegos, kuriam beje 76-eri, neva tais komplimentais jis ją ižeidžiąs. Mane jis irgi kas rytą pasveikindavo iš toli šaukdamas "Buongiorno signora Vittoria!!!"; į ką aš jam tokiu balsu kaip Felinio filmuose moterys pro langus rėkia: "Ciao signor Paolo, vero italiano!". Na, o tada jis mane jau nueinačią nulydėdavo savo nesibaigiančiu: "Oh, belissima! Bella donna! Oh Vittoria! Dolce..." Man šie mūsų rytiniai pasišūkavimai tik nuotaiką dienai pagerindavo, jokios priekabiavimo potekstės man juose nebuvo, bet, matyt, įvairiose kultūrose įvairiai reikia bendrauti.

Grįžtant prie to indelio. Išklausinėjau kas čia, kas gamino, kas recepto autorius. Atsakymai buvo tradiciški, kokius tik gali išgirsti iš italo: "Mano mama mane mokino, ir močiutė, bet aš už jas neblogiau paruošiu, tai mūsų šeimos receptas, tik iš "Angel hair" pastos galima tokią mišrainę pagaminti. Sugrįžk ir pasakysi man, ar patiko", ir vėl šypsena bei primerktos akys.

Na ką aš galiu pasakyti. Tik lietuvišku slengu: UŽSIKABLIAVAU! Gaminu šią mišrainę kas antrą dieną, ji tapo mano šios žiemos topu - atstoja garnyrą ir salotas prie bet kokio mėsos kepsnio, o ir be kepsnio viena sau ši mišrainė nepaprastai puiki. Visi ingredientai žieminiai, ta prasme šiuolaikiniai žieminiai, ne 19 amžiaus Šiaurės Europos pasirinkimas. Laaaaabai skanu ir laaaaabai paprasta!

Ingredientų keisti negalima, nebent galima tik mažinti svogūno kiekį pagal pageidavimą. Mišrainė tiekiama į stalą kiek šiltesnė negu kambario temperatūros, tuojau pat po paruošimo, bet išlieka labai skani ir netgi makaronai geriau prisigeria padažo skonio 2 dieną. Mišrainė turi būti gana šlapia, makaronai turi dosniai persisunkti aliejaus-acto padažu, mišrainės dugne esantis padažas - pats skanumas.

Išeiga 2 porcijos arba 4 garnyrai. Paruošimui reikia turėti 3 l talpos puodą, kulinarines žnyples, dubenį.

Produktai:
  • 100 - 120 g (1/4 pakuotės) itališkų makaronų "Angel hair" (capelli d'angelo -it.) - tai patys ploniausi spagečiai
  • 1/2 arb. š. druskos - vandeniui pasūdyti
  • 70 g (2 didelės saujos) gražgarsčių, dar vadinamų rukola arba arugula
  • 8-10 lapelių šviežio baziliko
  • 150 g (1 didelis) kietas pomidoras
  • 60-80 g (1/4 galvos) saldaus (neaitraus) svogūno 
  • 1/2 arb. š. cukraus
  • 1/2 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
  • 1/2 arb. š. druskos - salotoms pasūdyti
  • 1 Valg. Š. alyvuogių aliejaus "Extra Virgin"
  • 2 Valg. Š. 5% stiprumo obuolių acto arba raudono vyno acto
  • 1 Valg. Š. citrinų sulčių arba daugiau acto
Paruošimas:
  1. Pagal pakuotės instrukcijas pasūdytame vandenyje išverdame makaronus. Makartonus dedame į jau verdantį vandenį ir kai jie suminkštėja bei visu savo ilgiu panirsta vandenyje, gerai išmaišome kulinarinėmis žnyplėmis - kad neliktų tarpusavy sukibusių. Virimas užtruks tik 2 min. Makaronus nukošiame, bet ne iki galo, juose turi likti šiek tiek skysčio. Paliekame vėsti kambario temperatūroje. 
  2. Tuo tarpu, kai verda / vėsta makaronai, paruošiame salotas iš visų likusių ingredientų. Gražgarstes - jeigu stambios - suplėšome, baziliko lapus visus kartu sudeame ir susukame į cigarą - šifonuojame, t.y. pjaustome plonom juostelėm. Pomidorą supjaustome 2 cm kubeliais, svogūną 3 cm juostelėmis. Visas daržoves dubenyje pasaldiname, pasūdome, papipiriname, apliejame actu ir aliejumi, gerai išmaišome.
  3. Dabar į salotas keliauja šiek tiek atvėsusi ir gerai nukošta pasta - t.y. mūsų makaronai. Kulinarinėmis žnyplėmis viską gerai išmaišome. Makaronai turi perisunkti acto ir aliejaus skonio. 
  4. Tiekiame į stalą tuojau pat, arba paliekame antrai dienai - bus tik skaniau. 

Pasta ir salotos prieš sumaišymą.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą