Atsakymas atėjo ne tik paragavus, bet ir prisiklausius bendradarbių italų, kurių buvo kelios dešimtys, pagarsintos diskusijos: "o kokios rūšies alyvuoges dėjai?", "mano žmona kilusi iš Pietinės Italijos, jie kitaip ruošia", "o mano uošvienė visada artišokus naudoja", "be česnako?! taigi neįmanoma!"... Esmė yra tame, jog šiose salotose šalia išskirtinės kokybės makaronų sudedamas visas spalvingas gėris, koks tik auga po karšta Italijos saule ir būtinai reikia vadovautis savo principinėm spalvom, niekad nemeluojančiu skonio pojūčiu bei nepalaužiamom šeimos tradicijom.
Dabar ir aš turiu savo mėgstamą receptą, kuris nėra visiškai nekintamas, bet dažniausiai žinau būtent "tą" makaronų rūšį, būtent "tas tris" tinkamas alyvuogių rūšis, būtent "tokį aliejų", ir dar: paragavus galiu pasakyti, ko "šiam" skoniui trūksta. O daugiausia džiaugsmo man suteikia galimybė dalyvauti italų triukšmingoje diskusijoje apie ingredientus: nors aš ir ne atstovauju tam tikro labai svarbaus Italijos regiono, tačiau mano paruošta mišrainė dažnai būna "kunkurso" nugalėtojų tarpe.
Šios salotos niekad nebus vienodo skonio, jų produktų pasirinkimo amplitudė nepaprastai plati ir margaspalvė, kokios tik gali trokšti kūrybinga siela.
Kviečiu Jus prisijungti prie eksperimentavimo ir ragavimo. Tikiuosi, jog sukursite mažiausiai tris Jūsų mėgstamas "Insalata di pasta" rūšis; o gal atsiras galimybė ir smagiai diskusijai?
Aš visada ruošiu veganiškas salotas (t.y. be mėsos ir sūrio), tačiau Jūs galite savo nuožiūra pasirinkti įvairius priedus iš "Papildomų / alternatyvinių produktų" sąrašiuko, peteikto šiame recepte. Išeiga: 8-10 nemažų porcijų.
Produktai:
- 1 pakelis (340 g) itališkos forminės pastos, aš naudoju "Radiatori tricolori"; tinka kaspinėliai, spiralės visokios, kriaukleliai, trumpi vamzdeliai ir pan.
- 150 g (20 vnt.) skanių alyvuogių, kauliukus išimti
- 3-4 valg. Š. konservuotų kaparėlių - nebūtinai
- 4-5 artišoko šerdys, gali būti virtos arba konservuotos be padažo
- 3 brokolių žiedai (kotus galima atidėti "Žiuljeno salotoms"), arba 4 mažytės cukinijos, žalios ar geltonos, arba 1/2 kalafioro
- 1/4 mėlynojo svogūno, arba 1 poras, arba 4-6 žali svogūno laiškai
- 1-2 paprikos (saldieji pipirai), bet kokios spalvos
- 300 g vyšninių, vynuoginių arba kt. skanių pomidorų, labai tinka saulėje džiovinti, jų reikės tik 1/2 stiklinės
- druska, malti juodieji arba margi pipirai
- 300 g sūrio, supjaustyto kubeliais; tinka čederis, ementalis, Monterey Jack, fetos trupinėliai, Mozzarella perlini...
- 250 g kubeliais supjaustyto rūkyto / vytinto kumpio arba dešros: Salami, Sopressata, Pepperoni...
- 200 g virtų krevečių / midijų / geldučių / 8-10 ančiuviai ir, gink Dieve, nenaudokite tame pačiame patiekale sūrio su jūros gėrybėmis - neapoliečiai Jums to neatleis
- 100 g pakepintų riešutų: graikinių, migdolų, kedro, pekanų, anakardžių...
- 300 g pakepinto baklažano kubelių
- 200 g grybų, gali būti rauginti, marinuoti, arba švieži pievagrybiai, kitus šviežius grybus reiks pakepinti
- 200 g ankštinių pupelių arba šparagų (smidrų), apvirtų
- kuokštas petražolių / kalendros
- 1 halapenjo (jalapeño - isp.) čilė, išvalyta nuo sėklų; gali būt šviežia, pakepinta arba marinuota, labai smulkiai supjaustyta
- 1 stiklinė žalių žirnelių: šviežių, šaldytų arba konservuotų
- 2 skiltelės česnako
- 2 valg. Š. citrinos sulčių / balzamiko acto / obuolių acto
- 2 valg. Š. raudonėlio / čiobrelio / baziliko / šalavijo - švieži lapeliai skaniau
- 100-150 ml aukščiausios kokybės alyvuogių aliejaus "extra virgin" arba aliejuko iš stiklainiuko su saulėje džiovintais pomidorais
- 1/2 arb. š. garstyčių - nebūtinai
- 1 arb. š. cukraus / medaus - nebūtinai
- Dideliame puode užviriname 4 litrus vandens, įdedame pastą / makaronus ir vis pamaišant verdame ne ilgiau, negu nurodyta pakuotės instrukcijoje: salotoms pasta turi būti "al dente" (kieta, nesuvirusi - itališkai). Pastą sūdome 1 arb. š. druskos vidury virimo - italai teigia, jog taip geriau atsiskleidžia natūralus pastos aromatas. Išvirusią pastą nukošiame, perliejame šaltu vandeniu, gerai nuvarviname ir tuojau pat apliejame 50-60 ml aliejaus bei išmaišome, kad nesuliptų.
- Puode užviriname nedidelį kiekį pasūdyto vandens. Blanširuojame (apverdame 2-3 min.) brokolius / kalafiorą / ankštine pupeles / šparagus.
- Keptuvėje įkaitiname nedidelį kiekį alyvuogių aliejaus, apkepiname tokias pasirintas daržoves, kaip cukinijos, baklažanas, grybai, svogūnas, čilė - 2 paskutinių ingredientų galima ir nekepinti.
- Likusius ingredientus supjaustome 1 kąsnio gabaliukais. Dabar visus produktus sumaišome dideliame dubenyje.
- Ruošiame "Pesto" padažą. Grūstuvėje, pridėję truputį druskos, sutriname česnaką, čiobrelius ir/ar kitus pasirinktus prieskonius. Mišinį šakute suplakame su likusiu aliejumi ir actu/citrinos sultimis. Šiuo pesto padažu apliejame salotas. Viską gerai išmaišome, paragaujame,- jei reikia, pasūdome ir paskaniname pipirais. Pateikiame.
- Šiltos (kiek šiltesnės negu kambario temperatūra) makaronų salotos tinka pietums arba vakarienei, o atšaldytos - karštą vasaros dieną piknikui. Šios salotos, uždengtos ir laikomos šaltai, išlieka šviežios 4-5 dienas.
P.P.S. Kartą vienos tokios jausmingos diskusijos recepto "Insalata di pasta" tema metu, italės merginos išvystė temą: "kaip atspėti, jog kitatautis ruošė Itališką patiekalą". Labai juokingų išvadų mes priėjome, pvz. meksikietis būtinai naudotų kukurūzus, turkas - šviežius agurkus, lenkas - kopūstus, rusas - morkas, ukrainietis - lašinius, kinas - sojos padažą, indas - kario, na o lietuvis neišvengiamai nepagailėtų rauginto agurko. He he :) Ar teko valgyti picą su raugintais agurkais? Man teko, - Vilniuje ir Palangoje.
Mes atstovaujame savo tėvynes, visur, kur tik likimas mūsų nenuneštų...
Labai įdomus pasakojimas :) aš tik kartą valgiau makaronų salotas irgi per tarptautinį vakarėlį. Ir nors buvo tikrai skanu, niekad nesugalvojau pakartoti. Tavo įrašas tam įkvepia :)
AtsakytiPanaikintiTikrai įdomus pasakojimas :)
AtsakytiPanaikintiĮvairias makaronų salotas pati ruošiu senokai ir man tai atrodo natūralu. Nustebino tai, kad kiti nustemba pamatę "makaronų salotas".
Ačiū, merginos, kad skaitote ir man parašote. Julija, aš augau Sovietinės deficito ekonomikos laikais, kai visi kvietiniai miltai buvo pilki, o virti makaronai (kurių buvo pirkti tik kokios 2-3 rūšys) sulipdavo į padą arba ištirpdavo juos beverdant. Itališkų spagečių mama buvo gavusi kažkurių "balsavimų"(taip vadindavo apsimestinius rinkimus)proga; tai tada tikrai mūsų šeimoje buvo šventė: šveitėme juos su sviestu, nesinorėjo skonio gadinti jokiais priedais.
AtsakytiPanaikinti"Insalata di pasta" nuostabios salotos. Tai stalo puosmena ir nuostabus skonis. Dekoju!!!!
AtsakytiPanaikinti