Puslapiai

2015-05-09

Kiaušiniai a'la Benedict


1860-tieji, restoranas "Delmonico's", Niujorkas. Į restoraną papietauti užeina šios vietos nuolatinė lankytoja ponia LeGrand Benedict. Jos nuotaika nerami, ji jaučia, kad kasdienybė pilku debesiu pradeda slėgti jos esybę. Restorano meniu siūlomi patiekalai visi pažįstami ir seniai atsibodę.

Prie jos stalelio pasisvekinti ir šnektelti prieina šefas Charles Ranhofer. Šis žmogus savo gyvenimo misija pasirinko padaryti visus aplinkinius laimingais, kulinarinis išradingumas - tai jo priemonė. Po trumpo pokalbio su ponia Benedict Ranhoferio veidas staiga iš supratingos išraiškos pereina į šypseną - jis jau mintyse žino, kuo pradžiugins nuolatinę restorano viešnią. Tai bus vėlyvi pusryčiai - ankstyvi pietūs, patiekalas sotus bet lengvas, gardžiame saulės spalvos padaže paskendę du iš įvairių tekstūrų ingredientų sudėti sumuštinukai...

Kokia buvo ponios LeGrand Benedict nuotaika, pamačius ir paragavus šį patiekalą, mes galime numatyti iš 155 metus patiekalą lydinčios sėkmės. Kodėl patiekalui suteiktas ne šefo, bet valgį įvertinusios gurmanės vardas, galime tik spėlioti. Kiaušinių a'la Benedict receptas pirmą kartą buvo publikuotas 1894 metais išleistoje knygoje "The Epicurean".

Aš pasidalinsiu savo kulinariniais įgūdžiais gaminant "Kiaušinius a'la Benedict". Praktiškai viską ruošė mano vienuolikametė dukrelė, nuotraukose yra jos rankų darbas ir rezultatai.

Šiam patiekalui naudojami kuo šviežesni dideli kiaušiniai - tokie geriausiai išlieka nesubyrėję, verdant juos be lukšto. 

Gražiam šviesiam oladiškam padažui kartais rekomenduojama naudoti balti pipirai - mano nuomone, jie šiam padažui yra netinkami pagal skonį. Visai be pipirų olandiškam padažui trūksta cinkelio, tad patariu naudoti labai mažą kiekį šviežiai maltų juodųjų pipirų arba raudonųjų čili pipirų krislelius. Jeigu sumalsite tik 4-5 baltas čili pipirų sėklas - padažas išliks gražiai geltonas be matomų krislelių. 

Klasikinis olandiškas padažas "Hollandaise" turi būti gana skystas, varvanis; tam padeda ruošos pabaigoje į jį įpilama pašidyta grietinėlė. Tačiau mano šeimos patirtimi skystu padažu padengtus sumuštinius gražiai įmanoma valgyti tik šakutės ir peilio pagalba. Jeigu norite sumuštinį valgyti rankomis, tai nenaudokite recepte įrašytos grietinėlės ar pieno, - skonis bus tas pats, padažas vėsdamas šiek tiek sustings ir nevarvės per pirštus.

Dar labai svarbu pasirinkti skanų karšto rūkymo kumpį. Pasitaiko, kad receptuose siūloma kumpį šiek tiek apkepinti, prieš formuojant sumuštinį. Aš siūlau kumpio nekepinti, naudoti ji šaltą ir šviežią - toks bus minksčiausias ir gardžiausias, švelnaus skonio. 

Šio patiekalo paruošimas reikalauja tam tikro kulinarinio virtuoziškumo: negalima išeiti iš virtuvės ir palikti puodų, negalima atsakyti telefono, negalima užsižiopsoti į švytintį ekraną. Reik tuo pat metu mikliai plakti padažą, prižiūrėti verdančius kiaušinius ir tosteryje skrudinamą duoną. Mano patirtimi, prieš darbą suvartotas puodelis rytinės kavos padeda šio patiekalo pasisekimui. 

Paruošimui reikia turėti tosterį, rėtuką, virtuvinį laikmatį, mažiuką espresso kavos puodelį "demitasse" arba ramekiną, nedidelį puodą arba gilią keptuvę (iš plieno arba keramikos) - kiaušinių be lukšto virimui, kiaurasamtį, mikserį arba plakimo šluotelę, du nedidelius dubenėlius, kitą nediduką puodą - garinimui, mes naudojame virdulį. Išeiga 2 porcijos po 2 sumuštinukus.

Produktai oladiškam padažui "Hollandaise":
  • 3 vnt. kiaušinių tryniai
  • 1 Valg. Š. citrinų sulčių (maždaug iš 1/2 citrinos)
  • 120 g sviesto
  • 20-50 ml grietinėlės arba pieno - nebūtinai
  • 1/8 arb. š. (žiupsnelis) druskos
  • 1/8 arb. š. (žiupsnelis) šviežiai maltų juodųjų pipirų
Produktai sumuštiniui:
  • 4 vnt. labai švieži kiaušiniai - kambario temperatūros
  • 2 vnt. angliškų bandelių
  • 4 griežinėliai karšto rūkymo kiaulienos kumpio
Paruošimas:
  1. Užkaičiame puodą ar virdulį pripildytą 1/3 vandens - šis bus naudojamas garinimui. Kitame puode užviriname maždaug 6-7 cm gylio vandens - šis bus naudojamas kiaušiniams be lukšto virti. 
  2. Dubenėlyje virš garų ištirpiname sviestą, šiek tiek palaukiame kol nusės balti pieno tirščiai, perpilame lydytą sviestą į kitą dubenėlį, pieno tirščius išmetame. 
  3. Angliškas bandeles pjauname pusiau ir šauname 5 minutėms į tosterį.
  4. Kiaušiniams skirtame puode vandniui užvirus, sumažiname liepsną iki minimalios, kad vanduo nustotų intensyviai burbuliavęs. Įmušame vieną kiaušinį į "demitasse" puodelį (arba naudojame ramekiną) ir, indelio kraštu liečiant ramiai verdančio vandens paviršių, panardiname kiaušinį į vandenį. Kartojame su likusiais 3 kiaušiniais.  
  5. Nustatome laikmatį: 2 min. - suformuotas baltymas ir varvantys tryniai;  3 min. - kietas baltymas vidutinio tirštumo tryniai; ilgiau verdant - sugadintas, paprasčiausias kietai virtas beformis kiaušinis. Suzvimbėjus laikmačiui, kiaušinius kiaurasamčiu tuojau pat išgriebiame iš vandens ir dedame į rėtuką. 
  6. Dubenėlyje suplakame 3 trynius, 1 Valg. Š. šalto vandens ir 1 Valg. Š. citrinų sulčių, kol mišinio turinys padvigubės. Dubenėlį statome virš garuojančio kito puodo (dubenėlio dugnas neturi liesti vandens paviršiaus). Toliau plakant pamažėle supilame sviestą - padažo turinys vėl turi padvigubėti. Visas olandiško padažo plakimo darbas užtruks apie 5-7 min. - jeigu plakame elektriniu mikseriu; šluotele plakant darbas užtruks ilgiau. Nukeliame nuo kaitros, pasūdome, papipiriname (jei norime skysto padažo, įmaišome pašildytos grietinėlės arba pieno - iki norimo tirštumo). 
  7. Lėkštėse formuojame sumuštinius: ant paskrudintų bandelės puselių užtepame nedidelį kiekį olandiško padažo, dedame kumpio griežinėlį, tupdome be lukšto virtą kiaušinį ir viską dosniai apliejame olandišku "Hollandaise" padažu. 
  8. Valgome tuojau pat. Labai skanu šalia karštos arbatos arba didelio puodelio kavos; naminis limonadas (vanduo+citrinų sultys+cukrus) irgi tinka. 
Užsimiegojusi kulinarė ruošia olandišką padažą.
Plakamas padažas pašviesėja, padidėja savo tūriu dvigubai.






Šitaip formuojami sumuštiniai: iš eilės nuo dešinės viršaus, į dešinės apačią, į kairės viršų, į kairės apačią. 

2015-05-06

Ekologiškas lūpų balzamas


Rekomenduoju šį projektą atlikti su vaikais, gimtadienio vakarėlio metu, prieš Velykas ar Kalėdas. Nudžiuginsite daugybę mylymų žmonių ir užkvepinsite namus svaiginančiai saldžiu vanilės ir šokolado aromatu.

Šių metų balandį mano dukrelė su šiuo projektu dalyvavo "Mokslo mugėje" ir laimėjo 2-rą vietą (pirmą vietą užėmė berniukas, analizavęs pelėsius, savo projektui panaudojęs mikroskopinę foto įragą). Mano manymu, mes pasiekėme 5-gubą naudą:
  • vaikas buvo nepaprastai sudominta ir netgi susvyravo svajonė tapti piešimo mokytoja, nes galimybė būti farmacininke arba biochemike pasirodė vienodai viliojanti;
  • duktė turėjo galimybę pažinti ekologiškumo privalumus, išmokti mokslinio eksprimento, apklausos vykdymo, produkto kokybės analizės, viešo pasisakymo meno, ir visa tai buvo smagu;
  • pagamintas produktas sužavėjo visas bendraamžes drauges, turėjome kuo apdalinti bei nudžiuginti prie Velykų stalo susirinkusius svečius;
  • pasigaminome 100% ekologišką natūralų šokoladu ir vanile kvepiantį lūpų balzamą, kuriuo patys mėgaujamės kasdien;
  • duktė gavo "Science" 10 balų (maksimumas) įrašą mokyklos žurnale - tai mums padės trimestro rezultatuose.  
Receptą nusižiūrėjau iš "Laimės paieškų rožinam mieste". Ingredientų kiekius padauginau, kad rezultate būtų galima užpildyti dvylika 30 ml indelių, be to, šiek tiek padidinau aliejinių ingredientų kiekius, nes tiksliai pagal receptą gaunasi šiek tiek perkietas lūpų balzamas. Mano manymu, apsimoka gaminti daugiau ir apdovanoti draugus ir gimines; panašiai kaip dėl vieno blyno neverta terlioti keptuvės. 

Pagamintas lūpų balzamas yra švelniai gelsvos spalvos, kietas kaip parduotuvinis lūpdažis, beveik beskonis, labai kvapnus. Kvapas primena sausmedžio žiedų aromatą, tačiau žinant ingredientus galima atskirti vanilės ir šokolado kvapus. Pasitepus lūpos maloniai atgaivinamos, po valandos lūpų balzamas "susivalgo", tad norisi tepti vėl - dėl to pravartu balzamo indelį turėti nuolat kišenėje.

Sudėtingiausia recepto dalis - produktų susipirkimas. Man visi produktai ir indeliai, bei jų siuntimas sumoje kainavo apie $100, pirkau Internetu. Beveik visi ingredientai parduodami žymiai didesniais kiekiais, negu jų reikia lūpų balzamo gamybai. Žinau, kad panaudosiu likučius ateities kulinariniams ir kosmetiniams projektams, bet kitiems žmonėms tai gali būti bereikalingas išlaidavimas. Gana sunku gauti tikrą vanilės aliejų; daugumoje parduodamas vanilės ekstraktas paslėptas po aliejaus vardu, kuris nesimaišo su aliejiniais ingredientais ir vašku. Tad būkite budrūs, skaitykite kitų pirkėjų atsiliepimus.

Nesiplėsiu čia apie kievieno ingrediento naudą grožiui ir sveikatai, apie tai galite pasiskaityti literatūroje ir Interneto platybėse.

Indeliai
Sveriame
Matavimo priemonės



Gamyba labai paprasta. Reikia turėti nedidelį puodą, keraminį indelį, kurio skersmuo diedesnis už puodo (geriau jei tas indelis su snapeliu pilstymui), svarstykles, pipetę, arbatinio šaukštelio tūrio matą. Išeiga apie 120 ml.

Ingredientai

Produktai:
Sterilizavimui:
  • 10 ml degtinės arba spirito
  • 1 vnt. sterili popierinė servetėlė
Paruošimas:
  1. Virš vidutiniškos liepsnos užviriname 1/3 puodo tūrio vandens. Virš garų ant puodo viršaus pastatome keramikinį dubenį. Jame ištirpiname ir sumaišome visus ingredientus išskyrus vitaminą E. Tai užtruks apie 3-5 min.
  2. Tuo tarpu išvalome visus paruoštus indelius ir jų dangtelius degtinėje arba spirite suvilgyta servetėle. 
  3. Ištirpusį skystą balzamą dubenyje nukeliame nuo kaitros, palaukiame 2-3 min., bet ne ilgiau  - po 5 min. balzamas jau yra pertirštas pilsymui, tad gali tekti vėl jį pašildyti.
  4. Į pravėsusį mišinį lašiname reikalingą vitamino E kiekį, išmaišome ir tuojau pat išpilstome į indelius. 
  5. Paliekame vėsti kambario temperatūroje apie 20 min. Užsukame dangtelius ir papuošiame gražiais lipdukais. 

Tirpiname ingredientus dubenėlyje virš garų.

Indeliai iki pusės pripildyti dar labai šilto lūpų balzamo.

Galutinis produktas.