Turbūt ne kartą matėt krautuvių lentynose ryšulius keistų didelių lapų ir susimąstėte: "Ką iš jų paruošti? Sriubą? Troškinį? Salotas?"... Mangoldai tinka visiems šiems patiekalams.
Mangoldai (swiss chard - angl.) - tai burokėlių ir špinatų giminaičiai. Jų stiebai traškūs, sultingi, gali būti ryškiai raudonos, oranžinės, geltonos arba baltos spalvos; lapai gilios žalios spalvos, blizgaus paviršiaus, plokšti arba "susigarbiniavę". Mangoldai kildinami iš Viduržemio jūros regiono, tačiau puikiai auga ir Lietuvos klimate, jų derlius nuimamas pradedant birželiu ir baigiant rugsėju.
Salotoms naudojami tik jauni, nedideli, švenlaus skonio mangoldų lapeliai. Dideli lapai yra truputėlį karstelėje, jie kartu su kotais smulkinami ir naudojami troškiniuose ir barščiuose. Mangoldų lapų kartumas dingsta juos apdorojus termiškai.
Mangoldai - tai mažai kaloringi žalumynai, nepaprastai turtingi gyvybiškai reikalingais mineralais ir vitaminais: A, C ir B grupės, juose apstu ir tokio reto vitamino K. Taip pat mangoldai kupini magnio, mangano, kalio, geležies, vario, kalcio, triptofano, baltymų ir maistinių skaidulų.
Dar aš Jūsų neįkalbėjau paragauti mangoldų? Tada gal skanus troškinio kvapas padės? Šiame daržovių troškinyje susipynę daug skonių, spalvų ir tekstūrų: slidus svogūnas, sultinga paprika, "kramtomiški" mangoldai ir sproginėjantys pomidoriukai. Nesusprogę karšti pomidoriukai atrodo gražiai bei labai smagu juos sprogdinti bekramtant - toks maloniai netikėtas tekstūrų žaismas ir kepto pomidoro skonio išsiveržimas.
Paruošimui reikia turėti didelę keptuvę su dangčiu.
Produktai:
- 30 ml alyvuogių aliejaus
- 1 didelis svogūnas
- 300 g mangoldų lapų
- 300 g vynuodinių pomidorų
- 1 paprika
- 4 skiltelės česnako - nebūtinai
- 1 arb. š. jūros druskos
- 1/2 arb. š. sausų čilės pipirų arba šviežiai maltų juodųjų pipirų
- Daržoves gerai nuplauname, vandenį nuvarviname. Svogūną, papriką ir mangoldus smulkiai supjaustome.
- Keptuvėje įkaitiname aliejų, pakepiname svogūnus iki auksinės spalvos: apie 3-4 min., pasūdome ir papipiriname. Pridedame papriką, mangoldus, česnaką ir nepjaustytus pomidorus. Daržoves gerai išmaišome, keptuvę uždengiame dangčiu ir troškiname apie 5 min. Įkaitę pomidoriukai pradės sproginėti. Kai maždaug pusė pomidoriukų susprogs, nukeliame keptuvę nuo liepsnos, dar kartą pamaišome, kad susprogusių pomidorų sultys pasiskirstytų troškinyje.
- Pateikiame kaip garnyrą prie mėsos patiekalų arba kaip vegetarišką patiekalą su duona.
Pasigaminau siandien sita mongoldu troskinuka . Nepaprastai skanu. Jus ,ponia Segebute, priminete man labai seniai uzmirsta augala-mongoldus. O juk jie nepaprastai naudinga darzove. Aciu jums uz recepta. Man labai patika jusu svetaine. Gamint nemegstu, bet jau beveik menuo kai pasigaminuis jusu receptu.Ir ne vienu jusu aprasytu patiekalu nenusivyliau. Mesos, tiesa negaminu, nes mano seima vegetariska. Tiesa, as dar ir mongoldu sriubytes isviriau. Isejo visas komplektukas. Dar karta aciu- Kamane.
AtsakytiPanaikintiPapriką lietuviškai taisyklingai vadinkime - saldusis pipiras?! Gi, tik slavų tautose paprika yra vadinama, o mes aklai pagal šias tautas sekame...
AtsakytiPanaikintiŽodžio "paprika" kilmė yra vengriška, kitos tautos pasiskolino šį žodį.
PanaikintiPaprika etymology:
Borrowed from Hungarian paprika, from Serbo-Croatian pàprika, from pȁpar, from Proto-Slavic *pьpьrь, from Latin piper, from Ancient Greek πέπερι (péperi, “pepper”), from Indo-Aryan; compare Sanskrit पिप्पलि (pippali, “long pepper”). Akin to paprikash.