Dauguma apie briuselio kopūstų (juos vokiečiai vadina "Rožių žedų kopūstai") skonį kalba negatyviai, tačiau neapsigaukite, išdrįskyte jų paragauti. Šie mažučiai, traškūs žali gražuoliai savo skoniu labai artimi mums pažįstamiems gūžiniams kopūstams, tačiau briuseliukuose dar yra kartumėlio, riešutiškumo.
Jeigu paminėti briuselio kopūstų naudą sveikatai, tai jie yra nepaprastai turtingi vitaminais K, C, B, folio rūgštimi ir daugybe kitų sveikatai reikalingų mikroelementų. Briuselio kopūstų mėgėjai bus apsaugoti nuo kraujo nekrešėjimo problemų, pajuodusių paakių, blogo cholesterolio (LDL) pertekliaus, daugelio žarnyno ligų; netgi yra studijų, įrodančių šios daržovės nepaprastas priešvėžines savybes.
Man asmeniškai labiau patinka orkaitėje apskrudinti briuselio kopūstėliai, lyginant su garintais arba virtais. Šis patiekalas tinka vegetariškam / veganiškam stalui paįvairinti, arba gali būti rudeniniu garnyru šalia mėsos kepsnių.
Paįvairinimui keptus briuselio kopūstus prieš kepant galima apiberti rūkytos šoninės (bacon - angl.) gabaliukais, į juos įmaišyti šviežių spanguolių arba kitų rūgščių vaisių gabalėlių. Apkeptus dar karštus briuselio kopūstus galima apiberti smulkintais riešutais, džiuvesėliais arba jūsų megstamo sūrio trupiniais.
Patariu pirkti briuselio kopūstus ant stiebo - tokie jie bus traškesni, neapdžiuvę, nesuvytę. Nuo vieno 80 cm stiebo aš nuskabiau maždaug 600-700 g kopūstėlių.
Čiame recepte kopūstėliai pjaustomi pusiau - taip jie labiau prisigeria padažo. Klevų sirupas arba cukrus padeda kopūstėliams tamsiai rudai karamelizuotis, tačiau šis ingredientas yra nebūtinas. Puikūs kopūstai iškepa pagardinti vien aliejumi, druska ir pipirais.
Paruošimui reikia turėti didelį dubenį, puodelį, mentelę. maždaug 2 cm gilumo blėkutę, tinkančią kepimui orkaitėje.
Ingredientai:
- 0,6 kg briuselio kopūstų
- 2 Valg. Š. rafinuoto (šviesaus) alyvuogių aliejaus, arba labai tinka vynuogių kauliukų apiejus
- 1/2 arb. š. smulkios druskos
- 1/2 arb. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
- 1 Valg. Š. klevų sirupo arba 1/2 Valg. Š. cukraus - nebūtinai
- sauja (2 Valg. Š) šviežių čiobrelių, šalavijo, petražolių - papuošmui ir galutiniam pagardinimui - nebūtinai
Paruošimas:
- Paruošiame 205°C (400°F) karštumo orkaitę.
- Briuselio kopūstus tiesiai su visu stiebu nuplauname ir gerai nuvarviname, galima palikti apdžiūti 10 min. virtuvėje ant stalo.
- Puodelyje sumaišome aliejų, klevų sirupą, druską ir pipirus.
- Labai aštriu peiliu nupjaustome kopūstėlius nuo stiebo, stambesnius kopūstėlius pjauname išilgai pusiau - tokie jie geriau prisigers prieskoningo padažo. Dubenyje kopūstėlius apliejame ansksčiau paruoštu padažu ir gerai išmaišome.
- Pažeriame kopūstus and kepimo blėkutės vienu sluoksniu. Kepame orkaitėje nepridengus, apie 35-40 min. Viduryje kepimo kopūstelius mentele apverčiame.
- Tiekiame į stalą tuojau pat, apibėrus pasirinktais šviežiais žalumynais (nebūtinai).
Briuselio kopūstai dubenyje apliejami padažu. |
Briuselio kopūstai kepami ant blėkutės juos pažėrus vienu sluoksniu. |
Karšti briuselio kopūstai tiekiami į stalą. |
Pabaigai siūlau pasiklausyti labai populiaraus Belgijoje daininiko Stroame.
Man asmeniškai Belgijos pop kultūroje labai įdomi yra grupė Daan.
O išvremingiausiems - mano kulinariniai įspūdžiai iš kelionės po Belgiją.
***
Kas vasarą mes visa šeima keliaujame vis į nauą Europos valstybę. Norisi vaikams pristatyti Europos kultūrinį turtą, įvairovę, pajusti senamiesčio gatvių jaukumą ir patirti etninių benduomenių savitumą. Šiais metais aplankėme Belgiją.
Šeimoms su 2-14 metų amžiaus vaikais labai rekomenduočiau aplankyti šį kraštą: Mini Europos parkas, Atomium, Bruge ir Briuselio senamiesčiai, žaislų muziejus, įvairūs parkai... Belgijoje yra labai tvarkinga viešo transporto sistema; mano vaikams kelionės autobusu, traukiniais, lavais ir arkliais kinkyta karieta - viskas buvo pramoga. Pasakiški viduramžių laikų miesteliai, turistams draugiški žmonės (nors ir kalba prancūziškai), visi žmonės malonūs ir švarūs, netgi valkatos, kurių Briuselyje matėme tik 2 vietose, ir tie buvo gyvenimu besidžiaugiantys.
Man gastronomija - tai labai svarbi kultūros dalis; aplankytų vietų prisiminimai siejasi su naujais patirtais maisto skoniais, kvapais, vaizdais. Buvo labai keista atrasti, jog Briuselyje, briuselio kopūstų sezono metu, nė viename restorane nebuvo šio patiekalo; netgi padavėjai kėlė iš nuostabos antakius, jog kažkas užsakinėja šią daržovę.
"Flamandiškas troškinys su belgiškomis bulvytėmis" |
Avienos šonkaulinis kepsnys su keptu pomidoru ir ankšnėmis pupelėmis. |
Midijos garintos vandeny, pagardintos tik druska ir salierais. |
Šokolaterijų lentynos linksta nuo įvairovės išrikiuotų šokoladukų, kuriuos meistriškai iš pirktinių dėžučių krauna parduotuvėlių sąvininkai - tokių belgiškų šokoladukų aš galiu nusipirkti ir prie mano namų artimiausioje maisto krautuvėje. Išnaršėme Briuselį kiaurai-išilgai ir radome tik 2-3 šokolaterijas, kuriose šokoladas buvo gaminamas vietoje.
Labiausiai patiko ledai ir šokolas iš Pierre Marcolini krautuvės. |
Tikri "Belgiški vafliai" kepami iš mielinės tešlos. |
"Pavlovos" morengai, kokio tik širdis pageidauja skonio. |
Belgiški šokoladukai vitrinoje. |
Belgiški šokoladukai tiesiai iš fabriko - parduotuvės "užkulisiuose". |
Belgiškų desertų puikumas ir įmantrumas privertė mus pamiršti visus kitus skonio receptorių nepasitenkinimus. Jeigu mėgstate kreminius pyragaičius, morengus, florentinus, traškius kruasanus su migdoliniu įdaru, mielinius vaflius su šviežiomis braškėmis, karštą šokoladą, - tai Belgijoje jums tikrai patiks.
Skaniausias Briuselyje maistas - restorane "Atomium", tačiau teko laukti virš 1 val. eilėje, kol pakilome į viršų. |